https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=UA-78880926-1

Chcesz poznać szczegółowe informacje dotyczące importu towarów do Wielkiej Brytanii? Poniższy artykuł rozwieje twoje wątpliwości. Przeczytasz go w 3 minuty. Wolisz omówić temat telefonicznie?

Czym jest import towarów?

Najprościej rzecz ujmując, import to przewożenie towarów przez granice celne państwa. Nie zawsze jednak granice celne pokrywają się bezpośrednio z granicami danego kraju. Dzieje się tak na przykład w przypadku krajów Unii Europejskiej – granica celna dla państw członkowskich obejmuje całą granicę UE. Oznacza to, że importem do Polski nazywamy sytuację, kiedy nasze towary sprowadzane są spoza krajów Unii Europejskiej.

Co w takim razie dzieje się, gdy chcemy przywieźć towary między krajami UE? Zachodzi wtedy tzw. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT). W takiej sytuacji należy posługiwać się nieco innymi przepisami, niż w przypadku importu. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE (WNT) nie może być już stosowane do przewozu towarów między UE i UK.

Przykładowo, importem jest zakup i przywóz doniczek ogrodowych bezpośrednio od producenta z Polski do kontrahenta w Wielkiej Brytanii.

Skoro już wiemy, czym jest import i kiedy mamy z nim do czynienia, możemy skupić się na pytaniu, jak importować towary do Wielkiej Brytanii.

 

Wymogi formalne związane z importem

Od 2016 roku Wielka Brytania dostosowuje swoje przepisy do wymogów Unijnego Kodeksu Celnego (UCC). Jedną z większych zmian dla osób zajmujących się importem w UK jest odejście od dotychczasowego systemu obsługi importu i eksportu CHIEF i zastępowaniem go nowym systemem – CDS (Customs Declaration Service). Wdrażanie nowego systemu wiąże się ze zmianami w deklaracjach i formularzach importowych oraz sposobie ich składania.

 

Co musimy zrobić, żeby móc importować do Wielkiej Brytanii?

Kiedy zdecydujemy się zakupić towary u zagranicznego kontrahenta i przywieźć je do Anglii musimy spełnić kilka podstawowych punktów. Są to ogólne wymogi przedstawione przez HMRC, które mówią, co trzeba zrobić, aby móc importować towary do Wielkiej Brytanii:

 

Rejestracja do systemu EORI

Pierwszym wymaganiem, bez którego towary nie będą mogły wkroczyć do Wielkiej Brytanii jest posiadanie numeru EORI, który otrzymuje się, po zarejestrowaniu do systemu EORI (Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych). Po zarejestrowaniu do systemu EORI  otrzymasz indywidualny numer, który jest niezbędny do zakończenia odprawy celnej, co za tym idzie przejścia towarów przez granicę. 

Czas oczekiwania na numer EORI to około 3-5 dni roboczych od złożenia wniosku, jednakże biorąc pod uwagę możliwe straty związane z jego brakiem, lepiej nie zostawiać tej kwestii na ostatnią chwilę. Jeśli jako importer nie będziesz posiadać numeru EORI, Twój towar nie przekroczy granicy. Wiąże się to z przymusowym przetrzymywaniem mienia w magazynach w porcie lub na lotnisku. Pamiętaj, że podczas gdy urzędy pracują jedynie w dni robocze, opłaty magazynowe naliczane są również za weekendy i święta

Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z importem i potrzebujesz numeru EORI – skontaktuj się z nami, oferujemy pomoc w jego uzyskaniu.

Data ostatniej aktualizacji artykułu: