add_filter( 'wpforms_frontend_missing_assets_error_js_disable', '__return_true');

Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

Dla sprzedawców wchodzących na rynek brytyjski istotną kwestią jest ustalenie, ile wynosi podatek VAT od towarów i usług, które sprzedają. W tym artykule omówimy najczęstsze pytania dotyczące podatku VAT, które pojawiają się w przypadku firm działających w Wielkiej Brytanii, a także najczęściej omawiane zwolnienia z podatku VAT na Wyspach.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Ile wynosi podatek w Wielkiej Brytanii?

W Wielkiej Brytanii istnieją trzy rodzaje VAT: standardowy, obniżony i zerowy. Standardowa stawka VAT w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 20% i obowiązuje od 2011 roku (wcześniej ustalona była na poziomie 17,5%).

Obniżona stawka VAT – ile wynosi i kiedy można ją stosować?

Obniżona stawka w Wielkiej Brytanii wynosi 5% i jest stosowana do niektórych rodzajów działalności gospodarczej, które w wielu przypadkach uznawane są za społecznie dobre stąd wsparcie rządu w postaci ich preferencyjnego opodatkowania. Obejmują one sprzedaż takich towarów, jak środki ułatwiające poruszanie się dla osób starszych, foteliki samochodowe dla dzieci i tym podobne. 

Obniżona stawka VAT jest również stosowana w wyjątkowych okolicznościach, za których najlepszy przykład może służyć pandemia covid-19, w związku z którą na okres od 15 lipca 2020 r. do 31 marca 2021 r. na niektóre usługi cateringu i sprzedaży gorącej żywności na wynos, które normalnie podlegałyby opodatkowaniu standardową stawką VAT, nałożona została preferencyjna stawka 5%.

Z usług i towarów objętych obniżoną stawką VAT można wyróżnić większość powiązanych z energetyką, mediami (gaz, prąd, woda), oszczędzaniem energii czy ogrzewaniem, a także przyczepy kempingowe czy usługi remontu mieszkania niezamieszkanego przez co najmniej 2 lata.

Oczywiście często, aby móc skorzystać z preferencyjnej stawki VAT, należy spełnić pewne dodatkowe wymagania określone odnośnie do konkretnego produktu. Dlatego też zawsze przed zastosowaniem określonej stawki VAT należy upewnić się, czy wszystkie warunki zostały spełnione.

Jakie produkty objęte zostały stawką zerową?

W UK możemy wyróżnić kilka dużych grup produktowych objętych zerową stawką VAT. Pierwszą jest żywność i napoje gdzie większość sprzedawanych artykułów podlega zerowej stawce VAT, niemniej zasada ta ma jednak wiele wyjątków. Niektóre artykuły spożywcze i napoje podlegają pod klasyfikację standardową (20%). Produkty te to np. napoje alkoholowe, słodycze, przekąski, chipsy, napoje bezalkoholowe, lody i inne. W pewnych sytuacjach kwestia ta jednak nie jest tak oczywista: na przykład ciasta podlegają stawce zerowej, a ciastka już standardowej. Podobnie w  restauracjach czy kawiarniach żywność o zerowej stawce jest sprzedawana z VAT.

Kolejną kategorią jest zdrowie, edukacja, opieka społeczna oraz organizacje charytatywne. Co ciekawe, stawka VAT obowiązuje nie tylko na usługi i towary sprzedawane przez organizacje i podmioty świadczące usługi z tej kategorii, ale i na usługi których one są odbiorcami jak np. wszelkiego rodzaju usługi budowlane czy reklamowe na rzecz organizacji charytatywnych.

Stawka zerowa dotyczy również w wielu przypadkach usług transportowych towarów i pasażerów jak i serwisu określonych pojazdów.

Ostatnią już grupą produktów o klasyfikacji 0% VAT są usługi drukarskie, sprzedaż publikacji (książki, czasopisma, gazety), odzież i obuwie dziecięce, produkty sanitarne oraz sprzęt ochrony i bezpieczeństwa.

Produkty zwolnione z VAT

Istnieje również pokaźna grupa produktów, które zostały zwolnione z VAT (tzw. VAT exempt) i należą do niej np.:

 • Wychowanie fizyczne i zajęcia sportowe.
 • Zakłady i gry – w tym zakłady na pulę i gry losowe, Bingo – w tym gry zdalne rozgrywane w internecie, telefonie, telewizji czy radiu, Sprzedaż losów na loterię, Gry loteryjne online, Prowizja sprzedawcy od sprzedaży losów na loterię.
 • Opłaty za wstęp na niektóre wydarzenia kulturalne, takie jak wizyty w muzeach, wystawy sztuki, ogrody zoologiczne i przedstawienia, pobierane przez władze publiczne lub uprawnione instytucje kulturalne.
 • Antyki, dzieła sztuki lub podobne (jako aktywa zabytkowych domów) sprzedawane na mocy umowy prywatnej do zbiorów publicznych.
 • Pochówek lub kremacja zmarłych lub pochówek na morzu.
 • Opieka lub leczenie świadczone przez instytucję kwalifikującą, taką jak szpital, hospicjum lub dom opieki.
 • Usługi zdrowotne świadczone przez zarejestrowanych lekarzy, dentystów, optyków, farmaceutów i innych pracowników służby zdrowia.
 • Edukacja, szkolenie zawodowe i inne powiązane usługi świadczone przez uprawniony organ, taki jak szkoła, kolegium lub uniwersytet.
 • Garaże lub miejsca postojowe wynajmowane wraz z lokalami mieszkalnymi (na podstawie krótkoterminowych umów najmu) do stałego użytku mieszkaniowego.
 • Sprzedaż lub najem długoterminowy nowego mieszkania z garażem lub miejscem postojowym.
 • Miejsca ogólne, parkingowe lub garaże wyposażone w miejsca do cumowania łodzi mieszkalnych do cumowania łodzi mieszkalnych.
 • Publiczne usługi pocztowe świadczone przez Royal Mail w ramach obowiązku świadczenia usługi powszechnej.
 • Usługi i inwestycje finansowe, ubezpieczenia.

Zapewne pojawia się pytanie, jaka jest zatem różnica pomiędzy produktami o zerowej stawce VAT a tymi z VAT zwolnionymi?

Głównie sprowadza się ona do obowiązku sprawozdawczego, otóż zwolnienie z VAT oznacza, iż przychodu z takiej sprzedaży nie trzeba raportować do HMRC na gruncie podatku VAT (oczywiście obowiązek z  tyt. podatku dochodowego nadal pozostaje) natomiast sprzedaż towarów o stawce VAT 20%, 5% czy 0% jest traktowana dokładnie tak samo, realizacja takiej działalności zobowiązuje co do zasady do rejestracji na VAT, wykazywania jej na deklaracjach VAT Return oraz odprowadzania należnego VAT (choć tutaj przy sprzedaży towarów i usług wyłącznie o zerowej stawce odprowadzanie VAT nie będzie miało miejsca).

Wnioskowanie o zwolnienie z rejestracji na VAT

W przypadku gdy podmiot dokonuje wyłącznie dostaw towarów i świadczeniu usług podlegających zerowej stawce VAT istnieje możliwość wnioskowania o zwolnienie z rejestracji na VAT w Wielkiej Brytanii. Takie wnioski są każdorazowo indywidualnie rozpatrywane przez HMRC, a podjęcie ostatecznej decyzji może wymagać wielokrotnego kontaktu z urzędem (zwykle w celu doprecyzowania sytuacji danego podmiotu).

Podsumowanie

 • W Wielkiej Brytanii obowiązują 3 rodzaje VAT: standardowy o stawce 20%, obniżony 5% VAT oraz zerowy.
 • Często, aby móc skorzystać z preferencyjnych stawek VAT, należy spełnić dodatkowe wymagania.
 • O właściwej stawce równie często co sam produkt, decyduje to gdzie, komu i na jakie cele został on sprzedany.
 • Sprzedaż produktów o zerowej stawce nie zwalnia z rejestracji do VAT UK, niemniej jest możliwość wnioskowania o takie zwolnienie.

Więcej informacji nt. VAT w Wielkiej Brytanii można odnaleźć na rządowej stronie gov.uk: VAT rates on different goods and services oraz VAT notices in alphabetical order.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w rejestracji na VAT i chciałbyś zlecić ją profesjonaliście wraz z późniejszą obsługą deklaracji VAT Return, to chętnie omówimy z Tobą to, jak możemy Cię wesprzeć. Zadzwoń lub napisz do nas — postaramy się pomóc!

5/5 - (4 votes)
MTD dla spółek zarejestrowanych do VAT UK

MTD dla spółek zarejestrowanych do VAT UK

Od kilku lat można zauważyć śmiałe działania brytyjskiego urzędu skarbowego podejmowane w kierunku osiągnięcia pełnej cyfryzacji administracji podatkowej. Jak podaje...
Read More
VAT a usługi związane z gruntem

VAT a usługi związane z gruntem

Dotychczas na naszym blogu poruszaliśmy obowiązki rejestracji i rozliczania VAT w Wielkiej Brytanii z perspektywy szeroko pojętego e-commerce, świadczenia usług...
Read More
Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

Dla sprzedawców wchodzących na rynek brytyjski istotną kwestią jest ustalenie, ile wynosi podatek VAT od towarów i usług, które sprzedają....
Read More
VAT – podstawowe problemy Wielka Brytania

VAT – podstawowe problemy Wielka Brytania

Sprzedaż swoich usług czy towarów do Wielkiej Brytanii często wiąże się z koniecznością dokonania rejestracji firmy do VAT UK oraz...
Read More
Wielka Brytania – wszystko o podatku VAT

Wielka Brytania – wszystko o podatku VAT

Na naszym blogu kwestię rejestracji do VAT w Wielkiej Brytanii omawialiśmy wielokrotnie. Staraliśmy się przybliżyć jak najwięcej aspektów, które będą...
Read More
Spedycja Wielka Brytania – rozliczenie VAT

Spedycja Wielka Brytania – rozliczenie VAT

W naszym ostatnim artykule "Usługi transportowe do Wielkiej Brytanii – VAT 2021" poruszyliśmy zagadnienie świadczenia usług transportu towarowego w Wielkiej...
Read More
Usługi transportowe do Wielkiej Brytanii

Usługi transportowe do Wielkiej Brytanii

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej spowodowało wiele zmian w sposobie rozliczania niektórych transakcji, w tym usług transportowych. UK stała...
Read More
GVMS – rejestracja | GMR | EORI GB | Government Gateway

GVMS – rejestracja | GMR | EORI GB | Government Gateway

Od 1 stycznia 2022 roku rozpoczęła się pełna kontrola nad importem z UE do UK. W związku z tym wraz...
Read More
Sprzedaż usług cyfrowych do UK | Rozliczanie VAT w UK

Sprzedaż usług cyfrowych do UK | Rozliczanie VAT w UK

Ten artykuł powstał z myślą o wszystkich przedsiębiorcach, którzy już wprowadzili lub dopiero planują wprowadzenie swoich produktów cyfrowych na rynek...
Read More
DDP a zobowiązania celne (w tym VAT) | Incoterms

DDP a zobowiązania celne (w tym VAT) | Incoterms

Te z polskich przedsiębiorstw, które przed pierwszym stycznia 2021 roku, dokonywały sprzedaży poza Unię Europejską, świetnie odnajdują się wśród międzynarodowych...
Read More
VAT UK dla podmiotów zagranicznych

VAT UK dla podmiotów zagranicznych

Okres przejściowy zakładający utrzymanie dotychczasowych warunków współpracy pomiędzy Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską zakończył się 31 grudnia 2020 roku. Od...
Read More
Rejestracja do VAT w UK dla e-commerce – kiedy to konieczne?

Rejestracja do VAT w UK dla e-commerce – kiedy to konieczne?

Od czasu ostatecznego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej minęło już wiele miesięcy a mimo to, często spotykamy się z...
Read More
Numer EORI – co to, komu jest potrzebny i jak go otrzymać?

Numer EORI – co to, komu jest potrzebny i jak go otrzymać?

Od 1 stycznia 2021 roku wszyscy przedsiębiorcy, którzy importują towary z UK lub eksportują towary do UK są zobowiązani do...
Read More
VAT MOSS w UK po Brexicie – rozliczenie sprzedaży usług cyfrowych po 1. stycznia 2021 roku

VAT MOSS w UK po Brexicie – rozliczenie sprzedaży usług cyfrowych po 1. stycznia 2021 roku

Jeśli sprzedajesz poradniki, kursy, oprogramowanie SaaS czy inne usługi cyfrowe w UE, musisz zarejestrować swoją firmę w systemie VAT MOSS....
Read More
Handel z UK po Brexicie – nowe przepisy od 2021 roku

Handel z UK po Brexicie – nowe przepisy od 2021 roku

Import, eksport, podatki i cła Twoja firma sprowadza towary z Wielkiej Brytanii? Sprzedaje towary lub produkty do Wielkiej Brytanii? Chcesz...
Read More
Sprzedaż na Amazon FBM i FBA a VAT w UK

Sprzedaż na Amazon FBM i FBA a VAT w UK

Planujesz sprzedaż online w UK? Myślisz nad skorzystaniem z Amazon FBA, ale zastanawiasz się nad tym jak będzie księgowana Twoja...
Read More
{"slide_show":3,"slide_scroll":1,"dots":"true","arrows":"true","autoplay":"true","autoplay_interval":3000,"speed":600,"loop":"true","design":"design-1"}

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google

Polityka Prywatności i Plików Cookies Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając z tej strony akceptujesz używanie cookies, zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki internetowej.
Zgoda