add_filter( 'wpforms_frontend_missing_assets_error_js_disable', '__return_true');

Jak założyć spółkę LTD bez wyjazdu do UK?

Czy da się zarejestrować firmę w Anglii bez wyjazdu do Wielkiej Brytanii? Okazuje się, że tak i z tego artykułu dowiesz się dokładnie jak to zrobić!

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Większość artykułów jakiś czas po formalnej rejestracji spółki LTD sugeruje wyjazd do Wielkiej Brytanii w celu uzyskania National Insurance Number, czyli NIN. Dlaczego? Ponieważ jedna osoba z numerem NIN w spółce jest potrzebna aby uruchomić wypłaty dla dyrektorów. Przynajmniej tak brzmi większość wskazówek dla Polaków zakładających firmy w Anglii.

Jeśli nie mieszkasz na co dzień w UK i nie jesteś tam ubezpieczony, wyjazd do Anglii konieczny jest jedynie z powyższego powodu. Czy w takim możesz jakoś ominąć konieczność wyjazdu?

Tak! Możesz na przykład zatrudnić w spółce tzw. dyrektora nominowanego.

Kim jest dyrektor nominowany?

Dyrektor nominowany to osoba posiadająca w spółce pasywne stanowisko w zarządzie, często w zamian za inną osobę, inwestora lub firmę.

Jest to rozwiązanie wykorzystywane często przez przedsiębiorców rejestrujących spółki w Wielkiej Brytanii, ale i w wielu innych krajach (jak np. Australia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, czy Singapur), gdzie wymagane jest aby w zarządzie zasiadał rezydent lub obywatel danego kraju.

Dyrektorzy nominowani pojawiają się w spółkach LTD głównie w dwóch sytuacjach:

Kiedy realny właściciel spółki chce zachować anonimowość (dane dyrektorów spółek LTD są w Wielkiej Brytanii upubliczniane)

W tej sytuacji potrzeba zatrudnienia w spółce dyrektora nominowanego może wykroczyć w czasie poza sam okres rejestracji spółki. W niektórych dokumentach (jak np. zeznania roczne i niektóre kontrakty, czy umowy zawierane przez spółkę) może być wymagany podpis dyrektora (w tym przypadku – dyrektora nominowanego).

Trzeba jednak dodać, że to rozwiązanie nie jest już aktualne. Od pewnego czasu, przy rejestracji każdej spółki LTD, poza danymi dyrektora, konieczne jest podanie danych osoby sprawującej nad spółką kontrolę – tzw. Person with Significant Control (PSC). PSC to każda osoba posiadająca w firmie 25% lub więcej udziałów, tak więc w chwili obecnej nie sugerujemy już wykorzystywania dyrektora nominowanego w celu zachowania anonimowości.

Kiedy polski przedsiębiorca zakładając spółkę LTD chce uniknąć wyjazdu do Wielkiej Brytanii

Aby zarejestrować spółkę LTD w PAYE (brytyjskim systemie płacowym) przez Internet i uruchomić Payroll, czyli wypłaty, potrzebny jest co najmniej jeden dyrektor posiadający NIN.

Zwykle, sugerujemy rejestrację w PAYE jak najszybciej, ponieważ większość przedsiębiorców w Anglii woli wypłacać pieniądze już od początku działalności. W tej sytuacji, jeśli samodzielnie nie jesteś w stanie wyjechać do Anglii w celu wyrobienia NIN, możesz zatrudnić w spółce dyrektora nominowanego, który opuści ją po dokonaniu rejestracji (najczęściej w drugim miesiącu działania spółki).

Zdarzało się jednak, że dla osób chcących zarejestrować firmę w Anglii we współpracy z nami, konieczność zatrudnienia dyrektora nominowanego stanowiła przeszkodę. Czy w takim razie możliwa jest rejestracja spółki LTD i aktywacja PAYE bez wyjazdu do UK oraz bez angażowania dyrektora nominowanego?

Otóż tak! Jest to możliwe, aczkolwiek jako że ten proces zarezerwowaliśmy dla naszych stałych klientów, firm korzystających na bieżąco z naszej obsługi księgowej. Chciałbyś zarejestrować firmę w Anglii bez wyjazdu do UK i dyrektora nominowanego? Napisz do nas – chętnie pomożemy!

Jakie są obowiązki dyrektora nominowanego i inne korzyści wynikające z jego zatrudnienia?

Rachunek bankowy

W niektórych krajach obecność dyrektora wymagana jest podczas zakładania rachunku bankowego dla firmy. W tej sytuacji inwestorzy mogą zatrudnić dyrektorów nominowanych, unikając tym samym konieczności podróży do danego kraju.

Jednak podobnie jak w przypadku wykorzystania dyrektora nominowanego w celu zachowania anonimowości w firmie, to rozwiązanie stosowane jest już coraz rzadziej. Większość banków wymaga podania danych każdego PSC oraz każdego dyrektora pełniącego funkcję w firmie, a w przypadku zmian w zarządzie, banki decydują się czasami nawet na chwilową blokadę konta do momentu aż dane nowego dyrektora nie zostaną wprowadzone i jego tożsamość potwierdzona.

Licencje i rejestracja w urzędach

Zdarza się również, że dyrektor spółki musi być obecny przy jej rejestracji w lokalnym urzędzie skarbowym, innym organie rządowym lub podczas procesu ubiegania się o konkretną licencję. Jak wyżej, inwestor może zaoszczędzić sporo czasu i energii powołując w tym celu dyrektora nominowanego.

Czy jest jakieś ryzyko w związku z wykorzystywaniem dyrektorów nominowanych w spółce?

Jeśli zatrudniasz dyrektora nominowanego jedynie do celów rejestracji spółki w PAYE i uruchomienia Payroll, ryzyko pozostaje znikome, ponieważ w momencie kiedy dopełni on swój obowiązek taki dyrektor rezygnuje z pełnionej funkcji i odchodzi z firmy.

Ryzyko pojawia się jednak, kiedy planujesz zatrudnić dyrektora nominowanego na dłuższy okres.

Dyrektor nominowany z założenia powinien pozostawać w spółce w roli pasywnej. Wszelkie wybory i decyzje pozostawiając do podjęcia udziałowcom. Wciąż jednak stanowisko dyrektora nadaje mu w firmie pewnego rodzaju władzę i w oczach prawa jest on zdolny do działania w jej imieniu, np. w relacjach z klientami, partnerami, czy instytucjami rządowymi, bez konieczności uzyskania zgody od inwestorów.

Dlatego też ważne jest, aby w przypadku kiedy planujesz zatrudnić dyrektora nominowanego na dłużej niż miesiąc, wybrać na to stanowisko osobę zaufaną. Podpisując umowę z dyrektorem nominowanym możesz również zawrzeć w niej wytyczne, dotyczące podejmowanych przez dyrektora decyzji.

W celu dodatkowego zabezpieczenia interesów Twoich i firmy, rozpoczynając współpracę z dyrektorem nominowanym, możesz poprosić go o podpisanie rezygnacji in blanco, która będzie mogła zostać wykorzystana w momencie kiedy uznasz jakiekolwiek działania dyrektora za niestosowne i szkodliwe dla firmy.

Myślisz o rejestracji spółki LTD bez wyjazdu do UK, bo znasz jej zalety i wiesz, że będzie to rozwiązanie w sam raz dla Ciebie? Zastanawiasz się, czy opcja z dyrektorem nominowanym to jedyny sposób rejestracji spółki LTD bez wyjazdu do UK? Skontaktuj się z nami i opisz swoją sytuację lub umów się na bezpłatną konsultację z jednym z naszych doradców – pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie!

Rate this post
Zniesienie limitu składek ZUS – konsekwencje, rozwiązania

Zniesienie limitu składek ZUS – konsekwencje, rozwiązania

W dzisiejszym artykule przeanalizujemy potencjalne konsekwencje gospodarcze wynikające z ostatnio uchwalonej przez polski Sejm ustawy dotyczącej zniesienia górnego limitu składek...
Read More
Skąd tyle polskich firm w Anglii?

Skąd tyle polskich firm w Anglii?

"Na szczególną uwagę zasługuje rynek brytyjski, który cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców naszego kraju, czego dowodzą dane opublikowane przez...
Read More
Kto może założyć firmę w Anglii?

Kto może założyć firmę w Anglii?

Kim są i skąd pochodzą dyrektorzy brytyjskich spółek LTD? Kto może założyć firmę w Anglii?
Read More
Koszty delegacji pracownika lub dyrektora spółki LTD

Koszty delegacji pracownika lub dyrektora spółki LTD

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale koszty delegacji dyrektora bądź pracownika spółki LTD mogą zostać pokryte przez firmę.
Read More
Jak założyć spółkę LTD bez wyjazdu do UK?

Jak założyć spółkę LTD bez wyjazdu do UK?

Czy da się zarejestrować firmę w Anglii bez wyjazdu do Wielkiej Brytanii? Okazuje się, że tak i z tego artykułu...
Read More
Corporation Tax w 2023 roku – zmiany

Corporation Tax w 2023 roku – zmiany

Wraz z początkiem kwietnia zmieniła się główna stawka podatku Corporation Tax. Nie obowiązuje już niezależna od dochodów stawka liniowa wynosząca...
Read More
Inland Border Facility – Punkt Odprawy Śródlądowej

Inland Border Facility – Punkt Odprawy Śródlądowej

Niniejszy artykuł został poświęcony tematowi Inland Border Facility. Dowiesz się z niego kiedy trzeba stawić się w Inland Border Facility,...
Read More
Przepisy celne w UK

Przepisy celne w UK

Choć oficjalnie UK opuściła UE 01.01.2021 r., to zmiany w dotychczasowych zasadach regulujących wymianę handlową zachodziły i zachodzą etapami, stąd...
Read More
Dowód pochodzenia

Dowód pochodzenia

Dowód pochodzenia jest niezbędny do prawidłowego rozpoznania stawki cła właściwej dla przewożonego towaru. Istotnym czynnikiem wpływającym na tę stawkę jest...
Read More
Pochodzenie towarów

Pochodzenie towarów

Na potrzeby nakładania ceł importowych stosowane jest m.in. kryterium kraju pochodzenia sprowadzanego towaru. Kraj, z którego towary są pierwotnie wywożone,...
Read More
Zwolnienie z cła

Zwolnienie z cła

Cło jest opłatą nakładaną na towary podczas ich importu lub eksportu dokonywanego przez granice celne państwa. Rząd wykorzystuje cło przede...
Read More
Kody towarowe

Kody towarowe

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską z końcem 2020 roku, dlatego obecnie przewóz towarów z i do UK obarczony jest obowiązkiem...
Read More
Cło Wielka Brytania

Cło Wielka Brytania

Unia Europejska, której jedną z reguł działania jest unia celna, gwarantowała swobodny przepływ towarów między krajami członkowskimi. To dlatego sprzedając...
Read More
MTD dla spółek zarejestrowanych do VAT UK

MTD dla spółek zarejestrowanych do VAT UK

Od kilku lat można zauważyć śmiałe działania brytyjskiego urzędu skarbowego podejmowane w kierunku osiągnięcia pełnej cyfryzacji administracji podatkowej. Jak podaje...
Read More
VAT a usługi związane z gruntem

VAT a usługi związane z gruntem

Dotychczas na naszym blogu poruszaliśmy obowiązki rejestracji i rozliczania VAT w Wielkiej Brytanii z perspektywy szeroko pojętego e-commerce, świadczenia usług...
Read More
Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

Dla sprzedawców wchodzących na rynek brytyjski istotną kwestią jest ustalenie, ile wynosi podatek VAT od towarów i usług, które sprzedają....
Read More
VAT – podstawowe problemy Wielka Brytania

VAT – podstawowe problemy Wielka Brytania

Sprzedaż swoich usług czy towarów do Wielkiej Brytanii często wiąże się z koniecznością dokonania rejestracji firmy do VAT UK oraz...
Read More
Wielka Brytania – wszystko o podatku VAT

Wielka Brytania – wszystko o podatku VAT

Na naszym blogu kwestię rejestracji do VAT w Wielkiej Brytanii omawialiśmy wielokrotnie. Staraliśmy się przybliżyć jak najwięcej aspektów, które będą...
Read More
Księgowość Amazon – spółka z o.o. | JDG | LTD

Księgowość Amazon – spółka z o.o. | JDG | LTD

Amazon, to platforma sprzedażowa, której nikomu nie trzeba przedstawiać. W 2019 roku tuż przed pandemią, która w przypadku sektora e-commerce...
Read More
Spedycja Wielka Brytania – rozliczenie VAT

Spedycja Wielka Brytania – rozliczenie VAT

W naszym ostatnim artykule "Usługi transportowe do Wielkiej Brytanii – VAT 2021" poruszyliśmy zagadnienie świadczenia usług transportu towarowego w Wielkiej...
Read More
{"slide_show":3,"slide_scroll":1,"dots":"true","arrows":"true","autoplay":"true","autoplay_interval":3000,"speed":600,"loop":"true","design":"design-1"}

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google

Polityka Prywatności i Plików Cookies Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając z tej strony akceptujesz używanie cookies, zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki internetowej.
Zgoda