Mieszkasz w Wielkiej Brytanii i zastanawiasz się jak wypłacać pieniądze ze swojej spółki LTD, kiedy 12 500 funtów rocznie staje się niewystarczające? Właściciele spółek LTD wypłacają ze swoich firm pieniądze głównie na dwa sposoby – w formie pensji dyrektorskiej lub dywidendy.
W tym artykule przedstawimy Ci dwie możliwości wypłacania pieniędzy ze spółki:
Pierwsza opcja – z wykorzystaniem ulgi Employment Allowance,
Druga opcja – Personal Allowance poniżej progu wolnego od składek na ubezpieczenie
oraz jak wygląda:
Opodatkowanie dywidend dla udziałowców mieszkających w Polsce.
Jednak zanim do tego przejdziemy, warto dowiedzieć się:
Jak wyglądało opodatkowanie dywidend w Anglii w poprzednich latach?
Dywidenda to część zysku spółki, wypłacana udziałowcom lub akcjonariuszom.
Przed kwietniem 2016 roku (w poprzednich latach podatkowych) dywidendy należało postrzegać jako gross oraz cash dividends, czyli dywidendy netto i brutto.
Dla przykładu:
Jeśli firma wypłacała dyrektorowi dywidendę netto w wysokości 1 000 funtów, kwota ta musiała zostać podzielona przez 0.9 (do 1 111,11 funtów) i w takiej formie zostać uwzględniona przez dyrektora w jego własnych wyliczeniach podatkowych dotyczących należnego podatku.
Jak wygląda wypłata dywidend od kwietnia 2016 roku?
Cały proces został w tym roku uproszczony.
Wprowadzono dividend allowance, czyli w wolnym tłumaczeniu dodatek w formie dywidendy. Przekłada się to na możliwość wypłacenia pierwszych 2 000 funtów w formie dywidendy bez opodatkowania.
Jak rozkłada się opodatkowanie dywidend w Wielkiej Brytanii zależnie od wypłacanej w ten sposób kwoty?
- Jeśli Twoje przychody z tytułu pensji dyrektorskiej nie osiągnęły jeszcze progu wolnego od podatku (12 500 funtów), do tego progu dywidenda pozostaje nieopodatkowana;
- każda dywidenda poniżej limitu 37 500 funtów będzie opodatkowana stawką 7,5%;
- dywidendy powyżej limitu 37 500 funtów opodatkowane będą stawką 32,5%;
- od przychodu powyżej 150 000 funtów zapłacisz 38,1% i więcej podatku.
Jakie są w takim razie optymalne wysokości pensji dyrektorskiej oraz dywidend w bieżącym roku podatkowym?
Sugerujemy, żeby pieniądze ze spółki wypłacać w formie pensji dyrektorskiej do wysokości 12 500 funtów rocznie, tak aby środki te nie były jeszcze objęte podatkiem dochodowym, zaś powyżej 12 500 funtów rocznie w formie dywidend.
Niestety dywidendy, w przeciwieństwie do pensji dyrektora, nie są kwalifikowane przez brytyjskie prawo jako koszty osiągnięcia przychodu, dlatego też będą one podlegać opodatkowaniu.
Przejdźmy do pierwszej opcji.
Pierwsza opcja – pensja dyrektorska poniżej progu wolnego od podatku, z uwzględnieniem Employment Allowance
Ta opcja jest niedostępna dla dyrektorów, którzy w spółce są równolegle jedynym udziałowcem i jedyną osobą zatrudnioną. Ograniczenie to zostało wprowadzone, by zachęcić właścicieli spółek LTD do zatrudniania pracowników. Jeśli zatrudniasz więcej osób i sumaryczna kwota składek na ubezpieczenie jakie musiałbyś zapłacić z powodu ich zatrudnienia przekracza 4 000 funtów, możesz skorzystać z drugiej opcji.
Jeśli prowadzisz firmę we współpracy z dwoma lub trzema dyrektorami lub zatrudniasz choćby jednego pracownika i całość wynagrodzenia planujesz otrzymać w formie dywidend bądź pensji dyrektorskiej (nie posiadasz dodatkowej pracy) możesz skorzystać z poniżej przedstawionego rozwiązania.
Employment Allowance to ulga wprowadzona w kwietniu 2014 roku, która zwolniła przedsiębiorców zatrudniających pracowników z płacenia pierwszych 4 000 funtów składek na ubezpieczenie.
Employement Allowance wynosi obecnie 4 000 funtów – czyli jeśli podlegasz pod ulgę Employment Allowance, nie zapłacisz pierwszych 4 000 funtów naliczonych składek na ubezpieczenie pracowników.
Korzystając z tej opcji wypłacisz sobie pensję dyrektorską w wysokości 12 500 GBP rocznie, czyli nie zapłacisz z tego tytułu podatku dochodowego ani składek na ubezpieczenie ze względu na ww. Employment Allowance. Zapłacisz jedynie Employees National Insurance w wysokości 360 funtów w skali roku.
Wyższa stawka podatkowa obowiązuje dopiero przy przychodach przekraczających 37 500 funtów, czyli pozostałe 25 000 funtów możesz wypłacić sobie w formie dywidend.
Pierwsze 2 000 GBP wypłacone jako dywidendy nie podlega opodatkowaniu, musisz jednak odprowadzić 7,5% od pozostałej kwoty, czyli w przypadku przychodów w wysokości 37 500 funtów – 2 662,50 funtów podatku od dywidendy. Pamiętaj, że dochody wypłacane przez dywidendę zanim trafią na Twoje konto, będą opodatkowane Corporation Tax, który wynosi aktualnie 19%.
Podsumowując:
Twój roczny przychód: 37 500 GBP;
Pensja dyrektorska: 12 500 GBP i dywidendy: 25 000 GBP;
Składki na ubezpieczenie (Employee NIC): 360 funtów;
Podatek od dywidendy: 4 750 (CT) + 1 368,75 (PIT) = 6 118,75 GBP
Zostaje: 31 381,25 GBP
Jeśli zechcesz wypłacić sobie dywidendy przewyższające ww. próg, zapłacisz od nich podatek w wysokości 32,5% lub więcej, zależnie od tego czy przekroczysz inne progi podatkowe.
Opcja druga – pensja dyrektorska poniżej progu wolnego od podatku i składek na ubezpieczenie
Jeśli nie możesz skorzystać z ulgi Employement Allowance (jesteś w firmie jedynym dyrektorem, udziałowcem i pracownikiem) lub preferujesz po prostu mniej skomplikowane rozwiązanie – jest to opcja w sam raz dla Ciebie.
W tym przypadku warto pamiętać o dwóch progach, które możesz już kojarzyć z naszych wcześniejszych artykułów:
- Lower Earnings Limit (6 240 funtów rocznie) – próg zarobków, który kwalifikuje Cię do ubezpieczenia i brytyjskiej emerytury, wciąż bez płacenia składek na ubezpieczenie.
- Secondary Threshold (8 788 funtów rocznie) – próg wolny od składek na ubezpieczenie po stronie pracodawcy (13,8%).
- Primary Threshold (9 500 funtów rocznie) – próg wolny od składek na ubezpieczenie po stronie pracownika (12%).
Korzystając z tego rozwiązania, możesz pobierać pensję dyrektorską nieprzekraczającą progu 8 788 GBP, nie płacąc tym samym składek na ubezpieczenie, zaś resztę pieniędzy wypłacać ze spółki w formie dywidend, aż do osiągnięcia progu 37 500 GBP rocznie.
W tej sytuacji ponad 3 700 funtów wypłacanych w formie dywidendy pozostaje nieopodatkowane, ponieważ tyle brakuje do osiągnięcia progu wolnego od podatku, a kolejne 2000 GBP jest nieopodatkowane ze względu na ww. dodatek w formie dywidendy.
Opcja ta pozwala Ci na wypłacenie z firmy nieco wyższej kwoty pieniędzy, dzieje się to jednak kosztem zwiększonego podatku dochodowego jaki od wypłaconych dywidend będzie musiała zapłacić Twoja spółka.
Podsumowując:
Twój roczny przychód: 37 500 GBP;
Pensja dyrektorska: 8 788 GBP i dywidenda: 28 712 GBP;
Podatek od dywidendy: 5 455,28 (CT) + 1 315,85 (PIT) = 6 771,13 GBP;
Zostaje: 30 728,87 GBP.
Pierwsza możliwość jest nieco bardziej skomplikowana i sprawia, że mniej pieniędzy zostaje w Twojej kieszeni, jednak pozwala ona Twojej firmie na zapłacenie niższego podatku dochodowego od osób prawnych.
Porównanie powyższych opcji
Pierwsza możliwość jest nieco bardziej skomplikowana i sprawia, że mniej pieniędzy zostaje w Twojej kieszeni, jednak pozwala ona Twojej firmie na zapłacenie niższego podatku dochodowego od osób prawnych.
Opodatkowanie dywidend dla udziałowców mieszkających w Polsce
Niestety, ale w przeciwieństwie do pensji dyrektorskiej dywidenda podlegać będzie opodatkowaniu zarówno w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii, co w sumie daje 34,4% podatku (podatek dochodowy w Polsce oraz Corporation Tax w UK).
Dla polskich rezydentów posiadających udziały w brytyjskich spółkach LTD, wypłacanie pieniędzy w formie dywidend staje się opłacalne dopiero kiedy sumy wypłacanych dochodów osiągają wyższe kwoty, więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Spółka LTD a Wyższy Dochód – Progi Podatkowe w UK
Podsumowanie
Pierwsza opcja ma sens, jeśli np. prowadzisz firmę ze wspólnikami i oni również potrzebują wypłacać ze spółki pewne kwoty pieniędzy.
Druga opcja jest zalecana dla dyrektorów samodzielnie prowadzących spółkę – czyli m.in. freelancerów, ludzi pracujących na zlecenia.
Jeśli prowadzisz firmę samodzielnie, dobrym pomysłem może okazać się przekazanie niewielkiej części udziałów jednemu z członków Twojej rodziny – pozwoli Ci to na wypłacenie dodatkowych 2 000 funtów w formie nieopodatkowanej dywidendy.
Masz jeszcze jakiekolwiek pytania? Może Twoje przychody zaczynają znacznie przewyższać nieopodatkowaną pensję dyrektorską i zastanawiasz się nad tym jak bardziej opłacalnie wypłacać z firmy dalsze środki? Napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację – pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie!