Spółka LTD a sprzedaż na Amazon | Polska księgowość w UK

Amazon stał się jedną z największych platform sprzedażowych na świecie, dając tym samym możliwość dotarcia do rynków wcześniej dla wielu sprzedawców niedostępnych. Nic zatem dziwnego, że duża grupa podmiotów działających w branży e-commerce wystawia swoje produkty właśnie na tej platformie, korzystając z praktycznie nieograniczonych możliwości sprzedażowych, jakie im zapewnia. Jednym z rynków, na jakich działa Amazon, jest Wielka Brytania. Z doświadczenia wiemy, że jest to destynacja najczęściej wybierana przez europejskich przedsiębiorców, niemniej wejść na ten rynek można na kilka sposobów i konkretnie jednemu z nich poświęcony został niniejszy artykuł.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Firma w Anglii

Najczęściej wybieranymi formami prowadzenia biznesu w Polsce jest jednoosobowa działalność gospodarcza oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Prowadząc firmę w tej formie, oczywiście można wystartować na brytyjskim Amazonie, niemniej większość przedsiębiorców będzie musiała liczyć się z chociażby obowiązkową rejestracją na VAT GB co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Inną możliwością jest zarejestrowanie spółki LTD na Wyspach i wystartowanie pod jej szyldem. Daje to kilka istotnych korzyści z punktu widzenia sprzedaży, ale i samego prowadzenia takiego podmiotu.

Brytyjską spółkę Limited najprościej porównać do jej polskiej bliźniaczki – spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, gdyż w gruncie rzeczy niewiele się od siebie różnią, jednak jej prowadzenie jest często znacznie prostsze niż sp. z o.o. Na temat spółki LTD napisaliśmy już wiele artykułów, dlatego też w tym miejscu serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ich treścią. Żeby nie powielać tych samych informacji, poniżej opiszemy jedynie te kluczowe z perspektywy osoby rozważającej skorzystanie z tej możliwości.

Sprawdź: Czy Spółka LTD jest dla Ciebie?

Rejestracja spółki LTD

Spółkę LTD może zarejestrować osoba mieszkająca na stałe w Polsce, w dodatku cały proces odbędzie się zdalnie, bez wizyty w brytyjskim urzędzie. Do złożenia wniosku o inkorporację spółki potrzebne są podstawowe dane osobowe właściciela i dyrektorów, jak i standardowe informacje dotyczącego samego podmiotu tj. m.in. adres, wiodący przedmiot działalności oraz ilość jak i podział udziałów w spółce. Czas rejestracji takiej spółki od momentu złożenia wniosku w urzędzie to maksymalnie jeden dzień roboczy. Spółka wówczas jest już gotowa do działania, jednak do jej pełnego przygotowania brakuje konta bankowego. 

Tradycyjne brytyjskie banki nie pozwalają na rejestrację kont bankowych dla spółek, których właścicielami są zagraniczni rezydenci, niemniej nie stanowi to problemu, gdyż w obecnych czasach mamy możliwość założenia rachunku bankowego sprawnie, zdalnie i przyjemnie za pomocą np. Wise, Revolut czy Monzo. Z tych rozwiązań korzysta znaczna część obsługiwanych przez nas firm, jako że dają one możliwość obsługiwania płatności w sposób niemal identyczny co rachunki otwierane w tradycyjnych placówkach banku.

Sprawdź: Oferta 

Zalety prowadzenia spółki LTD

Prowadzenie spółki z uwagi na panujące na Wyspach niezwykle przyjazne warunki administracyjne jest równie proste co jej zarejestrowanie, a decydując się na współpracę z biurem rachunkowym, obowiązki administracyjne sprowadzają się do absolutnego minimum, uwalniając tym samym zablokowane wcześniej pokłady czasu, które właściciel może przeznaczyć na rozwijanie swojego biznesu. To wszystko może przełożyć się całościowo tańszą obsługę księgową spółki LTD względem polskiej sp. z o.o., której obsługa przez obecną biurokrację jest zdecydowanie bardziej skomplikowana i utrudniona.

Struktura brytyjskich urzędów skarbowych jest w wysokim stopniu scentralizowana, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą liczyć na jasną i jednolitą wykładnię prawa, minimalizując tym samym czas poświęcany na potyczki z urzędnikami i występowanie o indywidualne interpretacje prawne. Kontrole z urzędu skarbowego występują niezwykle sporadycznie i odbywają się zdalnie. Urząd kontaktuje się zwykle z biurem rachunkowym telefonicznie lub mailowo prosząc o doprecyzowanie pewnych szczegółów jeżeli z jakichś powodów wydadzą się one istotne dla urzędu. 

Termin złożenia rocznego sprawozdania finansowego to 9 miesięcy od zakończenia okresu obrotowego, w tym terminie również należy zapłacić podatek dochodowy tj. Corporation Tax. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż w przypadku sp. z o.o. podatek dochodowy opłaca się w formie comiesięcznych zaliczek, a sprawozdanie finansowe należy złożyć do organu w terminie 3 miesięcy. Niemniej sama wartość Corporation Tax w UK wynosi 19% podczas gdy w Polsce większość spółek ma możliwość skorzystania z preferencyjnego CIT-u wynoszącego 9%. 

Wypłata środków ze spółki LTD

Jeżeli spółka postanowi wypłacać swojemu dyrektorowi wynagrodzenie w postaci pensji dyrektorskich, wówczas dochodzą miesięczne obowiązki podatkowe wynikające z konieczności raportowania wypłat do HMRC (brytyjskiego urzędu skarbowego). Korzystając z usług biura rachunkowego i te obowiązki sprowadzą się do minimum tj. ustalenia wysokości wynagrodzenia i przelania ewentualnych należności do urzędu skarbowego, o których wysokości poinformuje księgowy. 

Jeżeli dyrektorem spółki jest polski rezydent podatkowy, wówczas tak wypłacane miesięczne wynagrodzenie należy również rozliczyć w Polsce, odprowadzając zaliczkę na podatek dochodowy do właściwego urzędu skarbowego. W SOVA Accounting wspieramy na wielu polach obsługiwanych przez nas przedsiębiorców, dlatego w cenie zapewniamy niezwykle precyzyjnie opracowany przewodnik tłumaczący, jak takie zaliczki należy obliczyć i odprowadzić, oczywiście możemy się tego również podjąć w ramach dodatkowej usługi. 

Dyrektorzy nie muszą wypłacać stricte pensji dyrektorskiej celem pokrycia bieżących wydatków. Dla dyrektora odbywającego systematycznie podróże biznesowe możliwa jest wypłata delegacji czy kilometrówki – o tym sposobie wypłat środków ze spółki pisaliśmy już w poprzednich artykułach:

Korzyści sprzedażowe

Podmioty, które w swej historii miały mniejszą lub większą styczność z rynkiem brytyjskim doskonale zdają sobie sprawę z tego, iż Brytyjczycy cenią sobie krajowe firmy, chętniej dokonując u nich swoich zakupów. Z doświadczenia nabytego w ramach obsługi kilkuset brytyjskich podmiotów wiemy, iż dla wielu podmiotów okazało się to niezwykle prawdziwe i wyraźnie wpłynęło na wysokość osiąganych przez nie przychodów. Być może jest to kwestia przyzwyczajenia bądź chęci wspierania krajowych przedsiębiorstw niemniej co równie istotne, ta forma prawna cieszy się zwyczajnie wysokim zaufaniem wśród konsumentów czy kontrahentów a wizerunek na rynku międzynarodowym to często karta przetargowa w realizacji celów biznesowych.

Podsumowanie

W tym artykule skupiliśmy się na sprzedaży prowadzonej poprzez Amazon w formie brytyjskiej spółki Limited, niemniej na rynku e-commerce istnieje wiele innych rozwiązań, za pomocą których można zaistnieć na rynku brytyjskim. Dlatego też powyższe informacje bez problemu można przełożyć na sprzedaż poprzez eBay, Etsy jak i wykorzystywanie zewnętrznego fulfillmentu w Wielkiej Brytanii.

Niewątpliwie zarejestrowanie spółki LTD w ramach sprzedaży na brytyjskim rynku e-commerce daje wiele korzyści, z których najważniejsze to:

  • tańsza księgowość względem obsługi polskiego podmiotu dodatkowo rozliczanego z VAT w Wielkiej Brytanii;
  • niższy niż w Polsce poziom biurokracji;
  • potencjalnie większe zaufanie wśród konsumentów mogące przełożyć się na wzrost przychodów;
  • rozpoznawalność na arenie międzynarodowej.

To rozwiązanie jednak jak każde inne ma dwie strony medalu, w tym przypadku będzie to z pewnością podwójne opodatkowanie pensji dyrektorskiej dla polskich rezydentów podatkowych. Dlatego też każda sytuacja biznesowa wymaga indywidualnego podejścia i przeanalizowania czynników z jej perspektywy najistotniejszych.

Mamy nadzieję, że jeżeli rozważają Państwo rozpoczęcie aktywności na brytyjskim rynku e-commerce lub przemodelowanie dotychczas prowadzonej działalności to powyższy artykuł okazał się pomocy i rzucił nieco światła na poruszaną problematykę.

Jako biuro rachunkowe specjalizujemy się zarówno w rejestracji, jak i rozliczeniach spółek Limited, dlatego jeżeli masz jakiekolwiek pytania na ten temat lub chciałbyś poznać naszą ofertę skrojoną na miarę Twoich potrzeb — napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację z naszym specjalistą. Chętnie pomożemy!

4.9/5 - (11 votes)

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google