GVMS – rejestracja | GMR | EORI GB | Government Gateway

Od 1 stycznia 2022 roku rozpoczęła się pełna kontrola nad importem z UE do UK. W związku z tym wraz z pierwszym dniem nowego roku zaczęła obowiązywać – dla przywozu towarów na Wyspy – rejestracja w systemie informatycznym Goods Vehicle Movement Service, w skrócie GVMS. Bez dokonanej rejestracji oraz indywidualnego numeru GMR, transport zostanie zatrzymany na granicy.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Choć Wielka Brytania oficjalnie opuściła Unię Europejską z ostatnim dniem 2020 roku, to wdrożenie zmian związanych, chociażby z przepływem towarów z Unii Europejskiej do UK i odwrotnie, zostało rozłożone w czasie. W 2021 roku wdrożona została pełna kontrola eksportu z Wielkiej Brytanii do UE, natomiast od początku 2022 roku weszła w życie pełna kontrola importu z UE do Wielkiej Brytanii.

Import towarów do Wielkiej Brytanii od 2022 roku

Wprowadzenie zmian w imporcie towarów ma na celu w istocie usprawnienie pracy przewoźnikom oraz skrócenie czasu dostaw do UK. Od 1 stycznia 2022 roku brytyjscy importerzy, zamiast składać deklaracje dopiero po przybyciu towarów do odbiorcy, dokonują pełnych deklaracji importowych jeszcze przed ich przybyciem na granicę. Jeżeli towary nie zostały wcześniej odprawione w ramach importu, to nie przekroczą granicy.

Odprawianie towarów w ramach procedury importu będzie realizowane poprzez system GVMS.

Goods Vehicle Movement Service

GVMS to platforma informatyczna rządu Wielkiej Brytanii służąca do przemieszczania towarów do lub z Irlandii Północnej i Wielkiej Brytanii (Anglia, Szkocja i Walia). System ten umożliwia:

  • łączenie deklaracji celnych jednego przewoźnika – oznacza to, że przewoźnik będzie zobowiązany do przedstawienia tylko jednego numeru referencyjnego deklaracji na granicy, celem potwierdzenia, że przewożone przez niego towary zostały wykazane już w deklaracji celnej.
  • powiązanie ruchu towarów ze złożonymi deklaracjami dzięki czemu, będą one mogły być odprawiane na granicy z poziomu systemów HMRC w niemal czasie rzeczywistym.
  • powiadamianie użytkowników za pośrednictwem oprogramowania, czy towary przez nich przywożone zostały pomyślnie odprawione w systemach HMRC na czas ich przybycia do Wielkiej Brytanii.

System GVMS – rejestracja 

Do rejestracji są zobowiązani wszyscy przewoźnicy (firmy lub osoby) przywożący towary z Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii. System GVMS będzie konieczny do przeprowadzenia odpraw celnych we wszystkich portach korzystających z tego systemu.

Ich listę odnajdziesz pod tym linkiem List of ports using the GVMS

W tych portach w celu wjechania do UK od przewoźników będzie wymagane podanie numeru referencyjnego GMR (Goods Movement Reference). Dotyczyć to będzie również pustych pojazdów pragnących przekroczyć granicę.

Aby dokonać rejestracji w systemie informatycznym GVMS, wymagane jest posiadanie:

  • Government Gateway user ID i hasła, oraz 
  • powiązanego numeru EORI GB.

Rejestrację w systemie GVMS każdy może przeprowadzić samodzielnie lub skorzystać z usług podmiotów świadczących takie usługi.

Podsumowanie

Każdy przewoźnik, który zamierza przewozić towary z Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii i korzysta z portów, które wykorzystują system GVMS, powinien  jak najszybciej dokonać rejestracji.

Do rejestracji potrzebny będzie Government Gateway user ID wraz z hasłem oraz powiązany z nim numer EORI GB.

Jako brytyjskie biuro rachunkowe staramy się możliwie jak najszybciej odpowiadać na zgłaszane nam potrzeby, dlatego już teraz mogą Państwo skorzystać z opracowanego przez nas pakietu usług obejmującego:

  • utworzenie Government Gateway user ID;
  • pozyskanie brytyjskiego numeru EORI GB;
  • kompleksową rejestrację w systemie GVMS.

Czy od nowego roku zamierzasz przywozić towary do UK? Opisane zmiany są dla Ciebie niejasne lub po prostu nie masz czasu się nimi zajmować w pojedynkę? Napisz do nas lub zadzwoń, a chętnie Ci pomożemy! Możesz również samodzielnie umówić się na konsultację telefoniczną, korzystając z przycisku poniżej.

4.8/5 - (25 votes)

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google