SOVA

Zapewne przeglądając to ogłoszenie masz już pewną opinię co do tego, w jakim miejscu chciałbyś pracować. Przejrzałeś kilka, lub nawet kilkanaście ogłoszeń o pracy w wybranym obszarze i zastanawiasz się, które z nich są najbardziej odpowiednie, aby na nie zaaplikować.

Prawdopodobnie większość z nich nie ułatwia Ci podjęcia decyzji. Czytasz je i wydają się do siebie bardzo podobne, szczególnie w tym, że mało mówią o Twoim stanowisku, firmie i tym jak to będzie tak naprawdę wyglądało.

Znając te problemy, chcemy stworzyć nieco inne ogłoszenie. Takie, które przedstawi Ci możliwie najlepiej obraz tego jak wygląda stanowisko, jak wyglądają wymagania i dla jakiej osoby zostało ono stworzone. Tak, aby ona czuła się dobrze, a my byli zadowoleni z nawiązanej współpracy.

Ścieżka menadżera

Nasz firma rozwija się intensywnie. W zespole znajduje się coraz więcej osób. Prowadzi to do sytuacji, gdzie potrzebujemy coraz więcej osób o kompetencjach menadżerskich. 
To ogłoszenie kierujemy do osób, które są zainteresowane we wdrożeniu się do funkcjonowania naszej firmy w zakresie świadczenia usług księgowych i w momencie gdy będą już na to gotowe, objęciu kompetencji menadżerskich.

Bezpośrednio poniżej znajdziesz ogólne informacje o naszej organizacji i zespole, które prezentujemy wszystkich osobom dołączającym do naszego działu księgowości. Natomiast w dalszej części, przejdziemy do już bezpośredniego omówienia zagadnienia kompetencji menadżerskich. 

 

Problem korporacji  

Problem z jakim spotka się większość ambitnych osób podczas poszukiwania pracy, to mała ilość miejsc, gdzie będą one mogły naprawdę rozwinąć skrzydła i czuć, że wykorzystują pełnię swoich możliwości. 
Z jednej strony wpadają na ogłoszenia wystawione przez korporacje. Praca w nich charakteryzuje się bardzo odtwórczym podejściem. Nowa osoba w zespole dostaje swój kawałek procedury, za który jest odpowiedzialna i powtarza go w kółko, od poniedziałku do piątku. Do tego spotyka się ze światem, gdzie poustalane są nielogiczne, ograniczające ją zasady, a na pytanie dlaczego obowiązują, słyszy wytłumaczenie “bo ktoś tak ustalił”. Nie ma znaczenia, czy taka odpowiedź ją satysfakcjonuje, bo przecież jest jednym, łatwo wymienialnym trybikiem wśród setek innych. Niektórym osobom, taki świat odpowiada. Robią swoje i mają spokój. Jednak te bardziej ambitne jednostki, już po kilku tygodniach w typowej korporacji, zadają sobie pytanie: “co ja tu robię?”. 

 

Problem typowej małej firmy

Jeśli komuś nie podobają się minusy korporacji alternatywą wydaje się szukanie miejsca pracy w małej firmie. To rozwiązanie dla osób ambitnych jednak zwykle też nie wychodzi najlepiej. Małe firmy w Polsce zazwyczaj mają na sobie klątwę mikro-zarządzania. Właściciel firmy, “szef”, patrzy na każdy ruch danej osoby. Cokolwiek ona nie zrobi, stwierdza, że sam mógłby to zrobić lepiej, wyrażając swoje niezadowolenie. Na pomysły alternatywnych, bardziej skutecznych sposobów rozwiązania danego problemu najczęściej reaguje wzburzeniem, przekonany, że to co on sam wymyślił jest najlepsze. Nie jest to środowisko, gdzie ambitna osoba może otworzyć swoje skrzydła. 

 

Miejsce dla tych, którzy chcą się naprawdę rozwijać 

My, czyli SOVA, oferujemy inną od korporacji i typowej małej firmy ścieżkę. Proponujemy dołączenie do nowoczesnego zespołu, przesiąkniętego kulturą świata startup’ów. Kulturą diametralnie różną od świata korporacji i małych firm dowodzonych przez “szefów”. Kulturą, w której stawia się na otwarty umysł, proaktywność i wolną rękę do podejmowania działań. Patrzy i podchodzi do każdego, jako do istotnej osoby, spełniającej swoje zadania w zespole. Kulturą, w której osoby stawiające na rozwój, mają możliwość naprawdę rozwinąć swoje skrzydła, bez zbędnych skrępowań. 

Nasz zespół jest alternatywą do świata korporacji i mikro-zarządzanych małych firm. Ambitne osoby, które chcą się rozwijać, cenią sobie swobodę i wspólne tworzenie robiących impakt projektów, mogą się u nas dobrze odnaleźć. Z drugiej strony, nasza organizacja nie jest dla wszystkich. Pewne typy osób zupełnie nie odnajdą się w naszym zespole. O tym kogo poszukujemy i kto się u nas odnajdzie, dowiesz się poniżej.  

  

 

Kto odnajdzie się w SOVA

Autonomia i dyscyplina

Osoby w zespole SOVA mają bardzo dużo swobody w decydowaniu o wielu aspektach pracy. Samodzielnie decydują jak długo i w jakich godzinach będą pracować oraz jakie zadania zdecydują się wykonywać. Zwykle w grę wchodzi również wybór czy będą pracować zdalnie, czy stacjonarnie. 

Dzięki temu mogą samodzielnie podjąć optymalne wybory. Dla jednostek, które cenią autonomię, to bardzo istotne. 

Z drugiej strony ma to swoje minusy. Jeśli samemu decydujesz o aspektach związanych z pracą, potrzebujesz mieć osobowość, która potrafi utrzymać siebie w porządku. Jeśli nikt nie narzuca Ci, o której godzinie masz zacząć pracę, potrzebujesz sam zaplanować jej start i przypilnować siebie, aby faktycznie według planów ją rozpocząć. Nie każdy to potrafi, nie każdy ma wystarczający zasób dyscypliny. Są osoby, które potrzebują twardego, narzucającego zarządzania, sztywnych, odgórnie ustalonych godzin – SOVA nie jest dobrym miejscem dla takich osób.  

Płaska struktura i odpowiedzialność

W większości organizacji spotkasz się ze strukturami zarządzania nastawionymi na hierarchiczność. Objawia się to tym, że z każdą drobną decyzją potrzebujesz iść do swojego przełożonego, który z kolei potrzebuje zapytać swojego przełożonego. Wprowadzanie zmian, podejmowanie decyzji, to często koszmar. Poziom kontroli jest przytłaczający, a bezsilność i zrezygnowanie osób będących u dołu tej struktury – ogromna. 

W SOVA utrzymujemy płaską strukturę. Dajemy dużo decyzyjności poszczególnym osobom w zespole. Zwykle możesz samodzielnie przemyśleć sytuację i podjąć decyzję. Jeśli wybierzesz złą, trudno – błędy się zdarzają i zdarzać się będą. Najważniejsze abyś potrafił wyciągnąć z nich wnioski i zmienić podejście w przyszłych, adekwatnych sytuacjach. Jesteśmy organizacją uczącą się na błędach. 

Takie podejście, zapewnia bardzo dużą elastyczność i sprawność w rozwoju. Osoby, które cenią posiadanie wolnej ręki do podejmowania decyzji, brak skrępowań i ograniczeń, bardzo to docenią. Będą mogły wykazywać się inicjatywą, realizować swoje plany w sprzyjającym temu środowisku. Skupić na działaniu, zamiast bezskutecznym przekonywaniu do realizacji swoich pomysłów. 

Ma to jednak swoje minusy. Mianowicie odpowiedzialność. Akceptujemy błędy i uważamy je za integralną część rozwoju, co nie zmienia faktu, że jeśli podejmujesz decyzję, bierzesz na siebie odpowiedzialność. Nawet jeśli nikt nie ma do Ciebie pretensji o popełnienie błędu, to potrzebujesz sam ze sobą zmierzyć się z myślą, że coś Ci nie wyszło. Osoby, które nie potrafią brać na siebie odpowiedzialności, nie odnajdą się w płaskiej strukturze zarządzania. Płaska struktura, to taka, w której się liczysz, nie jesteś skrępowany w swoich działaniach, możesz podejmować samodzielne decyzje, ale również w taka, w której spoczywa na Tobie znacznie większa odpowiedzialność niż w hierarchicznej, gdzie odpowiedzialność można spychać bez końca w górę, na coraz to wyższej rangi menadżera. 

 

Ambicje i potrzeba samodzielnego myślenia

Szukamy osób, które chcą i potrafią myśleć samodzielnie. Takich, które gdy dostają otwarte zadanie, są zadowolone z tego, że mogą same poszukać jego rozwiązania. Gdy z kolei przyjdzie im zrobić zadanie, do którego wypracowana jest już procedura, nie odtwarzają jej bezmyślnie, lecz są świadome całego procesu. Starają się zrozumieć jaki krok, z czego wynika. Zastanawiają się jak można go ulepszyć. Są w stanie wyłapać błąd gdy okaże się, że przypadek jaki dostali jest wyjątkiem. Osoby ambitne cieszą się, gdy trafiają do środowiska, gdzie mogą w taki sposób podchodzić do pracy. W sposób proaktywny, a nie odtwórczy. 

Przeciwieństwem jest korporacja, która zachęca do odtwarzania drobnego wycinka tych samych procedur w taki sam, bezmyślny sposób, każdego dnia, przez 8 godzin. Niektórym to pasuje. Brak myślenia to brak wysiłku. Osoby, których ambicja, chęć rozwoju i myślenia nie jest domeną, będą preferowały właśnie te osiem, bezmyślnych godzin w korporacji. SOVA zdecydowanie nie jest miejscem dla takich osób. My tworzymy miejsce, gdzie osoby mogą używać swojego umysłu i wymagamy samodzielnego myślenia. 

 

Ambiwertyk łączący kompetencje introwertyka i ekstrawertyka

Chcemy aby do naszego zespołu dołączali ambiwertycy. Ambiwertyk to osoba, która łączy w sobie jednocześnie cechy introwertyka i ekstrawertyka. Niczym introwertyk, potrafi się odciąć i skupić kiedy zachodzi taka potrzeba. Wykonać z dokładnością zadanie, unikając przy tym popełniania błędów.

Z drugiej strony, gdy przychodzi do kontaktu z ludźmi, potrafi się łatwo odnaleźć, przełączając w tryb ekstrawertyczny. Potrafi dobrze zadawać pytania, empatyzować i rozumieć czego druga osoba w rozmowie oczekuje.

Praca w SOVA

Poniedziałki, które da się lubić

Bliska jest nam idea poniedziałków, które da się lubić. Dla zapoznania się z nią, warto postawić następujące pytanie: dlaczego większość osób poniedziałki wita z grymasem na twarzy, a w radiu w ciągu tygodnia słychać żarty ile dni pozostało do piątku?

Ponieważ większość prac, które zaczyna się wraz z poniedziałkowym porankiem daje szereg powodów, aby ich nie lubić.

Co takiego robią firmy, aby skutecznie zniechęcić do siebie osoby w nich pracujące?

 • Ustalają sztywne godziny pracy, nie dając elastyczności
 • Każą całe dnie przesiadywać w klaustrofobicznych, korporacyjnych box-ach
 • Wyznaczają zarządzających, z którymi nie da się rozmawiać, bo “zawsze mają rację”
 • Tworzą atmosferę współzawodnictwa, wyścigu szczurów zamiast współpracy i kooperacji

Nam się taki stan rzeczy nie podoba. Tworzymy firmę, która wyznacza w tych zakresach zupełnie inne standardy. 

Jak wygląda to u nas, czyli co robimy, aby poniedziałki były w porządku?

Problem przymusowego siedzenia w biurze

Wiele firm wychodzi z założenia, że pracownik cały swój czas pracy musi spędzić w biurze. Najczęściej w wydzielonym dla siebie biurku, przy którym spędza przynajmniej 8 godzin, 5 dni w tygodniu. Może to być męczące i tworzy warunki, które uniemożliwiają efektywną pracę. Firmy przyjmują takie podejście, bo zazwyczaj panuje w nich atmosfera braku zaufania i próba permanentnej kontroli. Istnieje przeświadczenie, że pracownik pracując zdalnie ze swojego domu będzie spędzał czas nieefektywnie, przeglądając Facebook’a albo oglądając filmy na YouTube.

Taka sytuacja z nakazem pracy w biurze jest krzywdząca zarówno dla pracownika jak i firmy. Pracownik jest zdemotywowany, zmęczony, nie jest w stanie się skupić. Ma dość siedzenia ciągle przy tym samym biurku i nie chce mu się przychodzić do pracy. Przekłada się to na złe samopoczucie. Firma z kolei traci na tym, że efektywność jej pracowników jest skrajnie mała. Tym samym często pojawiają się błędy, a praca bardzo wolno posuwa się do przodu.

Znając te problemy postanowiliśmy obrać zupełnie inne podejście do tego tematu w naszym zespole. Dajemy tę możliwość, że większość pracy możesz wykonywać ze swojego domu. Za oknem pada deszcz i masz akuratnie ochotę przygotować dobrą kawę i popracować od siebie z domu na wygodnej sofie – nic nie stoi temu na przeszkodzie. Potem gdy wyjdzie słońce, skończą się godziny szczytu na drogach i będziesz chciał podjechać do biura, spotkać resztę osób z zespołu, dowiedzieć co u nich nowego i wspólnie popracować nad obecnym projektem – droga wolna.

Takie podejście daje wolność, która przekłada się na wyższą efektywność, lepsze samopoczucie, przyjemniejsze podejście do pracy. Aby to podejście było możliwe do wprowadzenia w firmie, nie potrzeba dużo – wystarczy atmosfera wzajemnego zaufania, a jako, że do zespołu wybieramy tylko osoby, które budzą nasze zaufanie – nie ma z tym problemu.

Na początku zdecydowanie przyda Ci się obecność w biurze, bo dzięki temu znacznie szybciej wdrożysz się w życie firmy i swoje obowiązki. Z czasem, gdy po Twojej stronie pojawiać się będzie co raz mniej pytań, a tym samym, co raz mniejsza będzie potrzeba osoby siedzącej obok, która może w czasie bieżącym na te pytania odpowiedzieć, będziesz mógł/mogła zwiększać proporcje swojej pracy zdalnej do stacjonarnej, jeśli taka będzie Ci odpowiadać bardziej. 

Problem sztywnych godzin i czasu pracy

Zazwyczaj wygląda to tak, że firma każe przyjść do biura na określoną godzinę. Na przykład 7:00 rano. Przesiedzieć na miejscu 8 godzin. Czasami zrobić jeszcze nadgodziny i wtedy pozwala iść do domu.

Jest to dla pracowników problematyczne z kilku powodów.

Różne osoby mają naturalne predyspozycje do bycia efektywnymi o różnych porach dnia. I tak niektórym sprzyja wstawanie o 6-tej i poranna praca, inni z kolei wolą przesiadywać nocami. Jeśli nie dostają takiej opcji to zmuszanie do pracy z rana może skończyć się złym samopoczuciem, pracą w atmosferze senności i przełożeniem jej na słabe wyniki. Cierpi i pracownik i firma.

Inną kwestią jest to, że niektóre sprawy załatwić można tylko w godzinach pracy. Jest to mocno problematyczne dla pracownika, często musi kombinować jak wziąć dzień wolnego aby załatwić coś co zabiera godzinę.

Są osoby, które z własnych przyczyn wolą mieć wolny czas w tygodniu, a przenieść część pracy na weekendy. W sztywnym modelu 8-godzinnego dnia pracy od poniedziałku do piątku, zazwyczaj nie będzie to możliwe.

Wszystkie te obszary odznaczają się brakiem elastyczności ze strony firm względem pracowników. Mniejsza elastyczność, to mniejsze zadowolenie z pracy, często też mniejsza efektywność.

W SOVA rozwiązaliśmy tę kwestię w bardzo prosty sposób. Każda osoba samodzielnie wyznacza swój czas pracy. Kiedy się do niej zabiera, ile godzin przepracuje, o której skończy.

Daje to olbrzymią elastyczność. Możesz zacząć pracować rano. Zrobić przerwę w południe, załatwić wszystkie swoje sprawy, po czym wrócić do pracy i skończyć o godzinie gdy uznasz, że jesteś już zmęczony(-na).

Możesz również część pracy przekładać na weekendy, jeśli z jakichś powodów wolisz mieć więcej wolnego w tygodniu.

Problem autorytatywnego stylu zarządzania

W Polsce niestety w ogromnej ilości firm wiodącym stylem zarządzania jest autorytatywny i to w bardzo toksycznej wersji. Przedstawiając go obrazowo polega na tym, że:

 • Szef ma zawsze rację (nawet gdy nie ma racji)
 • Trzeba wiedzieć jaki jest humor szefa danego dnia, bo być może dla bezpieczeństwa lepiej go dzisiaj unikać
 • Cokolwiek nie zrobiłeś i tak da się znaleźć w tym skazę. A jeśli się da, to szef ją znajdzie – choćby najmniejszą
 • Jeśli już popełniłeś solidny błąd to lepiej aby nikt się o tym nie dowiedział. Nie można przecież popełniać błędów
 • Powinieneś wszystko potrafić i wszystko wiedzieć (nawet jeśli nikt Cię nie nauczył, ani nie wyjaśnił)
 • Jeśli masz pomysł to szkoda nawet abyś go mówił na głos (Twój głos przecież się nie liczy)
 • Nie możesz być zmęczony i o tym mówić (w słowniku szefa nie ma słowa zmęczony – jest za to leniwy)

Jest to przykre podsumowanie tego jak bardzo często wygląda zarządzanie w polskim wydaniu – niestety dość prawdziwe. Nie trzeba specjalnie tłumaczyć, że tego typu zarządzanie nie sprawia, że przychodzisz do pracy w poniedziałek z radością na twarzy. Przekłada się za to na spore zdemotywowanie, a tym samym obojętność i słabą efektywność. Pracownik cierpi pod kątem jakości swojego życia, firma cierpi pod kątem wyników.

Rozumiejąc ten schemat postanowiliśmy zastosować zupełnie inny model zarządzania opierający się na projektach oraz ich liderach.

 • Lider projektu jest tylko człowiekiem – może się mylić i akceptować to, że inni pokazują mu jego pomyłki
 • Lepsze jest wrogiem dobrego. Znaczy to, że zadań nie masz wykonywać perfekcyjnie, zdecydowanie wystarczy kiedy będą wykonane po prostu dobrze. Zawsze, we wszystkim można znaleźć jakąś skazę i nie chodzi aby wymagać perfekcji
 • Ludzie popełniają błędy, możesz popełniać je również Ty. Dla lidera projektu to nie jest informacja, że coś z Tobą jest nie tak, lecz że on niewystarczająco Cię wyszkolił, nie dobrał odpowiedniego zadania, albo nie wytłumaczył jeszcze jakiegoś konceptu
 • Założenie bazowe jest takie, że nie masz niezbędnej wiedzy oraz umiejętności i do danego rodzaju zadań chcemy Cię przygotować i dopiero po tym oczekiwać wyników
 • Jeśli masz pomysł to podziel się z resztą zespołu. Uznajemy wszystkie pomysły za bardzo wartościowe. Często z takiego, który wydaje się błahy rodzą się wspaniałe rozwiązania
 • Możesz być zmęczony, mieć cięższy okres i o tym otwarcie mówić. To ludzkie i inni to rozumieją.

Założenie naszego podejścia do zarządzania jest proste – warto traktować się “po ludzku”. Tak jakby chciało się być traktowanym wchodząc w buty drugiej osoby. Szanować indywidualność, wykazywać elastycznością, zrozumieniem. Szukać rozwiązań, a nie problemów. Dawać powody do uśmiechu, a nie w drugą stronę.

Te rzeczy wydają się bardzo podstawowe, oczywiste i takimi faktycznie są jeśli tworzy się odpowiednią atmosferę i kulturę zespołu.

Problem tworzenia atmosfery wyścigu szczurów

W wielu miejscach pracy ustala się atmosferę wyścigu szczurów. Polega on na próbie wyciskania z ludzi jak najwyższej krótkotrwałej efektywności, kosztem szybkiego wypalenia i ustanowienia kultury rywalizacji. Najczęściej takie firmy wybierają dużą pulę osób, z których następuje szybka selekcja. Pozostają Ci o najbardziej przystosowanej do współzawodnictwa psychice, po czym pracują w takiej atmosferze przez pewien czas, z każdym kolejnym miesiącem coraz bardziej się wypalając, aż do granic swoich możliwości.

Współzawodnictwo tworzy się na różne sposoby. Przez groźbę zwolnień, przez system wynagrodzeń za działania, które często mogą być nieetyczne. Skutki takiego podejścia są dość drastyczne. Osoby indywidualnie są w stanie wyciągać wysokie wyniki przez krótki czas, lecz projekty wymagające nastawienia do współpracy zamiast rywalizacji nie mają szans się skutecznie rozwijać. Samopoczucie, a co za tym idzie zadowolenie z pracy jest bardzo niskie.

Tworząc kulturę naszego zespołu postanowiliśmy postawić na zupełnie inne podejście. Na promowanie kooperacji i współpracy. Zachowania, które są u nas dobrze przyjmowane przez resztę osób to te, które skupiają się na pomocy i wspólnym osiąganiu odpowiednich rezultatów. Rozumiemy, że firma to złożony system. Jeśli któryś z jego elementów nie działa prawidłowo to cały system zaczyna się psuć, dlatego tak istotna jest współpraca.

Ścieżka menadżera

Jaki jest plan? 

Nasz firma rozwija się intensywnie. W zespole znajduje się coraz więcej osób. Prowadzi to do sytuacji, gdzie potrzebujemy coraz więcej osób o kompetencjach menadżerskich. 
To ogłoszenie kierujemy do osób, które są zainteresowane  we wdrożeniu się do funkcjonowania naszej firmy w zakresie świadczenia usług księgowych i w momencie gdy będą już na to gotowe, objęciu kompetencji menadżerskich.

Nie nastawiamy się na znalezienie osób, które bezpośrednio od wejścia obejmą kompetencje menadżerskie. Uważamy, że znacznie lepiej sprawdzą się osoby, które będą odpowiednio wdrożone w funkcjonowanie naszego działu księgowego od środka. Zaczną od działań operacyjnych, a dopiero po uzyskaniu w nich płynności, zrozumienia tego jak funkcjonuje nasza firma i kultura organizacji w niej przyjęta, zaczną stopniowo dostawać kompetencje z zakresu menadżerskiego. 

Dlatego na początku swojej drogi będziesz wykonywał(a) podstawowe zadania, które są w zakresie osoby w dziale księgowości. Gdy po odpowiednim czasie, zrozumiesz jak funkcjonuje cały dział i będziesz gotowy(-wa), wtedy rozpocznie się stopniowe wdrożenie kompetencji menadżerskich. 

 

Czym będziesz się zajmował(a) w początkowym okresie?

Na starcie spodziewaj się szkolenia z różnych obszarów.

Na początku współpracy, możesz spodziewać się zadań oraz szkolenia z zakresu:

 • Mailowej korespondencji z klientami odnośnie doprecyzowywania szczegółów dotyczących ich dokumentacji księgowej
 • Mailowego odpowiadania klientom na pytania jakie u nich się pojawiają
 • Telefonicznego przypominania klientom, jeśli mailowe przypomnienie o wysłaniu dokumentów nie skutkuje
 • Wprowadzania dokumentów do ksiąg danej spółki
 • Wykonywaniu procedur wymagających wprowadzenia odpowiednich danych do systemów, z których korzysta nasza firma

Jak będzie wyglądało wdrożenie w zakres kompetencji menadżerskich?

W momencie, gdy będziesz już gotowy(-wa), rozpoczniemy wdrożenie w zakres kompetencji menadżerskich. Dostaniesz pod opiekę mały wycinek systemu, który już będziesz znał(a). Twoim zadaniem będzie dopilnowanie, aby funkcjonował on sprawnie. 

 

Jakie wyzwania stoją w ramach kompetencji menadżerskich?

 

 

  O SOVA

  Jesteśmy firmą consultingowo-rachunkową. Dostarczamy klientom księgowość w 3 krajach:
  – Polsce,
  – Wielkiej Brytanii,
  – Estonii.

  Dowiedz się więcej o tym czym się konkretnie zajmujemy pod tym linkiem.

  Rozmiar firmy

  Nasz zespół liczy obecnie ponad 30 osób. Jest to wielkość, która daje z jednej strony poczucie stabilności firmy, a z drugiej zapewnia, że nie będzie się jedną z setek bezimiennych twarzy przemieszczających się korytarzami korporacji.

  Przy tej wielkości, procesy wewnątrz firmy są dopracowane i dające jasność, kto za co odpowiada. Daje to stabilność i poczucie porządku.

  Z drugiej strony przy tej ilości osób w firmie nadal wszyscy się znają. Zapewnia to odpowiednią atmosferę w zespole, która sprzyja przyjemnej pracy.

  Do tego taka wielkość nadal zapewnia bezpośredni kontakt z osobami, które zarządzają firmą. Tym samym daje to możliwość bycia w centrum wydarzeń. Dowiadywanie się z pierwszej ręki o najważniejszych sprawach z funkcjonowania firmy i przede wszystkim bycie uwzględnionym w kreowaniu jej przyszłości.

  Stabilność firmy

  W 2016. roku w naszym zespole było raptem kilka osób. Nasz zespół niesamowicie urósł od tego czasu. Daje to pewien obraz tempa wzrostu SOVA, a co dodatkowo istotne wzrost jest oparty 100% na naszym własnym kapitale, bez zewnętrznego kredytowania.

  Piszemy o tym dlatego, abyś wiedział, że współpraca z nami daje dużą stabilność. Jeśli Ty będziesz ze swojej strony w porządku, oraz z drugiej perspektywy – jeśli Tobie będzie podobała się praca w naszym zespole, to możemy nastawiać się na długoletnią współpracę.

  Młodzi ludzie i swobodna atmosfera

  Nasz zespół składa się z młodych osób. Wynika to z tego, że nie oceniamy ludzi po doświadczeniu, lecz po predyspozycjach i podejściu. Wiedzy i wykonywania konkretnych zadań zawsze da się nauczyć. Natomiast predyspozycje i podejście trudno jest zmienić.

  W wyniku takiego podejścia do naszego zespołu trafiają często młode osoby, które dopiero zdobywają doświadczenie, lecz cechują się wcześniej wymienionymi wartościami. Z perspektywy nowych osób w zespole ma to konkretne plusy. Przypominamy raczej grupę znajomych, niż sztywną korporacyjną strukturę.

  Inny świat pod kątem zarządzania i kultury

  Jeśli zestawisz SOVA z dotychczasowymi firmami, z jakimi miałeś do czynienia od wewnątrz, zobaczysz, że pod kątem podejścia do człowieka i kultury to zupełnie inny świat. 
  W tworzeniu naszej kultury inspirujemy się bardzo wieloma nowoczesnymi prądami ze świata, biorąc z nich najbardziej pasujące do nas elementy i tworząc unikalną dla nas całość. 
  Znajdziesz u nas podejście do człowieka i swobodę typową dla turkusowego zarządzania, holakracji oraz doktryny jakości. Z kolei aby zrozumieć nasz sposób podejmowania decyzji i komunikacji najłatwiej jeśli zapoznasz się z prądem “idea meritocracy”.   

  Szybkie wzrosty i możliwości

  Utożsamiamy się z kulturą startup’ów. Świat startup’ów nastawiony jest na wzrosty. Każdy w nim dąży do rozwoju organizacji, którą współtworzy. Wzrost organizacji jest bowiem ściśle skorelowany, z rozwojem własnej kariery i możliwością wykazania się na coraz bardziej wymagających polach. 
  W SOVA wzrostu nam nie brakuje. Jako organizacja rozwijamy się w wysokim tempie. Rok 2018 zamknęliśmy ze wzrostem ponad 150% (biorąc pod uwagę wzrost naszych przychodów). Będąc w firmie, która rośnie w takim tempie, możesz być spokojny, co do nieograniczonych możliwości swojego rozwoju.  

   

   

  Pytania i odpowiedzi

  Czy mogę mieszkać poza Krakowem? 

  Rozsądny czas przemieszczania się do naszego biura jest dość istotny, dlatego osoby mieszkające w Krakowie mają większą szansę dostać się do naszego zespołu. 

  Nie jest to jednak kluczowy czynnik. Mamy kilka osób w zespole, które mieszkają poza Krakowem i pomimo tego wnoszą świetną wartość do organizacji.

  Jeśli mieszkasz poza Krakowem, ciągle możesz aplikować do naszego zespołu. Potrzebuje to jednak być taki dystans aby nie stanowił przeszkody w dostawaniu się do Krakowa, gdy jest taka potrzeba. 

  Dostajemy zgłoszenia odnośnie pracy w pełni zdalnej – taka opcja nie wchodzi w grę. 

   

  Czy mogę przełożyć część pracy na weekendy, jeśli w tygodniu potrzebuję mniejszej ilości pracy? 

  Tak – nie ma z tym problemu. 

   

  Ile czasu minimum potrzebuję pracować w skali miesiąca?

  Preferujemy osoby, chcące pracować w wymiarze pełnego etatu. 
  Z drugiej strony, dopuszczamy też mniejsze wymiary czasowe. Minimalny to 80 godzin. Wymiar godzinowy nie jest najważniejszym czynnikiem, jeśli są osoby o wysokich predyspozycjach, a mniejszej dostępności czasowej, nadal mają realną szansę dostać się do naszego zespołu. 

   

  Czy studiując dziennie mam szansę dostać się do zespołu? 

  Preferujemy osoby po studiach, lub studentów zaocznych. 
  Z drugiej strony, studia dzienne są akceptowalne, jeśli ktoś wykaże się odpowiednio dużymi predyspozycjami. 

   

  Jakie są dla mnie możliwości rozwoju? 

  Przy firmie rosnącej w naszym tempie, możliwości rozwoju są ogromne.
  W małej firmie, która stagnuje, możliwość awansu powstają jedynie przez to, że ktoś odejdzie z firmy i zastąpisz go, na jego stanowisku.
  W korporacji podobnie, zazwyczaj potrzebujesz czekać, aż ktoś odejdzie, albo awansuje, dopiero wtedy zwalniając miejsce dla Ciebie.  
  Dla kontrastu u nas, dla Twojego awansu nie potrzeba odejścia, ani awansu innej osoby. Nasza firma rośnie na tyle szybko, że co chwila powstaje zapotrzebowanie na nowe, odpowiedzialne stanowisko. W tej chwili wiemy, że będziemy potrzebowali w perspektywie roku, dodatkowych osób na wyższe stanowiska, w tym menadżerskie. Jeśli ktoś dołączy do nas i okaże się mieć odpowiednie predyspozycje, możliwości stoją przez taką osobą szeroko otwarte. 

  Co dalej?

  Przestawiliśmy jakiego profilu kandydaci nas interesują. Opisane zostało również jak wygląda funkcjonowanie naszego zespołu, jakich zadań możesz się spodziewać oraz jak wygląda nasza firma. Teraz przekazujemy pałeczkę Tobie – jeśli uważasz, że jesteś osobą, która może wnieść wartość do takiego zespołu jak przedstawiony w opisie i właśnie taki zespół uważasz za wartościowy to czas na stworzenie Twojej aplikacji.

  Jak ją przygotować:

  • Stwórz CV i zatytułuj je według wzoru: “Imię Nazwisko – CV – Księgowość.pdf
  • Wyślij je na maila: zespol@sovaa.pl, tytułując maila według wzoru: Imię Nazwisko – Księgowość”

  Jeśli interesuje Cię zwiększenie Twoich szans to stwórz dodatkowo list motywacyjny. Co możesz w nim zamieścić?

  • Co spowodowało, że zdecydowałeś się zaaplikować właśnie na to ogłoszenie,
  • Dlaczego uważasz, że pasujesz do naszego zespołu (może jakieś przykłady z życia?),
  • Co Ci się szczególnie podoba w ogłoszeniu, a co niekoniecznie.

  Jeśli zdecydujesz się na dodanie listu motywacyjnego, zatytułuj go według wzoru Imię Nazwisko – LM – Księgowość.pdf”  

  Zachęcamy do aplikowania. Nie ma z tym żadnego ryzyka, a nadesłana aplikacja może okazać się początkiem ciekawego doświadczenia w naszym zespole. Dlatego jeśli jesteś zdecydowany, skorzystaj z tego, że rekrutacja jest jeszcze otwarta i weź się za stworzenie aplikacji najlepiej już teraz 🙂