Planujesz sprzedaż online w UK? Myślisz nad skorzystaniem z Amazon FBA, ale zastanawiasz się nad tym jak będzie księgowana Twoja sprzedaż za granicę – czy będziesz musiał rozliczać VAT w UK?

W tym artykule skupimy się na księgowych aspektach sprzedaży przez Amazon w UK, a w szczególności właśnie na usłudze Amazon FBA.

Dropshipping bezpośrednio do magazynu Amazon FBA
Wysyłka z Polski, sprzedaż na platformie Amazon (FBM)
Jak odroczyć obowiązek rejestracji do VAT w UK przy sprzedaży przez Amazon FBA?

Jeśli szukasz informacji na temat samej sprzedaży na Amazonie, znajdziesz je np. w artykule: Chcesz zacząć sprzedaż na Amazon?

 

 

Dwa modele sprzedaży na amazon w UK

 

Zauważyliśmy, że zdecydowana większość przedsiębiorców sprzedających na Amazon w Wielkiej Brytanii działa w oparciu o jeden z dwóch modeli. Posłużymy się nimi jako przykładami, ponieważ mają one wpływ na to, jak rozliczany powinien być podatek VAT od sprzedaży konkretnych produktów.

 

  • Pierwszy model: dropshipping bezpośrednio do magazynu FBA w UK
  • Drugi model: wysyłka z Polski do klienta w UK

Najlepiej różnice między nimi przedstawia poniższa infografika.

Sprzedaż na Amazon FBM i FBA a VAT w UK

 

Do grona sprzedawców korzystających z pierwszego modelu zaliczają się przedsiębiorcy, którzy po nawiązaniu relacji z producentami decydują się sprzedawać ich produkty za pośrednictwem Fulfillment by Amazon (FBA) w Wielkiej Brytanii. Często w tej sytuacji przedsiębiorca weryfikuje osobiście pojedyńcze sztuki lub partie sprzedawanych towarów, lecz większość sprzedaży przebiega bez jego fizycznej obecności czy ingerencji. Towar wysyłany jest bezpośrednio od producenta do magazynu Amazon.

Drugi model, często nazywany Fulfillment by Merchant (FBM), określa sprzedawców, którzy decydują się rozszerzyć swoją ugruntowaną w Polsce działalność na rynek brytyjski i korzystają z platformy Amazon by dotrzeć do szerszej grupy klientów na terenie Wielkiej Brytanii. 

 

Dropshipping bezpośrednio do magazynu Amazon FBA

 

Jeśli prowadzisz firmę w Polsce (lub jakimkolwiek kraju innym niż UK), zdecydowałeś się na skorzystanie z usługi Amazon FBA w UK i umówiłeś się z hurtownią lub producentem by Twoje towary wysłał bezpośrednio do magazynu FBA, będziesz musiał zarejestrować swoją firmę do VAT w Wielkiej Brytanii od momentu pierwszej sprzedaży. Dlaczego?

Ponieważ miejscem ostatecznej wysyłki towaru do klienta w tej sytuacji jest Wielka Brytania a Artykuł 32. dyrektywy 2006/112/EC ustanawia:

Supply of goods with transport

Article 32

Where goods are dispatched or transported by the supplier, or by the customer, or by a third person, the place of supply shall be deemed to be the place where the goods are located at the time when dispatch or transport of the goods to the customer begins. However, if dispatch or transport of the goods begins in a third territory or third country, both the place of supply by the importer designated or recognised under Article 201 as liable for payment of VAT and the place of any subsequent supply shall be deemed to be within the Member State of importation of the goods.

Źródło: COUNCIL DIRECTIVE 2006/112/EC of 28 November 2006 on the common system of value added tax

 

Wysyłka z Polski, sprzedaż na platformie Amazon (FBM)

 

Jeśli wysyłasz towary z Polski bezpośrednio do klientów którzy kupili Twoje produkty na brytyjskim Amazonie, bo prowadzisz już tutaj działalność, będziesz miał obowiązek rejestracji do VAT w UK dopiero po przekroczeniu tzw. distance selling threshold, czyli progu sprzedaży wysyłkowej.

Aktualnie distance selling threshold wynosi 70 000 GBP rocznie, co oznacza, że do momentu aż suma Twojej sprzedaży na teren UK nie przekracza 70 tysięcy funtów w ciągu ostatnich 12 miesięcy, Twoja firma nie będzie musiała zarejestrować się i rozliczać VAT w UK.

Nie znaczy to jednak, że nie będziesz miał obowiązku odprowadzania VAT w Polsce. Jako że Polska jest w tej sytuacji krajem, z którego towary wysyłane są do ostatecznego klienta poza granicami kraju (zgodnie z ww. Artykułem 32 unijnej dyrektywy), zanim przekroczysz próg distance selling threshold podatek VAT będzie musiał zostać doliczony do każdego sprzedawanego produktu.

Polecamy rownież skorzysanie z przewodnika Komisji Europejskiej: Where to tax?

 

Jak odroczyć obowiązek rejestracji do VAT w UK przy sprzedaży przez Amazon FBA?

 

Co jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sprzedażą na brytyjskim amazonie, nie masz jeszcze dokładnego planu co do tego w jaki sposób, jakie produkty sprzedawać i chciałbyś po prostu sprawdzić czy taki pomysł na biznes może wypalić?

Jest jeszcze jedna opcja, o której istnieniu wielu polskich sprzedawców na Amazon nie zdaje sobie sprawy.

Wspomnieliśmy wcześniej, że obowiązek rejestracji do VAT w UK dotyczy wszystkich sprzedawców, którzy wysyłają produkty do ostatecznych klientów z pomocą Amazon FBA, zgodnie z Art. 32. wspomnianej dyrektywy unijnej.

Wspomnieliśmy jednak również, że próg rejestracji do VAT w Wielkiej Brytanii wynosi 85 000 GBP sprzedaży podlegającej pod VAT rocznie. Co to oznacza? Otóż to, że brytyjskie firmy sprzedające przez Amazon FBA w UK są zobowiązane do rejestracji do VAT dopiero po przekroczeniu tego progu!

Pewnie zastanawiasz się teraz, po co w ogóle piszemy o takiej możliwości, jeśli artykuł ten kierowany jest do osób mieszkających na co dzień w Polsce, prowadzących firmy zarejestrowane na terenie Rzeczypospolitej. Mitem jest, że mieszkając na co dzień w Polsce musisz prowadzić tutaj firmę

Zakładając, że planujesz sprzedaż na brytyjskim Amazon FBA w modelu dropshipping, możesz w tym celu zarejestrować swoją firmę w Wielkiej Brytanii i tym samym płacić VAT w UK dopiero w momencie, kiedy Twój pomysł na biznes okaże się trafiony (85 000 GBP przychodów ze sprzedaży to dowód w zupełności wystarczający).

Planujesz rozpocząć sprzedaż na Amazon FBA? Może korzystasz już z platformy Amazon, lecz za niedługo Twoja firma będzie potrzebowała zarejestrować się do VAT w UK?

Napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą – odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, a jeśli to możliwe – pomożemy!

 

 

Napisz do nas

Data ostatniej aktualizacji artykułu: