+48 12 210 08 78 (pon-pt 9-20, sob 9-13) info@sovaaccounting.pl

Czy da się zarejestrować firmę w Anglii bez wyjazdu do Wielkiej Brytanii? Okazuje się, że tak i z tego artykułu dowiesz się dokładnie jak to zrobić!

Jak pewnie wiesz, jakiś czas po formalnej rejestracji spółki LTD powinieneś przygotować się na wyjazd do Wielkiej Brytanii w celu uzyskania National Insurance Number, czyli NIN. Sugerujemy abyś to zrobił ponieważ:

  • Jedna osoba z numerem NIN w spółce jest potrzebna aby uruchomić wypłaty dla dyrektorów

Jeśli nie mieszkasz na co dzień w UK i nie jesteś tam ubezpieczony, wyjazd do Anglii konieczny jest jedynie z powyższego powodu. Czy w takim razie da się jakoś ominąć konieczność wyjazdu?

Tak! Możesz na przykład zatrudnić w spółce tzw. dyrektora nominowanego.

Kim jest dyrektor nominowany?

Dyrektor nominowany to osoba posiadająca w spółce pasywne stanowisko w zarządzie, często w zamian za inną osobę, inwestora lub firmę.

Jest to rozwiązanie wykorzystywane często przez przedsiębiorców rejestrujących spółki w Wielkiej Brytanii, ale i w wielu innych krajach (jak np. Australia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, czy Singapur), gdzie wymagane jest aby w zarządzie zasiadał rezydent lub obywatel danego kraju.

Dyrektorzy nominowani pojawiają się w spółkach LTD głównie w dwóch sytuacjach:

Kiedy realny właściciel spółki chce zachować anonimowość (dane dyrektorów spółek LTD są w Wielkiej Brytanii upubliczniane)

W tej sytuacji potrzeba zatrudnienia w spółce dyrektora nominowanego może wykroczyć w czasie poza sam okres rejestracji spółki. W niektórych dokumentach (jak np. zeznania roczne i niektóre kontrakty, czy umowy zawierane przez spółkę) może być wymagany podpis dyrektora, w tym przypadku – dyrektora nominowanego.

Trzeba jednak dodać, że to rozwiązanie nie jest już aktualne. Od pewnego czasu, przy rejestracji każdej spółki LTD poza danymi dyrektora, konieczne jest podanie danych osoby sprawującej nad spółką kontrolę, tzw. Person with Significant Control (PSC). PSC to każda osoba posiadająca w firmie 25% lub więcej udziałów, tak więc w chwili obecnej nie sugerujemy już wykorzystywania usługi dyrektora nominowanego w celu zachowania anonimowości.

Kiedy polski przedsiębiorca zakładając spółkę LTD chce uniknąć wyjazdu do Wielkiej Brytanii

Aby zarejestrować spółkę LTD w PAYE (brytyjskim systemie płacowym) przez Internet i uruchomić Payroll, czyli wypłaty, potrzebny jest co najmniej jeden dyrektor posiadający NIN.

Zwykle, sugerujemy rejestrację w PAYE jak najszybciej, ponieważ większość przedsiębiorców firmy w Anglii woli wypłacać z niej pieniądze już od początku działalności. W tej sytuacji, jeśli samodzielnie nie jesteś w stanie wyjechać do Anglii w celu wyrobienia NIN, możesz zatrudnić w spółce dyrektora nominowanego, który opuści ją po dokonaniu rejestracji (najczęściej w drugim miesiącu działania spółki).

Zdarzało się jednak, że dla osób chcących zarejestrować firmę w Anglii we współpracy z nami, konieczność zatrudnienia dyrektora nominowanego stanowiła przeszkodę. Dlatego też znaleźliśmy jeszcze jeden sposób na rejestrację spółki LTD i aktywację jej w PAYE bez konieczności wyjazdu do Wielkiej Brytanii ze strony osób ją zakładających.

Chciałbyś zarejestrować firmę w Anglii bez wyjazdu do UK i dyrektora nominowanego? Napisz do nas – chętnie pomożemy!

Jakie są obowiązki dyrektora nominowanego i inne korzyści wynikające z jego zatrudnienia?

Konto bankowe

W niektórych krajach obecność dyrektora wymagana jest podczas rejestracji konta bankowego dla firmy. W tej sytuacji inwestorzy mogą zatrudnić dyrektorów nominowanych unikając tym samym konieczności podróży do danego kraju.

Jednak podobnie jak wprzypadku wykorzystania dyrektora nominowanego w celu zachowania anonimowości w firmie, to rozwiązanie stosowane jest już coraz rzadziej. Większość banków wymaga podania danych każdego PSC oraz każdego dyrektora pełniącego funkcję w firmie, a w przypadku zmian w zarządzie, banki decydują się czasami nawet na chwilową blokadę konta do momentu aż dane nowego dyrektora nie zostaną wprowadzone i jego tożsamość potwierdzona.

Licencje i rejestracja w urzędach

Zdarza się również, że dyrektor danej firmy musi być obecny przy jej rejestracji w lokalnym urzędzie skarbowym, innej organizacji rządowej lub podczas procesu ubiegania się o konkretną licencję. Jak wyżej, inwestor może zaoszczędzić sporo czasu i energii powołując w tym celu dyrektora nominowanego.

Czy jest jakieś ryzyko w związku z wykorzystywaniem nominowanych dyrektorów w spółce?

Jeśli zatrudniasz dyrektora nominowanego jedynie do celów rejestracji spółki w PAYE i uruchomienia Payroll, ryzyko pozostaje znikome, ponieważ w momencie kiedy dopełni on swój obowiązek taki dyrektor rezygnuje z pełnionej funkcji i odchodzi z firmy.

Ryzyko pojawia się jednak, kiedy planujesz zatrudnić dyrektora nominowanego na dłuższy okres czasu.

Dyrektor nominowany z założenia powinien pozostawać w spółce w roli pasywnej, wszelkie wybory i decyzje pozostawiając do podjęcia udziałowcom. Wciąż jednak stanowisko dyrektora nadaje mu w firmie pewnego rodzaju władzę i w oczach prawa jest on zdolny do działania w jej imieniu, np. w relacjach z klientami, partnerami, czy instytucjami rządowymi, bez konieczności uzyskania zgody od inwestorów.

Dlatego też ważne jest, aby w przypadku kiedy planujesz zatrudnić dyrektora nominowanego na dłużej niż miesiąc, wybrać na to stanowisko osobę zaufaną. Podpisując umowę z dyrektorem nominowanym możesz również zawrzeć w niej wytyczne dotyczące podejmowanych przez dyrektora decyzji.

W celu dodatkowego zabezpieczenia interesów Twoich i firmy, rozpoczynając współpracę z dyrektorem nominowanym, możesz poprosić go o podpisanie rezygnacji in blanco, która będzie mogła zostać wykorzystana w momencie kiedy uznasz jakiekolwiek działania dyrektora za niestosowne i szkodliwe dla firmy.

Myślisz o rejestracji spółki LTD bez wyjazdu do UK, bo znasz jej zalety i wiesz, że będzie to rozwiązanie w sam raz dla Ciebie? Skontaktuj się z nami i opisz swoją sytuację lub umów się na bezpłatną konsultację z jednym z naszych doradców – pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie!

Jak Założyć Spółkę LTD Bez Wyjazdu do UK?
4.9 (98.75%) 16 votes