add_filter( 'wpforms_frontend_missing_assets_error_js_disable', '__return_true');

Jak wypłacać pieniądze ze spółki LTD?

W tym artykule wykorzystujemy progi podatkowe obowiązujące w roku podatkowym 2020/2021. Powinieneś mieć świadomość, że w kwietniu 2021 roku progi podatkowe w UK uległy zmianie.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Mieszkasz w Wielkiej Brytanii i zastanawiasz się jak wypłacać pieniądze ze swojej spółki LTD, kiedy 12 500 funtów rocznie staje się niewystarczające? Właściciele spółek LTD wypłacają ze swoich firm pieniądze głównie na dwa sposoby – w formie pensji dyrektorskiej lub dywidendy.

W tym artykule przedstawimy Ci dwie możliwości wypłacania pieniędzy ze spółki:

Pierwsza opcja – z wykorzystaniem ulgi Employment Allowance,
Druga opcja – Personal Allowance poniżej progu wolnego od składek na ubezpieczenie

oraz jak wygląda:

Opodatkowanie dywidend dla udziałowców mieszkających w Polsce.

Jednak zanim do tego przejdziemy, warto dowiedzieć się:

Jak wyglądało opodatkowanie dywidend w Anglii w poprzednich latach?

Dywidenda to część zysku spółki, wypłacana udziałowcom lub akcjonariuszom.

Przed kwietniem 2016 roku (w poprzednich latach podatkowych) dywidendy należało postrzegać jako gross oraz cash dividends, czyli dywidendy netto i brutto.

Dla przykładu:

Jeśli firma wypłacała dyrektorowi dywidendę netto w wysokości 1 000 funtów, kwota ta musiała zostać podzielona przez 0.9 (do 1 111,11 funtów) i w takiej formie zostać uwzględniona przez dyrektora w jego własnych wyliczeniach podatkowych dotyczących należnego podatku.

Jak wygląda wypłata dywidend od kwietnia 2016 roku?

Cały proces został w tym roku uproszczony.

Wprowadzono dividend allowance, czyli w wolnym tłumaczeniu dodatek w formie dywidendy. Przekłada się to na możliwość wypłacenia pierwszych 2 000 funtów w formie dywidendy bez opodatkowania.

Jak rozkłada się opodatkowanie dywidend w Wielkiej Brytanii zależnie od wypłacanej w ten sposób kwoty?

  • Jeśli Twoje przychody z tytułu pensji dyrektorskiej nie osiągnęły jeszcze progu wolnego od podatku (12 500 funtów), do tego progu dywidenda pozostaje nieopodatkowana;
  • każda dywidenda poniżej limitu 37 500 funtów będzie opodatkowana stawką 7,5%;
  • dywidendy powyżej limitu 37 500 funtów opodatkowane będą stawką 32,5%;
  • od przychodu powyżej 150 000 funtów zapłacisz 38,1% i więcej podatku.

Jakie są w takim razie optymalne wysokości pensji dyrektorskiej oraz dywidend w bieżącym roku podatkowym?

Sugerujemy, żeby pieniądze ze spółki wypłacać w formie pensji dyrektorskiej do wysokości 12 500 funtów rocznie, tak aby środki te nie były jeszcze objęte podatkiem dochodowym, zaś powyżej 12 500 funtów rocznie w formie dywidend.

Niestety dywidendy, w przeciwieństwie do pensji dyrektora, nie są kwalifikowane przez brytyjskie prawo jako koszty osiągnięcia przychodu, dlatego też będą one podlegać opodatkowaniu.

Przejdźmy do pierwszej opcji.

Pierwsza opcja – pensja dyrektorska poniżej progu wolnego od podatku, z uwzględnieniem Employment Allowance

Ta opcja jest niedostępna dla dyrektorów, którzy w spółce są równolegle jedynym udziałowcem i jedyną osobą zatrudnioną. Ograniczenie to zostało wprowadzone, by zachęcić właścicieli spółek LTD do zatrudniania pracowników. Jeśli zatrudniasz więcej osób i sumaryczna kwota składek na ubezpieczenie jakie musiałbyś zapłacić z powodu ich zatrudnienia przekracza 4 000 funtów, możesz skorzystać z drugiej opcji.

Jeśli prowadzisz firmę we współpracy z dwoma lub trzema dyrektorami lub zatrudniasz choćby jednego pracownika i całość wynagrodzenia planujesz otrzymać w formie dywidend bądź pensji dyrektorskiej (nie posiadasz dodatkowej pracy) możesz skorzystać z poniżej przedstawionego rozwiązania.

Employment Allowance to ulga wprowadzona w kwietniu 2014 roku, która zwolniła przedsiębiorców zatrudniających pracowników z płacenia pierwszych 4 000 funtów składek na ubezpieczenie.

Employement Allowance wynosi obecnie 4 000 funtów – czyli jeśli podlegasz pod ulgę Employment Allowance, nie zapłacisz pierwszych 4 000 funtów naliczonych składek na ubezpieczenie pracowników.

Korzystając z tej opcji wypłacisz sobie pensję dyrektorską w wysokości 12 500 GBP rocznie, czyli nie zapłacisz z tego tytułu podatku dochodowego ani składek na ubezpieczenie ze względu na ww. Employment Allowance. Zapłacisz jedynie Employees National Insurance w wysokości 360 funtów w skali roku.

Wyższa stawka podatkowa obowiązuje dopiero przy przychodach przekraczających 37 500 funtów, czyli pozostałe 25 000 funtów możesz wypłacić sobie w formie dywidend.

Pierwsze 2 000 GBP wypłacone jako dywidendy nie podlega opodatkowaniu, musisz jednak odprowadzić 7,5% od pozostałej kwoty, czyli w przypadku przychodów w wysokości 37 500 funtów – 2 662,50 funtów podatku od dywidendy. Pamiętaj, że dochody wypłacane przez dywidendę zanim trafią na Twoje konto, będą opodatkowane Corporation Tax, który wynosi aktualnie 19%.

Podsumowując:

Twój roczny przychód: 37 500 GBP;

Pensja dyrektorska: 12 500 GBP i dywidendy: 25 000 GBP;
Składki na ubezpieczenie (Employee NIC): 360 funtów;
Podatek od dywidendy: 4 750 (CT) + 1 368,75 (PIT) = 6 118,75 GBP

Zostaje: 31 381,25 GBP

Jeśli zechcesz wypłacić sobie dywidendy przewyższające ww. próg, zapłacisz od nich podatek w wysokości 32,5% lub więcej, zależnie od tego czy przekroczysz inne progi podatkowe.

Opcja druga – pensja dyrektorska poniżej progu wolnego od podatku i składek na ubezpieczenie

Jeśli nie możesz skorzystać z ulgi Employement Allowance (jesteś w firmie jedynym dyrektorem, udziałowcem i pracownikiem) lub preferujesz po prostu mniej skomplikowane rozwiązanie – jest to opcja w sam raz dla Ciebie.

W tym przypadku warto pamiętać o dwóch progach, które możesz już kojarzyć z naszych wcześniejszych artykułów:

  • Lower Earnings Limit (6 240 funtów rocznie) – próg zarobków, który kwalifikuje Cię do ubezpieczenia i brytyjskiej emerytury, wciąż bez płacenia składek na ubezpieczenie.
  • Secondary Threshold (8 788 funtów rocznie) – próg wolny od składek na ubezpieczenie po stronie pracodawcy (13,8%).
  • Primary Threshold (9 500 funtów rocznie) – próg wolny od składek na ubezpieczenie po stronie pracownika (12%).

Korzystając z tego rozwiązania, możesz pobierać pensję dyrektorską nieprzekraczającą progu 8 788 GBP, nie płacąc tym samym składek na ubezpieczenie, zaś resztę pieniędzy wypłacać ze spółki w formie dywidend, aż do osiągnięcia progu 37 500 GBP rocznie.

W tej sytuacji ponad 3 700 funtów wypłacanych w formie dywidendy pozostaje nieopodatkowane, ponieważ tyle brakuje do osiągnięcia progu wolnego od podatku, a kolejne 2000 GBP jest nieopodatkowane ze względu na ww. dodatek w formie dywidendy.

Opcja ta pozwala Ci na wypłacenie z firmy nieco wyższej kwoty pieniędzy, dzieje się to jednak kosztem zwiększonego podatku dochodowego jaki od wypłaconych dywidend będzie musiała zapłacić Twoja spółka.

Podsumowując:

Twój roczny przychód: 37 500 GBP;

Pensja dyrektorska: 8 788 GBP i dywidenda: 28 712 GBP;
Podatek od dywidendy: 5 455,28 (CT) + 1 315,85 (PIT) = 6 771,13 GBP;

Zostaje: 30 728,87 GBP.

Pierwsza możliwość jest nieco bardziej skomplikowana i sprawia, że mniej pieniędzy zostaje w Twojej kieszeni, jednak pozwala ona Twojej firmie na zapłacenie niższego podatku dochodowego od osób prawnych.

Porównanie powyższych opcji

Porównanie opcji wypłacania pieniędzy ze spółki

Pierwsza możliwość jest nieco bardziej skomplikowana i sprawia, że mniej pieniędzy zostaje w Twojej kieszeni, jednak pozwala ona Twojej firmie na zapłacenie niższego podatku dochodowego od osób prawnych.

Opodatkowanie dywidend dla udziałowców mieszkających w Polsce

Niestety, ale w przeciwieństwie do pensji dyrektorskiej dywidenda podlegać będzie opodatkowaniu zarówno w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii, co w sumie daje 34,4% podatku (podatek dochodowy w Polsce oraz Corporation Tax w UK).

Dla polskich rezydentów posiadających udziały w brytyjskich spółkach LTD, wypłacanie pieniędzy w formie dywidend staje się opłacalne dopiero kiedy sumy wypłacanych dochodów osiągają wyższe kwoty, więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Spółka LTD a Wyższy Dochód – Progi Podatkowe w UK

Podsumowanie

Pierwsza opcja ma sens, jeśli np. prowadzisz firmę ze wspólnikami i oni również potrzebują wypłacać ze spółki pewne kwoty pieniędzy.

Druga opcja jest zalecana dla dyrektorów samodzielnie prowadzących spółkę – czyli m.in. freelancerów, ludzi pracujących na zlecenia.

Jeśli prowadzisz firmę samodzielnie, dobrym pomysłem może okazać się przekazanie niewielkiej części udziałów jednemu z członków Twojej rodziny – pozwoli Ci to na wypłacenie dodatkowych 2 000 funtów w formie nieopodatkowanej dywidendy.

Masz jeszcze jakiekolwiek pytania? Może Twoje przychody zaczynają znacznie przewyższać nieopodatkowaną pensję dyrektorską i zastanawiasz się nad tym jak bardziej opłacalnie wypłacać z firmy dalsze środki? Napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację – pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie!

4.6/5 - (43 votes)
Zniesienie limitu składek ZUS – konsekwencje, rozwiązania

Zniesienie limitu składek ZUS – konsekwencje, rozwiązania

W dzisiejszym artykule przeanalizujemy potencjalne konsekwencje gospodarcze wynikające z ostatnio uchwalonej przez polski Sejm ustawy dotyczącej zniesienia górnego limitu składek...
Read More
Skąd tyle polskich firm w Anglii?

Skąd tyle polskich firm w Anglii?

"Na szczególną uwagę zasługuje rynek brytyjski, który cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców naszego kraju, czego dowodzą dane opublikowane przez...
Read More
Kto może założyć firmę w Anglii?

Kto może założyć firmę w Anglii?

Kim są i skąd pochodzą dyrektorzy brytyjskich spółek LTD? Kto może założyć firmę w Anglii?
Read More
Koszty delegacji pracownika lub dyrektora spółki LTD

Koszty delegacji pracownika lub dyrektora spółki LTD

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale koszty delegacji dyrektora bądź pracownika spółki LTD mogą zostać pokryte przez firmę.
Read More
Jak założyć spółkę LTD bez wyjazdu do UK?

Jak założyć spółkę LTD bez wyjazdu do UK?

Czy da się zarejestrować firmę w Anglii bez wyjazdu do Wielkiej Brytanii? Okazuje się, że tak i z tego artykułu...
Read More
Corporation Tax w 2023 roku – zmiany

Corporation Tax w 2023 roku – zmiany

Wraz z początkiem kwietnia zmieniła się główna stawka podatku Corporation Tax. Nie obowiązuje już niezależna od dochodów stawka liniowa wynosząca...
Read More
Inland Border Facility – Punkt Odprawy Śródlądowej

Inland Border Facility – Punkt Odprawy Śródlądowej

Niniejszy artykuł został poświęcony tematowi Inland Border Facility. Dowiesz się z niego kiedy trzeba stawić się w Inland Border Facility,...
Read More
Przepisy celne w UK

Przepisy celne w UK

Choć oficjalnie UK opuściła UE 01.01.2021 r., to zmiany w dotychczasowych zasadach regulujących wymianę handlową zachodziły i zachodzą etapami, stąd...
Read More
Dowód pochodzenia

Dowód pochodzenia

Dowód pochodzenia jest niezbędny do prawidłowego rozpoznania stawki cła właściwej dla przewożonego towaru. Istotnym czynnikiem wpływającym na tę stawkę jest...
Read More
Pochodzenie towarów

Pochodzenie towarów

Na potrzeby nakładania ceł importowych stosowane jest m.in. kryterium kraju pochodzenia sprowadzanego towaru. Kraj, z którego towary są pierwotnie wywożone,...
Read More
Zwolnienie z cła

Zwolnienie z cła

Cło jest opłatą nakładaną na towary podczas ich importu lub eksportu dokonywanego przez granice celne państwa. Rząd wykorzystuje cło przede...
Read More
Kody towarowe

Kody towarowe

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską z końcem 2020 roku, dlatego obecnie przewóz towarów z i do UK obarczony jest obowiązkiem...
Read More
Cło Wielka Brytania

Cło Wielka Brytania

Unia Europejska, której jedną z reguł działania jest unia celna, gwarantowała swobodny przepływ towarów między krajami członkowskimi. To dlatego sprzedając...
Read More
MTD dla spółek zarejestrowanych do VAT UK

MTD dla spółek zarejestrowanych do VAT UK

Od kilku lat można zauważyć śmiałe działania brytyjskiego urzędu skarbowego podejmowane w kierunku osiągnięcia pełnej cyfryzacji administracji podatkowej. Jak podaje...
Read More
VAT a usługi związane z gruntem

VAT a usługi związane z gruntem

Dotychczas na naszym blogu poruszaliśmy obowiązki rejestracji i rozliczania VAT w Wielkiej Brytanii z perspektywy szeroko pojętego e-commerce, świadczenia usług...
Read More
Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

Dla sprzedawców wchodzących na rynek brytyjski istotną kwestią jest ustalenie, ile wynosi podatek VAT od towarów i usług, które sprzedają....
Read More
VAT – podstawowe problemy Wielka Brytania

VAT – podstawowe problemy Wielka Brytania

Sprzedaż swoich usług czy towarów do Wielkiej Brytanii często wiąże się z koniecznością dokonania rejestracji firmy do VAT UK oraz...
Read More
Wielka Brytania – wszystko o podatku VAT

Wielka Brytania – wszystko o podatku VAT

Na naszym blogu kwestię rejestracji do VAT w Wielkiej Brytanii omawialiśmy wielokrotnie. Staraliśmy się przybliżyć jak najwięcej aspektów, które będą...
Read More
Księgowość Amazon – spółka z o.o. | JDG | LTD

Księgowość Amazon – spółka z o.o. | JDG | LTD

Amazon, to platforma sprzedażowa, której nikomu nie trzeba przedstawiać. W 2019 roku tuż przed pandemią, która w przypadku sektora e-commerce...
Read More
Spedycja Wielka Brytania – rozliczenie VAT

Spedycja Wielka Brytania – rozliczenie VAT

W naszym ostatnim artykule "Usługi transportowe do Wielkiej Brytanii – VAT 2021" poruszyliśmy zagadnienie świadczenia usług transportu towarowego w Wielkiej...
Read More
{"slide_show":3,"slide_scroll":1,"dots":"true","arrows":"true","autoplay":"true","autoplay_interval":3000,"speed":600,"loop":"true","design":"design-1"}

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google

Polityka Prywatności i Plików Cookies Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając z tej strony akceptujesz używanie cookies, zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki internetowej.
Zgoda