Miło nam poinformować, że rozpoczęliśmy współpracę z brytyjskim Department for International Trade (DIT) w zakresie szerzenia świadomości dotyczącej wsparcia oferowanego przez DIT dla przedsiębiorstw utrzymujących relacje handlowe z Wielką Brytanią lub rozważających osadzenie swojej firmy na Wyspach.

W tym artykule postaramy się o szerokie przedstawienie różnych rodzajów oferowanego wsparcia dla poszczególnych obszarów działalności firm z sektora MŚP (Małe i Średnie Przedsiębiorstwa).

 

Wsparcie dla badań i innowacji dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw w UK

 

Możliwości finansowania dla badań i innowacji

Innovate UK

Wsparcie dla biznesów pomagające realizować potencjał nowych technologii, rozwinąć przełomowe idee i uczynić firmy sukcesem komercyjnym. Innovate UK organizuje m.in. konkursy, w których nagrodą jest grant finansujący dalszy rozwój przedsiębiorstwa oraz udziela pożyczek dla innowacji, mających na celu wsparcie firm w rozwoju i implementacji skutecznych pomysłów.

Industrial Strategy Challenge Fund

Fundusz łączący ze sobą i wspierający czołowe instytucje badawcze i przedsiębiorstwa w celu rozwiązania wielkich problemów społecznych i przemysłowych naszych czasów. 

Smart grants

Granty dostępne dla biznesów wdrażających w życie przełomowe idee, przyznawane w wyniku rozstrzygnięcia konkursów.

Small Business Research Initiative

Firmy mogą aplikować o przyznanie sfinansowanych kontraktów od organizacji rządowych w celu realizacji innowacyjnych pomysłów.

 

Konkurencyjne formy opodatkowania dla innowacji

R&D Tax Credits

Małe i Średnie Przedsiębiorstwa inwestujące w rozwój nowych lub usprawnienie istniejących produktów, procesów czy usług, mogą ubiegać się o przyznanie określonej kwoty i/lub ograniczenie należnego Corporation Tax (brytyjski odpowiednik podatku CIT).

  • Firmy wykazujące dochód mogą ubiegać się o uznanie 25 GBP z każdych wydanych 100 GBP na kwalifikowane wydatki na badania i rozwój (R&D)
  • Firmy wykazujące stratę mogą ubiegać się o uznanie 33.35 GBP z każdych wydanych 100 GBP na kwalifikowane wydatki na badania i rozwój (R&D)

Patent Box

Firmy mogą ubiegać się o zredukowanie obowiązującej stawki podatku Corporation Tax do jedynie 10% podatku od dochodów generowanych przez opatentowane wynalazki, jak również niektóre rodzaje własności intelektualnych.

 

Dostęp do wiedzy światowych liderów

Knowledge Transfer Partnership

KTP pomaga przedsiębiorstwom rozwinąć swoją konkurencyjność i produktywność poprzez częściowo finansowane partnerstwa z naukowcami i badaczami.

Knowledge Transfer Networks

KTN łączy biznesy, przedsiębiorców, naukowców i inwestorów w celu rozwinięcia nowych produktów, procesów i usług.

Catapult Centres

Sieć czołowych ośrodków technologicznych wspierających innowację wśród brytyjskich biznesów.

 

Finansowanie dłużne i kapitałowe dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw w UK

 

Wsparcie dla finansowania dłużnego

Start up loans

Wszyscy udziałowcy lub wspólnicy danego biznesu mogą indywidualnie aplikować o maksymalnie 25 000 GBP pożyczki na osobę, z limitem 100 000 GBP dla całego biznesu.

Enterprise Finance Guarantee

Gwarancja wspiera finansowanie dla małych biznesów, które mają podstawy do ubiegania się o finansowanie, lecz nie są w stanie go pozyskać z uwagi na zbyt duże ryzyko w stosunku do standardowych kryteriów pożyczkodawcy.

Help to Grow

Programy pożyczek rozwojowych adresują potrzeby finansowe mniejszych firm, które nie są w stanie zebrać wystarczających funduszy dla sfinansowania swojego rozwoju.

 

Wsparcie dla finansowania kapitałowego

Angel Co-Fund

Fundusz inwestuje między 100 000 GBP a 1 000 000 GBP w startupy w Wielkiej Brytanii.

Enterprise Capital Fund

Pozyskiwanie kapitału z łączonych źródeł prywatnych i publicznych do celów inwestycji w przedsiębiorstwa o dużym potencjale wzrostowym. Fundusz ma na celu zwiększenie dostępności finansowania kapitałowego dla brytyjskich firm nastawionych na rozwój.

Equity Crowdfunding

Skupia w sobie 3 rodzaje crowdfundingu: dotacje, finansowanie dłużne oraz finansowanie kapitałowe.

 

Finansowanie podwyższonego ryzyka typu venture capital

Enterprise Investment Scheme (EIS)

System stworzony po ty, by Twoja firma mogła łatwiej zebrać kapitał konieczny dla rozwoju. EIS oferuje ulgi podatkowe dla inwestorów, którzy kupują nowe udziały w Twojej firmie.

Seed Enterprise Investment Scheme (SEIS)

System, który ma na celu ułatwić Twojej firmie pozyskanie kapitału po rozpoczęciu działalności biznesowej oferując ulgi podatkowe dla nowych inwestorów.

Venture Capital Trust (VCT)

Pomaga zmniejszyć ryzyko inwestycji zbierając kapitał od indywidualnych inwestorów do jednego funduszu, który zapewnia dywersyfikację poprzez inwestycję w wiele różnych firm.

 

Finansowanie dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw w UK zależne od lokalizacji

 

Programy regionalne

Northern Powerhouse Investment Fund

Fundusz zarządzający 400 milionami funtów, który wspiera rozwój mniejszych biznesów na północy Anglii poprzez finansowanie dłużne i kapitałowe.

Midlands Engine Investment Fund

Fundusz dysponujący 250 milionami funtów, który wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa w regionie Midlands poprzez finansowanie dłużne i kapitałowe.

Cornwall and Isles of Scilly Fund

Fundusz, który przeznaczy 40 milionów funtów na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw w Kornwalii i archipelagu Scilly poprzez finansowanie dłużne i kapitałowe.

Wsparcie finansowe w tzw. Devolved Administrations (DAs)

Władze regionalne Szkocji, Walii i Irlandii Północnej bezpośrednio zarządzają programami wsparcia i finansowania w swoich regionach.

 

Programy specyficzne dla lokalizacji

Local Enterprise Partnership (LEP) Funding

Na terenie samej Anglii znajduje się 38 jednostek LEP. Ich zadaniem jest ustalenie lokalnych priorytetów ekonomicznych oraz podejmowanie działań prowadzących do rozwoju ekonomicznego oraz tworzenia nowych miejsc pracy w danym regionie. Wiele oddziałów LEP realizuje programy wsparcia dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Sprawdź lokalizację i możliwości oferowane przez LEP w Twoim regionie przy pomocy mapy: Local Enterprise Partnership Location Map

Enterprise Zones

Wytyczone obszary, które zapewniają zwolnienia podatkowe i wsparcie rządowe, jak np. Business Rates Relief czy Enhanced Capital Allowances. Obszary Enterprise Zones objęte są również uproszczonymi regulacjami dot. lokalnych pozwoleń oraz przygotowaną dla biznesu infrastrukturą.

Soft Landing Packages

W ramach tego wsparcia możesz liczyć na darmowa lub dofinansowaną przestrzeń biurową oraz możliwość ulokowania siedziby we wspierającym przedsiębiorczość i kreatywność kompleksie biznesowym.

Niektóre programy oferują również wsparcie w ramach specjalistycznych usług finansowych, prawnych czy związanych z zatrudnieniem pracowników. Tego rodzaju programy ustalane są indywidualnie, tak więc najlepiej będzie jeśli skontaktujesz się bezpośrednio z przedstawicielem DIT w sprawie ich omówienia.

 

Podsumowanie

Jak widzisz, Wielka Brytania oferuje wiele rodzajów wsparcia dla nowych i rozwijających się firm zależnie od branży czy lokalizacji Twojej siedziby.

Prowadzisz biznes w Wielkiej Brytanii i potrzebujesz finansowania na rozwój firmy? Może rozwijasz przełomową technologię i zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej jurysdykcji dla siedziby swojego biznesu? Napisz do nas!

Pomożemy Ci skontaktować się z odpowiednim przedstawicielem Department of International Trade, który przeanalizuje Twoją sytuację, znajdzie najlepsze rozwiązanie i najskuteczniejszy rodzaj wsparcia dla Twojej firmy oraz pomoże Ci z jego uzyskaniem.

Napisz do nas

Data ostatniej aktualizacji artykułu: