add_filter( 'wpforms_frontend_missing_assets_error_js_disable', '__return_true');

Spółka LTD a działalność w Polsce

W tym artykule postaramy się opisać jakich czynności sugerujemy nie podejmować na terenie Polski, jeśli chcesz bez komplikacji prowadzić swoją działalność jako spółka LTD. Prowadząc firmę ponosisz koszty i jak pewnie wiesz, wiele z nich może być traktowane jako koszty uzyskania przychodu w spółce LTD. Jeśli jednak chciałbyś prowadzić spółkę LTD, w której kwalifikowanie niżej opisanych czynności jako kosztu uzyskania przychodu będzie koniecznością, nie będziesz mógł prowadzić swojego biznesu w całości w Wielkiej Brytanii.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Spółka LTD a działalność w Polsce – czego nie należy robić?

Poniżej opiszemy w skrócie czynności, którymi spółka LTD nie powinna się zajmować oraz koszty, których na terenie Polski nie powinna pokrywać.

Wynajem nieruchomości w Polsce
Kupno samochodu w leasingu
Opłata abonamentu za telefon komórkowy
Zatrudnianie pracowników na umowy o pracę lub zlecenia
Kupno mebli i sprzętu biurowego
Płacenie kartą firmową za osobiste wydatki dyrektora

Wynajem nieruchomości w Polsce

Ze względu na Artykuł 5. Konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania, Twoja spółka LTD nie powinna posiadać w Polsce stałej, fizycznej placówki prowadzenia działalności – nie możesz wynająć na nią biura, warsztatu, czy nieruchomości dla celów zarobkowych, ponieważ będzie to oznaczało, że Twoja firma posiada w Polsce zakład w rozumieniu Konwencji.

Wyjątkiem jest tutaj działalność pomocnicza, jak np. magazyn, choć i w tym przypadku sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ jeśli chcesz wysyłać produkty z magazynu w Polsce, będziesz musiał zarejestrować swoją spółkę do polskiego VAT-u.

Kupno samochodu w leasingu

Konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania nie wyklucza bezpośrednio możliwości, by spółka LTD posiadała samochód zarejestrowany na terenie Polski, lecz ze względu na dowolność interpretacji jaką owa Konwencja pozostawia, wszystkim klientom odradzamy taką czynność.

Niezależnie od tego, czy chodzi o leasing takiego samochodu na spółkę, kupno czy wniesienie go do spółki w ramach kapitału zakładowego – firma zarejestrowana w Anglii nie powinna posiadać w Polsce samochodu, jeśli nie chce wzbudzać u polskich urzędów podejrzeń co do swojej rezydencji podatkowej.

Jeśli potrzebujesz korzystać z samochodu, motoru, czy nawet roweru do celów służbowych, zawsze możesz posłużyć się własnym pojazdem, a ze spółką rozliczyć się poprzez kilometrówkę.

Opłata abonamentu za telefon komórkowy

Podobnie jak z samochodem, lepiej będzie, jeśli koszt abonamentu za telefon komórkowy pokryjesz z własnej kieszeni, a nie z rachunku firmowego spółki.

Uwzględnienie takiego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu w spółce będzie wyglądało podejrzanie. Szczególnie jeśli będziesz opłacał ten abonament jedynie na terenie Polski, a w Wielkiej Brytanii już nie.

Zatrudnianie pracowników na umowy o pracę lub zlecenia

W Wielkiej Brytanii nie istnieją umowy cywilnoprawne. Jedyną rozpoznawalną umową jest odpowiednik polskiej umowy o pracę.

Brytyjska spółka może teoretycznie podpisywać polskie umowy z pracownikami, lecz wyjątkowo w tym przypadku, potrzebujemy zastanowić się nad tym, jak taką umowę zinterpretuje brytyjski urząd skarbowy.

Umowa zlecenia z jego perspektywy będzie tym samym co umowa o pracę, a zatrudnianie pracowników na umowę o pracę w Wielkiej Brytanii wiąże się ze sporymi kosztami po stronie pracodawcy, które po przekroczeniu kwot wolnych często przewyższają nawet podatki płacone w Polsce!

Sugerujemy, aby spółki LTD podpisywały z polskimi pracownikami jedynie umowy o dzieło (jeśli oczywiście rozliczenie B2B lub mianowanie pracownika na stanowisko dyrektora nie wchodzą w grę). Wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło podpisanej między spółką LTD a pracownikiem z Polski nie powinno przekraczać 758 GBP miesięcznie na wypadek, gdyby HMRC zdecydowało się potraktować nawet taką umowę jako umowę o pracę.

Od tej umowy, pracownik w Polsce odprowadzi odpowiedni podatek dochodowy, zaś spółka LTD, jako pracodawca, nie odprowadzi żadnych podatków ani składek na ubezpieczenie, ponieważ 758 GBP miesięcznie to właśnie próg wolny od składek na ubezpieczenie i podatku dochodowego w UK.

Kupno mebli i sprzętu biurowego

Artykuł 5. Konwencji wyraźnie wskazuje na to, że posiadanie biura w Polsce oznacza posiadanie zakładu na terenie Polski.

Zdarza się, że przedsiębiorcy prowadzący spółki LTD wynajmują biura w Polsce na siebie, czyli osoby fizyczne, ale już wyposażenie dla tych biur kupują przez spółkę LTD. Teoretycznie, wyposażenie biurowe można kupić w Polsce i przewieźć w dowolne miejsce, lecz w razie jakiejkolwiek kontroli, jeśli wraz z fakturami za kupno wyposażenia nie będziesz w stanie okazać faktur lub umów na transport sprzętu na teren Wielkiej Brytanii – dla urzędu oznacza to, że biuro posiadasz w Polsce.

Płacenie kartą firmową za osobiste wydatki dyrektora

Spółka LTD posiada własną, odrębną od jej udziałowców i dyrektorów, osobowość prawną. Dlatego też, spółka musi zarejestrować własny rachunek bankowy i nie może posługiwać się rachunkiem osobistym dyrektora.

Działa to w obie strony. Tak jak spółka nie może korzystać z rachunku dyrektora do celów biznesowych, tak dyrektor nie może korzystać z rachunku firmowego spółki do celów osobistych.

Wydatki na obiady (z klientem czy samodzielnie), ubrania (jeśli nie są to ubrania służbowe), części samochodowe lub rowerowe (jeśli pojazdy nie stanowią majątku spółki), czy wszelkiego rodzaju wydarzenia niezwiązane z działalnością firmy powinny być pokrywane przez dyrektora, nie spółkę.

Jeśli więc chcesz pokryć własny wydatek z konta firmowego spółki, musisz najpierw wypłacić z niej pieniądze przez pensję dyrektorską, pożyczkę lub dywidendę.

Jeśli musisz pokryć przez firmę któreś z powyższych kosztów, jakie są Twoje alternatywy?

W niektórych branżach wydatki i czynności opisane powyżej są nieodłączną częścią prowadzenia biznesu. Jeśli sam działasz w takiej branży, a mimo to chciałbyś zarządzać swoim biznesem z Wielkiej Brytanii, poniżej opiszemy dostępne dla Ciebie alternatywy.

Spółka LTD z oddziałem w Polsce

Jeśli chcesz pokrywać wszelkiego rodzaju koszty działalności na terenie Polski przez spółkę LTD, możesz zrobić dokładnie to, co sugeruje i przewiduje Konwencja, czyli zarejestrować dla swojej firmy w UK oddział w Polsce.

Będzie to oznaczało, że ze wszystkich dochodów osiągniętych na terenie Polski, będziesz musiał rozliczać się z polskim urzędem skarbowym. Oddział Twojej spółki będzie podlegał pod polską ustawę o rachunkowości. Będzie także musiał rozliczać się tutaj ze wszelkich umów i faktur oraz odprowadzać powstały podatek CIT w Polsce.

W praktyce, posiadanie oddziału na terenie Polski można przyrównać do posiadania w 100% podległej i powiązanej ze spółką LTD spółki z o.o. na terenie Polski.

Jeśli więc z perspektywy przedsiębiorcy posiadanie oddziału w Polsce wygląda niemal tak samo jak prowadzenie tutaj spółki z o.o., dlaczego nie zdecydować się od razu na rejestrację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na terenie RP? To właśnie chcielibyśmy Ci zaproponować jako drugą z możliwości.

Spółka LTD + spółka z o.o. w Polsce

Z naszego doświadczenia, jak i z doświadczenia naszych klientów i zaprzyjaźnionych przedsiębiorców wynika, że prowadzenie równolegle dwóch przedsiębiorstw – polskiej spółki z o.o. i brytyjskiej spółki LTD jest znacznie wygodniejsze niż prowadzenie zagranicznej spółki z oddziałem w Polsce.

Na pierwszy rzut oka może się to wydawać dość zaskakujące, ale spróbuj spojrzeć na to rozwiązanie z nieco innej perspektywy.

Rozdzielność obu firm oznacza brak wspólnych zobowiązań – spółka z o.o., nawet w momencie bankructwa nie pociągnie za sobą powiązanej spółki LTD.

Działając na terenie Polski, spółka z o.o. będzie obsługiwać przede wszystkim polskich klientów, rozliczać się w polskim systemie, a co za tym idzie, nie będzie miała wpływu na komfort prowadzenia firmy w Wielkiej Brytanii. Podejście polskich i brytyjskich urzędów do przedsiębiorcy jest skrajnie różne, a w tym przypadku, jeden system nie będzie miał z drugim styczności.

Jak założyć spółkę z o.o.? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz na blogu SOVA Księgowość.

Masz jakiekolwiek pytania na temat tego artykułu, zastanawiasz się czy prowadzenie spółki LTD w Twoim przypadku będzie obarczone większym ryzykiem lub myślisz o założeniu równoległej spółki z o.o.? Skontaktuj się z nami lub umów na bezpłatną konsultację z jednym z naszych ekspertów – z chęcią pomożemy!

4.4/5 - (58 votes)
Zniesienie limitu składek ZUS – konsekwencje, rozwiązania

Zniesienie limitu składek ZUS – konsekwencje, rozwiązania

W dzisiejszym artykule przeanalizujemy potencjalne konsekwencje gospodarcze wynikające z ostatnio uchwalonej przez polski Sejm ustawy dotyczącej zniesienia górnego limitu składek...
Read More
Skąd tyle polskich firm w Anglii?

Skąd tyle polskich firm w Anglii?

"Na szczególną uwagę zasługuje rynek brytyjski, który cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców naszego kraju, czego dowodzą dane opublikowane przez...
Read More
Kto może założyć firmę w Anglii?

Kto może założyć firmę w Anglii?

Kim są i skąd pochodzą dyrektorzy brytyjskich spółek LTD? Kto może założyć firmę w Anglii?
Read More
Koszty delegacji pracownika lub dyrektora spółki LTD

Koszty delegacji pracownika lub dyrektora spółki LTD

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale koszty delegacji dyrektora bądź pracownika spółki LTD mogą zostać pokryte przez firmę.
Read More
Jak założyć spółkę LTD bez wyjazdu do UK?

Jak założyć spółkę LTD bez wyjazdu do UK?

Czy da się zarejestrować firmę w Anglii bez wyjazdu do Wielkiej Brytanii? Okazuje się, że tak i z tego artykułu...
Read More
Corporation Tax w 2023 roku – zmiany

Corporation Tax w 2023 roku – zmiany

Wraz z początkiem kwietnia zmieniła się główna stawka podatku Corporation Tax. Nie obowiązuje już niezależna od dochodów stawka liniowa wynosząca...
Read More
Inland Border Facility – Punkt Odprawy Śródlądowej

Inland Border Facility – Punkt Odprawy Śródlądowej

Niniejszy artykuł został poświęcony tematowi Inland Border Facility. Dowiesz się z niego kiedy trzeba stawić się w Inland Border Facility,...
Read More
Przepisy celne w UK

Przepisy celne w UK

Choć oficjalnie UK opuściła UE 01.01.2021 r., to zmiany w dotychczasowych zasadach regulujących wymianę handlową zachodziły i zachodzą etapami, stąd...
Read More
Dowód pochodzenia

Dowód pochodzenia

Dowód pochodzenia jest niezbędny do prawidłowego rozpoznania stawki cła właściwej dla przewożonego towaru. Istotnym czynnikiem wpływającym na tę stawkę jest...
Read More
Pochodzenie towarów

Pochodzenie towarów

Na potrzeby nakładania ceł importowych stosowane jest m.in. kryterium kraju pochodzenia sprowadzanego towaru. Kraj, z którego towary są pierwotnie wywożone,...
Read More
Zwolnienie z cła

Zwolnienie z cła

Cło jest opłatą nakładaną na towary podczas ich importu lub eksportu dokonywanego przez granice celne państwa. Rząd wykorzystuje cło przede...
Read More
Kody towarowe

Kody towarowe

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską z końcem 2020 roku, dlatego obecnie przewóz towarów z i do UK obarczony jest obowiązkiem...
Read More
Cło Wielka Brytania

Cło Wielka Brytania

Unia Europejska, której jedną z reguł działania jest unia celna, gwarantowała swobodny przepływ towarów między krajami członkowskimi. To dlatego sprzedając...
Read More
MTD dla spółek zarejestrowanych do VAT UK

MTD dla spółek zarejestrowanych do VAT UK

Od kilku lat można zauważyć śmiałe działania brytyjskiego urzędu skarbowego podejmowane w kierunku osiągnięcia pełnej cyfryzacji administracji podatkowej. Jak podaje...
Read More
VAT a usługi związane z gruntem

VAT a usługi związane z gruntem

Dotychczas na naszym blogu poruszaliśmy obowiązki rejestracji i rozliczania VAT w Wielkiej Brytanii z perspektywy szeroko pojętego e-commerce, świadczenia usług...
Read More
Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

Dla sprzedawców wchodzących na rynek brytyjski istotną kwestią jest ustalenie, ile wynosi podatek VAT od towarów i usług, które sprzedają....
Read More
VAT – podstawowe problemy Wielka Brytania

VAT – podstawowe problemy Wielka Brytania

Sprzedaż swoich usług czy towarów do Wielkiej Brytanii często wiąże się z koniecznością dokonania rejestracji firmy do VAT UK oraz...
Read More
Wielka Brytania – wszystko o podatku VAT

Wielka Brytania – wszystko o podatku VAT

Na naszym blogu kwestię rejestracji do VAT w Wielkiej Brytanii omawialiśmy wielokrotnie. Staraliśmy się przybliżyć jak najwięcej aspektów, które będą...
Read More
Księgowość Amazon – spółka z o.o. | JDG | LTD

Księgowość Amazon – spółka z o.o. | JDG | LTD

Amazon, to platforma sprzedażowa, której nikomu nie trzeba przedstawiać. W 2019 roku tuż przed pandemią, która w przypadku sektora e-commerce...
Read More
Spedycja Wielka Brytania – rozliczenie VAT

Spedycja Wielka Brytania – rozliczenie VAT

W naszym ostatnim artykule "Usługi transportowe do Wielkiej Brytanii – VAT 2021" poruszyliśmy zagadnienie świadczenia usług transportu towarowego w Wielkiej...
Read More
{"slide_show":3,"slide_scroll":1,"dots":"true","arrows":"true","autoplay":"true","autoplay_interval":3000,"speed":600,"loop":"true","design":"design-1"}

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google

Polityka Prywatności i Plików Cookies Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając z tej strony akceptujesz używanie cookies, zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki internetowej.
Zgoda