Jakie będą skutki brexitu?

W mediach głośno o tym jak ogromne zmiany pociągnie za sobą brexit, ile stracą na nim Polacy mieszkający w UK, czy polscy przedsiębiorcy prowadzący tam działalność. Niestety przekazem medialnym rządzi sensacja, niezależnie od tego czy mowa o faktach, czy nieprzemyślanych spekulacjach. Czego tak naprawdę możemy się spodziewać?

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Aktualizacja:  Brexit – podstawowe informacje (stan na 27.02.2019)

Owszem, na chwilę obecną niewielu skutków opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię możemy być pewni. Trzeba poczekać na nowego premiera, jego plany, działania i wynikające z nich porozumienia. Możemy jednak spróbować spekulacji bazującej na faktach.

W 2014 roku 44,6% eksportu z Wielkiej Brytanii trafiało do krajów Unii Europejskiej, zaś 53,2% importu UK pochodziło z krajów UE. Brytyjska ekonomia jest mocno zależna od UE i obie strony będą starały się utrzymać w tej sferze pozytywne relacje.

Jeśli chodzi o przedsiębiorców działających w Wielkiej Brytanii, już w tej chwili mówi się o obniżeniu Corporation Tax w UK z 20% do 15% do 2020 roku, zachowując wszelkie dotychczasowe korzyści i możliwości związane z prowadzeniem tam firmy.

Dyrektorzy Spółek LTD mogą czuć się bezpieczni, ponieważ ich sytuacja w wyniku brexitu nie zmieni się. Dyrektorami w spółkach LTD mogą być obywatele krajów członkowskich UE, ale również mieszkańcy Indii, Brazylii, czy RPA – mają tutaj zastosowanie inne prawa niż te wynikające z członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Co więcej, dotychczas wpływ brexitu na przedsiębiorców prowadzących firmy w UK był raczej pozytywny. Dobrym tego przykładem są chociażby potwierdzone już zmiany w podatku dochodowym.

Skutki brexitu dla Polaków mieszkających w UK

Około 3 miliony imigrantów w Wielkiej Brytanii pochodzi z krajów członkowskich UE. Warto jednak wspomnieć, że do innych krajów Unii Europejskiej wyjechało z Wielkiej Brytanii około 1.2 miliona obywateli.

Obywatele krajów Unii Europejskiej mieszkający obecnie w Wielkiej Brytanii nie będą zmuszeni do opuszczenia kraju w związku z jej wyjściem z UE. Informacja ta pochodzi od przedstawiciela brytyjskiego rządu.

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie przebiegało w oparciu o  artykuł 50 Traktatu Lizbońskiego z 2009 roku, który nie zdążył zostać jeszcze przetestowany. Teoretycznie procedura opuszczenia UE miałaby trwać około 2 lata, jednak w rzeczywistości mówi się o pięciu, siedmiu, czy nawet dziesięciu latach do momentu, w którym odczujemy realne zmiany wynikające z brexitu.

Na chwilę obecną ani dla Polaków mieszkających UK, ani dla polskich dyrektorów Spółek LTD nic się nie zmienia i nie zmieni się pewnie przez kilka kolejnych lat, a wszystkie zmiany, które mogą nadejść, zostaną zapowiedziane rok, dwa lata wcześniej. Da to czas zarówno przedsiębiorcom, jak i prawnikom oraz biurom rachunkowym na przygotowanie się na nadchodzące zmiany i opracowanie najkorzystniejszej dla wszystkich stron strategii.

W skrócie – możesz zachować spokój.

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące brexitu albo prowadzenia działalności w Anglii, skontaktuj się z nami lub umów na bezpłatną konsultację. Postaramy się rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości!

4.7/5 - (20 votes)

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google