Rezydencja podatkowa spółki LTD

Jak to jest z rezydencją podatkową spółki LTD? Co jest podstawą do jej określenia? Czy przeniesienie spółki do Anglii będzie dla Ciebie w pełni bezpieczne? Odpowiemy na Twoje pytania.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Często pytacie nas o to jak określana jest rezydencja podatkowa spółki LTD. Czy ZUS albo urząd skarbowy nie uzna takiego rozwiązania za niezgodne z prawem albo czy nie jest tak, że aby prowadzić działalność w UK należy mieszkać tam przez min. 183 dni w roku?

Rezydencja podatkowa spółki a rezydencja podatkowa osoby fizycznej to dwie różne kwestie. Osoba fizyczna faktycznie musi przebywać na terenie danego kraju przez min. 183 dni w roku lub posiadać tam ośrodek interesów życiowych. Temat rezydencji podatkowej spółki opiszemy poniżej.

Jak podaje HMRC:

A company is resident in the UK for the purposes of the Taxes Acts if it is incorporated in the UK (with certain exceptions) or the central management and control of its business is in the UK.

Wyznacznikiem dla rezydencji podatkowej w UK jest przede wszystkim miejsce założenia firmy, adres rejestracyjny spółki lub, na drugim planie, miejsce podejmowania kluczowych dla niej decyzji – siedziba, miejsce zebrań zarządu.

Siedzibę zarządu wyznacza się przede wszystkim na podstawie protokołów spisanych podczas jego zebrań.

Poniżej to samo potwierdzone przez PWC:

The directors of a company would normally be considered to be exercising the highest level of control; however, as the Laerstate v HMRC case has demonstrated, this is not always the case.

A company will be UK tax resident if it is incorporated in the UK.  Additionally, for those companies not incorporated in the UK, they will be considered UK tax resident if they are centrally managed and controlled in the UK.  Central management and control means the highest level of decision making and not, for example, operational control, although clearly these can go hand in hand.

Dlatego też, każdemu z naszych klientów sugerujemy zorganizowanie raz w roku formalnego spotkania zarządu na terenie Wielkiej Brytanii i ostateczne podjęcie dobrze przemyślanych decyzji dotyczących spółki, właśnie na terenie UK.

Więcej na temat miejsca opodatkowania dochodów Twoich i spółki przeczytasz w artykule:
Konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią

Jeśli masz wrażenie, że przypadek Twojej firmy mógłby być zinterpretowany inaczej i nie wiesz czy przeniesienie działalności do UK będzie dla Ciebie w pełni bezpieczne, skontaktuj się z nami lub umów na bezpłatną konsultację – pomożemy Ci jasno określić sytuację.

4.8/5 - (19 votes)

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google