Od 1 stycznia 2022 roku rozpocznie się pełna kontrola nad importem z UE do UK. W związku z tym wraz z pierwszym dniem nowego roku zacznie obowiązywać – dla przywozu towarów na Wyspy – rejestracja w systemie informatycznym Goods Vehicle Movement Service, w skrócie GVMS. Bez dokonanej rejestracji oraz indywidualnego numeru GMR, transport zostanie zatrzymany na granicy.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Wolisz przejść do uzyskania numeru EORI GB, utworzenia Government Gateway user ID i rejestracji do systemu GVMS? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas.

lub

 

Choć Wielka Brytania oficjalnie opuściła Unię Europejską z ostatnim dniem 2020 roku, to wdrożenie zmian związanych, chociażby z przepływem towarów z Unii Europejskiej do UK i odwrotnie, zostało rozłożone w czasie. W 2021 roku wdrożona została pełna kontrola eksportu z Wielkiej Brytanii do UE, natomiast od początku 2022 roku wejdzie w życie pełna kontrola importu z UE do Wielkiej Brytanii.

 

Import towarów do Wielkiej Brytanii od 2022 roku

Wprowadzenie zmian w imporcie towarów ma na calu w istocie usprawnienie pracy przewoźnikom oraz skrócenie czasu dostaw do UK. Od 1 stycznia 2022 roku brytyjscy importerzy, zamiast składać deklaracje dopiero po przybyciu towarów do odbiorcy, będą dokonywać pełnych deklaracji importowych jeszcze przed ich przybyciem na granicę. Jeżeli towary nie zostały wcześniej odprawione w ramach importu, to nie przekroczą granicy.

Odprawianie towarów w ramach procedury importu będzie realizowane poprzez system GVMS.

 

Goods Vehicle Movement Service

GVMS to platforma informatyczna rządu Wielkiej Brytanii służąca do przemieszczania towarów do lub z Irlandii Północnej i Wielkiej Brytanii (Anglia, Szkocja i Walia). System ten umożliwia:

  • łączenie deklaracji celnych jednego przewoźnika – oznacza to, że przewoźnik będzie zobowiązany do przedstawienia tylko jednego numeru referencyjnego deklaracji na granicy, celem potwierdzenia, że przewożone przez niego towary zostały wykazane już w deklaracji celnej.
  • powiązanie ruchu towarów ze złożonymi deklaracjami dzięki czemu, będą one mogły być odprawiane na granicy z poziomu systemów HMRC w niemal czasie rzeczywistym.
  • powiadamianie użytkowników za pośrednictwem oprogramowania, czy towary przez nich przywożone zostały pomyślnie odprawione w systemach HMRC na czas ich przybycia do Wielkiej Brytanii.

 

System GVMS – rejestracja 

Do rejestracji są zobowiązani wszyscy przewoźnicy (firmy lub osoby) przywożący towary z Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii. System GVMS będzie konieczny do przeprowadzenia odpraw celnych we wszystkich portach korzystających z tego systemu.

Ich listę odnajdziesz pod tym linkiem List of ports using the GVMS

W tych portach w celu wjechania do UK od przewoźników będzie wymagane podanie numeru referencyjnego GMR (Goods Movement Reference). Dotyczyć to będzie również pustych pojazdów pragnących przekroczyć granicę.

Aby dokonać rejestracji w systemie informatycznym GVMS, wymagane jest posiadanie:

  • Government Gateway user ID i hasła, oraz 
  • powiązanego numeru EORI GB.

Rejestrację w systemie GVMS każdy może przeprowadzić samodzielnie lub skorzystać z usług podmiotów świadczących takie usługi.

 

Podsumowanie

Każdy przewoźnik, który zamierza przewozić towary z Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii, powinien – zważywszy na zbliżający się koniec roku 2021 – jak najszybciej dokonać rejestracji w brytyjskim rządowym systemie informatycznym GVMS, służącym do realizacji procedur importowych.

Do rejestracji potrzebny będzie Government Gateway user ID wraz z hasłem oraz powiązany z nim numer EORI GB.

Jako brytyjskie biuro rachunkowe staramy się możliwie jak najszybciej odpowiadać na zgłaszane nam potrzeby, dlatego już teraz mogą Państwo skorzystać z opracowanego przez nas pakietu usług obejmującego:

  • utworzenie Government Gateway user ID;
  • pozyskanie brytyjskiego numeru EORI GB;
  • kompleksową rejestrację w systemie GVMS.

Czy od nowego roku zamierzasz przywozić towary do UK? Opisane zmiany są dla Ciebie niejasne lub po prostu nie masz czasu się nimi zajmować w pojedynkę? Napisz do nas lub zadzwoń, a chętnie Ci pomożemy! Możesz również samodzielnie umówić się na konsultację telefoniczną, korzystając z przycisku poniżej.

 

Napisz do nas

Data ostatniej aktualizacji artykułu: