Jeżeli planujesz otworzyć spółkę LTD i zastanawiasz się jak wygląda odpowiednik ZUS w Anglii, ten artykuł jest dla Ciebie. Przeczytasz go w 4 minuty.

Najlpierw chcesz dowiedzieć się jak zarejestrować spółkę w Anglii? Kliknij tutaj.

Nasi doradcy pozostają do Twojej dyspozycji.  Skontaktuj się z nami lub umów na bezpłatną konsultację – rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Składki na ubezpieczenie dla osób samozatrudnionych w UK

Podstawowe składki na ubezpieczenie (odpowiednik ZUS) dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą w UK wynoszą zaledwie 3.05 GBP tygodniowo i są to jedyne składki na ubezpieczenie jakie płaci w Wielkiej Brytanii osoba samozatrudniona, której zarobki nie przekraczają 9 568 GBP rocznie.

Powyżej tej kwoty, między 9 569 GBP a 50 270 GBP, składka na ubezpieczenie wynosi 9%, zaś dla zarobków powyżej 50 270 GBP, jedynie 2%. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w rządowym przewodniku: Składki ubezpieczeniowe dla osób samozatrudnionych

 

Składki na ubezpieczenie dla dyrektorów spółek LTD

Składki na ubezpieczenie, które powinien wpłacać dyrektor spółki LTD, zaliczają się do klasy pierwszej, tj. Class 1 National Insurance thresholds. Są one uzależnione od zarobków.

Jeśli Twoja pensja dyrektorska w UK nie przekracza 737 GBP miesięcznie, nie musisz odprowadzać składek do National Insurance Contribution (NIC), który jest odpowiednikiem polskiego ZUS-u.

Zarobki dyrektorskie poniżej progu Primary Threshold zwalniają Cię także z podatku dochodowego.
Jeśli przekraczasz próg PT, wysokość składki określa się procentowo od Twoich zarobków.
Poniżej przedstawiamy tabele opłat na ubezpieczenie w UK obowiązujących od kwietnia 2021 roku.

 

Warto wspomnieć również o progu Lower Earnings Limitktóry uprawnia do ubezpieczenia, a także emerytury bez konieczności odprowadzania składek. Wynosi on 520 GBP miesięcznie.

Chcesz dowiedzieć się jak wygląda opodatkowanie wyższych dochodów w UK i ile podatku zapłacisz prowadząc firmę w Anglii w zależności od tego ilu zatrudniasz dyrektorów i ile zarabiasz? Zobacz: Progi Podatkowe w UK

Co jeśli potrzebujesz zatrudnić dodatkowych pracowników albo przekroczysz kwotę wolną? Jaki rodzaj umowy będzie najkorzystniejszy i co jeszcze musisz wiedzieć, chcąc prowadzić Spółkę LTD w Anglii? Skontaktuj się z nami lub umów na bezpłatną konsultację – odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Napisz do nas

Data ostatniej aktualizacji artykułu: