WIELKA BRYTANIA – ROZLICZENIE USŁUG CYFROWYCH W SYSTEMIE VAT OSS

Jeśli sprzedajesz poradniki, kursy, oprogramowanie SaaS czy inne usługi cyfrowe z UK do UE, musisz zarejestrować swoją firmę w systemie VAT OSS. W tym artykule opisujemy czym jest VAT OSS, sprzedaż jakich usług cyfrowych może być rozliczana w ramach tego systemu oraz co zrobić, jeśli prowadzisz firmę w UK i sprzedajesz usługi cyfrowe do innych krajów UE lub prowadzisz firmę w kraju UE i sprzedajesz usługi cyfrowe do Wielkiej Brytanii.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

VAT od usług cyfrowych

Czym są usługi cyfrowe rozliczane zgodnie z systemem VAT OSS w Unii Europejskiej?

W ramach procedury pozaunijnej (non-Union scheme) rozliczyć można transgraniczne usługi telekomunikacyjne, usługi nadawcze (telewizyjne i radiowe) lub usługi cyfrowe na rzecz osób niebędących podatnikami. Do usług cyfrowych można zaliczyć np.:

  • hosting witryn internetowych,
  • dostawę oprogramowania,
  • dostęp do baz danych,
  • pobieranie aplikacji lub muzyki,
  • gry online,
  • nauczanie na odległość.

Powyższa lista nie przedstawia oczywiście wszystkich rodzajów usług cyfrowych, których sprzedaż podlega pod system VAT OSS. Warto dodać, że w tym modelu rozlicza się również sprzedaż e-booków, kursów internetowych, newslettery czy magazyny online itp.

Więcej przykładów usług cyfrowych podlegających pod VAT MOSS oraz zestawienie ich z usługami, które pod ten system nie podlegają znajdziesz na stronie Guidance: VAT rules for supplies of digital services to consumers

Rejestracja do VAT OSS

Dzięki systemowi VAT OSS przedsiębiorca nie musi rejestrować się w urzędzie podatkowym w każdym kraju UE, w którym prowadzi sprzedaż. Zamiast tego może zarejestrować się do celów podatku VAT, składać deklaracje VAT i dokonywać płatności w jednym kraju UE.

W ramach systemu OSS istnieją dwa rodzaje procedur rejestracji do VAT:

  • procedura unijna (Union scheme) dla przedsiębiorstw mających siedzibę w UE lub z przynajmniej jednym oddziałem w jednym z krajów UE, sprzedających usługi bądź towary wewnątrz UE,
  • procedura nieunijna (Non-Union scheme) dla przedsiębiorstw nie mających siedziby w UE ani nie mających żadnego oddziału w UE (do tej grupy należy od 2021 roku Wielka Brytania), sprzedających usługi spoza UE do państw UE,
  • procedura importowa (Import scheme) dla przedsiębiorstw importujących towary spoza UE w przesyłkach poniżej 150 EUR (z wykluczeniem towarów objętych podatkiem akcyzowym).

Wszystkie te programy dotyczą sprzedaży dla klientów indywidualnych (B2C).

Przykład

Spółka LTD zarejestrowana w Wielkiej Brytanii rejestruje się w Niemczech, aby korzystać z systemu non-Union. Dostarcza usługi elektroniczne osobom indywidualnym (B2C) w Polsce, Irlandii i Niemczech. Musi zadeklarować wszystkie te dostawy B2C za pośrednictwem deklaracji VAT non-Union w Niemczech, w tym te, które mają miejsce w Niemczech. 

Szczególne zasady dotyczące niskich obrotów rocznych (poniżej 10 000 EUR)

Jeśli spełniasz poniższe trzy warunki, będziesz miał możliwość skorzystania ze szczególnych zasad rozliczenia VAT OSS:

  • masz siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu tylko w jednym kraju UE, np. w Polsce,
  • świadczysz usługi telekomunikacyjne, nadawcze lub elektroniczne na rzecz klientów indywidualnych, którzy mają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w innym kraju UE,
  • całkowita wartość oferowanych przez Ciebie usług telekomunikacyjnych, nadawczych lub elektronicznych nie przekracza 10 tys. euro (netto, bez podatku VAT) w bieżącym roku kalendarzowym ani nie osiągnęła tego pułapu w poprzednim roku kalendarzowym.

Jeśli spełniasz te warunki, nie musisz się rejestrować, składać deklaracji VAT ani dokonywać płatności w każdym z krajów UE, w których mieszkają Twoi klienci (ani nie musisz rejestrować się w systemie OSS). Rejestracja w systemie jest w tej sytuacji dobrowolna.

UWAGA: Opisane w tej sekcji zwolnienie nie dotyczy przedsiębiorców sprzedających opisane wyżej usługi cyfrowe do Wielkiej Brytanii.

VAT od usług cyfrowych dla przedsiębiorców z Wielkiej Brytanii sprzedających do krajów UE

W 2021 roku, brytyjskie firmy, sprzedające np. usługi cyfrowe mają obowiązek rejestracji do systemu VAT OSS według procedury nieunijnej w jednym kraju UE lub rejestracji do VAT indywidualnie w każdym z krajów, do których sprzedają swoje usługi B2C.

Jako że system VAT OSS przestał obowiązywać w Wielkiej Brytanii, brytyjskie firmy sprzedające usługi cyfrowe do klientów w krajach UE od 1. stycznia 2021 roku mają do wyboru dwie możliwości:

  • Zarejestrować się i rozliczać VAT w każdym z krajów UE oddzielnie.
  • Zarejestrować się do VAT OSS zgodnie z procedurą nieunijną w wybranym kraju UE.

Prowadzisz firmę w UK i sprzedajesz usługi cyfrowe do krajów Unii Europejskiej? Napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację z jednym z naszych doradców! Odpowiemy na wszelkie Twoje pytania, zarejestrujemy Twoją firmę do VAT zgodnie z obowiązującą procedurą i zajmiemy się Twoimi rozliczeniami.

VAT od usług cyfrowych dla przedsiębiorców z krajów UE sprzedających do Wielkiej Brytanii

Od 2021 roku, każdy przedsiębiorca sprzedający ww. usługi cyfrowe do klientów indywidualnych w Wielkiej Brytanii jest zobowiązany do rejestracji do VAT w UK już od momentu pierwszej sprzedaży.

W Wielkiej Brytanii obowiązują 3 stawki podatku VAT: stawki zredukowane 0% i 5% oraz standardowa stawka 20%.

Potrzebujesz pomocy z rozliczeniem VAT w UK? Świadczymy zarówno usługi rejestracji do VAT w Wielkiej Brytanii, jak i przygotowania rozliczeń i składania odpowiednich deklaracji do HMRC (brytyjskiego Urzędu Skarbowego).

Jak wygląda rejestracja do VAT w Wielkiej Brytanii?

Napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację z jednym z naszych doradców – przedstawimy Ci cały proces krok po kroku.

W skrócie, po akceptacji naszej oferty, podpisaniu umowy i opłaceniu faktury, poprosimy Cię o dostarczenie dokumentów pozwalających na zweryfikowanie tożsamości każdej z osób pełniących istotną rolę w Twojej firmie. Brytyjskie przepisy MLR (Money Laundering Regulations) wymagają od nas gromadzenia tego rodzaju danych.

Jeśli otrzymamy już komplet potrzebnych dokumentów, złożymy wniosek o rejestrację Twojego podmiotu do VAT w UK i poinformujemy Cię kiedy tylko zostanie on rozpatrzony pozytywnie.

Masz jakiekolwiek dodatkowe pytania? Od lat wspieramy polskich i brytyjskich przedsiębiorców w relacjach handlowych między Rzecząpospolitą a Wielką Brytanią, współpracujemy również z brytyjskim Department for International Trade. Napisz do nas lub umów się na konsultację z jednym z naszych doradców, chętnie pomożemy!

5/5 - (7 votes)

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google