Kto powinien rozliczać VAT w UK? Jak zarejestrować się do VAT w Wielkiej Brytanii i złożyć rozliczenie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Kto powinien rozliczać VAT w UK?

Jak zarejestrować firmę do VAT w UK?

Jak rozliczyć VAT w UK?

Zależy Ci na profesjonalnym rozliczeniu VAT w UK dla swojej firmy? Chętnie pomożemy!

Kto powinien rozliczać VAT w UK?

W przypadku firm rejestrowanych na Wyspach, rejestracji do VAT w UK powinna dokonać każda firma, której przychody podlegające pod VAT przekroczą 85 000 GBP (VAT Registration Threshold) w danym roku rozliczeniowym lub przewiduje, że przekroczy ten próg w ciągu nadchodzących 30 dni. W tym artykule skupimy się jednak na firmach spoza Wielkiej Brytanii, które są zobowiązane do rozliczania brytyjskiego VAT.

Prowadząc firmę poza Wielką Brytanią powinieneś zarejestrować ją do VAT w UK, jeśli:

  • sprzedajesz produkty do klientów w Wielkiej Brytanii poprzez magazyn pośredniczący, np. Amazon FBA,
  • wysyłasz do Wielkiej Brytanii produkty o łącznej wartości powyżej 70 000 GBP w danym roku podatkowym, czyli przekraczasz tzw. distance selling threshold.

 

Pierwszy przypadek - sprzedaż do UK przez magazyn pośredniczący, np. Amazon FBA

Art. 32. Dyrektywy 2006/112/EC dotyczącej VAT stanowi:

“Where goods are dispatched or transported by the supplier, or by the customer, or by a third person, the place of supply shall be deemed to be the place where the goods are located at the time when dispatch or transport of the goods to the customer begins.”

Ciągłe uszczelnienia systemów podatkowych, w tym rozliczeń VAT, sprawiły, że w ostatnich latach brytyjskie HMRC zdecydowało się zwracać zdecydowanie większą uwagę choćby na powyższy artykuł dyrektywy, czego skutkiem była m.in, nowelizacja Finance Bill.

Jakie są jej skutki? Dobrym przykładem będzie właśnie sprzedaż przy pomocy wspomnianego Amazon FBA. HMRC zakłada, że podmioty pośredniczące w sprzedaży towarów na teren Wielkiej Brytanii posiadają wszelkie informacje istotne w ocenie czy sprzedawca powinien zarejestrować swoją firmę jako płatnika VAT w UK.

Co więcej, brytyjski urząd skarbowy zobowiązuje podmioty pośredniczące do poinformowania sprzedawcy o konieczności rejestracji do VAT w UK lub uniemożliwienia dalszej sprzedaży do momentu uzyskania numeru VAT. W przeciwnym razie, podmiot pośredniczący może zostać zobowiązany do zapłacenia zaległego VAT do HMRC.

W tym momencie Amazon weryfikuje wszystkie firmy korzystające z usługi FBA w celu sprzedaży towarów na teren Wielkiej Brytanii i wstrzymuje możliwość dalszej sprzedaży do momentu wprowadzenia prawidłowego numeru VAT płatnika do konta w portalu.

Dodatkowo, Amazon sprawdza obroty firm prowadzących sprzedaż wysyłkową na teren Wielkiej Brytanii za pośrednictwem portalu. Jeśli obrót danej firmy zbliża się do 70 000 GBP, informuje sprzedawców o konieczności rejestracji do VAT ze względu na nieuniknione przekroczenie progu distance selling threshold.

Drugi przypadek - przekroczenie distance selling threshold

Jeśli prowadzisz sprzedaż wysyłkową B2C, czyli wysyłasz towar z Polski bezpośrednio do klienta indywidualnego na teren Wielkiej Brytanii, masz obowiązek rejestracji firmy jako płatnika brytyjskiego VAT po przekroczeniu progu 70 000 GBP obrotu na terenie UK.

Obowiązek ten ciąży na Tobie niezależnie od tego czy korzystasz z pośrednika jak eBay lub Amazon, czy też sprzedajesz produkty przez własną stronę internetową.

 

Jak zarejestrować firmę do VAT w UK?

Przy sprzedaży przez magazyn w UK

Jeśli sprzedając produkty na teren Wielkiej Brytanii korzystasz z usług magazynu pośredniczącego, jak np. wspomniany wcześniej Amazon FBA, możesz zarejestrować swoją firmę jako płatnika VAT w UK poprzez złożenie formularza online. Możesz zrobić to samodzielnie (choć opcja ta będzie wymagała założenia konta w internetowym systemie HMRC) lub skorzystać w tym celu z usług firmy księgowej, która zarejestruje Twoją firmę do VAT, a następnie przygotuje i złoży w jej imieniu wszystkie rozliczenia VAT do HMRC.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielną rejestrację firmy do VAT, warto abyś był świadomy tego, że brytyjski urząd skarbowy często odsyła wnioski o rejestrację firmy do VAT, oczekując odpowiedzi na dodatkowe pytania i wyjaśnień niektórych kwestii.

Po przekroczeniu distance selling threshold

W sytuacji, kiedy prowadzisz sprzedaż wysyłkową na teren Wielkiej Brytanii z innego kraju i obrót tej sprzedaży przekracza 70 000 GBP, masz obowiązek rejestracji jako płatnik VAT. W tym przypadku, konieczne będzie wypełnienie odpowiedniego formularza i przesłanie go pocztą na adres wskazany przez HMRC. Podmioty ubiegające się o przyznanie numeru VAT UK w wyniku przekroczenia distance selling threshold nie mają możliwości rejestracji online.

 

Jak rozliczyć VAT w UK?

W Wielkiej Brytanii rozliczenia VAT składane są najczęściej raz na kwartał i ten okres nazywany jest okresem rozliczeniowym względem podatku VAT. Rozliczenia VAT muszą zostać złożone najpóźniej miesiąc i 7 dni po zakończeniu każdego okresu rozliczeniowego. Większość przedsiębiorców sprzedających towary czy usługi w Wielkiej Brytanii nie składa deklaracji VAT samodzielnie, a raczej korzysta w tym celu z usług firmy księgowej.

W SOVA Accounting, świadczymy usługi rozliczeń VAT dla firm brytyjskich i zagranicznych, jak również pełną obsługę księgową podmiotów. Koszt rozliczeń VAT dla podmiotów zagranicznych korzystających z magazynów pośredniczących lub przekraczających distance selling threshold to 50 GBP miesięcznie. Interesuje Cię kwestia rozliczenia VAT w UK? Twoja firma przekroczyła próg sprzedaży wysyłkowej? Napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą - chętnie pomożemy!

Data ostatniej aktualizacji artykułu: