add_filter( 'wpforms_frontend_missing_assets_error_js_disable', '__return_true');

VAT MOSS w UK po Brexicie – rozliczenie sprzedaży usług cyfrowych po 1. stycznia 2021 roku

Jeśli sprzedajesz poradniki, kursy, oprogramowanie SaaS czy inne usługi cyfrowe w UE, musisz zarejestrować swoją firmę w systemie VAT MOSS. Do końca 2020 roku, również w okresie przejściowym przed Brexitem, Wielka Brytania była częścią tego systemu, jednak wszystko uległo zmianie od stycznia 2021 roku. W tym artykule opisujemy czym jest VAT MOSS, sprzedaż jakich usług cyfrowych może być rozliczana w ramach tego systemu oraz co zrobić, jeśli: Prowadzisz firmę w UK i sprzedajesz usługi cyfrowe do innych krajów UE lub Prowadzisz firmę w Polsce i sprzedajesz usługi cyfrowe do Wielkiej Brytanii. VAT od usług cyfrowych VAT od usług cyfrowych dla przedsiębiorców z Wielkiej Brytanii sprzedających do krajów UE VAT od usług cyfrowych dla przedsiębiorców z krajów UE sprzedających do Wielkiej Brytanii

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

VAT od usług cyfrowych

Czym są usługi cyfrowe rozliczane zgodnie z systemem VAT MOSS w Unii Europejskiej?

Zgodnie z przewodnikiem opublikowanym na unijnej stronie VAT od usług cyfrowych (system MOSS):

Jeśli oferujesz transgraniczne usługi telekomunikacyjne, usługi nadawcze telewizyjne i radiowe lub usługi cyfrowe na rzecz osób niebędących podatnikami, możesz korzystać z tego mechanizmu. Do usług objętych systemem MOSS (Mini One Stop Shop) zaliczamy:

 • hosting witryn internetowych,
 • dostawę oprogramowania,
 • dostęp do baz danych,
 • pobieranie aplikacji lub muzyki,
 • gry online,
 • nauczanie na odległość.

Powyższa lista nie przedstawia oczywiście wszystkich rodzajów usług cyfrowych, których sprzedaż podlega pod system VAT MOSS, warto dodać, że w tym modelu rozlicza się również sprzedaż e-booków, kursów internetowych, newslettery czy magazyny online itp.

Więcej przykładów usług cyfrowych podlegających pod VAT MOSS oraz zestawienie ich z usługami, które pod ten system nie podlegają znajdziesz na stronie Guidance: VAT rules for supplies of digital services to consumers

Dzięki systemowi MOSS przedsiębiorca nie musi się w urzędzie podatkowym w każdym kraju UE, w którym prowadzi sprzedaż, zamiast tego możliwa jest rejestracja do celów podatku VAT, składanie deklaracji VAT i dokonywanie płatności płatności w jednym miejscu.

Musisz stosować przepisy systemu MOSS w odniesieniu do klientów ze wszystkich państw UE, w których świadczysz swoje usługi.

Rejestracja do VAT MOSS

W ramach systemu MOSS istnieją dwa rodzaje procedur rejestracji do VAT:

 • procedura unijna dla przedsiębiorstw mających siedzibę w UE lub z przynajmniej jeden oddział jednym z krajów UE
 • procedura nieunijna dla przedsiębiorstw niemających siedziby w UE ani niemających żadnego oddziału w UE (do tej grupy należy od 2021 roku Wielka Brytania).

Więcej informacji na temat tego jak zarejestrować się do VAT MOSS znajdziesz w artykule: VAT MOSS – Jak zarejestrować się do VAT MOSS?

Szczególne zasady dotyczące niskich obrotów rocznych (poniżej 10 000 EUR)

Jeśli spełniasz poniższe trzy warunki, będziesz miał możliwość skorzystania ze szczególnych zasad rozliczenia VAT MOSS.

 • masz siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu tylko w jednym kraju UE, np.w Polsce,
 • świadczysz usługi telekomunikacyjne, nadawcze lub elektroniczne na rzecz klientów niepodlegających opodatkowaniu, którzy mają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w innym kraju UE,
 • całkowita wartość oferowanych przez Ciebie usług telekomunikacyjnych, nadawczych lub elektronicznych nie przekracza 10 tys. euro (netto, bez podatku VAT) w bieżącym roku kalendarzowym ani nie osiągnęła tego pułapu w poprzednim roku kalendarzowym.

Jeśli spełniasz te warunki, nie musisz się rejestrować, składać deklaracji VAT ani dokonywać płatności w każdym z krajów UE, w których mieszkają Twoi klienci (ani nie musisz rejestrować się w systemie MOSS). Rejestracja w systemie jest w tej sytuacji dobrowolna.

Musisz jednak naliczać swoim klientom VAT w wysokości stawki obowiązującej w Polsce oraz zapłacić i zadeklarować ten podatek VAT polskim organom podatkowym.

UWAGA: Opisane w tej sekcji zwolnienie nie dotyczy przedsiębiorców sprzedających opisane wyżej usługi cyfrowe do Wielkiej Brytanii.

VAT od usług cyfrowych dla przedsiębiorców z Wielkiej Brytanii sprzedających do krajów UE

W 2021 roku, brytyjskie firmy zarejestrowane do VAT w UK mają obowiązek rejestracji do systemu VAT MOSS według procedury nieunijnej lub rejestracji do VAT indywidualnie w każdym z krajów,w których sprzedają swoje usługi.

Jako że system VAT MOSS przestał obowiązywać w Wielkiej Brytanii, brytyjskie firmy sprzedające usługi cyfrowe do klientów w krajach UE od 1. stycznia 2021 roku mają do wyboru dwie możliwości:

 • Zarejestrować się i rozliczać VAT w każdym z krajów UE oddzielnie.
 • Zarejestrować się do VAT MOSS zgodnie z procedurą nieunijną w wybranym kraju UE.

Prowadzisz firmę w UK i sprzedajesz usługi cyfrowe do krajów Unii Europejskiej? Napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację z jednym z naszych doradców! Odpowiemy na wszelkie Twoje pytania, zarejestrujemy Twoją firmę do VAT zgodnie z obowiązującą procedurą i zajmiemy się Twoimi rozliczeniami.

VAT od usług cyfrowych dla przedsiębiorców z krajów UE sprzedających do Wielkiej Brytanii

Od 2021 roku, każdy przedsiębiorca sprzedający ww. usługi cyfrowe do klientów indywidualnych w Wielkiej Brytanii jest zobowiązany do rejestracji do VAT w UK już od momentu pierwszej sprzedaży.

W Wielkiej Brytanii obowiązują 3 stawki podatku VAT: stawki zredukowane 0% i 5% oraz standardowa stawka 20%.

Potrzebujesz pomocy z rozliczeniem VAT w UK? Świadczymy zarówno usługi rejestracji do VAT w Wielkiej Brytanii, jak i przygotowania rozliczeń i składania odpowiednich deklaracji do HMRC (brytyjskiego Urzędu Skarbowego).

Jak wygląda rejestracja do VAT w UK?

Napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację z jednym z naszych doradców – przedstawimy Ci cały proces krok po kroku.

W skrócie, po akceptacji naszej oferty, podpisaniu umowy i opłaceniu faktury, poprosimy Cię o dostarczenie dokumentów pozwalających na zweryfikowanie tożsamości każdej z osób pełniących istotną rolę w Twojej firmie. Brytyjskie przepisy MLR (Money Laundering Regulations) wymagają od nas gromadzenia tego rodzaju danych.

Jeśli otrzymamy już komplet potrzebnych dokumentów, złożymy wniosek o rejestrację Twojego podmiotu do VAT w UK i poinformujemy Cię kiedy tylko zostanie on rozpatrzony pozytywnie.

Masz jakiekolwiek dodatkowe pytania? Od lat wspieramy polskich i brytyjskich przedsiębiorców w relacjach handlowych między Rzecząpospolitą a Wielką Brytanią, współpracujemy również z brytyjskim Department for International Trade. Napisz do nas lub umów się na konsultację z jednym z naszych doradców, chętnie pomożemy!

5/5 - (7 votes)
MTD dla spółek zarejestrowanych do VAT UK

MTD dla spółek zarejestrowanych do VAT UK

Od kilku lat można zauważyć śmiałe działania brytyjskiego urzędu skarbowego podejmowane w kierunku osiągnięcia pełnej cyfryzacji administracji podatkowej. Jak podaje...
Read More
VAT a usługi związane z gruntem

VAT a usługi związane z gruntem

Dotychczas na naszym blogu poruszaliśmy obowiązki rejestracji i rozliczania VAT w Wielkiej Brytanii z perspektywy szeroko pojętego e-commerce, świadczenia usług...
Read More
Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

Dla sprzedawców wchodzących na rynek brytyjski istotną kwestią jest ustalenie, ile wynosi podatek VAT od towarów i usług, które sprzedają....
Read More
VAT – podstawowe problemy Wielka Brytania

VAT – podstawowe problemy Wielka Brytania

Sprzedaż swoich usług czy towarów do Wielkiej Brytanii często wiąże się z koniecznością dokonania rejestracji firmy do VAT UK oraz...
Read More
Wielka Brytania – wszystko o podatku VAT

Wielka Brytania – wszystko o podatku VAT

Na naszym blogu kwestię rejestracji do VAT w Wielkiej Brytanii omawialiśmy wielokrotnie. Staraliśmy się przybliżyć jak najwięcej aspektów, które będą...
Read More
Spedycja Wielka Brytania – rozliczenie VAT

Spedycja Wielka Brytania – rozliczenie VAT

W naszym ostatnim artykule "Usługi transportowe do Wielkiej Brytanii – VAT 2021" poruszyliśmy zagadnienie świadczenia usług transportu towarowego w Wielkiej...
Read More
Usługi transportowe do Wielkiej Brytanii

Usługi transportowe do Wielkiej Brytanii

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej spowodowało wiele zmian w sposobie rozliczania niektórych transakcji, w tym usług transportowych. UK stała...
Read More
GVMS – rejestracja | GMR | EORI GB | Government Gateway

GVMS – rejestracja | GMR | EORI GB | Government Gateway

Od 1 stycznia 2022 roku rozpoczęła się pełna kontrola nad importem z UE do UK. W związku z tym wraz...
Read More
Sprzedaż usług cyfrowych do UK | Rozliczanie VAT w UK

Sprzedaż usług cyfrowych do UK | Rozliczanie VAT w UK

Ten artykuł powstał z myślą o wszystkich przedsiębiorcach, którzy już wprowadzili lub dopiero planują wprowadzenie swoich produktów cyfrowych na rynek...
Read More
DDP a zobowiązania celne (w tym VAT) | Incoterms

DDP a zobowiązania celne (w tym VAT) | Incoterms

Te z polskich przedsiębiorstw, które przed pierwszym stycznia 2021 roku, dokonywały sprzedaży poza Unię Europejską, świetnie odnajdują się wśród międzynarodowych...
Read More
VAT UK dla podmiotów zagranicznych

VAT UK dla podmiotów zagranicznych

Okres przejściowy zakładający utrzymanie dotychczasowych warunków współpracy pomiędzy Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską zakończył się 31 grudnia 2020 roku. Od...
Read More
Rejestracja do VAT w UK dla e-commerce – kiedy to konieczne?

Rejestracja do VAT w UK dla e-commerce – kiedy to konieczne?

Od czasu ostatecznego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej minęło już wiele miesięcy a mimo to, często spotykamy się z...
Read More
Numer EORI – co to, komu jest potrzebny i jak go otrzymać?

Numer EORI – co to, komu jest potrzebny i jak go otrzymać?

Od 1 stycznia 2021 roku wszyscy przedsiębiorcy, którzy importują towary z UK lub eksportują towary do UK są zobowiązani do...
Read More
VAT MOSS w UK po Brexicie – rozliczenie sprzedaży usług cyfrowych po 1. stycznia 2021 roku

VAT MOSS w UK po Brexicie – rozliczenie sprzedaży usług cyfrowych po 1. stycznia 2021 roku

Jeśli sprzedajesz poradniki, kursy, oprogramowanie SaaS czy inne usługi cyfrowe w UE, musisz zarejestrować swoją firmę w systemie VAT MOSS....
Read More
Handel z UK po Brexicie – nowe przepisy od 2021 roku

Handel z UK po Brexicie – nowe przepisy od 2021 roku

Import, eksport, podatki i cła Twoja firma sprowadza towary z Wielkiej Brytanii? Sprzedaje towary lub produkty do Wielkiej Brytanii? Chcesz...
Read More
Sprzedaż na Amazon FBM i FBA a VAT w UK

Sprzedaż na Amazon FBM i FBA a VAT w UK

Planujesz sprzedaż online w UK? Myślisz nad skorzystaniem z Amazon FBA, ale zastanawiasz się nad tym jak będzie księgowana Twoja...
Read More
{"slide_show":3,"slide_scroll":1,"dots":"true","arrows":"true","autoplay":"true","autoplay_interval":3000,"speed":600,"loop":"true","design":"design-1"}

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google

Polityka Prywatności i Plików Cookies Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając z tej strony akceptujesz używanie cookies, zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki internetowej.
Zgoda