Dowód pochodzenia a stosowanie Preferencji Taryfowych
Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, choć z pewnością nieco utrudniło wymianę handlową, to w ostateczności nie zmieniło tak diametralnie warunków finansowych. Na towary pochodzące z Unii Europejskiej stawka cła w UK wynosi bowiem 0%. Jednak aby móc zastosować Taryfę Preferencyjną podczas importu do Wielkiej Brytanii z UE, importer musi zadeklarować, że posiada odpowiednie dowody, wskazujące, iż towary produkowane są na terenie UE oraz są one zgodne z Regułami Pochodzenia (Rules of Origin). Aby móc skorzystać z Taryfy Preferencyjnej należy posiadać:
- oświadczenie o pochodzeniu produktu, sporządzone przez eksportera, lub
- skorzystać z tzw. wiedzy importera o pochodzeniu produktu.
Więcej informacji o taryfach preferencyjnych przeczytasz w artykule o taryfach preferencyjnych.
Oświadczenie o pochodzeniu produktu
Unijny przedsiębiorca, chcąc dokonać eksportu na teren Wielkiej Brytanii, musi zwrócić uwagę na sumaryczną wartość danej przesyłki. Jeżeli przekracza ona wartość 6 000 EUR, wówczas musi on dokonać zgłoszenia do unijnego systemu REX. Jest to system dokumentowania pochodzenia towarów za pomocą oświadczeń o pochodzeniu towaru sporządzanych przez zarejestrowanych do tego celu eksporterów i ponownych nadawców.
Otrzymując numer REX, eksporter jest upoważniony do wystawiania oświadczeń o pochodzeniu, które to oświadczenia są podstawą do zastosowania preferencji celnych dla towarów przywożonych z UE do krajów trzecich na mocy umów zawartych przez UE z tymi krajami trzecimi.
Dla przesyłek o wartości maksymalnie 6 000 EUR, oświadczenie o pochodzeniu może zostać sporządzone przez eksportera nieposiadającego numeru REX.
Oświadczenie o pochodzeniu musi być umieszczone na dokumencie handlowym (z wyjątkiem konosamentu), opisującym pochodzący produkt w sposób wystarczająco szczegółowy, aby umożliwić jego identyfikację. Dokumentem może być:
- faktura,
- lista pakowania,
- dowód dostawy.
Wiedza importera o pochodzeniu produktu
„Wiedza importera” to opcja, która umożliwia importerowi wnioskowanie o Taryfę Preferencyjną na podstawie uzyskanych dowodów dotyczących statusu pochodzenia przywożonych produktów. Dowody te muszą znajdować się w posiadaniu importera, mieć formę dokumentów potwierdzających pochodzenie lub zapisów, które importer otrzymał od eksportera lub producenta. Dokumenty te muszą stanowić dowód, że produkt kwalifikuje się jako pochodzący z UE lub UK.
Ponieważ importer składa oświadczenie, korzystając z własnej wiedzy, eksporter lub producent nie musi składać oświadczenia o pochodzeniu.
Ile czasu trzeba przechowywać dokumenty?
Dokumentację potwierdzającą miejsce pochodzenia importowanych towarów, importer zobowiązany jest przetrzymywać przez co najmniej 4 lata.