ZUS w Anglii – opłaty na ubezpieczenie w UK w roku podatkowym 2022/2023

Jeżeli planujesz otworzyć spółkę LTD i zastanawiasz się jak wygląda odpowiednik ZUS w Anglii, ten artykuł jest dla Ciebie. Przeczytasz go w 4 minuty. Najlpierw chcesz dowiedzieć się jak zarejestrować spółkę w Anglii? Kliknij tutaj. Nasi doradcy pozostają do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami lub umów na bezpłatną konsultację – rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Składki na ubezpieczenie dla osób samozatrudnionych w UK

Składki na ubezpieczenie, które opłaca przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii to składki National Insurance Class 2 oraz National Insurance Class 4. Są one odpowiednikiem polskich składek ZUS.

National Insurance Class 2 obowiązują dla dochodów przekraczających 6 725 GBP i wynoszą 3.15 GBP tygodniowo.

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, której roczne zyski nie przekraczają 6 725 GBP nie płaci żadnych zobowiązań dla HMRC.

National Insurance Class 4 obowiązują dla dochodów przekraczających 11 909 GBP. Dla dochodów z przedziału 11 909 GBP – 50 270 GBP stawka ubezpieczeniowa wynosi 10.25%, dla dochodów powyżej 50 270 GBP stawka ubezpieczeniowa wynosi 3.25%.

Osoba, której roczne dochody wyniosą 12 570 GBP zapłaci National Insurance Class 2 oraz National Insurance Class 4.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w rządowym przewodniku: Składki ubezpieczeniowe dla osób samozatrudnionych

Składki na ubezpieczenie dla dyrektorów spółek LTD

Składki na ubezpieczenie, które powinien wpłacać dyrektor spółki LTD, zaliczają się do klasy pierwszej, tj. Class 1 National Insurance thresholds. Wyróżnia się wśród nich Primary Treshold oraz Secondary Treshold.

Primary Treshold dla dyrektorów spółek LTD wynosi rocznie 11 908 GBP (992 GBP miesięcznie), z kolei Secondary Treshold – 9 100 GBP rocznie (758 GBP miesięcznie).

Jeśli Twoja pensja dyrektorska w UK nie przekracza 758 GBP miesięcznie, nie musisz odprowadzać składek do National Insurance Contribution (NIC), który jest odpowiednikiem polskiego ZUS-u. Zarobki dyrektorskie poniżej progów Primary Threshold i Secondary Treshold zwalniają Cię także z podatku dochodowego.

Jeśli przekraczasz próg PT oraz ST, wysokość składki określa się procentowo od Twoich zarobków. Poniżej przedstawiamy tabele opłat na ubezpieczenie w UK obowiązujących od kwietnia 2022 roku.

Składki na ubezpieczenie w UK

Warto wspomnieć również o progu Lower Earnings Limitktóry uprawnia do ubezpieczenia, a także emerytury bez konieczności odprowadzania składek. Wynosi on 533 GBP miesięcznie.

Chcesz dowiedzieć się jak wygląda opodatkowanie wyższych dochodów w UK i ile podatku zapłacisz prowadząc firmę w Anglii w zależności od tego ilu zatrudniasz dyrektorów i ile zarabiasz? Zobacz: Progi Podatkowe w UK

Co jeśli potrzebujesz zatrudnić dodatkowych pracowników albo przekroczysz kwotę wolną? Jaki rodzaj umowy będzie najkorzystniejszy i co jeszcze musisz wiedzieć, chcąc prowadzić Spółkę LTD w Anglii? Skontaktuj się z nami lub umów na bezpłatną konsultację – odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

2.3/5 - (94 votes)

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google