add_filter( 'wpforms_frontend_missing_assets_error_js_disable', '__return_true');

Jak założyć firmę w Anglii – rejestracja spółki LTD

Jeżeli planujesz otworzyć spółkę LTD i potrzebujesz pomocy specjalistów, ten artykuł jest dla Ciebie.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Istnieje wiele powodów, dla których korzystniejsze będzie dla Ciebie założenie Spółki LTD w Anglii niż prowadzenie działalności gospodarczej, czy nawet spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Polsce.

Zapewne najważniejszym z nich jest wynikająca z tego oszczędność. Kwota wolna od podatku w Anglii to 8 840 funtów rocznie, czyli około 46 400 złotych. Będąc dyrektorem spółki Limited, taką pensję możesz pobierać wolny od wszelkich zmartwień, a tym bardziej od stałych, comiesięcznych opłat na ZUS.

Minimalny kapitał zakładowy polskiej spółki z o.o. to 5 000 złotych, tymczasem w przypadku Spółki LTD może on wynosić nawet jedynie 1 funt.

Kolejnym powodem jest przejrzystość brytyjskich przepisów i prawo mające ułatwić działalność gospodarczą przedsiębiorcom. Większość spraw z brytyjskimi urzędami można załatwić przez Internet lub telefon. Nie ma tu mowy o tygodniach oczekiwania na jakąkolwiek decyzję bądź działanie ze strony urzędu.

Przejdźmy do konkretów:

Jakich informacji potrzebujesz do rejestracji spółki LTD?
Po kolei, jak zarejestrować spółkę LTD?
NIN – Ubezpieczenie w Anglii

Jakich informacji potrzebujesz do rejestracji spółki LTD?

 1. Nazwa spółki (firma),
 2. Adres spółki,
 3. Dane co najmniej jednego dyrektora i jednego udziałowca (może to być ta sama osoba),
 4. Statut oraz Akt Założycielski,
 5. Szczegóły dotyczące udziałów w spółce i przysługujących udziałowcom praw.

Po kolei, jak zarejestrować spółkę LTD?

Poniżej omówimy wszystkie etapy rejestracji Spółki LTD w Wielkiej Brytanii, krok po kroku.

Rejestracja spółki LTD

Możesz zarejestrować swoją spółkę całkowicie samodzielnie przez Internet, jeśli decydujesz się na wykorzystanie standardowego statutu spółki LTD.

Rejestracja spółki LTD przez Internet trwa zazwyczaj mniej niż 24 godziny. W praktyce spółka jest gotowa z dnia na dzień.

Nazwa Twojej spółki nie może być identyczna lub “zbyt podobna” do nazwy innej spółki zarejestrowanej w Companies House. Nie może również zawierać obraźliwego słowa lub wyrażenia, ani sugerować powiązania z organami rządowymi.

Adres spółki

Na ten adres dostarczana będzie wszelka oficjalna korespondencja z Companies House i Her Majesty’s Revenue and Customs (HMRC).

Adres musi być adresem fizycznym i znajdować się w tym samym kraju, w którym rejestrujesz spółkę, np. spółka rejestrowana w Anglii musi posiadać adres w Anglii, zaś spółka rejestrowana w Szkocji musi posiadać adres w Szkocji.

Może to być Twój własny adres zamieszkania lub adres księgowego, który będzie rozliczał Twoje podatki (za porozumieniem obu stron).

Dyrektorzy i udziałowcy spółki LTD

Jak wspomnieliśmy wyżej Twoja Spółka musi posiadać co najmniej jednego dyrektora (w wieku minimum 16 lat), który będzie odpowiedzialny za sprawne i zgodne z prawem funkcjonowanie Spółki.

Spółka LTD musi mieć co najmniej jednego udziałowca i może nim zostać osoba pełniąca funkcję dyrektora. Nie ma górnego limitu na liczbę udziałowców w Spółce LTD.

Przy rejestracji spółki będziesz musiał stworzyć tzw. Statement of Capital – dokument, w którym uwzględnisz liczbę udziałów każdego typu oraz ich sumaryczną wartość (tzw. Share Capital) oraz imiona i adresy wszystkich pierwotnych udziałowców.

Twój Statement of Capital musi również zawierać informacje na temat tzw. Prescribed Particulars. Określają one prawa jakie otrzymuje każdy z udziałowców i informacje dotyczące:

 • wysokości dywidendy, którą będą otrzymywać,
 • tego czy mogą odsprzedać swoje udziały za gotówkę,
 • tego czy mają prawo do głosowania w sprawach istotnych dla firmy,
 • ile głosów im przysługuje.

Akt założycielski oraz statut

Akt założycielski to dokument prawny zatwierdzony przez każdego z pierwotnych udziałowców wyrażających zgodę na założenie spółki.

Po rozpoczęciu procesu rejestracji treść Aktu nie może zostać zmieniona, dlatego też najłatwiej będzie jeśli zastosujesz stworzony w tym celu szablon.

Statut spółki to pisemne zasady dotyczące przyszłego jej prowadzenia, zatwierdzone przez udziałowców, dyrektorów i sekretarza (jeśli go mianowano).

Większość spółek, tak samo jak w przypadku Aktu Założycielskiego, stosuje przy rejestracji standardowy statut. Warto wiedzieć, że możesz napisać go samodzielnie, lecz podejmując taką decyzję tracisz możliwość rejestracji spółki przez Internet.

Rejestracja w HMRC

Od momentu rejestracji spółki LTD w Companies House i rozpoczęcia działalności biznesowej masz 3 miesiące na zarejestrowanie jej w HMRC. Spóźniona rejestracja może skutkować nałożeniem kary.

Aby zarejestrować się w HMRC będziesz potrzebował 10-cyfrowego numeru UTR (Unique Taxpayer Reference) Twojej spółki, który otrzymasz listownie na podany przy rejestracji adres.

HMRC będzie wymagało abyś przekazał im:

 • numer rejestracyjny Twojej spółki,
 • datę rozpoczęcia działalności biznesowej,
 • datę corocznego rozliczenia.

Po pomyślnie zakończonej rejestracji otrzymasz od HMRC wyznaczony termin zapłaty pierwszego podatku (Corporation Tax) Twojej Spółki – zazwyczaj masz na to 21 miesięcy od rozpoczęcia działalności biznesowej.

NIN – National Insurance Number

NIN nie jest potrzebny do samej rejestracji Spółki, jednak jeżeli jesteś brytyjskim rezydentem, NIN może Ci się przydać jeśli chcesz zapewnić sobie prawo do brytyjskiego ubezpieczenia (w przypadku, gdy nie jesteś ubezpieczony w żaden inny sposób).

Jak wyrobić NIN?

Aby wyrobić numer NIN musisz być brytyjskim rezydentem.

Po pierwsze, musisz zadzwonić pod angielski numer 0800 141 2075 (w godzinach 8:00-18:00, od poniedziałku do piątku) i powiedzieć, że chciałbyś wyrobić National Insurance Number.

Zostaniesz poproszony o podanie podstawowych danych osobowych, tj. Twoje imię i nazwisko, data urodzenia oraz adres w UK (może to być adres wynajmowanej przez Ciebie nieruchomości).

Następnie musisz umówić się na spotkanie w odpowiadającej Ci lokalizacji (najczęściej jest to najbliższe Jobcentre Plus). Na miejsce powinieneś przynieść dokument potwierdzający Twoją tożsamość, jak np. paszport lub prawo jazdy. Urzędnik zada Ci kilka pytań, a na koniec poinformuje Cię o terminie, w którym otrzymasz swój NIN (zazwyczaj trwa to około 2 tygodni).

Masz jakiekolwiek pytania na temat rejestracji spółki LTD? Wolisz aby cały ten proces przeprowadził dla Ciebie profesjonalista? Skontaktuj się z nami lub umów na bezpłatna konsultację z jednym z naszych doradców. Chętnie pomożemy!

4.5/5 - (15 votes)
Zniesienie limitu składek ZUS – konsekwencje, rozwiązania

Zniesienie limitu składek ZUS – konsekwencje, rozwiązania

W dzisiejszym artykule przeanalizujemy potencjalne konsekwencje gospodarcze wynikające z ostatnio uchwalonej przez polski Sejm ustawy dotyczącej zniesienia górnego limitu składek...
Read More
Skąd tyle polskich firm w Anglii?

Skąd tyle polskich firm w Anglii?

"Na szczególną uwagę zasługuje rynek brytyjski, który cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców naszego kraju, czego dowodzą dane opublikowane przez...
Read More
Kto może założyć firmę w Anglii?

Kto może założyć firmę w Anglii?

Kim są i skąd pochodzą dyrektorzy brytyjskich spółek LTD? Kto może założyć firmę w Anglii?
Read More
Koszty delegacji pracownika lub dyrektora spółki LTD

Koszty delegacji pracownika lub dyrektora spółki LTD

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale koszty delegacji dyrektora bądź pracownika spółki LTD mogą zostać pokryte przez firmę.
Read More
Jak założyć spółkę LTD bez wyjazdu do UK?

Jak założyć spółkę LTD bez wyjazdu do UK?

Czy da się zarejestrować firmę w Anglii bez wyjazdu do Wielkiej Brytanii? Okazuje się, że tak i z tego artykułu...
Read More
Corporation Tax w 2023 roku – zmiany

Corporation Tax w 2023 roku – zmiany

Wraz z początkiem kwietnia zmieniła się główna stawka podatku Corporation Tax. Nie obowiązuje już niezależna od dochodów stawka liniowa wynosząca...
Read More
Inland Border Facility – Punkt Odprawy Śródlądowej

Inland Border Facility – Punkt Odprawy Śródlądowej

Niniejszy artykuł został poświęcony tematowi Inland Border Facility. Dowiesz się z niego kiedy trzeba stawić się w Inland Border Facility,...
Read More
Przepisy celne w UK

Przepisy celne w UK

Choć oficjalnie UK opuściła UE 01.01.2021 r., to zmiany w dotychczasowych zasadach regulujących wymianę handlową zachodziły i zachodzą etapami, stąd...
Read More
Dowód pochodzenia

Dowód pochodzenia

Dowód pochodzenia jest niezbędny do prawidłowego rozpoznania stawki cła właściwej dla przewożonego towaru. Istotnym czynnikiem wpływającym na tę stawkę jest...
Read More
Pochodzenie towarów

Pochodzenie towarów

Na potrzeby nakładania ceł importowych stosowane jest m.in. kryterium kraju pochodzenia sprowadzanego towaru. Kraj, z którego towary są pierwotnie wywożone,...
Read More
Zwolnienie z cła

Zwolnienie z cła

Cło jest opłatą nakładaną na towary podczas ich importu lub eksportu dokonywanego przez granice celne państwa. Rząd wykorzystuje cło przede...
Read More
Kody towarowe

Kody towarowe

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską z końcem 2020 roku, dlatego obecnie przewóz towarów z i do UK obarczony jest obowiązkiem...
Read More
Cło Wielka Brytania

Cło Wielka Brytania

Unia Europejska, której jedną z reguł działania jest unia celna, gwarantowała swobodny przepływ towarów między krajami członkowskimi. To dlatego sprzedając...
Read More
MTD dla spółek zarejestrowanych do VAT UK

MTD dla spółek zarejestrowanych do VAT UK

Od kilku lat można zauważyć śmiałe działania brytyjskiego urzędu skarbowego podejmowane w kierunku osiągnięcia pełnej cyfryzacji administracji podatkowej. Jak podaje...
Read More
VAT a usługi związane z gruntem

VAT a usługi związane z gruntem

Dotychczas na naszym blogu poruszaliśmy obowiązki rejestracji i rozliczania VAT w Wielkiej Brytanii z perspektywy szeroko pojętego e-commerce, świadczenia usług...
Read More
Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

Dla sprzedawców wchodzących na rynek brytyjski istotną kwestią jest ustalenie, ile wynosi podatek VAT od towarów i usług, które sprzedają....
Read More
VAT – podstawowe problemy Wielka Brytania

VAT – podstawowe problemy Wielka Brytania

Sprzedaż swoich usług czy towarów do Wielkiej Brytanii często wiąże się z koniecznością dokonania rejestracji firmy do VAT UK oraz...
Read More
Wielka Brytania – wszystko o podatku VAT

Wielka Brytania – wszystko o podatku VAT

Na naszym blogu kwestię rejestracji do VAT w Wielkiej Brytanii omawialiśmy wielokrotnie. Staraliśmy się przybliżyć jak najwięcej aspektów, które będą...
Read More
Księgowość Amazon – spółka z o.o. | JDG | LTD

Księgowość Amazon – spółka z o.o. | JDG | LTD

Amazon, to platforma sprzedażowa, której nikomu nie trzeba przedstawiać. W 2019 roku tuż przed pandemią, która w przypadku sektora e-commerce...
Read More
Spedycja Wielka Brytania – rozliczenie VAT

Spedycja Wielka Brytania – rozliczenie VAT

W naszym ostatnim artykule "Usługi transportowe do Wielkiej Brytanii – VAT 2021" poruszyliśmy zagadnienie świadczenia usług transportu towarowego w Wielkiej...
Read More
{"slide_show":3,"slide_scroll":1,"dots":"true","arrows":"true","autoplay":"true","autoplay_interval":3000,"speed":600,"loop":"true","design":"design-1"}

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google

Polityka Prywatności i Plików Cookies Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając z tej strony akceptujesz używanie cookies, zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki internetowej.
Zgoda