Od momentu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wymiana handlowa z tymże państwem uległa znaczącym zmianom. Brexit oznaczał opuszczenie jednolitego rynku oraz Unii Celnej, jaka łączy państwa członkowskie UE a to pociągnęło za sobą daleko idące zmiany w obowiązujących zasadach przewozu towarów.
Choć oficjalnie UK opuściła UE 01.01.2021 r., to zmiany w dotychczasowych zasadach regulujących wymianę handlową zachodziły i zachodzą etapami, stąd co jakiś czas pojawiają się nowe wytyczne co do działalności importerów i eksporterów.
Wraz z początkiem roku 2022 zaczął obowiązywać system GVMS, o którym szerzej pisaliśmy w artykule: GVMS – rejestracja | GMR | EORI GB
Od 01.07.2022 r. wszedł obowiązek składania deklaracji bezpieczeństwa i ochrony (ENS-importowa, EXN-eksportowa) dla importów spoza terenów Uni Europejskiej i niektórych Państw. Co więcej, od roku 2023 prawdopodobnie deklaracje ENS będą obowiązkowe dla każdego importu, natomiast oficjalne wytyczne są zapowiadane na jesień 2022 roku.
Dodatkowo w międzyczasie zmianie uległ system informatyczny do składania deklaracji celnych. Obowiązujący poprzednio CHIEF był od stycznia stopniowo wyłączany aż całkowicie zastąpił go nowy system – CDS.
Podstawowym źródłem wiedzy o tym jak działa granica z Unią Europejską, jest podręcznik operacji granicznych (BOM — Border Operating Model). Ma on ponad 130 stron i jest stale aktualizowany przez brytyjski urząd skarbowy HMRC. Dokument pozwala zrozumieć jak stosować się do przepisów wynikających z umowy o handlu pomiędzy Unią Europejską a Wielka Brytanią (EU–UK Trade and Cooperation Agreement) oraz jakie wymagania spełnić, aby skorzystać z preferencyjnych, zerowych taryf celnych.
O tym więcej w artykule: Zwolnienie z cła