Księgowość Amazon – spółka z o.o. | JDG | LTD

Amazon, to platforma sprzedażowa, której nikomu nie trzeba przedstawiać. W 2019 roku tuż przed pandemią, która w przypadku sektora e-commerce okazała się nad wyraz łaskawa, Amazon stanowił aż 13,3% światowego rynku e-commerce. Już ta jedna statystyka pokazuje, jak wielkim globalnym graczem stał się Amazon. Nic więc dziwnego, że niemal każdy przedsiębiorca, który zaczyna lub trwa już w swojej przygodzie z handlem internetowym, prędzej czy później rozważa wejście ze swoimi produktami na rynek m.in. brytyjski przy pomocy platformy Amazon. Poniższy artykuł został poświęcony tej podróży z perspektywy polskiego przedsiębiorcy.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Jak zacząć sprzedawać na Amazon?

Rozpocząć sprzedaż na Amazon w UK możesz zarówno jako spółka z o.o., jak i jednoosobowa działalność gospodarcza. Oczywiście każdy z tych podmiotów ma swoje charakterystyczne cechy, których odpowiednie przeanalizowanie pozwoli wybrać faworyta, najlepiej odpowiadającego Twoim potrzebom. Jeżeli zależy Ci na takim kompleksowym porównaniu tych form w kontekście prowadzenia firmy w sektorze e-commerce, to odnajdziesz je w artykule Sklep internetowy – PKPiR czy pełna księgowość?

Amazon – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Jedną z najczęściej wybieranych spółek kapitałowych jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Podmiot ten jest tzw. spółką prawa handlowego, i działa przede wszystkim na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych (KSH). Spółka z o.o. stanowi osobę prawną co w praktyce oznacza, iż w obrocie prawnym występuje jako pełnoprawny podmiot, niezależny od swoich udziałowców.

Z najistotniejszych plusów tej formy prowadzenia działalności można wyróżnić:

  • CIT 9%*;
  • brak ZUS**;
  • brak odpowiedzialności majątkiem własnym za zobowiązania;
  • możliwość wypłaty dywidendy;
  • szerszy obraz na sytuację finansową spółki dzięki pełnym księgom rachunkowym.

*dla małych podatników.
**przy odpowiedniej strukturze udziałów

Więcej na temat spółki przeczytasz w artykule Spółka z o.o. – co musisz wiedzieć?

Decydując się na spółkę z o.o., należy niewątpliwie liczyć się z podwójnym opodatkowaniem (osobno spółki oraz jej właścicieli), jak i wyższymi kosztami księgowymi będącymi konsekwencją obowiązkowej pełnej księgowości niemniej dla wielu brak ZUS oraz możliwość skorzystania z preferencyjnego CIT-u na poziomie 9%, rekompensuje tę niedogodność.

Dla tych jednak, którzy wybierając formę prowadzenia działalności, kierują się przede wszystkim kryterium kosztów, jednoosobowa działalność gospodarcza może być dobrym wyborem.

Amazon – jednoosobowa działalność gospodarcza

Tę formę prowadzenia biznesu możesz wykonywać bez żadnych skomplikowanych struktur prawnych, czy odrębnych organizacji. Wystarczy, że zarejestrujesz siebie jako przedsiębiorcę, wypełniając wniosek CEIDG-1 i niemal natychmiastowo możesz wkraczać w świat biznesu we własnym imieniu, jako osoba fizyczna. Ta prostota spowodowała, że jednoosobowa działalność jest najczęściej wybieraną formą prowadzenia firmy. 

Do zdecydowanych zalet tego rozwiązania należy:

  • brak podwójnego opodatkowania;
  • możliwość wyboru wygodnej formy opodatkowania np. 3% ryczałtu;
  • łatwość zarejestrowania i prowadzenia, oraz ewentualnego wyrejestrowania;
  • niskie koszty obsługi księgowej.

Więcej na temat najpopularniejszej formy prowadzenia działalności w Polsce przeczytasz w artykule Jednoosobowa działalność gospodarcza – co musisz wiedzieć?

Niestety popularność nie idzie w parze z całkowitym brakiem wad, z prowadzeniem JDG wiąże m.in. konieczność opłacania ZUS nawet w przypadku braku przychodów czy osobowa odpowiedzialność za zobowiązania działalności, przez którą nie trudno o spotkanie z komornikiem.

Amazon – podatek

Taka platforma jak Amazon daje wiele możliwości prowadzenia za jej pośrednictwem handlu  internetowego. Wyróżnić można dwa główne warianty tj. FBM oraz FBA.

FBM zakłada, że to sprzedawca odpowiedzialny jest za magazynowanie, a następnie dostarczanie towaru do kupującego. Wówczas polska firma zwykle realizuje taką wysyłkę bezpośrednio z Polski. Z kolei FBA to model, w którym to Amazon przejmuje ze sprzedawcy obowiązki magazynowania i dostarczania zakupionych produktów do kupujących. Amazon do tego celu używa swoich magazynów położonych w Anglii, dzięki czemu jest w stanie zapewnić standard wysyłki towaru w najkrótszym możliwym czasie, zwykle 24 h.

Z perspektywy Polskiego przedsiębiorcy te dwa modele stanowią klucz do jego późniejszych obowiązków podatkowych, jako że miejsce magazynowania oraz wysyłki towaru jest kluczowe do celów VAT.

Gdy wysyłka realizowana jest z UK przy pomocy Amazon (FBA), polski sprzedawca co do zasady zobowiązany jest do rejestracji na VAT w UK od momentu pierwszej transakcji tzn., że nie obowiązują go limity zwalniające z rejestracji do określonego progu obrotów. Szczegóły dotyczące rozliczenia takich transakcji zostały opisane w artykule VAT UK dla podmiotów zagranicznych.

W modelu FBM z wysyłką z Polski przedsiębiorca co do zasady rozlicza sprzedaż do UK na zasadach eksportu, stosując 0% VAT w Polsce. Wyjątek stanowią dostawy hurtowe (B2B), podczas których wykorzystywana jest reguła DDP, która szczerzej została opisana przez nas w artykule DDP – sprzedaż do UK po Brexit | Rejestracja do VAT w UK.

Polska firma vs LTD w UK

Ostatnio opisaliśmy sposób wystartowania na Amazon GB w formie brytyjskiego odpowiednika spółki z o.o. – spółki Limited, w artykule Spółka LTD a sprzedaż na Amazon. Jak opisane wyżej polskie formy prowadzenia działalności wypadają w starciu z LTD?

Niewątpliwym plusem polskiego podmiotu jest potencjalnie jego niższe opodatkowanie, jako że spółka LTD odprowadza od swojego dochodu 19% Corporation Tax natomiast większość sp. z o.o. ma możliwość odprowadzania 9% CIT, z kolei jednoosobowa działalność gospodarcza może wiązać się z opłacaniem zaledwie 3% lub 5,5% podatku na zasadach ryczałtu. 

Kolejną zaletą sp. z o.o. czy jednoosobowej działalności gospodarczej jest zawarcie prowadzonego e-commerce w ramach jednego podmiotu, co niewątpliwie ułatwia zarządzanie i sprawowanie nad nim kontroli, szczególnie w dobie mnożących się przepisów prawnych, kolejnych obostrzeń czy również wyjątkowo konkurencyjnej branży, jaką jest handel internetowy.

Oczywiście i takie rozwiązanie ma swoje dwie strony medalu. Rynek brytyjski charakteryzuje się wyjątkową dla siebie specyfiką, jaką jest pewne faworyzowanie krajowych podmiotów względem zagranicznych. Brytyjczycy zwyczajnie chętniej kupują od zarejestrowanych w UK brytyjskich spółek Limited, aniżeli polskich dostawców, co wyraźnie wpływa na wyniki sprzedażowe przez nie osiągane.

Podsumowanie

Wyjście ze swoimi produktami za granicę dla polskich przedsiębiorców staje się swego rodzaju standardem dzięki obniżeniu barier, jakie niegdyś temu towarzyszyły. Duży wkład w to mają m.in. platformy sprzedażowe, za których pomocą krajowi sprzedawcy, zakładając konto i wystawiając swój towar, mogą dotrzeć do grup konsumenckich wcześniej dla nich niedostępnych. Jedną z destynacji, którą najczęściej wybierają Polscy przedsiębiorcy, jest Wieka Brytania a środkiem do niej, jest handel na Amazon. Mogą oni wówczas bezpośrednio z poziomu swojej formy prawnej – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością czy jednoosobowa działalność gospodarcza – taki krok wykonać, pamiętając wówczas o kluczowej z perspektywy VAT, formy sprzedaży na Amazon.

Jeżeli warunki towarzyszące sprzedaży na Amazon GB jako polski podmiot nie są dla danego przedsiębiorcy zadowalające, wówczas może on rozważyć zarejestrowanie na Wyspach spółki Limited. Każde z omawianych rozwiązań w niniejszym artykule może wyglądać nieco inaczej dla różnych przedsiębiorców, dlatego warto je szczegółowo przeanalizować zgodnie ze specyfiką właściwą dla Twojego biznesu.

Celem niniejszego artykułu było przybliżenie aspektów towarzyszących wejściu na rynek brytyjski polskiemu przedsiębiorcy, który rozważa rozpoczęcie handlu na Amazon. Mamy nadzieję, że okazał się on pomocny w realizacji tego kroku.

Jako biuro rachunkowe specjalizujemy się w rejestracji oraz rozliczeniach zarówno VAT UK dla Polskich przedsiębiorców, jak i spółek Limited, dlatego jeżeli masz jakiekolwiek pytania na ten temat lub chciałbyś poznać naszą ofertę skrojoną na miarę Twoich potrzeb — napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację z naszym specjalistą. Chętnie pomożemy!

5/5 - (4 votes)

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google