Brytyjski rząd ogłosił pakiet środków mających na celu wsparcie usług publicznych, osób fizycznych i przedsiębiorstw w celu zminimalizowania wpływu epidemii COVID-19.

 

Dofinansowanie do Payroll

 

Rząd ogłosił, że opłaci 80% wynagrodzeń pracowników, którym pracodawca nie jest w stanie wypłacić pełnego wynagrodzenia z powodu pandemii koronawirusa,.

Przewidywane są dofinansowania do wysokości 2 500 GBP miesięcznie w ramach programu z aktualnie nieograniczonymi środkami finansowymi.

Każdy pracodawca w kraju, wszystkie przedsiębiorstwa niezależnie od ilości zatrudnianych pracowników, organizacje charytatywne i non-profit, będą kwalifikowane do programu. 

Aby mieć prawo do powyższego dofinansowania przedsiębiorca powinien skontaktować się z HMRC, aczkolwiek czekamy aktualnie na dalsze, bardziej szczegółowe wytyczne co do odpowiedniej procedury kontaktu i przyznawania dofinansowań.

 

Pożyczki dla przedsiębiorców w ramach Coronavirus Business Interruption Loan Scheme

 

Brytyjski rząd rusza z nowym programem pożyczek gwarantowanych do 80% wysokości przez British Business Bank. Umożliwi on ubieganie się przez przedsiębiorców o pożyczkę do wysokości 5 milionów funtów, na okres maksymalnie 6 lat. Ponadto przez pierwsze 6 miesięcy od udzielenia pożyczki rząd pokryje płatności odsetek.

Pożyczki mogą być udzielane przez ponad 40 akredytowanych pożyczkodawców, których listę wraz z pozostałymi informacjami na temat możliwości ubiegania się o wsparcie znajdziesz na stronie: CBILS – For SMEs and Advisors

 

Zasiłek chorobowy dla pracownika

 

W przypadku firm zatrudniających poniżej 250 pracowników – koszt zapewnienia 14 dni ustawowego zasiłku chorobowego dla pracownika zostanie w całości zwrócony przez rząd.

 

Zaległe zobowiązania podatkowe

 

Utworzono specjalną infolinię pomocy, aby pomóc przedsiębiorstwom i osobom prowadzącym działalność na własny rachunek w trudnej sytuacji finansowej oraz posiadających zaległe zobowiązania podatkowe.

Firmy mogą się ubiegać o uzgodnienie indywidualnego trybu lub czasu płatności zobowiązań.

Przedsiębiorca obawiający się braku możliwości zapłacenia podatku w związku z COVID-19 powinien skontaktować się z HMRC pod numerem: 0800 0159 559.

 

VAT

 

Opłacanie podatku VAT zostało odroczone o 3 miesiące. Żaden z biznesów nie musi opłacać VAT do końca czerwca 2020. Na uregulowanie zaległych należności, wyznaczono termin do końca 2020/2021 roku podatkowego.

 

Dotacje dla najmniejszych firm przez Small Business Grant Scheme

 

Dotacje pieniężne w wysokości 10 000 funtów dla najmniejszych firm będą przekazywane przez władze lokalne. Skontaktują się one z małymi firmami, które nie płacą żadnych składek lub płacą tzw. małe składki biznesowe i kwalifikują się do ulgi dla małych firm (SBBR) lub ulgi “rural rate relief”.

Firma kwalifikuje się do Small Business Grant Scheme, jeśli:

  • ma siedzibę w Anglii
  • jest mała i już otrzymuje SBBR lub/oraz RRR
  • posiada fizyczną siedzibę.

Lokalną instytucję odpowiedzialną za przyznanie powyższych dotacji znajdziesz na stronie Find your local council

Pełne informacje i wytyczne dotyczące wszystkich przewidzianych ulgi dofinansowań znajdziesz na stronie COVID-19: support for businesses

Pomoc dostępna dla osób prowadzących spółki LTD z jednym dyrektorem: What Help Is Available for Sole Directors Affected by Coronavirus COVID-19?

Jeśli masz jakiekolwiek pytania na temat treści tego artykułu, potrzebujesz pomocy z interpretacją rządowych wytycznych lub zastanawiasz się jak będą wyglądały Twoje rozliczenia w najbliższym czasie, napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację z jednym z naszych doradców. Chętnie pomożemy!

Data ostatniej aktualizacji artykułu: