Jedną z wprowadzonych niedawno pomocy rządowych w związku z epidemią COVID-19 jest Coronavirus Job Retention Scheme (CJRS), czyli nawet 2 500 GBP dopłaty do pensji dla pracownika. Naszym zdaniem, dla dyrektorów spółek LTD w UK jest to najciekawsza opcja.

UWAGA: Dla wniosków złożonych po 1 listopada 2020 roku obowiązują zaktualizowane zasady przyznawania wsparcia w ramach CJRS
Masz jakiekolwiek pytania na temat nowych przepisów? Napisz do nas!

 

Na czym polega Coronavirus Job Retention Scheme (CJRS)?
Jak skorzystać z CJRS?
Jak będzie wyliczone Twoje dofinansowanie w ramach CJRS?
Jak możemy Ci pomóc z uzyskaniem wsparcia w ramach CJRS?

 

Na czym polega Coronavirus Job Retention Scheme?

 

CJRS polega na wypłacie 80% wysokości wynagrodzenia, które było wypłacane pracownikom przed nadejściem pandemii, z górnym limitem wypłat miesięcznych ustalonym na 2 500 GBP. Czas trwania CJRS wyznaczono aktualnie do końca maja 2020, aczkolwiek niewykluczone jest przedłużenie wsparcia.

Aktualizacja stan na 18.05.2020 r.

System wypłacania wynagrodzeń pracownikom zwolnionym z powodu koronawirusa zostanie przedłużony do października. 

 

Ulga nie przysługuje osobom samozatrudnionym (Self-Employed), ponieważ dla takich osób przewidziano Self-employment Income Support Scheme

Co ważne, z Coronavirus Job Retention Scheme mogą skorzystać również spółki LTD, w których jedynymi pracownikami są ich dyrektorzy.

Przykład:

Jeśli średnia pensja pracownika w miesiącach poprzedzających epidemię wynosiła 1 000 GBP miesięcznie, pracodawca (np. spółka LTD) może ubiegać się o wsparcie rządowe w ramach CJRS, wynoszące 800 GBP przy wypłaceniu kolejnej pensji.

 

Jak skorzystać z Coronavirus Job Retention Scheme?

 

  • Pracownik lub dyrektor potrzebuje przejść w stan furloughed (urlopu tymczasowego)
  • Potrzebne będzie stworzenie odpowiedniej dokumentacji, która uzasadni prawo do otrzymania pomocy w ramach CJRS
  • Należy złożyć odpowiedni wniosek o udzielenie wsparcia
  • Pracodawca (spółka) potrzebuje nadal wykonywać formalne obowiązki zdefiniowane przez system PAYE

 

Dotychczas najwięcej pytań otrzymaliśmy na temat stanu furloughed. Na czym on polega, co oznacza w praktyce?

Otóż, pracownik w stanie furloughed nie może przez cały czas posiadania takiego statusu realizować jakichkolwiek czynności związanych z pracą na rzecz pracodawcy. Dyrektorzy spółek mogą podejmować się czynności formalnych zdefiniowanych przez stanowisko (dopełnienie formalności), nie mogą jednak podejmować żadnych działań związanych z aktywnością komercyjną, czyli np. prowadzić negocjacji, poszukiwać klientów itd.

W praktyce jeśli mówimy o spółkach LTD, które nie posiadają pracowników, a jedynie dyrektorów, oznacza to, że tak długo jak wszyscy dyrektorzy pozostają w stanie furloughed spółka nie będzie mogła wykonywać żadnych czynności biznesowych, czyli np. nie będzie mogła wystawiać faktur, ani świadczyć usług na rzecz klientów.

Co więcej, na ten moment firma ubiegająca się o skorzystanie z programu wsparcia nie musi wykazać spadku przychodów związanego z epidemią.

 

Jak będzie wyliczone Twoje dofinansowanie w ramach CJRS?

 

Jeśli przyjmowałeś stałe wynagrodzenie w miesiącach poprzedzających przejście w stan furloughed , przysługuje Ci miesięcznie 80% tej kwoty zgodnie z opisanym na początku artykułu przykładem.

Jeśli Twoja pensja jest zmienna, wtedy rządowa dopłata zostanie ustalona jako 80% kwoty wyższej spośród:

  • Kwoty jaką zarobiłeś w tym samym miesiącu w 2019 roku
  • Średniej Twojego wynagrodzenia od danego pracodawcy z roku poprzedzającego przejście w stan furloughed (jeśli pracujesz krócej niż rok, pod uwagę zostanie wzięta średnia z całego okresu pracy)

 

Jakie wymogi należy spełnić aby móc skorzystać z Coronavirus Job Retention Scheme?

Musiałeś być zatrudniony, czyli otrzymywać pensję od pracodawcy przed 19 marca 2020 roku.

 

Jak możemy Ci pomóc z uzyskaniem wsparcia w ramach Coronavirus Job Retention Scheme?

 

Ze względu na spore zainteresowanie pomocą w uzyskaniu wsparcia w ramach CJRS, stworzyliśmy wewnętrzne procedury i możemy pomóc Tobie i Twojej spółce w przyznaniu rządowej pomocy.

Przygotujemy i złożymy dla Ciebie odpowiedni wniosek wraz z wymaganą dokumentacją.

Koszt takiego wsparcia z naszej strony wyniesie 50 GBP netto miesięcznie, a sama płatność za usługę zostanie odroczona do momentu pozytywnego rozpatrzenia wniosku.

 

Masz jakiekolwiek dodatkowe pytania w związku z Coronavirus Job Retention Scheme? Jako dyrektor spółki LTD chcesz skorzystać z programu, ale nie wiesz jak to zrobić? Napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację z jednym z naszych doradców. Chętnie pomożemy!

 

Napisz do nas

Data ostatniej aktualizacji artykułu: