Jak Brexit wpłyną na e-commerce w UK?
Branża e-commerce najbardziej została dotknięta zmianami związanymi z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które nierzadko doprowadzały wiele Polskich firm do rezygnacji z handlu na rynku brytyjskim z uwagi na spadek rentowności tej gałęzi ich biznesu.
Jakie to zmiany? Przede wszystkim obowiązek przeprowadzania odpraw importowych czy eksportowych na granicy Wielkiej Brytanii, które pociągają za sobą skomplikowane procedury celne czy VAT-owskie.
Chcąc pomóc przedsiębiorcom stojącym przed wyzwaniami postawionymi przez brexit, przygotowaliśmy darmowy test rejestracji do VAT UK. Znajdziesz go w dalszej części artykułu. Jest to krótki formularz, który składa się z kilku podstawowych pytań pozwalających wstępnie zweryfikować obowiązek rejestracji do VAT w UK dla Twojej indywidualnej sytuacji.
Wypełnij go, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin, aby omówić wynik testu i odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania związane z księgowymi konsekwencjami prowadzenia handlu internetowego na terenie Wielkiej Brytanii.
Co zmieniło się od 01/01/2021 w kwestii VAT UK?
- Jeżeli wartość towarów importowanych w ramach sprzedaży B2C (dla klientów indywidualnych) nie przekracza 135 GBP, podlega podatkowi VAT naliczanemu w punkcie sprzedaży tzn. od klienta końcowego. W takim przypadku nie pojawia się VAT do zapłaty na granicy.
- W transakcjach B2B z towarami do 135 GBP, w przypadku gdy kontrahent jest zarejestrowany do VAT w UK, obowiązek rozliczenia VAT przechodzi na klienta zgodnie z zasadą reverse charge (odwrotne obciążenie).
- Pomimo braku zobowiązania do odprowadzania podatku VAT, od dóbr których wartość nie przekracza 135 GBP i tak należy składać deklaracje celne importowe.
- Podmioty zarejestrowane do VAT UK nie muszą regulować podatku VAT na granicy w momencie importu. Proces został uproszczony, uiszczenie opłaty można odłożyć w czasie i rozliczyć ją podczas składania kwartalnej deklaracji VAT.
- Platformy OMP (Online Marketplace), takie jak Amazon, Etsy i Ebay od 1 stycznia 2021 stały się odpowiedzialne za odprowadzenie VAT od produktów poniżej 135 GBP sprzedawanych za ich pośrednictwem. Jeśli jednak sprzedaż odbywa się przez własny sklep internetowy, cała odpowiedzialność za naliczanie i rozliczanie VAT spoczywa bezpośrednio na sprzedawcy. Musi on zadbać o poprawne naliczenie VAT, zgłoszenie sprzedaży w odpowiednich deklaracjach oraz odprowadzenie należnego podatku do urzędu skarbowego.
- Biznesy opierające się na e-commerce, które nie są zarejestrowane do VAT w UK i nie prowadzą wysyłek z magazynów w UK natomiast wysyłają produkty do kupujących z Wielkiej Brytanii, nie mogą korzystać z limitu distance selling threshold – 75000 GBP. Limit ten przestał obowiązywać od 01/01/2021 roku.
Ważne! Limit 135 funtów dotyczy wartości całej przesyłki importowanej, a nie wartości poszczególnych przedmiotów wchodzących w jej skład. |
Sprzedaż towarów importowanych do UK przez podmioty e-commerce – podstawowe zasady
Za pośrednictwem platform OMP, czyli Online Marketplace (np. Amazon i eBay)
Według przepisów od 01/01/2021 platformy sprzedażowe są zobowiązane do rozliczenia VAT za sprzedawców, którzy ich używają do dystrybucji. Tyczy się to szczególnie przesyłek, które nie przekraczają wspominanych 135 GBP.
Za pośrednictwem własnej strony internetowej lub własnego sklepu internetowego (np. na Shopify)
Od stycznia 2021 roku limity tzw. sprzedaży wysyłkowej zostały zniesione, co oznacza, że każda sprzedaż realizowana na rzecz klientów indywidualnych w Wielkiej Brytanii podlega zasadom brytyjskiego VAT.
W przypadku przesyłek do UK realizowanych w ramach B2C o wartości nieprzekraczającej 135 GBP, sprzedawca jest zobowiązany zarejestrować się do brytyjskiego VAT i rozliczać podatek bezpośrednio w Wielkiej Brytanii.
W przypadku sprzedaży B2B, do której dochodzi w momencie gdy kontrahent będzie VAT’owcem w Wielkiej Brytanii, zgodnie z zasadą reverse charge odpowiedzialność za odprowadzenie podatku zostanie przeniesiona na niego.
Powyższa treść odnosi się do sytuacji, gdy dostawy realizowane są do klientów z UK. Kiedy w takim razie można mówić o dostawach do nabywców z Wielkiej Brytanii?
- Wtedy gdy produkty są dostarczane bezpośrednio na brytyjski adres. W takiej sytuacji masz obowiązek przestrzegać przepisów związanych z VAT na Wyspach.
- Wszystkie przypadki gdy klient pochodzi z UK, ale zamawia towar w miejsce, nie przynależące do terenu Wielkiej Brytanii nie kwalifikują się pod przepisy VAT UK.
Przykładowo:
– Zamówienie towaru jako prezent przez osobę będącą obywatelem UK, ale dla osoby, która mieszka we Francji.
– Zamówienie rzeczy przez klienta mieszkającego na co dzień w UK (posiadającego tam adres do rozliczeń), ale będącego na wakacjach w Polsce na adres hotelu, w którym obecnie przebywa.
W przypadku przesyłek o wartości przekraczającej 135 GBP, dostawa jest traktowana na takich samych zasadach, jak eksport do krajów trzecich spoza Unii Europejskiej.
Oznacza to, że:
- VAT i cło: Podatek VAT oraz ewentualne cła są naliczane w kraju odbiorcy (Wielkiej Brytanii).
- Formalności celne: Sprzedawca zobowiązany jest do przygotowania odpowiedniej dokumentacji celnej.
- Koszty dla odbiorcy: Jeśli nie zastosowano procedur DDP (Delivered Duty Paid), to klient końcowy będzie zobowiązany do uregulowania należności celnych oraz VAT przy odbiorze przesyłki. Może to wpłynąć na doświadczenie zakupowe i zadowolenie klienta.
Warto upewnić się, że system sprzedażowy uwzględnia obowiązujące przepisy, a ewentualna rejestracja do brytyjskiego VAT jest aktualna i zgodna z obowiązującymi regulacjami.
Podatek celny (cło)
Po Brexicie, dla towarów importowanych do Wielkiej Brytanii mogą obowiązywać także dodatkowe cła. Zależą one od kategorii produktu oraz kraju jego pochodzenia. Przygotowanie odpowiednich dokumentów celnych jest kluczowe, aby uniknąć opóźnień lub dodatkowych opłat.
Limit 135 GBP
Do określenie obowiązków wynikających z transakcji sprzedaży towarów do UK kluczowa jest wartość transakcji.
Czym jest limit 135 GBP?
- Dotyczy wartości netto towarów (bez VAT) sprzedawanych do klientów w UK.
- Nie obejmuje kosztów transportu, ubezpieczenia, ceł ani innych podatków, o ile są wyszczególnione na fakturze jako oddzielne pozycje.
Jak go obliczyć?
- Należy zsumować wartość towarów netto po jakiej zostały one sprzedane.
- Jeśli towary są częścią większej przesyłki, należy uwzględnić łączną wartość wszystkich produktów w paczce.
Co oznacza przekroczenie 135 GBP?
- Gdy wartość przesyłki jest większa niż 135 GBP, VAT jest naliczany przy imporcie do UK.
- W takim przypadku nie nalicza się podatku VAT w sklepie – odpowiedzialność za jego zapłatę spoczywa na kliencie lub w ramach procedur importowych.
Wartość poniżej 135 GBP:
- Jeśli przesyłka jest poniżej tego limitu, konieczne staje się naliczenie podatku VAT GB przy sprzedaży i jego odprowadzenie do HMRC
- Domyślnie obowiązek ten leży po stronie sprzedawcy chyba że kupującym jest firma zarejestrowana na VAT lub sprzedaż odbywa się poprzez platformę sprzedażową typu Amazon.
- Mimo braku opłat celnych i VAT na granicy, towary nadal muszą przejść odprawę celną, a deklaracje importowe są wymagane.
Jak limit sprzedaży wygląda w praktyce?
Sprzedaż do klienta indywidualnego (B2C):
1. Przykładem może być sytuacja otrzymania przez Ciebie zamówienia na sklepie internetowym od klienta indywidualnego z UK na produkt o wartości np. 120 GBP. Produkt ten wysyłać będziesz z magazynu znajdującego się w Polsce. Koszt wysyłki paczki wyniesie 30 GBP, co zostanie przez Ciebie uwzględnione na osobnej pozycji przy wystawianej fakturze. Czyli łączną wartość pełnego zamówienia oszacować możesz na 150 GBP, teoretycznie można uznać, że limit 135 GBP został przekroczony. Jednak tak nie jest.
Ważne: jeżeli koszty wysyłki zostały przedstawione jako osobna pozycja nie wliczą się one do limitu 135 GPB.
W takim razie do limitu wliczona zostanie tylko wartość produktu (120 GBP), więc granica 135 GBP nie zostaje przekroczona.
Jak wyglądają wówczas obowiązki podatkowe?
- VAT powinien zostać naliczony na fakturze sprzedażowej do klienta końcowego
- nie pojawi się w UK VAT importowy na granicy
- pobrany od kupującego VAT powinien zostać rozliczony na składanej przez ciebie deklaracji VAT Return.
2. Otrzymujesz zamówienie od klienta indywidualnego z UK na przedmioty o łącznej wartości 130 GBP. Przechowujesz produkty w magazynie na terenie Niemiec i stamtąd zostaną one wysłane. Łączny koszt wysyłki wyniesie Cię 15 GBP i nie traktujesz go jako oddzielnej pozycji podczas wystawiania faktury. Więc razem zamówienie wyniesie 145 GBP.
W tej sytuacji limit 135 GBP zostanie przekroczony.
Ważne: jeżeli nie uwzględniłeś kosztów wysyłki jako osobnej pozycji, a zostały one ujęte w cenie towaru wykazanej jako jedna pozycja na fakturze, to wliczają się do limitu 135 GBP.
Jak wyglądają wówczas obowiązki podatkowe?
- VAT nie powinien zostać naliczony na fakturze sprzedażowej do klienta końcowego, ta powinna zostać wystawiona z 0% VAT zgodnie z zasadami eksportu
- pojawi się jednak do zapłaty VAT importowy na granicy, który domyślnie opłaca kupujący
Sprzedaż do klienta biznesowego (B2B):
Ważne: Jeżeli wchodzisz w transakcje nieprzekraczającą 135 GBP z klientem z UK posiadającym numer VAT GB, to w ramach zasady reverse charge obowiązki rozliczenia VAT zostaną przeniesione na niego. |
1. Dla przykładu otrzymujesz zamówienia od klienta biznesowego z UK na produkt o wartości np. 120 GBP. Produkt ten wysyłać będziesz z magazynu znajdującego się w Polsce. Koszt wysyłki paczki wyniesie 20 GBP, co zostanie przez Ciebie uwzględnione na osobnej pozycji na wystawianej fakturze.
Nie przekraczasz zatem limitu 135 GBP.
Jak wyglądają wówczas obowiązki podatkowe?
- VAT nie będzie naliczony na fakturze sprzedażowej do klienta końcowego i nie będzie konieczności odprowadzania go na granicy.
- twój klient będzie zobowiązany do rozliczenia VAT w ramach procedury reverse charge (odwrotnego obciążenia)
- powyższe zasady mają takie same zastosowanie zaróno dla transakcji realizowanych przez własny sklep internetowy, jak i platformy sprzedażowe.
- to klient będzie zobowiązany do złożenia deklaracji VAT Return.
2. Otrzymujesz zamówienie od klienta biznesowego z UK na rzeczy o łącznej wartości 95 GBP. Przechowujesz produkty w magazynie na terenie Francji i stamtąd zostaną one wysłane. Łączny koszt wysyłki wyniesie Cię 45 GBP i nie traktujesz go jako oddzielnej pozycji podczas wystawiania faktury. Przekraczasz limit 135 GBP.
Jak wyglądają wówczas obowiązki podatkowe?
- VAT nie powinien zostać naliczony na fakturze sprzedażowej do klienta końcowego, ta powinna zostać wystawiona z 0% VAT zgodnie z zasadami eksportu
- pojawi się jednak do zapłaty VAT importowy na granicy, który domyślnie opłaca kupujący
- klient końcowy staje się importerem dlatego ciaży na nim obowiązek dokonania odprawy celnej importowej w UK
- Jeżeli Twój klient nie jest importerem, bo jesteś nim ty (np. w wyniku zastosowania reguły Incoterm DDP), obowiązki te będą dotyczyć Ciebie
- W przypadku sprzedaży za pośrednictwem OMP, marketplace nie naliczy VAT’u
Standardowe stawki VAT w UK
20% | 5% | 0% |
Standardowa stawka VAT 20% w UK obejmuje większość towarów i usług, w tym: kosmetyki, elektronikę, odzież, sprzęt AGD. | Stawka VAT 5% jest obniżona i obejmuje tylko niektóre usługi i towary np. urządzenia energooszczędne, foteliki dziecięce,sprzęt wspierający mobilność osób starszych. | VAT 0% na zastosowanie w przypadku dużej ilości żywności i napojów. Natomiast nie obejmuje ona np. chipsów, słodyczy i napoi alkoholowych. Usługi zdrowotne świadczone przez lekarzy i dentystów oraz niektóre usługi edukacyjne i charytatywne są zwolnione z VAT lub objęte stawką 0%. |
Czy rejestracja do VAT w UK Twojej firmy jest konieczna?
20% | 5% | 0% |
Standardowa stawka VAT 20% w UK obejmuje większość towarów i usług, w tym: kosmetyki, elektronikę, odzież, sprzęt AGD. | Stawka VAT 5% jest obniżona i obejmuje tylko niektóre usługi i towary np. urządzenia energooszczędne, foteliki dziecięce,sprzęt wspierający mobilność osób starszych. | VAT 0% na zastosowanie w przypadku dużej ilości żywności i napojów. Natomiast nie obejmuje ona np. chipsów, słodyczy i napoi alkoholowych. Usługi zdrowotne świadczone przez lekarzy i dentystów oraz niektóre usługi edukacyjne i charytatywne są zwolnione z VAT lub objęte stawką 0%. |
Czy rejestracja do VAT w UK Twojej firmy jest konieczna?
Pytania, jakie znajdziesz w formularzu to między innymi:
- Jakie produkty sprzedajesz do Wielkiej Brytanii?
- Czy dokonałeś sprzedaży do UK po 01/01/2021?
- Czy planujesz sprzedaż do UK w bieżącym roku?
- Poprzez jakie platformy sprzedażowe realizujesz sprzedaż do UK?
- Czy wysyłając przesyłkę do UK, korzystasz z formy dostawy Incoterms DDP (Delivered Duty Paid)?
Wiele Polskich firm chcąc utrzymać swoją działalność, musiało zdecydować się na współpracę z firmami transportowymi, niezależnymi agentami celnymi czy biurami księgowymi, które pomogły im dopełnić wszelkich obowiązków w UK wynikających z prowadzonej tam sprzedaży tak, aby Oni mogli skupić się na tym, na czym każdy przedsiębiorca e-commerce zna się najlepiej, czyli sprzedaży.
Oferujemy nie tylko usługi związane z rejestracją i obsługą deklaracji VAT w Wielkiej Brytanii, ale również świadczymy usługi odprawy celnej w UK!
Mimo upływu czasu wciąż wiele osób zadaje sobie pytanie, czy rejestracja do VAT w Wielkiej Brytanii jest dla nich obowiązkowa. Niestety równie często firmy w ogóle nie zdają sobie sprawy, że cokolwiek się w tej kwestii zmieniło i działają bez zmian. Wówczas nietrudno o zaległości podatkowe i sytuacje, których odkręcenie kosztuje znacznie więcej czasu, zaangażowania i środków finansowych niż dostosowanie się do przepisów na samym początku. Więcej informacji na temat konsekwencji przekroczenia terminu rejestracji spółki do VAT w UK możesz znaleźć w naszym artykule Kary dotyczące podatku VAT w Wielkiej Brytanii.
FAQ
Czy koszty transportu wliczają się do limitu 135 GBP?
Koszty transportu nie wliczają się do limitu 135 GBP, jeśli są wyszczególnione jako oddzielna pozycja na fakturze. Jeżeli jednak są one uwzględnione w całkowitej kwocie na fakturze, wtedy sumują się z wartością towaru i mogą spowodować przekroczenie limitu.
Co oznacza zasada reverse charge?
Zasada reverse charge oznacza, że odpowiedzialność za rozliczenie VAT przenosi się ze sprzedawcy na nabywcę. W przypadku sprzedaży B2B (biznes do biznesu), jeśli klient posiada aktywny numer VAT w UK, to klient jest zobowiązany do rozliczenia VAT na swojej deklaracji, a sprzedawca nie musi naliczać VAT.
Jakie towary podlegają VAT w UK po Brexicie?
Większość towarów sprzedawanych do UK podlega standardowej stawce VAT 20%. Istnieją jednak obniżone stawki VAT 5% dla niektórych produktów (np. foteliki dziecięce, energooszczędne urządzenia), a także stawka 0% dla większości żywności, usług medycznych i edukacyjnych.