Sprzedaż na Amazon FBM i FBA a VAT w UK

Planujesz sprzedaż online w UK? Myślisz nad skorzystaniem z Amazon FBA, ale zastanawiasz się nad tym jak będzie księgowana Twoja sprzedaż za granicę – czy będziesz musiał rozliczać VAT w UK? W tym artykule skupimy się na księgowych aspektach sprzedaży przez Amazon w UK, a w szczególności właśnie na usłudze Amazon FBA.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Jeśli szukasz informacji na temat samej sprzedaży na Amazonie, znajdziesz je np. w artykule: Chcesz zacząć sprzedaż na Amazon?

Dwa modele sprzedaży na Amazon w UK

Zauważyliśmy, że zdecydowana większość przedsiębiorców sprzedających na Amazon w Wielkiej Brytanii działa w oparciu o jeden z dwóch modeli. Posłużymy się nimi jako przykładami, ponieważ mają one wpływ na to, jak rozliczany powinien być podatek VAT od sprzedaży konkretnych produktów.

  • Pierwszy model: dropshipping bezpośrednio do magazynu FBA w UK
  • Drugi model: wysyłka z Polski do klienta w UK

Najlepiej różnice między nimi przedstawia poniższa infografika.

Do grona sprzedawców korzystających z pierwszego modelu zaliczają się przedsiębiorcy, którzy po nawiązaniu relacji z producentami decydują się sprzedawać ich produkty za pośrednictwem Fulfillment by Amazon (FBA) w Wielkiej Brytanii. Często w tej sytuacji przedsiębiorca weryfikuje osobiście pojedyncze sztuki lub partie sprzedawanych towarów, lecz większość sprzedaży przebiega bez jego fizycznej obecności czy ingerencji. Towar wysyłany jest bezpośrednio od producenta do magazynu Amazon.

Drugi model, często nazywany Fulfillment by Merchant (FBM), określa sprzedawców, którzy decydują się rozszerzyć swoją ugruntowaną w Polsce działalność na rynek brytyjski i korzystają z platformy Amazon by dotrzeć do szerszej grupy klientów na terenie Wielkiej Brytanii. 

Dropshipping bezpośrednio do magazynu Amazon FBA

Jeśli prowadzisz firmę w Polsce (lub jakimkolwiek kraju innym niż UK), zdecydowałeś się na skorzystanie z usługi Amazon FBA w UK i umówiłeś się z hurtownią lub producentem by Twoje towary wysłał bezpośrednio do magazynu FBA, będziesz musiał zarejestrować swoją firmę do VAT w Wielkiej Brytanii od momentu pierwszej sprzedaży. Dlaczego?

Ponieważ zgodnie z brytyjskimi wytycznymi w sytuacji importowania towarów do późniejszej ich sprzedaży za pośrednictwem internetowych rynków, to sprzedawca zagraniczny pozostanie odpowiedzialny za podatek VAT od importu i cło, gdy towary zostaną po raz pierwszy przywiezione do Wielkiej Brytanii.

Źródło: Goods that are in the UK at the point of sale

Wysyłka z Polski, sprzedaż na platformie Amazon (FBM)

Jeśli wysyłasz towary z Polski bezpośrednio do klientów, którzy kupili Twoje produkty na brytyjskim Amazonie, to rejestracja na VAT na Wyspach nie będzie dla Ciebie obowiązkowa. 

Dla lepszego zrozumienia zasad opodatkowania takiej sprzedaży, warto, abyś wiedział, że Amazon, tak jak i inne większe online marketplace-y jak eBay (w skrócie OMP) zostały zobowiązane przez brytyjskiego ustawodawcę do przejęcia na siebie obowiązku rozliczenia VAT od sprzedaży w UK tak, że sprzedawca nie jest dłużej do tego zobligowany. W związku z tym VAT od przesyłek o wartości niższej niż 135 GBP netto rozliczy w UK Amazon, natomiast VAT od przesyłek powyżej 135 GBP netto rozlicza kupujący we własnym imieniu, gdyż w myśl przepisów staje się on importerem. Dla Polskiego czy europejskiego sprzedawcy sytuacja jest wyjątkowo prosta, gdyż on w Państwie właściwym dla wysyłki sprzedaż tę potraktuje zgodnie z zasadami eksportu.

Dla przesyłek o wartości większej niż 135 GBP można zastosować także rozliczenie DDP, więcej o tym możesz przeczytać w naszym artykule: DDP – sprzedaż do UK po Brexit

Planujesz rozpocząć sprzedaż na Amazon FBA? Może korzystasz już z platformy Amazon, lecz za niedługo Twoja firma będzie potrzebowała zarejestrować się do VAT w UK?

Sprawdź nasz artykuł: Spółka LTD a sprzedaż na Amazon

Napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą – odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, a jeśli to możliwe – pomożemy!

4.6/5 - (28 votes)

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google