Ubezpieczenie dyrektora spółki LTD w UK

Jeśli stoisz przed podjęciem decyzji o przeniesieniu działalności do UK i rejestracji spółki LTD, z pewnością zastanawiałeś się na ubezpieczeniem. Jakie są Twoje możliwości, jeśli po założeniu firmy w Anglii wynagrodzenie dyrektorskie stanie się Twoim jedynym źródłem dochodu? Więcej informacji znajdziesz w tym artykule lub podczas kontaktu z jednym z naszych doradców.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Ubezpieczenie w UK dla brytyjskich rezydentów

Na początek, musisz wiedzieć jak ustalana jest rezydencja podatkowa osoby fizycznej w UK. Jest to proces nieco bardziej skomplikowany niż ustalenie rezydencji podatkowej spółki LTD, ale na szczęście na brytyjskich stronach rządowych można znaleźć wystarczająco przejrzyste wytyczne. Prawa osób urodzonych w innych krajach Unii Europejskiej, chcących przebywać na terenie Wielkiej Brytanii nie uległy zmianie w wyniku Brexitu (Link do źródła):

You’re automatically resident if either:

 • you spent 183 or more days in the UK in the tax year,
 • your only home was in the UK – you must have owned, rented or lived in it for at least 91 days in total – and you spent at least 30 days there in the tax year.

You’re automatically non-resident if either:

 • you spent fewer than 16 days in the UK (or 46 days if you haven’t been classed as UK resident for the 3 previous tax years),
 • you work abroad full-time (averaging at least 35 hours a week) and spent fewer than 91 days in the UK, of which no more than 30 were spent working.

W skrócie – jesteś brytyjskim rezydentem, jeśli przebywasz na terenie Wielkiej Brytanii przez co najmniej 183 dni w roku lub tam znajduje się Twój ośrodek interesów życiowych. Jest to istotne również w przypadku, w którym chciałbyś prowadzić w UK działalność w formie Self-Employed, zamiast najpopularniejszej wśród polskich rezydentów spółki LTD.

Będąc brytyjskim rezydentem uzyskujesz prawo do emerytury i ubezpieczenia, pod warunkiem, że Twoje roczne dochody przewyższają tzw. Lower Earnings Limit (od kwietnia 2023 r. jest to 6 396 GBP rocznie). Jednakże do momentu, w którym Twoje roczne dochody przekroczą 9 100 GBP, nie zapłacisz ani pensa składek na ubezpieczenie.

Ubezpieczenie w UK dla polskich rezydentów

Jeśli temat spółek LTD i firm w Anglii nie jest Ci obcy, spotkałeś się już pewnie problematyką ubezpieczenia w Anglii. Większość biur rachunkowych i pośredników proponuje w tej sytuacji następujące rozwiązanie:

 1. Zakładasz spółkę LTD.
 2. Umawiasz się telefonicznie na wizytę w Jobcentre Plus w celu wyrobienia NIN.
 3. Jedziesz do Wielkiej Brytanii, przedstawiając na rozmowie z urzędnikiem umowę najmu lokalu w Wielkiej Brytanii. Podajesz swoje dane (w tym adres) i dowiadujesz się o terminie uzyskania NIN-u.
 4. Po otrzymaniu National Insurance Number, wyrabiasz brytyjski odpowiednik karty EKUZ – The European Health Insurance Card (EHIC).
 5. Cieszysz się ubezpieczeniem na terenie całej Europy.

Faktycznie, powyższe rozwiązanie jest jak najbardziej możliwe do zrealizowania. Cały proces przejdziesz najprawdopodobniej bez większych kłopotów. Problem może się jednak pojawić kiedy dojdziesz już do punktu 5.

Niestety, ale rząd brytyjski, jak każdy inny, stara się zadbać o to by opłacać i udostępniać ubezpieczenie zdrowotne jedynie swoim rezydentom. Mimo, że przyznanie numeru NIN potwierdziłoby Twoje zatrudnienie i podleganie pod brytyjskie ubezpieczenie, a karta EHIC (EKUZ) pozwoliłaby pewnie na pojedyncze wizyty u lekarzy pierwszego kontaktu w Polsce, problem może się pojawić, gdybyś znalazł się w potrzebie długotrwałego leczenia lub hospitalizacji.

Naturalnie spodziewałbyś się, że brytyjski urząd, jako że przyznał Ci NIN, a może nawet pobrał od Twoich dochodów składki na ubezpieczenie, pokryje koszty Twojego leczenia w całości. Problem jednak w tym, że koszty leczenia długotrwałego są spore. Niezależnie od tego czy mowa o leczeniu w Anglii, czy nawet w Polsce.

Prawdopodobne, że w przypadku, w którym brytyjski urząd musiałby opłacić koszty Twojego pobytu w szpitalu, któryś z jego przedstawicieli zdecydowałby się na dokładniejszy wgląd w Twoją sytuację – dlaczego leczysz się w Polsce nie w UK? Jeśli mieszkasz na co dzień w Polsce, to dlaczego tam nie jesteś ubezpieczony?

Jak widzisz, ryzyko w takim rozwiązaniu jest obecne i niestety nie jest zaniedbywalnie niskie. Co w takim razie zrobić, jeżeli na co dzień mieszkasz w Polsce, a Twoim jedynym dochodem jest wynagrodzenie dyrektorskie z UK?

W tej sytuacji masz 4 możliwości:

 1. Podpięcie się pod ubezpieczenie małżonki/małżonka.
 2. Zatrudnienie na pełny etat lub jego część (np. 1/4, 1/8 lub nawet 1/16) w polskiej firmie.
 3. Umowa zlecenia.
 4. Wykupienie prywatnego pakietu ubezpieczenia.

Dla większości przedsiębiorców rejestrujących spółki LTD w Wielkiej Brytanii, nie stanowi to problemu, jednak jeśli nie jesteś w stanie skorzystać z pierwszej lub drugiej możliwości, musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami chcąc zapewnić sobie prawo do ubezpieczenia w UK. Zastanawiasz się, którą opcję wybrać? A może Twoja sytuacja jest bardziej złożona i ciężko Ci jednoznacznie określić jak może być zinterpretowana przez polskie lub brytyjskie instytucje? Napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację – zrobimy wszystko co w naszej mocy by doradzić Ci najlepsze możliwe rozwiązanie!

1.9/5 - (111 votes)

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google