Zwolnienie z cła

Cło jest opłatą nakładaną na towary podczas ich importu lub eksportu dokonywanego przez granice celne państwa. Rząd wykorzystuje cło przede wszystkim do ochrony przemysłu krajowego przed napływem towarów znacznie tańszych, a tym samym wyjątkowo konkurencyjnych dla towarów wytwarzanych w kraju. Ze względu na ich różnorodność, jak i niejednorodne potrzeby rynkowe właściwe dla danych towarów, stawki cła mogą różnić się od siebie a ich poprawne dopasowanie, jest obowiązkiem sprzedawcy.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Zwolnienia z cła

Ze względu na wartość danego towaru z opłaty celnej zwolnione są te, o wartości poniżej 135 GBP netto. Co istotne — mowa o całkowitej wartości danej przesyłki, w której znajdować się mogą różne towary. Zatem jeżeli w przesyłce znajdują się trzy towary, każdy o jednostkowej wartości 100 GBP netto, to choć teoretycznie każdy z osobna nie przekracza 135 GBP netto, to cała przesyłka ma wartość 300 GBP netto i tym samym nie kwalifikuje się do zwolnienia.

Wartość towaruObowiązujące opłaty celne
0,00 do 135 £Bez cła, bez podatku VAT od importu
135,01 £ i więcejNależne cło, należny podatek VAT od importu


Od tej reguły są jednak pewne wyjątki i dotyczą one towarów takich jak: alkohol, wyroby tytoniowe, perfumy czy wody toaletowe. Przedmioty te nie podlegają zwolnieniu z cła ani podatku VAT przy imporcie, a alkohol i wyroby tytoniowe również będą podlegać akcyzie.

Stawka cła importowego w UK

Wartość i rodzaj importowanych towarów determinują wysokość cła importowego. Stawki cła w Wielkiej Brytanii wahają się od 0% do nawet 35%.

Najwyższa stawka cła dotyczy obecnie produktów importowanych z Rosji i Białorusi, niemniej jest to wyjątkowy przypadek, podyktowany sytuacją geopolityczną. W pozostałych przypadkach najwyższa i również najbardziej powszechna taryfa wynosi 20%.

Jak można zauważyć, miejsce pochodzenia towaru odgrywa kluczową rolę w określeniu odpowiedniej stawki cła. Zerowa, czyli preferencyjna stawka cła, dotyczy dla przykładu towarów, pochodzących z UE. Wymaga to jednak spełnienia i udokumentowania pochodzenia celnego importowanych towarów.

Odpowiednie udokumentowanie pochodzenia importowanego towaru jest niezwykle istotne, dlatego tej tematyce został poświęcony odrębny artykuł: Dowód pochodzenia.

Kod towarowy a stawka cła

Stawka cła zależy od tego jak towary są sklasyfikowane i opisane. Odpowiednią  stawkę cła wskazuje kod towarowy przypisany do danej pozycji taryfowej. Kod towarowy dostarcza szczegółowych informacji na temat importowanych towarów m.in. jego typu, przeznaczenia, materiałów użytych do wytworzenia oraz sposobu pakowania. Przyporządkowanie odpowiedniego kodu produktu odbywa się zatem na podstawie szczegółowego opisu towaru.

Dobieranie kodu towarowego do produktu zostało opisane w artykule: Kody towarowe.

Sprawdzanie stawki cła

Znając kraj pochodzenia produktu oraz kod towarowy ekspert celny sprawdza taryfę celną w stale aktualizowanych rządowych wytycznych. Umów się na konsultacje lub wyślij zapytanie, aby dowiedzieć się, jaka jest stawka cła dla interesujących Cię towarów.

4.8/5 - (18 votes)

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google