Wielka Brytania posiada bardzo dobrze rozwinięte środowisko biznesowe, które czyni ją atrakcyjnym miejscem na inwestycje związane z badaniami i innowacją. W poprzednim artykule prezentującym wsparcie oferowane przez DIT skupiliśmy się na dofinansowaniach dla małych i średnich przedsiębiorstw. Tym razem przedstawimy formy wsparcia i dofinansowania dostępne dla biznesów prowadzących badania i wprowadzających innowacje.
Poniższy artykuł przeczytasz w 6 minut.

 

Research & Development (R&D) grants

 

Konkursy celowe

 

 • Są one nakierowane na obszar lub realizację konkretnego wyzwania. Innovate UK organizuje je przy użyciu własnych środków, jak np. Industrial Strategy Challenge Find (ISCF) oraz organizuje inne konkursy finansowania grantów w imieniu pozostałych organizacji rządowych oraz przedstawicieli przemysłu.
 • Granty ISCF są przyznawanie zgodnie z 4 Industrial Strategy Grand Challenges (4 kluczowymi obszarami innowacji dla brytyjskiego przemysłu), tj. AI and data, Ageing society, Clean growth oraz Future of Mobility
 • Poprzez ISCF rząd brytyjski łączy światowej klasy organizacje badawcze i finansowe by sprostać najistotniejszym przemysłowym i społecznym wyzwaniom naszych czasów.
 • Nowe wyzwania i możliwości finansowe pojawiają się regularnie, zapisz się na listę mailingową Innovate UK by być na bieżąco z najnowszymi ogłoszeniami.

 

Konkursy otwarte

 

Innovate UK Smart grants to konkursy otwarte nieograniczone do konkretnych obszarów geograficznych czy rodzajów technologii. Przegląd oraz szczegółowe informacje na temat Smart grants możesz znaleźć na stronie Smart: innovation funding for game-changing ideas from business

 

 • Są one dostępne również dla małych i średnich przedsiębiorstw (SMEs) zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii lub firm zagranicznych posiadających biura czy spółki zależne na Wyspach.
 • Finansowane projekty mogą stanowić studium wykonalności (feasibility study), badania przemysłowe i/lub projekty eksperymentalne.
 • Granty pokrywają 25-70% wszystkich podlegających pod projekt kosztów z kategorii R&D (Research & Development) pomiędzy 25 000 a 2 000 000 GBP (zależnie od wielkości firmy oraz stopnia zaawansowania projektu) dla projektów trwających od 6 do 36 miesięcy.

 

Wielkość firmy: Studium wykonalności lub badania przemysłowe: Eksperymentalne projekty bliższe :
Mała Do 70% Do 45%
Średnia Do 60% Do 35%
Duża Do 50% Do 25%

 

Kryteria kwalifikacji i dodatkowe informacje związane z powyższymi formami dofinansowania

 

 • By zakwalifikować się do konkursu jako leader projektu, firma musi realizować projekt w Wielkiej Brytanii oraz mieć zamiar realizowania korzyści z jego wyników w Wielkiej Brytanii.
 • Kryteria związane z wielkością firmy mają zastosowanie dla głównej spółki zagranicznego holdingu czy grupy kapitałowej, która przez swoją spółkę zależną na terenie Wielkiej Brytanii składa wniosek o któreś z powyższych dofinansowań. Stosowane w tym przypadku definicje SME znajdziesz na stronie Komisji Europejskiej
 • Wszystkie aktywne konkursy znajdziesz na stronie Innovation competitions
 • Firmy szukające partnera dla swojego projektu mogą skorzystać ze wsparcia Knowledge Transfer Network
 • Granty finansowe przyznawane są w wyniku konkursów, w związku z czym żadna aplikacja nie stanowi gwarancji przyznania finansowania. Innovate UK oferuje wsparcie oraz instrukcje dotyczące tego jak sformułować prawidłowy wniosek, znajdziesz je na stronie How to prepare the best application for grant competitions

 

R&D Tax Relief (ulgi podatkowe dla Badań i Rozwoju)

 

W ramach R&D Tax Relief firma może skorzystać z dwóch rodzajów ulg:

 

 • R&D tax relief dla kwalifikowalnych wydatków na R&D wynosi 230% dla firm z kategorii SME.
 • R&D expenditure credit (kredyt na wydatki związane z R&D) w wysokości 12% jest przyznawany dla kwalifikowanych wydatków dla dużych firm.

 

Dla celów R&D Tax Relief HMRC jako firmy należące do kategorii SME uznaje przedsiębiorstwa zatrudniające poniżej 500 osób oraz z rocznym obrotem nieprzekraczającym 100 milionów EUR lub kapitałem poniżej 86 milionów EUR.

Przewodnik dotyczący R&D Tax Relief znajdziesz na stronie: Research and Development tax relief

 

Patent box

 

Stanowi ulgę w zakresie podatku Corporation Tax dla innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie gałęzi przemysłu zapewniając stawkę 10% podatku od wszystkich dochodów (osiągniętych w dowolnym kraju, niekoniecznie w Wielkiej Brytanii) wynikających z komercjalizacji patentów lub niektórych rodzajów własności intelektualnej rozwijanych i wykorzystywanych przez firmy brytyjskie.

Przewodnik dot. Patent box znajdziesz na stronie: Use the Patent Box to reduce your Corporation Tax on profits

 

Prowadzisz biznes w Wielkiej Brytanii i potrzebujesz finansowania na rozwój firmy? Może rozwijasz przełomową technologię i zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej jurysdykcji dla siedziby swojego biznesu? Napisz do nas!

Pomożemy Ci skontaktować się z odpowiednim przedstawicielem Department of International Trade, który przeanalizuje Twoją sytuację, znajdzie najlepsze rozwiązanie i najskuteczniejszy rodzaj wsparcia dla Twojej firmy oraz pomoże Ci z jego uzyskaniem.

 

Napisz do nas

Data ostatniej aktualizacji artykułu: