https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=UA-78880926-1

Umów się na bezpłatną konsultację

 

Działalność Gospodarcza

Polskie prawo traktuje każdą czynność zarobkową, która wykonywana jest w sposób ciągły oraz zorganizowany jako działalność gospodarczą i tym samym wymaga jej zarejestrowania.

Niezależnie od charakteru Twojego biznesu, jeśli przynosi on jakikolwiek dochód, powinien zostać zalegalizowany.

 

Jak zarejestrować Działalność Gospodarczą?

 

Rejestracja Działalności Gospodarczej jest bardzo prosta. Wystarczy w tym celu wypełnić formularz CEIDG-1, a następnie złożyć go w Urzędzie Miasta lub Gminy - można to zrobić osobiście lub przesłać drogą pocztową, albo elektronicznie (jednak w tym przypadku również musisz zjawić się w urzędzie w celu potwierdzenia swojej tożsamości).

CEIDG-1 jest równolegle

  • Wnioskiem o nadanie numeru REGON.
  • Wnioskiem o nadanie NIP.
  • Oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania (opodatkowanie na zasadach ogólnych, opodatkowanie podatkiem liniowym, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, karta podatkowa)
  • Zgłoszeniem płatnika składek do ZUS.

Na otrzymanie numeru NIP poczekasz około trzech dni, zaś ze względu na popularne w polskich urzędach kolejki złożenie wniosku CEIDG-1 trwać może od kilku minut do kilku godzin.

Działalność Gospodarcza to najpopularniejsza forma prawna w Polsce.

 

W 2016 roku w Polsce jest 3 miliony zarejestrowanych działalności gospodarczych. To niemal 10 razy więcej niż liczba zarejestrowanych spółek z o.o.

Jednoosobowa działalność gospodarcza to pierwsza forma prawna jaka przychodzi do głowy aspirującemu przedsiębiorcy - jej rejestracja jest szybka, a księgowość nieskomplikowana, jednak jak pewnie się domyślasz, takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Wykres przedstawiający ilość zarejestrowanych działalności gospodarczych i spółek z o.o.
 

Zalety Działalności Gospodarczej

Podstawowe zalety prowadzenia działalności gospodarczej to:

  • Prosta Księgowość
  • Szybka rejestracja
  • Łatwe zamknięcie

Wielu przedsiębiorców decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości działalności gospodarczej, a nawet jeśli zdecydujesz się skorzystać z pomocy biura rachunkowego jej miesięczny koszt to około 100-200 zł (zależnie od wymagań Twojego biznesu). Jak wcześniej wspomnieliśmy, rejestracja DG sprowadza sie do wypełnienia pojedyńczego formularza i trwa zazwyczaj nie dłużej niż 3 dni, czyli czas oczekiwania na przyznanie NIP. Zamknięcie działalności gospodarczej, w przypadku, gdy jest ona w pełni rozliczona z ZUSem i Urzędem Skarbowym, jest równie proste jak jej rejestracja, a nawet odbywa się przy użyciu tego samego formularza, czyli CEIDG-1.

 

Wady Działalności Gospodarczej

 

Oto 3 główne wady prowadzenia biznesu w formie jednoosobowej działalności gospodarczej:

  • Pełna odpowiedzialność za długi firmy
  • Konieczność opłacania ZUS
  • Utrudniony rozwój biznesu

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą ponosisz pełną odpowiedzialność za długi firmy. Oznacza to, że całe ryzyko związane z prowadzeniem dzialalności ponosisz Ty sam i w przypadku jej niewypłacalności odpowiadasz za firmę własnym majątkiem.

Każdy przedsiębiorca prowadzący jednoosbową DG w Polsce zobowiązany jest do opłacania składek na ZUS. Przez pierwsze dwa lata nie jest to aż tak kłopotliwe, ponieważ zredukowana składka wynosi ok. 550 zł.

Problem pojawia sie jednak kiedy po dwóch latach prowadzenia firmy składka ZUS z dnia na dzień zwiększy się do ok. 1 300 zł. Dla wielu przedsiębiorców prowadzenie biznesu staje się wtedy nieopłacalne.

Jeśli jednak Twój biznes się rozwija i wysokośc opłat na ZUS nie będzie silnym ciosem w przychody Twojego biznesu, pojawia się inny problem. Przekształcenie działalności gospodarczej w inną forme prawną (sp z o.o. czy spółka komandytowa) jest w praktyce niemal niemożliwe.

Wielu przedsiębiorców, którzy po rejestracji DG w latach 90. odnieśli sukces w biznesie prowadzi dziś firmy zatrudniające dziesiątki osób, wciąż w formie działalności gospodarczej, tylko dlatego, że zmiana formy prawnej okazała się dla nich zbyt skomplikowana.

Jeśli będziesz chciał znaleźć inwestora, żeby przyśpieszyć rozwój swojego biznesu lub nawet sprzedać firmę - w działalności gospodarczej nie posiadasz udziałów i przekazanie jej w całości lub w częściach drugiej osobie jest praktycznie niemożliwe.

 

Komu polecamy Działalność Gospodarczą?

Działalność Gospodarcza to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców świadczących wyłącznie lub w zdecydowanej większości usługi na terenie kraju, jak np. szewc, fryzjer, kosmetyczka, masażysta, itp. W przypadku wyżej wymienionych zawodów opłacalne jest rozliczenie w formie karty podatkowej.

Dodatkowo, dla przedsiębiorców osiągających przychody przewyższające 300 000 zł rocznie, opłacalne może być prowadzenie działalności gospodarczej równolegle z brytyjską spółką LTD. Jeśli interesuje Cię takie rozwiązanie skontaktuj się z nami lub umów na bezpłatną konsultację.

Koszty księgowości

Koszty księgowości dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą to:

Działalność gospodarcza bez rozliczania VAT do 20 dokumentów – od 150 zł netto miesięcznie
Działalność gospodarcza z rozliczeniem VAT do 20 dokumentów - od 200 zł netto miesięcznie

Zależnie do Twoich indywidualnych potrzeb koszty będą odpowiednio dostosowane. Jeśli interesuje Cię oferta dopasowana do Twojego biznesu, skontaktuj się z nami lub umów na bezpłatną konsultację w krakowskim biurze - odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin, aby potwierdzić jej termin.

Umów się na bezpłatną konsultację