Jeśli prowadzisz spółkę LTD, spotkałeś się pewnie z The Pensions Regulator i tzw. Auto Enrolment. Być może otrzymałeś również list od TPR, który nawołuje do podjęcia natychmiastowych działań związanych z automatic enrolment. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące tego kto podlega rejestracji oraz w jaki sposób należy zgłosić, iż nie ma takiego obowiązku, jeżeli Twojej spółki to nie dotyczy. Poniższy tekst przeczytasz w 3 minuty. Masz wątpliwości, które wolisz omówić telefonicznie? Umów się na bezpłatną konsultację z jednym z naszych doradców!

Kto podlega pod Auto Enrolment?

W skrócie – wszystkie firmy zatrudniające pracowników na podstawie brytyjskiej umowy o pracę.

Jeśli otrzymałeś list od The Pensions Regulator oznacza to, że jesteś pracodawcą. Nie oznacza jednak, że na 100% powinieneś odprowadzać odpowiednie składki do Auto Enrolment.

Niezależnie od tego, czy Twój pracownik pracuje w pełnym czy niepełnym wymiarze godzin, będziesz musiał zapisać go do zakładowego programu emerytalnego – workplace pension scheme – jeśli spełnia następujące zasady automatic enrolment:

  • pracuje w Wielkiej Brytanii,
  • nie jest jeszcze zarejestrowany w żadnym workplace pension scheme,
  • ma co najmniej 22 lata, ale nie przekroczył wieku emerytalnego,
  • zarabia ponad 10 000 GBP rocznie w roku podatkowym 2022/23.

Dopóki spełnia warunki automatic enrolment, będzie również objęty ubezpieczeniem, jeśli:

  • ma umowę krótkoterminową,
  • jest na urlopie macierzyńskim, adopcyjnym lub opiekuńczym.

Jeśli pracownik zarabia mniej niż 10 000 £, ale więcej niż 6 240 £ (w roku podatkowym 2022/23), nie ma konieczności automatycznej rejestracji do programu, jednak może poprosić o dołączenie, a pracodawca nie może mu odmówić i musi opłacać składki.

Auto Enrolment to kolejne ułatwienie ze strony brytyjskiego rządu, mające na celu uproszczenie procesu dokonywania wpłat na konta emerytalne pracowników. Jeśli prowadzisz spółkę LTD, ale nie zatrudniasz w niej pracowników, a jedynie dyrektorów powołanych do pełnienia tej funkcji przez zarząd, powinieneś wypisać swoją spółkę z Auto Enrolment w The Pensions Regulator.

Workplace pension – składki

Minimalna stawka, jaką musi wpłacić pracownik wynosi 5% (w tym ulga podatkowa), natomiast minimalna stawka, jaką musi wpłacić pracodawca wynosi 3%.

Minimalna składka dotyczy wynagrodzenia przekraczającego 6 240 GBP (ale nie wyższego niż 50 270 GBP w roku podatkowym 2022/23). Ta część zarobków jest określana jako „kwalifikujące się zarobki”.

Tak więc, jeśli pracownik zarabia 18 000 funtów rocznie, jego zarobki kwalifikujące się do oskładkowania wyniosą 11 760 funtów (różnica między 6 240 a 18 000 funtów).

Niektórzy pracodawcy stosują składkę emerytalną do całości zarobków, a nie tylko do kwalifikujących się zarobków. Jest to zależne od tego, jak skonfigurowali program. Pracodawca informuje swoich pracowników, jaką kwotę składek powinien wpłacić. 

Jak wypisać spółkę z Auto Enrolment w The Pensions Regulator?

Pod tym odnośnikiem znajdziesz stronę The Pensions Regulator, która prowadząc Cię krok po kroku, pomoże wyjaśnić, czy powinieneś odprowadzać składki w ramach Auto Enrolment.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że jeśli rozliczenia w brytyjskim systemie i wykonywanie tego typu procedur nie są dla Ciebie codziennością, mogą się one okazać dosyć skomplikowane. Zespół SOVA Accounting ma w tym spore doświadczenie i dla nas to już czysta formalność.

Jeśli potrzebujesz pomocy w weryfikacji tego, czy Twoja firma podlega pod Auto Enrolment lub chciałbyś wypisać się z tego systemu, ale nie wiesz jak to zrobić – napisz do nas. Chętnie pomożemy Ci przejść przez cały ten proces.

Możesz skontaktować się z nami przy pomocy poniższego formularza. W treści wiadomości wspomnij nazwę swojej firmy i opisz pokrótce na czym polega Twoja działalność – ktoś z naszego zespołu skontaktuje się z Tobą tak szybko jak to możliwe!

 

5/5 - (12 votes)