Jak założyć spółkę LTD bez wyjazdu do UK?

Czy da się zarejestrować firmę w Anglii bez wyjazdu do Wielkiej Brytanii? Okazuje się, że tak i z tego artykułu dowiesz się dokładnie jak to zrobić!

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Większość artykułów jakiś czas po formalnej rejestracji spółki LTD sugeruje wyjazd do Wielkiej Brytanii w celu uzyskania National Insurance Number, czyli NIN. Dlaczego? Ponieważ jedna osoba z numerem NIN w spółce jest potrzebna aby uruchomić wypłaty dla dyrektorów. Przynajmniej tak brzmi większość wskazówek dla Polaków zakładających firmy w Anglii.

Jeśli nie mieszkasz na co dzień w UK i nie jesteś tam ubezpieczony, wyjazd do Anglii konieczny jest jedynie z powyższego powodu. Czy w takim możesz jakoś ominąć konieczność wyjazdu?

Tak! Możesz na przykład zatrudnić w spółce tzw. dyrektora nominowanego.

Kim jest dyrektor nominowany?

Dyrektor nominowany to osoba posiadająca w spółce pasywne stanowisko w zarządzie, często w zamian za inną osobę, inwestora lub firmę.

Jest to rozwiązanie wykorzystywane często przez przedsiębiorców rejestrujących spółki w Wielkiej Brytanii, ale i w wielu innych krajach (jak np. Australia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, czy Singapur), gdzie wymagane jest aby w zarządzie zasiadał rezydent lub obywatel danego kraju.

Dyrektorzy nominowani pojawiają się w spółkach LTD głównie w dwóch sytuacjach:

Kiedy realny właściciel spółki chce zachować anonimowość (dane dyrektorów spółek LTD są w Wielkiej Brytanii upubliczniane)

W tej sytuacji potrzeba zatrudnienia w spółce dyrektora nominowanego może wykroczyć w czasie poza sam okres rejestracji spółki. W niektórych dokumentach (jak np. zeznania roczne i niektóre kontrakty, czy umowy zawierane przez spółkę) może być wymagany podpis dyrektora (w tym przypadku – dyrektora nominowanego).

Trzeba jednak dodać, że to rozwiązanie nie jest już aktualne. Od pewnego czasu, przy rejestracji każdej spółki LTD, poza danymi dyrektora, konieczne jest podanie danych osoby sprawującej nad spółką kontrolę – tzw. Person with Significant Control (PSC). PSC to każda osoba posiadająca w firmie 25% lub więcej udziałów, tak więc w chwili obecnej nie sugerujemy już wykorzystywania dyrektora nominowanego w celu zachowania anonimowości.

Kiedy polski przedsiębiorca zakładając spółkę LTD chce uniknąć wyjazdu do Wielkiej Brytanii

Aby zarejestrować spółkę LTD w PAYE (brytyjskim systemie płacowym) przez Internet i uruchomić Payroll, czyli wypłaty, potrzebny jest co najmniej jeden dyrektor posiadający NIN.

Zwykle, sugerujemy rejestrację w PAYE jak najszybciej, ponieważ większość przedsiębiorców w Anglii woli wypłacać pieniądze już od początku działalności. W tej sytuacji, jeśli samodzielnie nie jesteś w stanie wyjechać do Anglii w celu wyrobienia NIN, możesz zatrudnić w spółce dyrektora nominowanego, który opuści ją po dokonaniu rejestracji (najczęściej w drugim miesiącu działania spółki).

Zdarzało się jednak, że dla osób chcących zarejestrować firmę w Anglii we współpracy z nami, konieczność zatrudnienia dyrektora nominowanego stanowiła przeszkodę. Czy w takim razie możliwa jest rejestracja spółki LTD i aktywacja PAYE bez wyjazdu do UK oraz bez angażowania dyrektora nominowanego?

Otóż tak! Jest to możliwe, aczkolwiek jako że ten proces zarezerwowaliśmy dla naszych stałych klientów, firm korzystających na bieżąco z naszej obsługi księgowej. Chciałbyś zarejestrować firmę w Anglii bez wyjazdu do UK i dyrektora nominowanego? Napisz do nas – chętnie pomożemy!

Jakie są obowiązki dyrektora nominowanego i inne korzyści wynikające z jego zatrudnienia?

Rachunek bankowy

W niektórych krajach obecność dyrektora wymagana jest podczas zakładania rachunku bankowego dla firmy. W tej sytuacji inwestorzy mogą zatrudnić dyrektorów nominowanych, unikając tym samym konieczności podróży do danego kraju.

Jednak podobnie jak w przypadku wykorzystania dyrektora nominowanego w celu zachowania anonimowości w firmie, to rozwiązanie stosowane jest już coraz rzadziej. Większość banków wymaga podania danych każdego PSC oraz każdego dyrektora pełniącego funkcję w firmie, a w przypadku zmian w zarządzie, banki decydują się czasami nawet na chwilową blokadę konta do momentu aż dane nowego dyrektora nie zostaną wprowadzone i jego tożsamość potwierdzona.

Licencje i rejestracja w urzędach

Zdarza się również, że dyrektor spółki musi być obecny przy jej rejestracji w lokalnym urzędzie skarbowym, innym organie rządowym lub podczas procesu ubiegania się o konkretną licencję. Jak wyżej, inwestor może zaoszczędzić sporo czasu i energii powołując w tym celu dyrektora nominowanego.

Czy jest jakieś ryzyko w związku z wykorzystywaniem dyrektorów nominowanych w spółce?

Jeśli zatrudniasz dyrektora nominowanego jedynie do celów rejestracji spółki w PAYE i uruchomienia Payroll, ryzyko pozostaje znikome, ponieważ w momencie kiedy dopełni on swój obowiązek taki dyrektor rezygnuje z pełnionej funkcji i odchodzi z firmy.

Ryzyko pojawia się jednak, kiedy planujesz zatrudnić dyrektora nominowanego na dłuższy okres.

Dyrektor nominowany z założenia powinien pozostawać w spółce w roli pasywnej. Wszelkie wybory i decyzje pozostawiając do podjęcia udziałowcom. Wciąż jednak stanowisko dyrektora nadaje mu w firmie pewnego rodzaju władzę i w oczach prawa jest on zdolny do działania w jej imieniu, np. w relacjach z klientami, partnerami, czy instytucjami rządowymi, bez konieczności uzyskania zgody od inwestorów.

Dlatego też ważne jest, aby w przypadku kiedy planujesz zatrudnić dyrektora nominowanego na dłużej niż miesiąc, wybrać na to stanowisko osobę zaufaną. Podpisując umowę z dyrektorem nominowanym możesz również zawrzeć w niej wytyczne, dotyczące podejmowanych przez dyrektora decyzji.

W celu dodatkowego zabezpieczenia interesów Twoich i firmy, rozpoczynając współpracę z dyrektorem nominowanym, możesz poprosić go o podpisanie rezygnacji in blanco, która będzie mogła zostać wykorzystana w momencie kiedy uznasz jakiekolwiek działania dyrektora za niestosowne i szkodliwe dla firmy.

Myślisz o rejestracji spółki LTD bez wyjazdu do UK, bo znasz jej zalety i wiesz, że będzie to rozwiązanie w sam raz dla Ciebie? Zastanawiasz się, czy opcja z dyrektorem nominowanym to jedyny sposób rejestracji spółki LTD bez wyjazdu do UK? Skontaktuj się z nami i opisz swoją sytuację lub umów się na bezpłatną konsultację z jednym z naszych doradców – pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie!

Rate this post

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google