Jak obliczyć cło?
Cały proces opiera się o kolejno następujące po sobie kroki, które zostały opisane poniżej.
Krok I. Commodity Code
Niewątpliwe najważniejszym etapem obliczenia cła, bez którego niemożliwe jest zrealizowane dalszych etapów jest znalezienie odpowiedniego Commodity code. Tej tematyce poświęciliśmy cały osobny artykuł pt. Kody towarowe.
Krok II. Przewalutowanie
Wartość, która ma zostać oclona, musi być wyrażona w GBP (pound sterling). Jeżeli zatem sprzedaż wystąpiła w innej walucie, należy dokonać przewalutowania. Do tego celu używa się oficjalnych Exchange Rates, publikowanych na każdy miesiąc przez władze celne Wielkiej Brytanii.
Krok III. Obliczenie „Value for Customs Duty”
“Value for Customs Duty” to wartość, od której naliczany jest procent cła. Taki sposób obliczania wartości cła nazywa się ‘ad valorem duty’, gdyż wartość cła zależy wprost od wartości danego przedmiotu. Rozróżnia się 5 metod wyliczenia tejże wartości, natomiast zgodnie z obowiązującymi zasadami, każdorazowo rozpoczyna się od pierwszej zdefiniowanej metody i jeżeli dopiero nie jest możliwe jej zastosowanie, należy wykorzystać drugą i tak dalej. Ponadto dowody potwierdzające zastosowania odpowiedniej metody należy przechowywać przez 4 lata.
Poniżej zostały pokrótce opisane obowiązujące metody.
Metoda 1. Wartość z faktury
Wartość towaru wyceniana jest na podstawie ceny, za jaką kupuje się towar przed sprowadzeniem go do UK. Należy posiadać jako dowód fakturę, którą otrzymało podczas zakupu towarów.
Metoda 2. Wartość celna identycznych towarów
Wartość towaru wyceniana jest na podstawie wartości celnej identycznych towarów, wyprodukowanych w tym samym kraju, którego dotyczy import.
Metoda 3. Wartość celna podobnych towarów
Wartość towaru wyceniana jest na podstawie wartości celnej podobnych towarów, które muszą być: wyprodukowane w tym samym kraju, zdolne do wykonywania tych samych zadań, komercyjnie wymienne.
Metoda 4. Wartość na podstawie ceny sprzedaży
Wartość towaru wyceniana jest na podstawie ceny sprzedaży towarów identycznych lub podobnych w UE.
Metoda 5. Wartość na podstawie kosztu produkcji
Wartość towaru wyceniana jest na podstawie kosztu produkcji towarów, w tym kosztu wszelkich materiałów, produkcji i wszelkich innych procesów wykorzystywanych w trakcie procesu produkcji.
Krok IV. Wyliczanie kwoty cła
To ile wyniesie cło zależy wyżej omówionej wartości „Value for Customs Duty”, która obliczana jest na postawie 5 metod, wykazanych w poprzedni kroku. Na tym etapie, nie jest brany pod uwagę podatek VAT od importu, dlatego też działanie do wykonania to pomnożenie wartości „Value for Customs Duty” przez stawkę odpowiedniej taryfy celnej.
O taryfach celnych więcej pisaliśmy w artykule Zwolnienie z cła.
Po obliczeniu właściwej wartości cła do zapłaty kolejnym i ostatnim elementem pełnej odprawy celnej w Wielkiej Brytanii jest oczywiście jego opłacenie.
Jak zapłacić cło do Wielkiej Brytanii?
Co jest potrzebne?
Do zapłaty cła potrzebny będzie numer referencyjny deklaracji celnej (tzw. CDSI), który nadawany jest podczas składania deklaracji. Rozpoczyna się od liter ‘CDSI ‘, po których następuje ciąg 12. cyfr i liter. Dla każdej deklaracji nadawany jest oddzielny numer CDSI.
Korzystając z usług odprawy celnej SOVA, numer otrzymasz od nas w mailu razem z deklaracją celną. Podczas dokonywania płatności, upewnij się, że podajesz pełny, poprawny numer referencyjny CDSI . Jeśli podasz niewłaściwy numer, nastąpi opóźnienie w odprawie towaru.
Jak zapłacić cło?
Płatność można zrealizować przez Bacs (zautomatyzowany system rozliczeniowy Bankers), CHAPS, bankowość internetową lub telefoniczną. Istnieje również możliwość płatności kartą debetową lub firmową kartą kredytową oraz czekiem.
Po jakim czasie płatność dotrze do HMRC?
Czas potrzebny na to, aby płatność dotarła do brytyjskiego urzędu HMRC zależy od wybranego sposobu płatności. W przypadku płatności realizowanej przez:
- bankowość internetową lub telefoniczną (szybsza płatność),
- CHAPS (Automatyczny System Płatności Izby Rozliczeniowej),
- debetową lub firmową kartą kredytowa online,
Płatność księgowana jest w przeciągu tego samego lub następnego dnia. Z kolei czas ten może się wydłużyć do aż do 3 dni roboczych, jeśli płatności zostanie zrealizowana przez Bacs.