+48 12 210 08 78 (pon-pt 9-19) info@sovaaccounting.pl

Czym jest import towarów?

Najprościej rzecz ujmując, import to przewożenie towarów przez granice celne państwa. Nie zawsze jednak granice celne pokrywają się bezpośrednio z granicami danego kraju. Dzieję się tak na przykład w przypadku krajów Unii Europejskiej – granica celna dla państw członkowskich obejmuje całą granicę UE. Oznacza to, że importem do Polski lub Wielkiej Brytanii nazywamy sytuację, kiedy nasze towary sprowadzane są spoza krajów Unii Europejskiej.

Co w takim razie dzieje się, gdy chcemy przywieźć towary z innego kraju UE, na przykład z Niemiec? Zachodzi wtedy tzw. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT). W takiej sytuacji należy posługiwać się nieco innymi przepisami, niż w przypadku importu.

Przykładowo, importem jest zakup i przywóz doniczek ogrodowych bezpośrednio od producenta z Indii do Wielkiej Brytanii. Jednak sprowadzenie doniczek dla naszej firmy od producenta z Polski do Wielkiej Brytanii będzie już wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów.

Wolisz obejrzeć film na ten temat? Kliknij poniżej!

Skoro już wiemy, czym jest import i kiedy mamy z nim do czynienia, możemy skupić się na pytaniu, jak importować towary do Wielkiej Brytanii.

Wymogi formalne związane z importem

Od 2016 roku Wielka Brytania dostosowuje swoje przepisy do wymogów Unijnego Kodeksu Celnego (UCC). Jedną z większych zmian dla osób zajmujących się importem w UK jest odejście od dotychczasowego systemu obsługi importu i eksportu CHIEF i zastąpienie go nowym systemem – CDS (Customs Declaration Service). Wdrażanie nowego systemu wiąże się ze zmianami w deklaracjach i formularzach importowych oraz sposobie ich składania.

Co musimy zrobić, żeby móc importować do Wielkiej Brytanii?

Kiedy zdecydujemy się zakupić towary u zagranicznego kontrahenta i przywieźć je do Anglii musimy spełnić kilka podstawowych punktów. Są to ogólne wymogi przedstawione przez HMRC, które mówią, co trzeba zrobić, aby móc importować towary do Wielkiej Brytanii:

Rejestracja do systemu EORI

Pierwszym wymaganiem, bez którego towary nie będą mogły wkroczyć do Wielkiej Brytanii jest posiadanie numeru EORI, który otrzymuje się, po zarejestrowaniu do systemu EORI (Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych). Po zarejestrowaniu do systemu EORI  otrzymasz indywidualny numer, który jest niezbędny do zakończenia odprawy celnej, co za tym idzie przejścia towarów przez granicę. 
Czas oczekiwania na numer EORI to około 3-5 dni roboczych od złożenia wniosku, jednakże biorąc pod uwagę możliwe straty związane z jego brakiem, lepiej nie zostawiać tej kwestii na ostatnią chwilę. Jeśli jako importer nie będziesz posiadać numeru EORI, Twój towar nie przekroczy granicy. Wiąże się to z przymusowym przetrzymywaniem mienia w magazynach w porcie lub na lotnisku. Pamiętaj, że podczas gdy urzędy pracują jedynie w dni robocze, opłaty magazynowe naliczane są również za weekendy i święta

Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z importem i potrzebujesz numeru EORI – skontaktuj się z nami, oferujemy pomoc w jego uzyskaniu.

Czym jest system EORI?

Pod pojęciem EORI kryje się Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. Jest to rejestr mający na celu stworzenie wspólnej bazy wszystkich importerów i eksporterów działających na terenie Unii Europejskiej. Podmioty zarejestrowane w tym systemie otrzymują indywidualny numer EORI, który jest niezbędny podczas importu towarów. Identyfikuje on firmy podczas dokonywania transakcji i czynności formalnych (wypełniania dokumentacji, zgłoszeń, deklaracji). Numer EORI każdy podmiot otrzymuje jednorazowo – oznacza to, że nie można posiadać dwóch numerów EORI, ani składać żadnych dodatkowych wniosków nawet po dłuższej przerwie w działalności związanej z importem. Sprowadzając towary z innego kraju Unii Europejskiej nie dokonujesz importu – nie musisz rejestrować się do EORI.

Określenie rodzaju importowanych towarów

Należy zgłosić do urzędu rodzaj towaru, który będzie importowany, poprzez podanie jego kodu. Posługiwanie się ujednoliconymi kodami pozwala na jednoznaczną identyfikację przewożonych towarów i jest o wiele bardziej precyzyjne, niż stosowanie długich słownych opisów tworzonych indywidualnie przez każdego importera.

Złożenie deklaracji celnej do HMRC

Deklaracja celna jest podstawowym dokumentem wymaganym podczas importu, nie oznacza to jednak, że złożenie takiej deklaracji będzie proste. Samodzielne wypełnianie deklaracji jest polecane dla doświadczonych importerów, ze względu na szczegółowe wymagania i konieczność podania dokładnych danych. Często jednak ten obowiązek przejmują firmy transportowe i kurierskie, to rozwiązanie jest proponowane dla początkujących importerów nawet na oficjalnej stronie internetowej HMRC.

Opłaty importowe - cło i VAT

W związku z importem na towary nakładane są pewne opłaty - najważniejsze z nich to cło i VATJest to ostatnia z podstawowych czynności związanych z importem. W przypadku korzystania ze standardowej procedury celnej towary nie przejdą przez granicę, aż do momentu wniesienia opłaty należnej za cło i VAT (podobnie jak w przypadku braku numeru EORI). Wysokość cła naliczana jest na podstawie klasyfikacji towarów według brytyjskiej taryfy handlowej (Trade Tariff) oraz tego, w jakim celu są one importowane. Z kolei konieczny do zapłacenia VAT ustalany jest według stawek obowiązujących w Wielkiej Brytanii w zależności od rodzaju importowanego towaru.

Odprawa celna

Czym jest odprawa celna?

Jest to procedura obowiązkowa dla wszystkich importowanych towarów. Odbywa się ona zazwyczaj w momencie przekraczania granicy (przed uwolnieniem ich do swobodnego obrotu). Dopiero po przebyciu odprawy możesz tak naprawdę dysponować towarami. Odprawa celna pozwala HMRC na rozliczenie wszelkich należnych opłat oraz stwierdzenie prawidłowości dokumentacji i zgodności z prawem UE. Pozwala również służbom celnym na monitorowanie, jakie towary docierają do lub opuszczają Wielką Brytanię.

Ile trwa odprawa celna?

Sama odprawa trwa zazwyczaj od kilku minut do kilku godzin. Zdarza się niestety, że coś wzbudzi wątpliwość urzędników i niezbędne będzie przeprowadzenie dodatkowych kontroli. Wtedy cały proces może potrwać nawet około dwóch tygodni.

Cło przy imporcie do Wielkiej Brytanii

Cło jest opłatą nakładaną przez państwo na towary podczas przekraczania jego granic celnych. Jak wcześniej wspomnieliśmy, w przypadku Wielkiej Brytanii i innych krajów UE dotyczy to jedynie towarów pochodzących spoza Unii Europejskiej. Wysokość cła naliczana jest na podstawie klasyfikacji towarów według brytyjskiej taryfy handlowej (Trade Tariff) oraz tego, w jakim celu są one importowane.

Jaką stawkę VAT należy przyjąć podczas importu do UK?

Konieczny do zapłacenia VAT ustalany jest według brytyjskich stawek. Zależnie od rodzaju towarów, jakie importujesz, wybierasz odpowiednią wysokość VAT-u (możesz je sprawdzić na portalu internetowym HMRC). Wyjątkiem są dzieła sztuki i towary kolekcjonerskie, na które przy imporcie przysługuje stawka obniżona. Warto  abyś pamiętał, że wartość Twoich towarów (czyli kwota od której będziesz płacić podatek VAT) nie jest jednoznaczna z ich ceną. Oprócz kwoty, jaką zapłaciliśmy kontrahentowi należy ująć m. in. cło czy ewentualne koszty transportu.  

Jeśli interesuje Cię temat działalności w Wielkiej Brytanii - skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści z chęcią odpowiedzą na pytania związane z założeniem i prowadzeniem firmy w UK podczas bezpłatnej konsultacji telefonicznej.

Import towarów do Wielkiej Brytanii
5 (100%) 5 votes