Dla podmiotów, które dotychczas sprzedawały cyfrowe produkty za granicę poprzez sklepy internetowe, takie pojęcie jak VAT MOSS zapewne jest już dobrze znane jednak dla tych firm, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tego typu działalnością, może on wydawać się czarną magią. Jednak oswojenie się z tym sposobem rozliczania VAT w kontekście sprzedaży do Wielkiej Brytanii nie będzie wystarczające, gdyż od stycznia 2021 system MOSS przestał obejmować Wielką Brytanię zatem sytuacja zarówno dla obecnych jak i przyszłych podmiotów działających na tamtym rynku, zmieniła się o 180 stopni.
Sprzedaż usług cyfrowych do UK
Z początkiem roku 2021 realizowanie w zasadzie jakiejkolwiek sprzedaży do UK z terytorium Unii Europejskiej wiązało się z koniecznością wprowadzenia wielu zmian zarówno z zakresu działalności operacyjnej przedsiębiorstwa np. dopasowanie systemu sprzedażowego, jak i skarbowej np. stosowanie procedur celnych czy zarejestrowanie się do VAT na Wyspach. To jak wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wpłynęło na fizyczną sprzedaż i wysyłkę towarów do UK, opisaliśmy już w jednym z naszych artykułów: VAT UK dla podmiotów zagranicznych. Dzisiaj skupimy się na sprzedaży usług telekomunikacyjnych, elektronicznych oraz nadawczych na rzecz brytyjskich konsumentów.
Usługi te inaczej określa się mianem usług zautomatyzowanych, ponieważ w istocie rzeczy chodzi o usługi, których sprzedaż dokonuje się w sposób zautomatyzowany przy minimalnym udziale człowieka. Przykładem takich usług będą zatem:
- dostawy obrazów lub tekstów, takich jak zdjęcia, wygaszacze ekranu, e-booki i inne dokumenty cyfrowe, na przykład pliki PDF,
- dostawy muzyki, filmów i gier, w tym gier losowych i hazardowych oraz programów na żądanie,
- czasopisma internetowe,
- dostawa stron internetowych lub usługi hostingowe,
- utrzymanie na odległość programów i sprzętu,
- dostawy oprogramowania i aktualizacji oprogramowania,
- udostępnianie powierzchni reklamowej na stronie internetowej.
To zaledwie kilka spośród wielu usług wypisujących się w te zasady dlatego zachęcamy do zapoznania się z pełną definicją digital services według brytyjskich przepisów.
Rejestracja do VAT w Wielkiej Brytanii
Zgodnie z obowiązującymi przepisami miejscem świadczenia, czyli inaczej państwem, w którym należy rozliczyć podatek VAT ze zrealizowanej sprzedaży w przypadku omawianych usług, jest miejsce rezydencji konsumenta otrzymującego dane świadczenie. Do pobrania i odprowadzenia VAT należnego od konsumenta zobowiązany jest sprzedawca. To prowadzi nas do ostatecznego wniosku, jakim jest konieczność rejestracji do VAT GB podmiotów dokonujących sprzedaży usług zautomatyzowanych do osób fizycznych z UK. Co istotne rejestracja ta konieczna jest wraz z momentem dokonania pierwszej transakcji, nie obowiązują tutaj żadne progi czy limity obrotów zwalniające z tego obowiązku.
Podsumowanie
Jeżeli Twoja firma sprzedaje do brytyjskich konsumentów produkty cyfrowe, czyli usługi telekomunikacyjne, elektroniczne lub nadawcze pamiętaj, iż musisz:
- zarejestrować się do VAT UK wraz z momentem dokonania pierwszej transakcji sprzedaży;
- naliczać na swoje produkty brytyjską stawkę VAT;
- składać deklaracje VAT Return;
- odprowadzić do urzędu należną stawkę VAT.
Mamy nadzieję, iż powyższe informacje pomogły Ci lepiej zrozumieć Twoje obowiązki względem Korony Brytyjskiej w związku z realizowaną sprzedażą do UK.
Jako biuro rachunkowe specjalizujemy się zarówno w rejestracji, jak i rozliczeniach VAT UK dla firm zarejestrowanych poza Wielką Brytanią, dlatego jeżeli masz jakiekolwiek pytania na temat rozliczenia VAT dla swoich brytyjskich transakcji lub chciałbyś poznać naszą ofertę skrojoną na miarę Twoich potrzeb — napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację z naszym specjalistą. Chętnie pomożemy!