Czy Spółka LTD jest dla Ciebie?

 

Jesteś freelancerem, pracujesz zdalnie lub na kontrakcie, albo dopiero myślisz o założeniu własnej działalności? Jeśli tak – Spółka LTD może być dla Ciebie świetnym rozwiązaniem!

Co przemawia za założeniem spółki LTD?

 

Przede wszystkim to o ile łatwiej i wygodniej jest prowadzić firmę w Wielkiej Brytanii. Jeśli założysz spółkę LTD, będziesz mógł zapomnieć o obowiązkowej kasie fiskalnej, comiesięcznych zaliczkach na podatek, stałych, comiesięcznych składkach ubezpieczeniowych…

Jak to możliwe? Czy jako osoba mieszkająca na co dzień w Polsce naprawdę możesz prowadzić firmę w Wielkiej Brytanii? Istnieją podstawy prawne pozwalające na takie rozwiązanie, a głównym z nich jest Konwencja o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania między Polską a UK.

Na które z aspektów ww. Konwencji powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

Szczególnie na artykuł 5. dotyczący “zakładu”. Mówi on przede wszystkim o tym, że biznesy ściśle związane z Polską, posiadające na terenie kraju fizyczne placówki bez których nie mogłyby się obejść, powinny być zarejestrowane w Polsce. Oznacza to, że nie każdy przedsiębiorca może sobie pozwolić na założenie firmy w Wielkiej Brytanii.

Spółka LTD, czyli brytyjska Private Limited Company jest świetnym rozwiązaniem dla branż takich jak:

 • IT
 • E-commerce i Handel w UK
 • Tłumaczenia i lekcje językowe
 • Produkcja muzyczna i filmowa
 • Transport międzynarodowy itp.

Masz wrażenie, że Twoja branża nie znalazła się na liście? Jeśli nie masz pewności czy Twoja działalność zawiera się w jednej z powyższych branż, skontaktuj się z nami mailowo, telefonicznie pod numerem 12 881 01 71 lub umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, czy spółka LTD to rozwiązanie dla Twojego biznesu.

 

 

Jeśli dalej zastanawiasz się nad tym jak założyć firmę w Anglii, jak wygląda jej prowadzenie i czy aby na pewno jest to dobra opcja dla Ciebie, poniżej znajdziesz przewodnik, w którym postaraliśmy się możliwie najdokładniej odpowiedzieć na te i więcej pytań. Zobacz!

Na początek, jak stwierdzić czy Spółka LTD będzie właściwa dla Twojego biznesu?

 

Brytyjska Limited Company jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, często określamy ją mianem spółki LTD, nie oznacza to jednak, że nie możesz założyć jej samodzielnie.Zakładając firmę w takiej formie otrzymujesz w niej udziały – możesz być 100% udziałowcem swojej spółki, możesz również podzielić się nimi z rodziną, inwestorem, czy partnerem biznesowym.

To 3 podstawowe czynniki, na podstawie których możesz stwierdzić czy Spółka LTD jest odpowiednia dla Ciebie:

Twój biznes nie potrzebuje biura czy zakładu produkcyjnego w Polsce

Możesz prowadzić swój biznes w Polsce mając zarejestrowaną firmę w Wielkiej Brytanii. Jak to możliwe? Istnieją podstawy prawne pozwalające na takie rozwiązanie, a jednym z nich jest Konwencja o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania między Polską a UK

Jednak chcąc skorzystać z takiego rozwiązania musisz pamiętać o kilku kwestiach. Jedną z nich jest to, że prowadząc spółkę LTD nie możesz wynajmować na nią biura lub zakładu produkcyjnego w Polsce, jeśli chcesz aby miejscem jej rezydencji podatkowej pozostała Wielka Brytania.

Gdybyś tak zrobił powstałby w Polsce zakład, a tego każdy właściciel spółki LTD mieszkający w Polsce stara się uniknąć.

Zakład sprawia, że potrzebujesz się ze swoich dochodów rozliczać z polskim Urzędem Skarbowym i płacić za polską, pełną księgowość. Warunki konieczne do klasyfikacji Twojej siedziby, albo miejsca pracy jako zakładu w Polsce opisane są w wyżej wspomnianym artykule dot. Konwencji o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania.

Jeśli zajmujesz się sprzedażą wysyłkową, bardzo dużo zależy od modelu w jakim działasz – umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą i dowiedz się jaka będzie najbardziej opłacalna forma dla Twojego biznesu.

Dlatego też, jeśli Twój biznes wymaga posiadania biura na firmę, LTD raczej nie będzie najlepszym rozwiązaniem. W tej sytuacji polecamy polską spółkę z o.o.

Nie potrzebujesz zatrudniać pracowników na umowę o pracę ani zlecenie

Jak wynika z ww. Konwencji, Ty jako dyrektor w spółce LTD możesz spokojnie mieszkać w Polsce, a z podatków rozliczać się w Wielkiej Brytanii.

Niestety, nie będzie to takie łatwe dla pracowników zatrudnionych na zwykłe umowy o pracę lub zlecenie. Jeśli mieszkają oni na stałe w Polsce to z podatków muszą rozliczać się na miejscu, a Twoja firma będzie musiała założyć tu oddział. Więcej o oddziałach spółek LTD dowiesz się z tego artykułu.

Aby legalnie udzielać wypłat swoim pracownikom, bez konieczności rejestrowania oddziału, możesz skorzystać z tych 3 opcji:

 • Umowa o dzieło
 • Zatrudnienie pracownika jako dyrektora
 • Rozliczenie z pracownikiem na fakturę

Więcej o każdej z opcji przeczytasz w artykule: Jak zarabiać więcej?

Jeśli z różnych powodów nie możesz skorzystać z wyżej opisanych rozwiązań, dobrym posunięciem może być rejestracja spółki z o.o. w Polsce.

Niestety, tworzenie oddziału dla spółki LTD w rzeczywistości rzadko bywa opłacalne i często to właśnie spółka z o.o. przejmuje od LTD miano najwygodniejszego rozwiązania.

Twój biznes nie wymaga posiadania licencji

Niektóre rodzaje działalności w Polsce czy w Anglii wymagają aby firma je wykonująca zdobyła odpowiednią licencję.

W Polsce licencji potrzebują dla przykładu lekarze i pielęgniarki lub firmy z branży finansowej, które podlegają pod KNF. Prowadzenie swojego biznesu pod spółką LTD wymagałoby dla tych grup zarejestrowania w Polsce ww. oddziału.

W Wielkiej Brytanii licencja wymagana jest na przykład dla pośredników nieruchomości. Może to nie być najlepszym pomysłem, aby biznes w tego typu branży zakładać pod spółką LTD. Ubieganie się o licencje w UK znacznie zwiększy koszta i będzie wymagało dodatkowego wysiłku od przedsiębiorcy.

Jak wygląda prowadzenie spółki LTD na co dzień?

Jak wystawiać faktury na spółkę LTD?

Co istotne, w Wielkiej Brytanii nie ma podziału na faktury i paragony, tak jak rozwiązane jest to w Polsce. Istnieje jeden dokument, tzw. invoice, którym posługują się wszyscy przedsiębiorcy, a posiadanie kasy fiskalnej jest dowolne, a nie narzucone przez kraj po przekroczeniu określonego progu dochodów. Innymi słowy, kasę fiskalną posiadają w UK tylko ci przedsiębiorcy, dla których stanowi ona ułatwienie.

Wystawianie faktur samo w sobie jest bardzo proste – najczęściej będziesz po prostu korzystał z zapewnionego przez nas szablonu. Co musi zawierać każda faktura wystawiona przez brytyjską firmę LTD?

Na takiej fakturze powinny znaleźć się:

 • Słowo invoice
 • Unikatowy numer identyfikacyjny Twojej spółki
 • Nazwa, adres i informacje kontaktowe Twojej spółki
 • Nazwa firmy lub imię i adres klienta
 • Przejrzysty opis usługi lub produktu, za który pobierasz opłatę
 • Data świadczenia usługi lub dostarczenia produktu
 • Data wystawienia faktury
 • Należna kwota

Kontrole skarbowe, relacje z brytyjskimi urzędnikami i sprawy codzienne

Jak wcześniej wspomnieliśmy, urzędnicy w Wielkiej Brytanii są na ogół pozytywnie nastawieni do przedsiębiorcy, co jest również promowane przez brytyjski system prawny i gospodarczy.

Kontrole skarbowe powinny odbywać się w firmach raz na 5 lat i w relacji z urzędem może reprezentować Cię biuro rachunkowe. Kontrola w UK to najczęściej rozmowa telefoniczna z przedstawicielem biura lub firmy – urzędnicy starają się jak najbardziej ograniczyć kontakt z przedsiębiorcą, szczególnie fizyczny. Dlatego też, osoby prowadzące firmy w Anglii najczęściej zdają sobie sprawę z przeprowadzonej kontroli dopiero po fakcie.

Pierwszy podatek CIT zapłacisz dopiero 21 miesięcy po rozpoczęciu działalności, ponieważ podatki w UK płacone są po zakończeniu pierwszego roku podatkowego, a od momentu jego zakończenia masz na spłatę podatku dodatkowe 9 miesięcy.

Dodatkowo, choć nie jest to konieczne, dla bezpieczeństwa w przypadku kontroli sugerujemy naszym klientom organizowanie formalnych zebrań zarządu na terenie Wielkiej Brytanii raz do roku. Wiąże się to z podróżą do UK na jeden dzień.

Jak zarejestrować spółkę LTD?

 

Aby zarejestrować spółkę LTD wystarczy, że skontaktujesz się z nami, wypełnisz odpowiedni formularz z danymi jakich wymagają brytyjskie urzędy i dostarczysz go do naszego biura – osobiście lub przez e-mail. W ciągu 3 dni roboczych będziesz już w stanie wystawiać faktury na swoją spółkę (w praktyce trwa to zazwyczaj nawet krócej).

Jak wygląda proces rejestracji spółki LTD?

Na pełną rejestrację spółki składają się z naszej strony:

 • Konsultacje w kwestiach związanych z formularzem rejestracyjnym
 • Udzielenie adresu do rejestracji
 • Rejestracja w Companies House
 • Przekazanie Certificate of Incorporation od Companies House
 • Przekazanie Memorandum of Association od Companies House
 • Przekazanie UTR Number od HMRC
 • Złożenie podania o Company Information w Companies House
 • Rejestracja w PAYE
 • Uruchomienie Payroll dla dyrektora
 • Konsultacja w kwestii konta bankowego dla Spółki

Jakie ryzyko ponosisz?

 

Pomiędzy Polską a Wielką Brytanią istnieje specjalna umowa, Konwencja o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania.

Mówi ona przede wszystkim o tym, w jaki sposób polskie firmy mogą funkcjonować na rynku brytyjskim i odwrotnie.

Funkcjonowanie spółki LTD na terenie Polski, z rezydencją podatkową spółki na terenie Wielkiej Brytanii, jest jak najbardziej dozwolone dopóki nie będzie można zakwalifikować jej siedziby lub działalności na terenie naszego kraju jako “zakładu”.

Do tej pory jedyne problemy jakich doświadczyli Polscy przedsiębiorcy prowadzący firmy zarejestrowane na terenie Wielkiej Brytanii dotyczyły konkretnych nadużyć, wynikających najprawdopodobniej z nieświadomości właścicieli spółek lub obsługujących je księgowych.

Oto 3 podstawowe błędy, które możesz popełnić rejestrując firmę w UK:

Założenie Self-Employed (Sole Trader) zamiast Spółki LTD

Self-Employed to brytyjski odpowiednik polskiej Działalności Gospodarczej.

Aby prowadzić działalność w takiej formie Ty sam, jako osoba fizyczna, musisz być rezydentem Wielkiej Brytanii.

Oznacza to, że powinieneś przebywać na terenie UK przez co najmniej 183 dni w roku i posiadać tam adres zamieszkania.

Jeśli założyłbyś Self-Employed zamiast spółki LTD i nie mieszkał realnie w Anglii bardzo możliwe, że pojawiłyby się spore problemy ze strony urzędów – zarówno tych brytyjskich jak i polskich.

Zdarzało się, że osoby chcące skorzystać chociażby z brytyjskiej kwoty wolnej od podatku, czy prawa do emerytury zwracały się o pomoc do księgowego, który w obawie o stratę klienta zapewniał mu z pozoru najprostsze i najszybsze w realizacji rozwiązanie, czyli właśnie rejestrację jako Sole Trader.

Jak już z pewnością rozumiesz, takie działanie jest po prostu niezgodne z prawem.

Inaczej jest ze spółką LTD. Posiada ona osobną osobowość prawną niezależną od jej właściciela.

Oznacza to, że dopóki Wielka Brytania jest miejscem rezydencji podatkowej Twojej spółki, ty jako jej dyrektor i właściciel możesz mieszkać w dowolnym miejscu na świecie, np. w Polsce, bez obaw o podważenie podstaw prawnych takiego rozwiązania i w niczym to nie przeszkadza. Swoje zarobki z pensji i tak rozliczasz w Wielkiej Brytanii.

Prowadzenie równoległej Działalności Gospodarczej w Polsce nie opłacając ZUSu

Niektórzy przedsiębiorcy, może w wyniku wyżej wspomnianej nieświadomości lub wprowadzenia w błąd przez niekompetentnego księgowego, stwierdzają, że założą spółkę LTD, będą tam dyrektorami i będą podlegać pod ubezpieczenie społeczne w UK.

Decydując się na taki ruch, nie chcą jednak zamykać swojej Działalności Gospodarczej w Polsce, w przekonaniu, że skoro swoją pensje opodatkowują w Wielkiej Brytanii i tam podlegają pod ubezpieczenie społeczne, nie będą już zobowiązani opłacać go w Polsce w postaci ZUS-u.

Do pewnego momentu brzmi to logicznie, jedak ZUS tak nie uważa. Do takich przedsiębiorców wystosowuje on po jakimś czasie pismo z zawiadomieniem o zaległych płatnościach.

Niekompetentna obsługa spółki LTD

Do tej pory zgłosiło się do nas już kilkadziesiąt osób, które bardzo źle trafiły z biurem księgowym obsługujących ich spółki LTD.

Każdy przedsiębiorca w UK powinien wiedzieć, że istnieją pewne terminy rozliczeń, których prowadząc spółkę LTD należy przestrzegać, m. in.:

 • Comiesięczny Payroll
 • Coroczny Confirmation Statement i Annual Accounts

Ich niedopełnienie grozi wysokimi karami zaczynającymi się od stu, a sięgającymi nawet do kilku tysięcy funtów.

Niestety niektórzy z naszych obecnych klientów trafili na firmy nieodpowiedzialne, które nie były w stanie dotrzymać terminów rozliczeń i obietnic złożonych podczas podpisywania umowy.

O czym powinieneś wiedzieć?

 

Poniżej wymieniamy najistotniejsze kwestie, które zdążyliśmy już omówić w formie artykułów na naszym blogu. Po kliknięciu w którykolwiek z odnośników zostaniesz przeniesiony do odpowiadającego mu artykułu.

Początki w Spółce LTD:

Kto może zostać Dyrektorem w Spółce LTD?
Wirtualne Biuro w UK

Prowadzenie Spółki LTD:

Jak wystawiać faktury na spółkę LTD?
Delegacje Pracownika lub Dyrektora Spółki LTD
Jak wypłacać pieniądze ze spółki LTD przy dochodach przewyższających 10 000 zł miesięcznie? (dla osób mieszkających w UK)

Kwestie dodatkowe:

Porównanie spółki z o.o. i spółki LTD
Aktualne stawki składek na ubezpieczenie w Wielkiej Brytanii
Zniesienie Ulgi Abolicyjnej a Firma w Anglii

Jak to jest kiedy prowadzisz bardziej “nietypowy” biznes?

 

Działalność wymagająca rejestracji konta dla spółki w brytyjskim banku

Chcąc na przykład sprzedawać produkty swojej spółki LTD na brytyjskim eBay’u, musisz posiadać konto w brytyjskim banku dla rozliczenia z platformą. Jeśli takie są Twoje plany, a nie wiesz po prostu jak się do tego zabrać – napisz do nas, pomożemy Ci wybrać odpowiedni bank i udzielimy informacji na temat aktualnych możliwości założenia takiego konta.

Działalność wymagająca rejestracji do VAT w Polsce

Jeśli chcesz prowadzić sprzedaż na allegro i na wysyłanych przesyłkach wpisywać polski adres nadawcy, musisz zarejestrować swoją spółkę LTD w Polsce do VATu. Skontaktuj się z naszym doradcą, opisz konkretny przypadek swojej firmy, a my postaramy się znaleźć dla Ciebie najlepsze rozwiązanie!

Dlaczego warto skorzystać z naszej pomocy?

Korzyści przemawiające za spółką LTD omówiliśmy już w poprzedzających sekcjach i dostrzeżenie ich z pewnością nie było dla Ciebie problemem. Jednak, kiedy przychodzi czas podjęcia realnej decyzji, w grę wchodzą nie tylko czarne i białe wady i korzyści przemawiające za jednym z rozwiązań, a nie za drugim.

Musisz wziąć pod uwagę kwestie takie jak Twój własny komfort, pewność i bezpieczeństwo. Jako biuro rachunkowe staramy się o zapewnienie Ci każdej z nich, jeśli tylko oferowane przez nas rozwiązania będą odpowiednie dla Ciebie i Twojego biznesu.

Jeśli Twoja działalność nie powinna być prowadzona w takiej formie nie zaproponujemy Ci rejestracji spółki LTD. W takiej sytuacji, sięgniemy po rozwiązania alternatywne, które będą najlepiej dopasowane do charakteru Twojego biznesu – zajmujemy się również obsługą księgową spółek estońskich, polskich spółek z o.o., działalności gospodarczych i inkubatorów.

Chcesz wiedzieć jak powinny wyglądać konkretne rozliczenia, jakie są terminy składania zeznań, masz pytania dotyczące jakichkolwiek specjalistycznych zagadnień? Napisz do nas, a w odpowiedzi usłyszysz klarowne wytłumaczenie – w naszej księgowości nie ma mowy o unikaniu niewygodnych tematów.

Utrzymujemy stały kontakt mailowy i telefoniczny z obecnymi oraz przyszłymi właścicielami firm, którzy decydują się na skorzystanie z naszej pomocy. Staramy się odpowiadać w ciągu 24 godzin, ale w bardziej skomplikowanych przypadkach czas oczekiwania może się wydłużyć.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google

Polityka Prywatności i Plików Cookies Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając z tej strony akceptujesz używanie cookies, zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki internetowej.
Zgoda