Zwolnienia z cła
Ze względu na wartość danego towaru z opłaty celnej zwolnione są te, o wartości poniżej 135 GBP netto. Co istotne — mowa o całkowitej wartości danej przesyłki, w której znajdować się mogą różne towary. Zatem jeżeli w przesyłce znajdują się trzy towary, każdy o jednostkowej wartości 100 GBP netto, to choć teoretycznie każdy z osobna nie przekracza 135 GBP netto, to cała przesyłka ma wartość 300 GBP netto i tym samym nie kwalifikuje się do zwolnienia.
Wartość towaru | Obowiązujące opłaty celne |
0,00 do 135 £ | Bez cła, bez podatku VAT od importu |
135,01 £ i więcej | Należne cło, należny podatek VAT od importu |
Od tej reguły są jednak pewne wyjątki i dotyczą one towarów takich jak: alkohol, wyroby tytoniowe, perfumy czy wody toaletowe. Przedmioty te nie podlegają zwolnieniu z cła ani podatku VAT przy imporcie, a alkohol i wyroby tytoniowe również będą podlegać akcyzie.
Stawka cła importowego w UK
Wartość i rodzaj importowanych towarów determinują wysokość cła importowego. Stawki cła w Wielkiej Brytanii wahają się od 0% do nawet 35%.
Najwyższa stawka cła dotyczy obecnie produktów importowanych z Rosji i Białorusi, niemniej jest to wyjątkowy przypadek, podyktowany sytuacją geopolityczną. W pozostałych przypadkach najwyższa i również najbardziej powszechna taryfa wynosi 20%.
Jak można zauważyć, miejsce pochodzenia towaru odgrywa kluczową rolę w określeniu odpowiedniej stawki cła. Zerowa, czyli preferencyjna stawka cła, dotyczy dla przykładu towarów, pochodzących z UE. Wymaga to jednak spełnienia i udokumentowania pochodzenia celnego importowanych towarów.
Odpowiednie udokumentowanie pochodzenia importowanego towaru jest niezwykle istotne, dlatego tej tematyce został poświęcony odrębny artykuł: Dowód pochodzenia.
Kod towarowy a stawka cła
Stawka cła zależy od tego jak towary są sklasyfikowane i opisane. Odpowiednią stawkę cła wskazuje kod towarowy przypisany do danej pozycji taryfowej. Kod towarowy dostarcza szczegółowych informacji na temat importowanych towarów m.in. jego typu, przeznaczenia, materiałów użytych do wytworzenia oraz sposobu pakowania. Przyporządkowanie odpowiedniego kodu produktu odbywa się zatem na podstawie szczegółowego opisu towaru.
Dobieranie kodu towarowego do produktu zostało opisane w artykule: Kody towarowe.
Sprawdzanie stawki cła
Znając kraj pochodzenia produktu oraz kod towarowy ekspert celny sprawdza taryfę celną w stale aktualizowanych rządowych wytycznych. Umów się na konsultacje lub wyślij zapytanie, aby dowiedzieć się, jaka jest stawka cła dla interesujących Cię towarów.
Przykładowe towary, które mogą ubiegać się o obniżenie lub zwolnienie z cła
Możesz ubiegać się o obniżenie cła w przypadku gdy:
- ponownie importujesz towary, które wcześniej eksportowałeś,
- importujesz towary w celu przetworzenia lub naprawy, a następnie wprowadzasz je do swobodnego obrotu (wtedy możesz mieć prawo do zapłaty cła według stawki ustalonej na podstawie wartości towaru w momencie ich zgłoszenia lub w momencie dopuszczenia towarów do swobodnego obrotu).
Możesz ubiegać się o obniżenie lub zwolnienia z cła w przypadku gdy:
- tymczasowo importujesz towary takie jak: próbki, sprzęt profesjonalny, przedmioty na aukcję, towary wystawowe, towary demonstracyjne (jest to możliwe o ile nie dokonasz żadnych zmian w towarach znajdujących się na terenie Wielkiej Brytanii).
Możesz ubiegać się o zwolnienie z cła w przypadku importu do UK towarów takich jak:
- dobra edukacyjne i kulturalne (np. książki, publikacje, eksponaty muzealne),
- towary medyczne lub naukowe (np. materiały naukowe, instrumenty i aparatura naukowa, substancje i towary do badań medycznych, substancje farmaceutyczne),
- materiały drukowane i promocyjne (np. towary drukowane w celu promocji turystyki, materiały drukowane i reklamowe, próbki komercyjne, produkty używane na targach),
- towary do badań przemysłowych lub handlowych (które mają na celu sprawdzenie ich składu, jakości lub innych cech, w celach informacyjnych lub w celach badawczych o charakterze przemysłowym lub handlowym),
- towary używane na pogrzebach i nabożeństwach żałobnych,
- towary na cele charytatywne (w przypadku importu przez organizację charytatywną),
- towary do użytku osobistego.