Dlatego też spieszymy z omówieniem wspomnianych warunków, skupiając się głównie na tych mających w naszej opinii największy wpływ na sprzedaż do UK.
Incoterms – co to jest?
Incoterms, to skrót od International Commercial Terms, czyli dosłownie międzynarodowych warunków sprzedaży.
Incoterms, opisane w oficjalnym podręczniku Międzynarodowej Izby Handlowej z 2020 roku to 11 podstawowych reguł handlowych, które powstały by ujednolicić reguły handlowe i zminimalizować różnice w interpretacji warunków dostaw między sprzedawcami a kupującymi z różnych krajów. Incoterms opisują obowiązki i odpowiedzialność do jakich muszą stosować się dostawcy i odbiorcy.
Dotyczą one między innymi takich transportu towaru, jego ubezpieczenia czy wyładunku, jak również obowiązków celnych.Takie z góry opisane i przyjęte warunki sprzedaży pozwalają na sprawną organizację zakupu/sprzedaży, dzięki czemu przedsiębiorcy z różnych państw nie muszą ustalać ze sobą wszystkich szczegółów indywidualnie.
Incoterms ułatwiają współpracę międzynarodową, zapewniając przejrzystość i porządek w handlu. Pomagają uniknąć nieporozumień, upraszczają i przyspieszają realizację transakcji, co czyni je praktycznym narzędziem w globalnym biznesie.
Incoterms 2020 DDP?
DDP, czyli Delivered duty paid to jedna z reguł Incoterms, która oznacza, że sprzedawca ponosi pełną odpowiedzialność za dostarczenie towaru do określonego miejsca docelowego w kraju importera. Oznacza to, że sprzedawca jest odpowiedzialny nie tylko za sam transport, ale również za odprawy celne eksportowe i importowe, jak i za opłacenie wynikających z nich należności celnych.
Warunki dostaw DDP
Sprzedający w ramach reguły DDP poza dostarczeniem towaru w określonym terminie, do danego punktu dodatkowo:
- Odpowiada za właściwe zapakowanie i zabezpieczenie towaru
- Pokrywa koszty kontroli towaru.
- Dostarcza dokument dostawy.
- Odpowiada za odprawę celną (eksport, import, tranzyt).
- Ponosi koszty rozładunku w miejscu docelowym, jeśli wynika to z umowy przewozu (jeżeli strony nie uzgodniły innej opcji).
- Pokrywa koszty związane z pomocą kupującego przy dokumentach przewozowych.
- Dostarcza potrzebne informacje i dokumenty, które posłużą kupującemu do odbioru nabytych dóbr
Kupujący w ramach reguły DDP poza terminowym odebraniem towaru z umówionego miejsca, dodatkowo:
- Uiszcza opłatę za towar zgodnie z umową sprzedaży
- Nie musi pozyskiwać ubezpieczenia, lecz na żądanie sprzedawcy dostarcza niezbędne informacje do tego by mógł je on sobie zapewnić.
- Ponosi koszty rozładunku w miejscu docelowym, jeśli wynika to z umowy przewozu (jeżeli strony nie uzgodniły innej opcji).
Korzyści wynikające z wykorzystania DDP incoterm w imporcie towarów
Korzyści ze strony kupującego są oczywiste: zupełnie pozbywa się jakichkolwiek obowiązków związanych z importem towarów. Z drugiej strony dla sprzedawcy korzyści wynikające z zastosowania DDP obejmują:
- Większą atrakcyjność oferty dla kupującego.
- Pełny nadzór nad logistyką, co zmniejsza ryzyko błędów ze strony kupującego.
- Zwiększenie szans na sprzedaż na rynkach mniej obeznanych z procedurami importowymi.
Zagrożenia wynikające z wykorzystania DDP incoterm w imporcie towarów
DDP wszelkie obowiązki związane z dostawą towaru przenosi na stronę sprzedawcy, tym samym musi on liczyć się z potencjalnymi niedogodnościami tj.:
- Wyższe ryzyko finansowe (koszty transportu, cła, podatków).
- Odpowiedzialność za całość dostawy, w tym opóźnienia i formalności.
- Potrzeba znajomości przepisów celnych kraju odbiorcy w tym być może konieczność dokonania rejestracji na VAT w kraju importu
- Wahania walut mogą zwiększyć koszty, szczególnie przy długich umowach.
Brexit – sprzedaż do UK od 2021
Przyjrzyjmy się teraz położeniu, w jakim znalazł się polski przedsiębiorca, który dotychczas sprzedawał do Wielkiej Brytanii na zasadach wewnątrzwspólnotowych dostaw oraz limitów sprzedaży wysyłkowej.
Jak wyglądał proces sprzedaży do UK przed 2021?
Do 31.12.2020 roku podczas sprzedaży hurtowej wystawiał on fakturę na 0% VAT PL i kompletował dokumenty potwierdzające dokonanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru. Rozliczeniem VAT w UK zajmował się już kupujący – brytyjski przedsiębiorca. Z kolei podczas sprzedaży detalicznej o ile obroty wynikające ze sprzedaży do UK mieściły się w limicie 75 000 GBP, to wystarczyło taką transakcję rozliczyć jak krajową, a więc naliczając standardową stawkę VAT w Polsce – najczęściej 23%. Kupujący otrzymywał taki towar i niczym się nie martwił
Co zmieniło się po Brexicie? .
Od 01.01.2021 roku wszelkie dotychczasowe zasady sprzedaży wewnątrz wspólnoty w relacji do UK zostały zastąpione zasadami eksportu oraz importu. Polski przedsiębiorca, sprzedając towar hurtowo, nadal może wystawić fakturę na 0% VAT, jednakże musi dokonać odprawy celnej i skompletować dokumenty potwierdzające wywóz towarów do kraju trzeciego, jakim jest Wielka Brytania. Kupujący natomiast w swoim Państwie dokonuje odprawy celnej w związku z importem zakupionych towarów. Musi więc opłacić ewentualne cło oraz VAT, wypełnić odpowiednie dokumenty i przedłożyć je do właściwych organów.
Jeżeli dochodzi do sprzedaży detalicznej, w której wartość pojedynczej przesyłki przekracza 135 GBP netto, to Polski sprzedawca traktuje tę transakcję jako eksport, zatem zasady działania będą takie same jak w przypadku wyżej opisanej sprzedaży hurtowej. Dla kupującego natomiast sytuacja zmienia się diametralnie, ponieważ kupując z Polski czy innych państw UE takie towary, zobowiązany jest podobnie jak odbiorca hurtowy do opłacenia ewentualnego cła oraz VAT od importu.
Skutki zmian wprowadzonych przez Brexit
Zmiany wprowadzone przez Brexit wpłynęły na sytuację brytyjskiego przedsiębiorcy oraz konsumenta w wymianie handlowej z kontrahentami z Unii Europejskiej – pojawił się przed nimi wybór kupna towaru z Polski z obowiązkiem płacenia cła i VAT na granicy, dopełniania obowiązków administracyjnych, dłuższym czasem dostarczenia zakupów oraz obawą o ich zatrzymanie na granicy itd. lub kupna towaru od brytyjskiej firmy – bez żadnych dodatkowych komplikacji administracyjno skarbowych czy transportowych. Jeżeli nie obawiają się oni nowych obowiązków wynikających z importu, to unikamy problemu, co gdy jednak nie chcą się ich podejmować? Polski przedsiębiorca może ich tego dyskomfortu pozbawić decydując się na jedną z reguł Incoterms, a mianowicie DDP – Delivered Duty Paid (dostarczone, cło opłacone).
Zastosowanie Incoterm DDP w sprzedaży do Wielkiej Brytanii – przykład
Obowiązki sprzedawcy Incoterm DDP w imporcie do UK
Wybierając formę dostawy Incoterm DDP, sprzedawca decyduje się przejąć wszystkie obowiązki kupującego wynikające z importu i wziąć je na swoje barki. W związku z tym, będzie on zobowiązany do:
- rejestracji na VAT UK,
- składania deklaracji VAT Return,
- pozyskania brytyjskiego numeru EORI, w celu dokonania pełnej odprawy celnej na Wyspach.
Wówczas kupujący otrzyma towar pod wskazany adres dostawy bez żadnych obowiązków skarbowych czy administracyjnych.
Sprzedawca każdorazowo będzie występował w roli importera towaru w Wielkiej Brytanii. Będzie składał deklarację celną oraz płacił cło, jak i VAT na granicy tzw. VAT importowy.
Faktura z Incoterm DDP do Wielkiej Brytanii
Co ważne, w przypadku zastosowania DDP finalna faktura do klienta końcowa powinna obejmować brytyjską stawkę VAT (standardowo 20%).Ten VAT sprzedawca pobiera od kupującego i odprowadza raz na kwartał do HMRC.
Można zauważyć, że VAT pojawia się w takiej sytuacji dwa razy: na granicy oraz osobno na fakturze do klienta końcowego. Dlatego też sprzedawca zarejestrowany na VAT w UK może VAT opłacony na granicy odzyskać. Wymagane w tym celu są konkretne dokumenty do pobrania z osobistego konta CDS.
Postponed VAT Accounting (PVA) przy imporcie do UK
Istnieje również bardziej korzystny sposób rozliczenia VATu importowego. Sprzedawca może skorzystać z udogodnienia w postaci postponed VAT accounting (PVA), co bezpośrednio oznacza odroczoną płatność VAT. Wykorzystując tę metodę, sprzedawca nie musi opłacać VAT na granicy a następnie oczekiwać o jego zwrot mrożąc tym samym środki i pogarszając płynność finansową. Zamiast tego może jedynie wykazać VAT importowy na deklaracji VAT Return, bez realnych przepływów pieniężnych. Dla poprawnego wykorzystania PVA kluczowa jest właściwie sporządzona deklaracja celna dlatego też jako biuro rachunkowe, posiadające własną agencję celną dbamy o korzystny sposób rozliczeń naszych klientów.
FAQ
DDP, kto płaci VAT?
Przy warunkach DDP sprzedawca płaci VAT importowy w kraju kupującego, o ile jest to wymagane. Koszt ten powinien być uwzględniony w cenie towaru.
Czy sprzedawca może przekazać odpowiedzialność za cło i VAT nabywcy w ramach DDP?
Nie, w ramach warunków DDP (Delivered Duty Paid), sprzedawca ponosi pełną odpowiedzialność za wszystkie koszty związane z dostawą, w tym cło, VAT i inne opłaty celne w kraju importera. Sprzedawca jest zobowiązany do zapłacenia tych kosztów, aby towar mógł zostać dostarczony do miejsca docelowego bez dodatkowych formalności ze strony kupującego.
Sprzedawca nie może przekazać odpowiedzialności za cło i VAT nabywcy, ponieważ to on bierze na siebie obowiązek odprawy celnej i opłat związanych z importem. Jednakże, w praktyce, jeśli kupujący ponosi dodatkowe koszty związane z pomocą w dokumentacji celnej lub innych formalnościach, mogą być one negocjowane indywidualnie, ale same opłaty celne i VAT pozostają odpowiedzialnością sprzedawcy w ramach DDP.
Podsumowanie
W związku z Brexit relacje handlowe z Wielką Brytanią uległy znaczącym zmianom:
- zasady wewnątrzwspólnotowe zostały zniesione;
- zaczęły obowiązywać zasady eksportu oraz importu;
- sprzedający muszą dopełnić obowiązków wynikających z procedur eksportowych;
- niektórzy sprzedający są zobowiązani do rejestracji do VAT UK;
- kupujący często są zobowiązani do opłacania cła oraz VAT.
Możemy zastanawiać się, kto w tych okolicznościach bardziej ucierpiał, jednak zamiast tego chcemy zwrócić uwagę polskich przedsiębiorców na rozwiązanie, jakie mają na wyciągnięcie ręki, a które w sposób znaczący może wpłynąć na ich wyniki sprzedażowe osiągane na Wyspach, bowiem:
- sprzedawca może wybrać dostawę zgodną z regułą DDP;
- przejmie on wówczas obowiązki importowe w UK;
- zobowiązany będzie do rejestracji do VAT i składania deklaracji VAT Return;
- będzie potrzebował brytyjskiego numeru EORI, aby dopełnić procedur celnych w UK;
- kupujący otrzyma towar dostarczony pod drzwi i nie będzie martwił się o dodatkowe kwestie importowe.
Jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem? Nasze biuro rachunkowe pomaga Polskim przedsiębiorcom w omówionych wyżej obowiązkach – dokonujemy rejestracji na VAT brytyjski, występujemy o nadanie brytyjskiego numeru EORI oraz składamy deklaracje VAT UK. Skontaktuj się z nami, a szczegółowo omówimy Twoją sytuację i postaramy się pomóc!