+48 12 210 08 78 (pon-pt 9-20, sob 9-13) info@sovaaccounting.pl

Firma w Estonii, czyli spółka OÜ to świetne rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, których interesuje ciągłe pomnażanie swojego majątku i spokój od strony urzędów. Zobacz!

 

Wprowadzenie
E-rezydencja
Podatki w Estonii
Prowadzenie firmy w Estonii na co dzień
Rejestracja firmy w Estonii
Koszty rejestracji i prowadzenia firmy w Estonii
Dla kogo najlepszym rozwiązaniem będzie spółka w Estonii?

 

Firma w Estonii, czyli Spółka OÜ

Firma w Estonii, czyli spółka OÜ to po prostu estoński odpowiednik polskiej spółki z o.o. czy brytyjskiej spółki LTD.

Tak samo, jak ww. formy prawne, posiada ona osobny zarząd i udziałowców, odpowiedzialność zarządu za działania spółki jest ograniczona, co sprawia, że Twój osobisty majątek pozostanie tutaj w pełni bezpieczny.

Estonia jest krajem członkowskim Unii Europejskiej i znajduje się w strefie Euro. Zarejestrowane tam firmy są rozpoznawane i respektowane na całym świecie, dzięki czemu nawet pozyskanie finansowania od prywatnych inwestorów nie stanowi dla spółki estońskiej najmniejszego problemu – wystarczy spojrzeć na Skype, wykupiony przez Microsoft za 8.5 miliarda dolarów w 2011 roku lub rozwijający się w zastraszającym tempie Transferwise obsługujący klientów z całego świata.

Co więcej, rząd Estonii stawia na rozwój Państwa poprzez wspieranie przedsiębiorców oraz tworzenie i szybką adaptację nowych technologii, na co dowodem mogą być, chociażby niedawne plany stworzenia narodowej estońskiej kryptowaluty (powstrzymane co prawda przez Unię Europejską) lub znany na całym świecie program e-rezydencji.

Estońska e-rezydencja

Czym jest e-rezydencja w Estonii? To system, który pozwala na założenie firmy i dostęp do estońskiego systemu prawno-podatkowego z całego świata, jedynie przy pomocy laptopa z dostępem do internetu i karty z czytnikiem.

Program został stworzony z myślą o freelancerach i cyfrowych nomadach, którzy realizują swoje zlecenia i prowadzą firmy podróżując po całym świecie. Dodatkowo, bardzo szybko spotkał się on z pozytywnym odzewem przedsiębiorców działających w szeroko pojętej branży technologicznej, którzy decydują się nie tylko na prowadzenie nowych przedsięwzięć z terenu Estonii, ale i przenoszenie tam swoich dotychczasowych firm.

Założenie i obsługa firmy w Estonii jest naprawdę prosta, system podatkowy jest wyjątkowo mało skomplikowany (mając na uwadze europejskie standardy) a prawo klarowne i jednoznaczne. W Estonii korzysta się z dwóch języków urzędowych – angielskiego i estońskiego, tak więc wszystkie akta prawne można przeczytać po angielsku, a w razie potrzeby poprosić o opinię przedstawiciela odpowiedniego urzędu, który chętnie udzieli pomocy w tym samym języku.

Przedstawiciele estońskiego rządu mówiąc o wspieraniu przedsiębiorców, faktycznie to mają na myśli.

Jednak prostota prowadzenia biznesu w Estonii to nie wszystko, kolejnym, bardzo mocnym argumentem przemawiającym za rejestracją biznesu w tym kraju jest tamtejszy system podatkowy.

Podatki w Estonii

Najciekawszym aspektem estońskiego systemu podatkowego jest podatek od osób prawnych, czyli CIT.

Nominalnie, CIT w Estonii wynosi 20%, aczkolwiek obowiązek jego opłacenia pojawia się tylko i wyłącznie w momencie dystrybucji dochodu spółki, czyli wypłaty dywidendy. W tej sytuacji dywidenda ze spółki estońskiej wypłacana na konto polskiego rezydenta podatkowego będzie opodatkowana łącznie na 35.2% – 20% CIT w Estonii oraz 19% od pomniejszonej kwoty jako podatek od dywidendy w Polsce.

Jeśli jednak prowadziłeś kiedyś jakąkolwiek spółkę kapitałową w Polsce czy w Anglii lub po prostu interesujesz się tą tematyką, wiesz pewnie, że standardowo, w każdej innej sytuacji, spółki kapitałowe płacą podatek dochodowy od osób prawnych na koniec każdego roku rozliczeniowego od wszystkich dochodów jakie pozostaną na koncie spółki. Oznacza to, że wszystkie pieniądze, których nie wydano na pokrycie kosztów uzyskania przychodu, będą podlegały opodatkowaniu odpowiednią stawką podatku CIT w danym kraju.

W Estonii działa to nieco inaczej. Tak długo, jak dochody pozostają na koncie spółki lub są reinwestowane, spółka nie ma obowiązku odprowadzać od nich podatku dochodowego. Co to oznacza w praktyce? Otóż oznacza to, że jeśli jesteś traderem i założysz w Estonii firmę mającą na celu pomnażanie zgromadzonego dotychczas majątku, możesz obracać wprowadzonym kapitałem przez 5, 10, 20 lat i nie zapłacić od osiągniętych w ten sposób dochodów ani centa podatku!

Jak wygląda prowadzenie firmy w Estonii

Wiesz już o tym, jak łatwo założyć i prowadzić firmę w Estonii, poznałeś podstawy tamtejszego systemu podatkowego, który pozwala na gromadzenie dochodów na koncie firmy w nieskończoność, ale co jeśli zdecydowałbyś się w pewnym momencie na wypłacenie dochodów z takiej spółki?

Jedną z możliwości byłoby tutaj wypłacenie dywidendy, która jak wspomnieliśmy w sekcji dot. podatków będzie opodatkowana na 35.2% dla polskiego rezydenta podatkowego.

Jeśli śledzisz tematykę spółek LTD w UK i artykuły z bloga SOVA Accounting, wiesz, że w Wielkiej Brytanii bardzo opłacalne jest wypłacanie pieniędzy ze spółki przy pomocy pensji dyrektorskich, ponieważ pozwala ono na wykorzystanie tamtejszych wysokich kwot wolnych od podatków. Spółka w Estonii również posiada zarząd, który może przyjmować wynagrodzenie, jednak jego opodatkowanie nie wychodzi już tak korzystnie.

Niezależnie od tego, gdzie mieszkają dyrektorzy estońskiej spółki OÜ, wypłacane na ich konta pensje dyrektorskie będą podlegać pod podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 20% oraz tzw. podatek społeczny, czyli Social Tax w wysokości 33%. Oczywiście pensja dyrektorska będzie dla spółki kosztem uzyskania przychodu, lecz kto z nas chciałby mieć w spółce takie koszty!

Kolejnym rozwiązaniem, możliwe, że najkorzystniejszym, jest przeniesienie części dochodu, jaką chcesz wypłacić ze spółki estońskiej do innego przedsiębiorstwa (np. spółki LTD w UK) a następnie wypłacenie go na konto osoby fizycznej choćby w formie pensji dyrektorskich. Wystarczy, by druga spółka prowadziła inną działalność niż firma w Estonii, a transakcja była ekonomicznie uzasadniona. Na potrzeby artykułu oczywiście streściliśmy cały ten proces, jeśli jednak chcesz dowiedzieć się jak to wygląda w praktyce – napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację telefoniczną z jednym z naszych doradców.

Rejestracja spółki w Estonii

Przejdźmy do konkretów. Jak założyć firmę w Estonii? Istnieją dwie możliwości.

Pierwsza z nich, choć nieco bardziej czasochłonna, nie wymaga wyjazdu do Estonii i sprowadza się do uzyskania estońskiej e-rezydencji i odebrania nadanej karty e-rezydencja z Ambasady Estonii w Warszawie.

Druga możliwość polega na rejestracji lub przejęciu istniejącej już spółki i wymaga wyjazdu na teren Estonii, by w obecności notariusza sporządzić i podpisać wszelkie stosowne dokumenty. Czas zorganizowania i realizacji takiego przedsięwzięcia to ok. 2 do 4 tygodni - jeśli interesuje Cię sporządzenie indywidualnej umowy spółki, będzie to jedyny sposób na wprowadzenie tego typu zmian w dokumenty rejestracyjne.

 

Ile kosztuje założenie spółki w Estonii?

Koszty księgowości dla spółki OÜ wraz z prowadzeniem wirtualnego biura rozpoczynają się od 90 EUR miesięcznie. Jeśli interesuje Cię nasza pełna oferta dla spółek OÜ lub zastanawiasz się jakie będą koszty rozliczenia Twojej firmy, napisz do nas.

Dla kogo najlepszym rozwiązaniem będzie spółka w Estonii?

Prowadzenie firmy w Estonii to, podobnie jak brytyjska spółka LTD, świetne rozwiązanie dla programistów, osób zajmujących się doradztwem czy tradingiem - przedsiębiorców, którzy do prowadzenia firmy nie potrzebują stałej, fizycznej placówki na terenie Polski. Spółka OÜ przypadnie do gustu szczególnie tym przedsiębiorcom, którzy planują reinwestować osiągane dochody w dalszy rozwój firmy.

Zastanawiasz się, czy firma w Estonii to opcja dla Ciebie? Umów się na bezpłatną konsultację z jednym z naszych doradców - z chęcią pomożemy!

Firma w Estonii – Zerowy CIT bez ograniczeń!
5 (100%) 12 votes