Coraz więcej polskich przedsiębiorców decyduje się na przeniesienie firmy do Czech szukając oszczędności. W tym artykule przyjrzymy się kosztom i ograniczeniom związanym z tym rozwiązaniem oraz porównamy je z polską działalnością gospodarczą i brytyjską spółką LTD.

Zastanawiasz się jaką formę prawną wybrać dla swojej działalności?

W każdym z powyższych przykładów, dla uproszczenia przyjęliśmy brak kosztów uzyskania przychodu oraz kurs funta na poziomie 5,20 zł. Jeśli ciekawi Cię co można zakwalifikować jako koszty uzyskania przychodu w Spółce LTD, zobacz: Kilometrówka w UK oraz Koszty delegacji.

Działalność gospodarcza

Zacznijmy od omówienia działalności gospodarczej. Jest to zdecydowanie najpopularniejsza forma prawna wybierana przez polskich przedsiębiorców (na chwilę obecną takich firm jest w Polsce ponad 3 miliony), a to głównie ze względu na prostotę prowadzenia firmy i jej księgowości oraz stosunkowo niskie koszty startu w biznesie.

Wszystko ma jednak swoje wady i zalety. W przypadku polskiej DG była to dotychczas, przytłaczająca dla wielu, wyższa stawka ZUS-u po dwóch latach działalności, pełna odpowiedzialność za zadłużenie firmy oraz bardzo trudne przekształcenie w inną formę prawną dla szybko rozwijających się firm.

Działalność gospodarcza to dobra forma prawna dla osób świadczących usługi na miejscu, przyjmując klientów we własnym mieszkaniu, czy biurze oraz w przypadku których koszty osiągnięcia przychodu są stosunkowo niskie, ponieważ daje to możliwość rozliczania się w formie ryczałtu. Jest to dobry wybór np. dla fryzjerów, rzemieślników, lekarzy, czy masażystów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej formy prawnej, odwiedź stronę: Działalność Gospodarcza lub napisz do nas.

Firma w Czechach

W porównaniu uwzględniliśmy najczęściej wybieraną przez Polaków formę prowadzenia biznesu w Czechach, czyli czeski odpowiednik działalności gospodarczej.

Każdy przedsiębiorca prowadzący w Czechach tego rodzaju działalność zobowiązany jest do odprowadzania składek na ubezpieczenie, które obliczane są na podstawie dochodów. Nie mogą być one jednak niższe niż 1823 CZK miesięcznie (ok. 300 zł).

Dodatkowo, podatek dochodowy w Czechach wynosi 15% lub 22% (wyższa stawka obowiązuje dla dochodu powyżej ok. 16 000 zł miesięcznie).

Wyżej wspomniane podatki oraz składki na ubezpieczenie często rekompensowane są przez różnego rodzaju ulgi, które uwzględniliśmy w porównaniu przedstawionym na infografice. Jest to jednak zależne od każdego indywidualnego przypadku.

Należy pamiętać, że opisane powyżej samozatrudnienie w Czechach to opcja dla czeskich rezydentów (osób, które przebywają na terenie tego kraju przez co najmniej 183 dni w roku). Często takie rozwiązanie oferowane jest polskim przedsiębiorcom, którzy szukają jedynie oszczędności, nie myśląc nawet o przeniesieniu się w pełni do Czech. W takim przypadku będzie to działanie niezgodne z prawem, wiążące się z poważnym ryzykiem.

Firma w Anglii - spółka LTD

Firma w Anglii, czyli brytyjska Private Limited Company (spółka LTD) to opcja przede wszystkim dla freelancerów (programistów, bloggerów, fotografów, copywriterów i wielu innych), których roczny dochód nie przekracza ok. 300 000 zł. O opodatkowaniu wyższych dochodów w spółce LTD przeczytasz więcej w artykule spółka LTD a wyższy dochód.

W Wielkiej Brytanii składki na ubezpieczenie płaci się dopiero od dochodów przekraczających 8 632 GBP rocznie, a podatek dochodowy powyżej 12 000 GBP rocznie (od kwietnia 2019  kwota wolna od podatku dochodowego wzrosła do 12 500 GBP).

Spółka LTD pozwala na ograniczenie kosztów prowadzenia działalności głównie dzięki możliwości wypłaty pensji dyrektorskich (maksymalnie trzem dyrektorom), które opodatkowane będą na zasadach brytyjskich, a nie na zasadach państwa, w którym na co dzień mieszkają dyrektorzy.

Mimo, iż rozwiązanie to nie wymaga, aby miejscem Twojej rezydencji była Wielka Brytania, będzie ono najlepszym wyborem dla osób, które nie posiadają w Polsce biura, w którym przyjmowałyby klientów oraz które nie zatrudniają pracowników na etat czy umowę zlecenia. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule o Konwencji między Polską a UK.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego podsumowania, myślisz o zarejestrowaniu nowej firmy albo przeniesieniu biznesu do Wielkiej Brytanii bądź Czech, skontaktuj się z nami lub umów na bezpłatną konsultację z naszym specjalistą.

Data ostatniej aktualizacji artykułu: