Czym jest zakład?
Poniższy fragment konwencji określa sytuacje, w których można stwierdzić istnienie zakładu:
1. W rozumieniu niniejszej Konwencji, określenie “zakład” oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa.
2. Określenie “zakład” obejmuje w szczególności:
a) siedzibę zarządu,
b) filię,
c) biuro,
d) fabrykę,
e) warsztat,
f) kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu, kamieniołom, albo każde inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych.
3. Plac budowy albo prace budowlane lub instalacyjne stanowią zakład tylko wtedy, jeżeli trwają dłużej niż dwanaście miesięcy.
4. Bez względu na poprzednie postanowienia niniejszego artykułu, określenie “zakład” nie obejmuje:
a) użytkowania placówek, które służą wyłącznie do składowania, wystawiania lub dostawy dóbr, lub towarów należących do przedsiębiorstwa;
b) utrzymywania zapasów dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa wyłącznie w celu składowania, wystawiania lub wydawania;
c) utrzymywania zapasów dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa wyłącznie w celu przerobu przez inne przedsiębiorstwo;
d) utrzymywania stałej placówki wyłącznie w celu zakupu dóbr lub towarów albo w celu zbierania informacji dla przedsiębiorstwa;
e) utrzymywania stałej placówki wyłącznie w celu prowadzenia dla przedsiębiorstwa jakiejkolwiek innej działalności o charakterze przygotowawczym lub pomocniczym;
f) utrzymywania stałej placówki wyłącznie w celu łącznego prowadzenia którychkolwiek rodzajów działalności, o których mowa w punktach od a) do e) niniejszego ustępu, pod warunkiem jednak, że całkowita działalność tej placówki, wynikająca z takiego połączenia rodzajów działalności ma charakter przygotowawczy lub pomocniczy.
Skupiając się zatem na najważniejszych aspektach — w kontekście konwencji, “zakład” oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa. Obejmuje ona m.in. siedzibę zarządu, filię, biuro, fabrykę czy kopalnię. Zakład może także powstać, gdy plac budowy lub prace budowlane trwają dłużej niż 12 miesięcy.
Jednak konwencja wyklucza z definicji “zakładu” placówki służące wyłącznie do składowania, wystawiania lub dostawy towarów, a także placówki prowadzące działalność o charakterze przygotowawczym lub pomocniczym.
Co to oznacza dla Ciebie? Jeśli nie posiadasz stałej placówki w Polsce, która spełnia powyższe kryteria, Twoja spółka LTD nie będzie uznawana za mającą zakład w Polsce, co pozwoli na opodatkowanie jej dochodów wyłącznie w Wielkiej Brytanii. To rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla freelancerów, takich jak programiści, muzycy, pisarze, fotografowie czy trenerzy.
Rezydencja podatkowa spółki
Warto przypomnieć zasady dotyczące rezydencji podatkowej spółki według konwencji art.7, pkt. 1]:
Zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi w drugim Umawiającym się Państwie działalność poprzez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej można je przypisać temu zakładowi.
O rezydencji spółki decydują: miejsce, w którym została ona zarejestrowana, miejsce, w którym odbywają się spotkania zarządu oraz miejsce, w którym znajduje się zakład spółki (jeśli takowy istnieje).
Szerzej temat rezydencji opisujemy w artykule: Rezydencja Podatkowa Spółki LTD.
Dywidendy
Z art. 10, pkt. 1 Konwencji:
Dywidendy, wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w Umawiającym się Państwie osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.
A zatem dywidendy wypłacane przez spółkę zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii osobie mieszkającej w Polsce mogą być opodatkowane w obu państwach. Warto pamiętać, że dla polskich rezydentów dywidendy z brytyjskich spółek są opodatkowane zarówno w Wielkiej Brytanii (Corporation Tax), jak i w Polsce (podatek od zagranicznych dochodów kapitałowych).
Dochody wypłacane w formie dywidend opisaliśmy nieco dokładniej w artykułach:
Jak wypłacać pieniądze ze spółki LTD (dla brytyjskich rezydentów) oraz Spółka LTD a Wyższy Dochód.
Pensje dyrektorskie
Artykuł 15. Konwencji stanowi:
Wynagrodzenia dyrektorów i inne podobne wypłaty, które osoba mająca miejsce zamieszkania w jednym Umawiającym się Państwie otrzymuje z tytułu członkostwa w radzie dyrektorów lub w radzie nadzorczej spółki mającej siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.
Mimo że treść Konwencji nie uległa zmianie, od 2021. roku w Polsce została zniesiona tzw. ulga abolicyjna. Oznacza to, że dochody osiągnięte w Wielkiej Brytanii przez osoby mieszkające w Polsce, podlegają opodatkowaniu zgodnie z polskim prawem podatkowym. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Zniesienie Ulgi Abolicyjnej a Firma w Anglii
Nietypowe przypadki – artyści, sportowcy, profesorowie i pracownicy badawczy oraz studenci
Konwencja przewiduje specyficzne zasady opodatkowania dla niektórych zawodów. Dochody artystów, sportowców, profesorów, pracowników naukowych oraz studentów mogą podlegać opodatkowaniu w kraju, w którym działalność jest wykonywana, nawet jeśli osoby te są rezydentami innego państwa.
Właśnie zapoznałeś się z jedną z podstaw prawnych określających funkcjonowanie spółki LTD w Polsce. Jeśli interesuje Cię rejestracja spółki LTD lub Inkubatora bądź masz jakiekolwiek dodatkowe pytania – napisz do nas.