+48 12 210 08 78 (pon-pt 9-19) info@sovaaccounting.pl

Jest wiele powodów, dla których korzystniejsze będzie dla Ciebie założenie Spółki LTD w Anglii niż prowadzenie działalności gospodarczej, czy nawet spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Polsce.

Pewnie najważniejszym z nich jest oszczędność jaka z tego wynika. Kwota wolna od podatku w Anglii to 8 632 funtów rocznie, czyli ponad 40 000 złotych. Taką pensję, będąc dyrektorem spółki Limited, możesz pobierać wolny od wszelkich zmartwień, a tym bardziej stałych, comiesięcznych opłat na ZUS.

Minimalny kapitał zakładowy polskiej spółki z o.o. to 5 000 złotych. Tymczasem przy Spółce LTD kapitałem może być nawet 1 funt (około 4,80 zł).

Kolejny powód to przejrzystość brytyjskich przepisów i prawo mające ułatwić działalność gospodarczą przedsiębiorcom. Większość spraw można w brytyjskich urzędach załatwić przez Internet, lub telefon. Nie ma tu mowy o tygodniach oczekiwania na jakąkolwiek decyzję, bądź działanie ze strony urzędu.

A teraz coś, w co wielu Polakom ciężko uwierzyć – już po 10 latach pełnienia funkcji Dyrektora w brytyjskiej Spółce LTD nabywasz prawo do angielskiej emerytury. Jej minimum to na chwilę obecną około 1 000 złotych, a pełna kwota to nawet 3 300 złotych miesięcznie. By pobierać angielską emeryturę trzeba oczywiście osiągnąć wiek emerytalny.

Przejdźmy więc do konkretów:

Jakich informacji potrzebujesz do rejestracji spółki LTD?
Po kolei, jak to zrobić?
NIN – Ubezpieczenie w Anglii

 

Jakich informacji potrzebujesz do rejestracji spółki LTD?

 

 1. Nazwa firmy
 2. Adres firmy
 3. Dane co najmniej jednego dyrektora i udziałowca (może to być ta sama osoba)
 4. Statut oraz Akt Założycielski
 5. Szczegóły dotyczące udziałów w firmie i przysługujących udziałowcom praw

Po kolei, jak to zrobić?

 

Poniżej omówienie wszystkich etapów rejestracji Spółki LTD w Anglii, krok po kroku.

Rejestracja Spółki LTD

Możesz zarejestrować swoją spółkę samodzielnie, całkowicie przez Internet, jeśli decydujesz się na wykorzystanie standardowego statutu.

Nazwa twojej firmy nie może być identyczna lub “zbyt podobna” do nazwy innej firmy zarejestrowanej w Companies House. Nie może również zawierać obraźliwego słowa lub wyrażenia, ani sugerować powiązania z organami rządowymi.

Czas Oczekiwania

Rejestracja spółki LTD przez Internet trwa zazwyczaj mniej niż 24 godziny. Spółka jest w praktyce gotowa z dnia na dzień.

Adres firmy

Na ten adres dostarczana będzie wszelka oficjalna korespondencja z Companies House i Her Majesty’s Revenue and Customs (HMRC).

Adres musi być adresem fizycznym i znajdować się w tym samym kraju, w którym rejestrujesz spółkę, np. spółka rejestrowana w Anglii musi posiadać adres w Anglii, zaś spółka rejestrowana w Szkocji musi posiadać adres w Szkocji.

Może to być Twój własny adres zamieszkania lub adres księgowego, który będzie rozliczał Twoje podatki (za porozumieniem obu stron).

Mianowanie Dyrektorów

Jak wspomnieliśmy wyżej Twoja Spółka musi posiadać co najmniej jednego dyrektora (w wieku minimum 16 lat), który będzie odpowiedzialny za sprawne i zgodne z prawem funkcjonowanie Spółki.

Udziały i Udziałowcy

Spółka LTD musi mieć co najmniej jednego udziałowca i może nim zostać osoba pełniąca funkcję dyrektora. Nie ma górnego limitu na liczbę udziałowców w Spółce LTD.

Przy rejestracji spółki będziesz musiał stworzyć tzw. Statement of Capital – dokument, w którym uwzględnisz ilość udziałów każdego typu oraz ich sumaryczną wartość (tzw. Share Capital) oraz imiona i adresy wszystkich pierwotnych udziałowców.

Twój Statement of Capital musi również zawierać informacje na temat tzw. Prescribed Particulars. Określają one prawa jakie otrzymuje każdy z udziałowców i informacje dotyczące:

 • Wysokości dywidendy jaką będą otrzymywać
 • Tego czy mogą odsprzedać swoje udziały za gotówkę
 • Tego czy mają prawo do głosowania w sprawach istotnych dla firmy
 • Jak wiele głosów im przysługuje

Akt Założycielski oraz Statut

Akt Założycielski to dokument prawny zatwierdzony przez każdego z pierwotnych udziałowców wyrażających zgodę na założenie firmy.

Po rozpoczęciu procesu rejestracji treść Aktu nie może zostać zmieniona, dlatego też najłatwiej będzie jeśli zastosujesz stworzony w tym celu szablon.

Statut firmy to pisemne zasady dotyczące przyszłego prowadzenia firmy, zatwierdzone przez udziałowców, dyrektorów I sekretarza (jeśli go mianowano).

Większość spółek, tak samo jak w przypadku Aktu Założycielskiego, stosuje przy rejestracji standardowy statut. Warto wiedzieć, że możesz napisać go samodzielnie, lecz podejmując taką decyzję tracisz możliwość rejestracji spółki przez Internet.

Rejestracja w HMRC

Od momentu rejestracji spółki LTD w Companies House i rozpoczęcia działalności biznesowej masz 3 miesiące na zarejestrowanie jej w HMRC. Spóźniona rejestracja może skutkować nałożeniem kary.

Aby zarejestrować się w HMRC będziesz potrzebował 10-cyfrowego numeru UTR (Unique Taxpayer Reference) twojej firmy, który otrzymasz listownie na podany przy rejestracji adres Twojej spółki.

HMRC będzie wymagało abyś przekazał im:

 • Numer rejestracyjny twojej firmy
 • Date rozpoczęcia działalności biznesowej
 • Datę corocznego rozliczenia

Po pomyślnie zakończonej rejestracji otrzymasz od HMRC wyznaczony termin zapłaty pierwszego podatku (Corporation Tax) Twojej Spółki – zazwyczaj masz na to 21 miesięcy od rozpoczęcia działalności biznesowej.

 

NIN – National Insurance Number

 

NIN nie jest potrzebny do samej rejestracji Spółki, jednak jeśli jesteś brytyjskim rezydentem, NIN może Ci się przydać jeśli chcesz zapewnić sobie prawo do angielskiego ubezpieczenia (w przypadku, gdy nie jesteś ubezpieczony w żaden inny sposób).

Jak wyrobić NIN?

Do wyrobienia numeru NIN potrzebujesz być brytyjskim rezydentem.

Po pierwsze musisz zadzwonić pod angielski numer 0800 141 2075 (w godzinach 8:00-18:00, od poniedziałku do piątku) i powiedzieć, że chciałbyś wyrobić National Insurance Number.

Zostaniesz poproszony o podanie podstawowych danych osobowych, tj. Twoje imię i nazwisko, data urodzenia oraz adres w UK (może to być adres wynajmowanej przez Ciebie nieruchomości).

Następnie musisz umówić się na spotkanie w odpowiadającej Ci lokalizacji (najczęściej jest to najbliższe Jobcentre Plus). Na miejsce powinieneś przynieść dokument potwierdzający Twoją tożsamość, jak np. paszport lub prawo jazdy. Urzędnik zada Ci kilka pytań, a na koniec poinformuje Cię o terminie kiedy otrzymasz swój NIN (zazwyczaj trwa to około 2 tygodni).

 

W tej sytuacji skontaktuj się z nami lub umów na bezpłatna konsultację.

 

Jak Założyć Firmę w Anglii – Rejestracja Spółki LTD
4.7 (93.33%) 6 votes