Umowa o dzieło a spółka LTD

Temat umowy o dzieło poruszyliśmy już przy okazji artykułu Jak zarabiać więcej? Nie zaszkodzi jednak zacząć od drobnego przypomnienia.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Co to jest umowa o dzieło?

Umowa o dzieło jest umową rezultatu. Jest ona umową cywilnoprawną, co oznacza, że nie jest regulowana Kodeksem pracy, lecz Kodeksem cywilnym.

Umowa o dzieło z zasady nie zobowiązuje przyjmującego zamówienie do wykonania określonego dzieła samodzielnie. Z perspektywy prawa i pracodawcy istotne jest jedynie osiągnięcie wyżej wspomnianego rezultatu.

Umowa ta może zostać zawarta również z zagranicznym podmiotem, może być spisana w dowolnym języku oraz w dowolnej formie – ustnie, pisemnie lub przez e-mail.

Podatek od umowy o dzieło

W umowie o dzieło przyjmujący zamówienie nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne ani zdrowotne. Jedyne czym musi się martwić to podatek dochodowy.

Może on zostać odprowadzony do urzędu skarbowego przez zamawiającego, kiedy jego rezydencja podatkowa mieści się w Polsce. Jeśli dochodzi do podpisania umowy z zagranicznym podmiotem prawnym, jak np. ze spółką LTD – obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego leży po stronie przyjmującego zamówienie. Nie zmienia się jego wysokość, a jedynie to, kto wykonuje przelew na konto urzędu skarbowego.

Standardowo stawka podatku dochodowego wynosi 17%, jednak nie jest przesądzone, że wykonawca będzie musiał odprowadzić do urzędu pełne 17% wynagrodzenia, a to ze względu na:

Koszty uzyskania przychodu w umowie o dzieło

Koszty uzyskania przychodu mogą zostać wykorzystane jedynie w przypadku, gdy praca na rzecz osiągnięcia określonego rezultatu zostanie wykonana samodzielnie przez przyjmującego zamówienie.

Zależnie od tego jaki rodzaj dzieła zostanie określony w umowie, do zredukowania kwoty podatku dochodowego można wykorzystać koszty uzyskania przychodu.

Jeśli dochodzi do przekazania praw autorskich (np. w przypadku programistów lub artystów), prawo pozwala na na zakwalifikowanie 50% wynagrodzenia jako kosztów uzyskania przychodu (suma odliczonych kosztów nie może przekroczyć 85 528 zł). W pozostałych przypadkach będzie to najczęściej 20%.

Katalog osób uprawnionych do 50% autorskich kosztów uzyskania przychodu możesz znaleźć w art. 22 ust. 9 pkt 1-3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Co istotne, od stycznia 2018 roku  został on mocno ograniczony.

W tej sytuacji podatek odprowadzany jest od kwoty pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu. Dla przykładu przyjmijmy 1 000 zł jako wynagrodzenie ustalone w umowie:

  • z przekazaniem praw autorskich:
    50% * 1 000 zł = 500 zł
    podatek = 17% * 500 = 85 zł
  • bez przekazania praw autorskich:
    20% * 1 000 zł = 200 zł
    podatek = 17% * 800 = 136 zł

Podatek dochodowy od wynagrodzenia z tytułu umowy o dzieło płaci się do 20. dnia kolejnego miesiąca od daty otrzymania wynagrodzenia.

Jak zawrzeć umowę o dzieło ze spółką LTD?

W praktyce umowa o dzieło podpisywana ze spółką LTD nie różni się wiele od umowy o dzieło podpisywanej z polskim podmiotem gospodarczym.

Jak już wiesz, obowiązek opłacenia podatku dochodowego leży w tym przypadku po stronie przyjmującego zamówienie, a umowa może zostać sporządzona w dowolnym języku i zawarta w dowolnej formie.

Warto pamiętać, że miesięczne wynagrodzenie dla jednego wykonawcy z tytułu umowy o dzieło nie powinno przekraczać 758 GBP.

Dlaczego? Ponieważ w Wielkiej Brytanii nie ma takiego jak w Polsce rozgraniczenia na umowę o dzieło, zlecenia oraz o pracę. Jest to nieco bardziej uproszczone (podobnie jest w przypadku rachunków i faktur) i usługi na rzecz firmy wykonywane są na podstawie umowy o pracę.

758 GBP miesięcznie to kwota wynagrodzenia wolna od jakiegokolwiek podatku, czy też składek na ubezpieczenie w UK. Jeśli umowa o dzieło będzie podpisywana z pracownikiem regularnie, urząd brytyjski może dopatrzyć się w niej zatrudnienia – ograniczenie w ww. postaci zapewni brak komplikacji nawet w takiej sytuacji.

Masz jeszcze jakiekolwiek pytania? Zastanawiasz się nad tym jak podejść do konkretnego przypadku zatrudnienia, czy świadczenia usług na rzecz spółki LTD? Napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację.

4.9/5 - (17 votes)

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google