Okres przejściowy zakładający utrzymanie dotychczasowych warunków współpracy pomiędzy Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską zakończył się 31 grudnia 2020 roku. Od 1 stycznia 2021. zaczęły obowiązywać nowe zasady współpracy gospodarczej a te, najszybciej mogły zauważyć firmy handlujące towarami z brytyjskimi podmiotami, ale i brytyjskie podmioty wysyłające swoje produkty z terytorium UE.
Powodem tych zmian jest dołączenie Wielkiej Brytanii do grona tzw. krajów trzecich i tak jak w ich przypadku zastąpienie transakcji wewnątrzwspólnotowych zasadami eksportu oraz importu.
W dzisiejszym artykule (3 minuty czytania), bez zbędnej teorii, postaramy się na dwóch prostych przykładach przedstawić Ci co uległo zmianie i jakie nowe obowiązki z tego tytułu zaczęły obowiązywać. Jeśli wolisz porozmawiać z naszym ekspertem, to:
Przykład 1 – Towary znajdują się poza UK w momencie sprzedaży
Towary o wartości poniżej 135 GBP netto
Dla towarów o wartości poniżej 135 GBP netto nienaliczany jest VAT od importu, a VAT od sprzedaży. Odpowiednią stawkę VAT możesz sprawdzić na stronie: VAT rates
Mimo że nie jest naliczany VAT od importu, deklaracje celne są wymagane do celów pozafiskalnych!
Poniższe informacje dotyczą zarówno podmiotów zagranicznych, jak i brytyjskich.
Sposób rozliczenia VAT będzie zależał od kanału sprzedaży. Dla sprzedaży realizowanej bezpośrednio (np. przez własny sklep internetowy) do klientów indywidualnych (osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, ale i dla klientów biznesowych niezarejestrowanych do VAT UK), to sprzedawca nalicza VAT w momencie sprzedaży i umieszcza go na wystawionej fakturze. Sprzedawca musi wówczas dokonać rejestracji do VAT UK i stosować się do brytyjskich stawek VAT.
Gdy sprzedaż prowadzona jest do klientów zarejestrowanych do VAT UK rozliczenie następuje zgodnie z zasadami reverse charge co oznacza, że odpowiedzialność za rozliczenie VAT zostaje przeniesiona na klienta zarejestrowanego do VAT UK. Co ważne, sprzedawca nie musi weryfikować czy dany klient jest zarejestrowany do VAT UK. Jeżeli klient nie poda swojego aktywnego numeru VAT w momencie składania zamówienia, należy tę sprzedaż traktować tak, jak sprzedaż do osoby indywidualnej.
Sprzedaż realizowana przez tzw. OMP (online market place), za które uważany jest np. Amazon czy eBay wygląda nieco inaczej, gdyż obowiązek rozliczenia VAT przeniesiony został ze sprzedawcy na OMP. I tak dla sprzedaży do klientów indywidualnych (osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, ale i dla klientów biznesowych niezarejestrowanych do VAT UK) OMP odpowiedzialny jest za naliczenie i odprowadzenie VAT od sprzedaży do HMRC (brytyjski urząd skarbowy). Wówczas fakturę do nabywcy wystawia OMP.
W przypadku klientów zarejestrowanych do VAT UK zasady wyglądają analogicznie do sprzedaży bezpośredniej, jednak obowiązek wystawienia faktury leży po stronie OMP.
Źródło: Changes to VAT treatment of overseas goods sold to customers from 1 January 2021
Towary o wartości powyżej 135 GBP netto
Dla transakcji sprzedaży dotyczących towarów powyżej 135 GBP netto mają zastosowanie normalne procedury celne, czyli traktowane są one jako import i eksport pod względem podatku VAT. Niezależnie czy sprzedaż jest prowadzona przez OMP, czy bezpośrednio, za rozliczenie VAT od importu odpowiedzialny jest kupujący, nie sprzedawca czy OMP.
Sprzedawca traktuje taką transakcję jako eksport w miejscu wysyłki i dopełnia wszelkich obowiązków wynikających z przepisów prawa obowiązujących w danym Państwie. Nabywca w swoim Państwie dokonuje odprawy importowej i dopełnia wynikających z niej obowiązków w UK.
Jeżeli jednak sprzedawca chciałby odciążyć kupującego przejmując obowiązek dokonania odprawy importowej w UK wysyłając towar może skorzystać z zasady Incoterms DDP (duty delivered pay). Wówczas towar trafia do klienta już po opłaceniu przez sprzedawcę wszystkich zobowiązań tj. VAT oraz cła. Sprzedawca musi wówczas dokonać rejestracji do VAT UK.
Przykład 2 – Towary znajdują się na terytorium UK w momencie sprzedaży
W przypadku sprzedaży z terenu UK nie ma znaczenia czy sprzedawane towary mają wartość poniżej, czy powyżej 135 GBP netto.
Podmioty brytyjskie będą rozliczać transakcje w ten sam sposób jak robiły to dotychczas, jeszcze przed Brexitem. Poniższe wiadomości dotyczą podmiotów zagranicznych sprzedających z terenu UK.
Sprzedaż bez udziału OMP
Taka sprzedaż jest rozliczana w taki sam sposób jak przed 01 stycznia 2021. Sprzedawca zobowiązany jest do rejestracji do VAT UK, stosowania brytyjskich stawek VAT i rozliczania się z tamtejszym urzędem skarbowym.
Sprzedaż z udziałem OMP
Gdy nabywcami są klienci indywidualni (osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej oraz klienci biznesowi niezarejestrowani do VAT UK) za naliczenie i odprowadzenie VAT od sprzedaży do HMRC zobowiązany jest OMP. Sprzedawca natomiast traktuje tę transakcję jako dostawę do OMP na 0% i w taki też sposób będzie wykazywał je na deklaracji VAT Return. Wystawianie 0% faktury do OMP nie jest konieczne.
Jeżeli nabywcą jest klient biznesowy zarejestrowany do VAT UK, podmiotem odpowiedzialnym za rozliczenie VAT od takiej transakcji staje się sprzedawca. Stosuje on na fakturze brytyjską stawkę VAT i w ten też sposób wykazuje tę transakcję na deklaracji VAT Return.
Zatem w przypadku sprzedaży realizowanej z wysyłką z Wielkiej Brytanii przez OMP konieczna będzie również rejestracja do VAT oraz regularne przygotowywanie i składanie deklaracji, jednakże większość transakcji wykazywanych na deklaracji nie będzie wymagała zapłaty VAT bezpośrednio do urzędu, gdyż dokona tego OMP w momencie sprzedaży towaru do klienta końcowego.
Podsumowanie
Dołączenie Wielkiej Brytanii do grupy krajów trzecich wymogło na zagranicznych przedsiębiorcach konieczność dostosowania się do nowych zasad handlowych, jakie zaczęły obowiązywać na linii UK — UE.
Obecnie jakakolwiek sprzedaż towarów na rynek brytyjski wiąże się z koniecznością zmiany dotychczasowego działania. Niektóre transakcje nakładają nowe obowiązki na sprzedawców a inne, paradoksalnie zmniejszają te ciążące na nich wcześniej.
Do sytuacji dodających nowe obowiązki należą przede wszystkim:
– wysyłka z Polski do klientów indywidualnych w UK towarów o wartości poniżej 135 GBP netto, sprzedawanych poprzez własny sklep internetowy;
– wysyłka z Polski do klientów biznesowych w UK towarów na zasadach Incoterms DDP.
W opisanych powyżej sytuacjach polski przedsiębiorca musi zarejestrować swoją firmę do podatku VAT w Wielkiej Brytanii, a następnie składać deklaracje VAT do HMRC (brytyjskiego urzędu skarbowego).
Polscy przedsiębiorcy będą również musieli rejestrować się do VAT UK, gdy sprzedaż prowadzona jest bezpośrednio z terenu Wielkiej Brytanii – zarówno, gdy jest ona prowadzona z udziałem OMP (np. Amazon FBA), jak i w przypadku organizowania wysyłki przez zewnętrzny fulfilment – ta zasada obowiązywała już przez Brexit i wciąż pozostaje aktywna.
Mamy nadzieję, że powyższe informacje pomogły Ci zrozumieć zmiany we współpracy gospodarczej pomiędzy Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską, jakie zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.
Jako biuro rachunkowe specjalizujemy się w rozliczeniach VAT UK dla firm zarejestrowanych poza Wielką Brytanią, dlatego jeżeli masz jakiekolwiek pytania na temat rozliczenia VAT dla swoich brytyjskich transakcji w 2021 roku — napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację z naszym specjalistą. Chętnie pomożemy!