Konto bankowe dla spółki LTD

Jeżeli zastanawiasz się jak powinna wyglądać procedura zakładania konta firmowego dla spółki LTD, odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Będąc właścicielem spółki LTD możesz założyć firmowy rachunek bankowy zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii.  Warto byś miał świadomość, że zakładanie rachunku bankowego w UK nie jest obowiązkowe. Istnieje jednak dość sporo przypadków, w których okaże się ono niezbędne. Prowadzenie sprzedaży detalicznej, sklepu internetowego czy też chęć pobierania kredytów w bankach brytyjskich – to tylko niektóre z powodów, które powinny Cię skłonić do przemyślenia kwestii otwarcia rachunku bankowego w UK już na etapie planowania rozwoju biznesu.

Umów się na bezpłatną konsultację.

Rachunek bankowy dla spółki LTD w Wielkiej Brytanii

Jak wspomnieliśmy we wstępie, w niektórych sytuacjach posiadanie rachunku firmowego w UK jest niezbędne. Przykładowo, jeżeli chcesz sprzedawać produkty na eBayu, potrzebujesz mieć konto na PayPal. Aby w pełni aktywować konto PayPal, niezbędne jest posiadanie brytyjskiego numeru rachunku spółki. Alternatywą dla wizyty w Wielkiej Brytanii i otwarcia konta w fizycznej placówce jednego z banków jest otwarcie rachunku online za pomocą jednej z instytucji (np. Wise), które zapewniają rachunki z dostępem online i brytyjskimi danymi konta. Posiadanie rachunku w UK może również ułatwiać wzajemne transakcje w przypadku rozliczania się z brytyjskimi firmami. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby przyjmować płatności na rachunek bankowy w GBP, utworzony w Polsce. Chęć otwarcia rachunku wiąże się często z przynajmniej jedną wizytą dyrektora spółki LTD w UK, co jest spowodowane względami bezpieczeństwa. Dokumenty wymagane w celu założenia rachunku często różnią się między sobą – w zależności od wymogów stawianych przez konkretny bank.

Lloyds Bank przykładowo, w wielu swoich placówkach umożliwia otwarcie konta na podstawie okazania dowodu osobistego, jednak jest to opcja wyłącznie dla brytyjskich rezydentów. Inne banki, jak HSBC czy Barclays, wymagają jednak znacznie większej liczby dokumentów. Przede wszystkim dokumentu potwierdzającego tożsamość (minimum jednego) – może to być paszport, dowód osobisty, czy też prawo jazdy (polskie bądź brytyjskie). W związku z faktem, że w celu założenia konta musisz posiadać brytyjski adres, potrzebujesz również następujących dokumentów potwierdzających adres zamieszkania:

 • wyciągu z karty debetowej lub kredytowej z polskiego lub brytyjskiego banku (nie starszego niż 3 miesiące) – koniecznie w formie papierowej (wydruk z Internetu nie jest akceptowany);
 • listu od pracodawcy (w przypadku, gdy jesteś dyrektorem spółki LTD możesz wystawić go sobie samodzielnie);
 • listu z Job Center Plus z uzyskaniem numeru NIN;
 • rachunków za media (abonament telewizyjny, gaz lub elektryczność), tzw. proof of address, za kilka miesięcy wstecz (zazwyczaj trzy);
 • certyfikatu rezydencji podatkowej.

W większości przypadków te dokumenty wystarczą. Warto jednak, abyś przed podjęciem decyzji o zakładaniu konta firmowego skontaktował się z odpowiednim oddziałem banku i upewnił się czy posiadane przez Ciebie dokumenty są kompletne. Istnieje również opcja otworzenia rachunku bankowego online, jednak w tej sytuacji również konieczna będzie wizyta w oddziale banku w celu potwierdzenia tożsamości. Cały proces zajmuje wówczas do 7 dni.

Koszty posiadania konta bankowego w UK

Otworzenie rachunku bankowego w UK wiąże się z dodatkowymi kosztami, związanymi chociażby z wyjazdem do Wielkiej Brytanii. Dodatkowo, w celu prawidłowego przebiegu rejestracji i weryfikacji musisz posiadać brytyjski numer telefonu oraz prywatny brytyjski adres. W trakcie przetwarzania aplikacji bank co najmniej raz zadzwoni na wskazany przez Ciebie numer telefonu. W związku z tym ważne jest, abyś był w stanie posługiwać się językiem angielskim w stopniu umożliwiającym swobodną, podstawową komunikację. W trakcie rozmowy najczęściej padają pytania o Twoją działalność.

Opłaty związane z korzystaniem z konta bankowego w Wielkiej Brytanii są bardzo zbliżone do tych, których musimy dokonać w celu prowadzenia rachunku w Polsce. Nie ma także większych problemów z bankowością online. Spore różnice pojawiają się w przypadku dokonywania przelewów z Polski i do Polski – niektóre z banków mogą nakładać dość duże opłaty za tego rodzaju transakcje. Dlatego ważne jest, żebyś przed założeniem rachunku w UK przekalkulował koszty związane z jego utrzymywaniem i wybrał najbardziej korzystną dla Ciebie opcję.

Konto dla spółki LTD w Polsce

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, prowadząc spółkę LTD, w zależności od jej charakteru, możesz posiadać rachunek bankowy zarówno w UK, jak i w Polsce. Cała procedura jest stosunkowo prosta i niedroga, zwłaszcza, że coraz więcej z dostępnych banków oferuje otwieranie rachunków dla spółek Limited. Do założenia rachunku bankowego w kraju będziesz potrzebował:

 • Certificate of Incorporation,
 • Memorandum of Association,
 • Company information.

Do powyższych dokumentów powinieneś zazwyczaj dołączyć tłumaczenie przysięgłe. Koszt tłumaczenia przysięgłego to wydatek rzędu około 100 złotych za komplet dokumentów. Dodatkowo, w niektórych bankach konieczne będzie przedstawienie tzw. Apostille, czyli urzędowego poświadczenia dokumentów, które jest wydawane na terenie jednego kraju, celem posługiwania się nimi w innym państwie, na mocy konwencji haskiej z 1961 roku. Dokument poświadczony Apostille może być przedłożony właściwym władzom, urzędom i instytucjom innego państwa z pominięciem dodatkowych legalizacji.

Dodatkowo, banki mogą wymagać przedstawienia Certified Certificate of Incorporation – jest to dokument z podpisem przedstawiciela Companies House. Coraz częściej banki wymagają też załączenia Model Articles oraz Certyfikatu Rezydencji Podatkowej.

Aby uzyskać dokładny wykaz wymaganych dokumentów należy udać się do wybranej placówki banku i poprosić o szczegółowe wytyczne, gdyż dokumenty potrzebne do założenia konta mogą różnić się w zależności od wybranego banku czy jego oddziału.

Rachunek bankowy online

Polecanym przez nas rozwiązaniem jest otwarcie rachunku firmowego online, a jedną z instytucji oferujących taką możliwość jest Wise

Wise to instytucja finansowa nadzorowana przez FCA – odpowiednik polskiej Komisji Nadzoru Finansowego. Wise pozwala na założenie rachunku firmowego dla spółek LTD w wielu walutach równocześnie (niestety, obecnie WISE nie obsługuje rachunków bankowych w walucie PLN). To co szczególnie wyróżnia Wise, to możliwość założenia konta zdalnie, czyli bez wizyty w Wielkiej Brytanii. Rejestracji konta dokonuje się online za pośrednictwem strony. W razie ewentualnych wątpliwości Wise kontaktuje się mailowo w celu doprecyzowania informacji podanych w formularzu rejestracyjnym. Weryfikacja tożsamości odbywa się najczęściej tego samego lub następnego dnia, a długość całego procesu zazwyczaj nie przekracza tygodnia. 

Przed założeniem konta warto przygotować dokumenty i dane niezbędne do weryfikacji tożsamości. Będą potrzebne:

 • dane spółki,
 • opis działalności spółki,
 • adres strony internetowej firmy, jeśli taki posiada ,
 • dane osobowe wszystkich dyrektorów/udziałowców:
  • imię, drugie imię i nazwisko
  • data urodzenia
  • numer telefonu
  • adres zamieszkania
  • zdjęcia dowodu osobistego (z obu stron) / paszportu / prawa jazdy wszystkich dyrektorów spółki oraz udziałowców.

Myślisz o założeniu konta firmowego dla swojej spółki LTD? Zastanawiasz się, który bank, czy instytucja oferuje najlepsze rozwiązanie? Masz pytania dotyczące założenia konta w Wise? Napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację – chętnie pomożemy!

3/5 - (2 votes)
Zniesienie limitu składek ZUS – konsekwencje, rozwiązania

Zniesienie limitu składek ZUS – konsekwencje, rozwiązania

W dzisiejszym artykule przeanalizujemy potencjalne konsekwencje gospodarcze wynikające z ostatnio uchwalonej przez polski Sejm ustawy dotyczącej zniesienia górnego limitu składek...
Read More
Skąd tyle polskich firm w Anglii?

Skąd tyle polskich firm w Anglii?

"Na szczególną uwagę zasługuje rynek brytyjski, który cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców naszego kraju, czego dowodzą dane opublikowane przez...
Read More
Kto może założyć firmę w Anglii?

Kto może założyć firmę w Anglii?

Kim są i skąd pochodzą dyrektorzy brytyjskich spółek LTD? Kto może założyć firmę w Anglii?
Read More
Koszty delegacji pracownika lub dyrektora spółki LTD

Koszty delegacji pracownika lub dyrektora spółki LTD

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale koszty delegacji dyrektora bądź pracownika spółki LTD mogą zostać pokryte przez firmę.
Read More
Jak założyć spółkę LTD bez wyjazdu do UK?

Jak założyć spółkę LTD bez wyjazdu do UK?

Czy da się zarejestrować firmę w Anglii bez wyjazdu do Wielkiej Brytanii? Okazuje się, że tak i z tego artykułu...
Read More
Corporation Tax w 2023 roku – zmiany

Corporation Tax w 2023 roku – zmiany

Wraz z początkiem kwietnia zmieniła się główna stawka podatku Corporation Tax. Nie obowiązuje już niezależna od dochodów stawka liniowa wynosząca...
Read More
Inland Border Facility – Punkt Odprawy Śródlądowej

Inland Border Facility – Punkt Odprawy Śródlądowej

Niniejszy artykuł został poświęcony tematowi Inland Border Facility. Dowiesz się z niego kiedy trzeba stawić się w Inland Border Facility,...
Read More
Przepisy celne w UK

Przepisy celne w UK

Choć oficjalnie UK opuściła UE 01.01.2021 r., to zmiany w dotychczasowych zasadach regulujących wymianę handlową zachodziły i zachodzą etapami, stąd...
Read More
Dowód pochodzenia

Dowód pochodzenia

Dowód pochodzenia jest niezbędny do prawidłowego rozpoznania stawki cła właściwej dla przewożonego towaru. Istotnym czynnikiem wpływającym na tę stawkę jest...
Read More
Pochodzenie towarów

Pochodzenie towarów

Na potrzeby nakładania ceł importowych stosowane jest m.in. kryterium kraju pochodzenia sprowadzanego towaru. Kraj, z którego towary są pierwotnie wywożone,...
Read More
Zwolnienie z cła

Zwolnienie z cła

Cło jest opłatą nakładaną na towary podczas ich importu lub eksportu dokonywanego przez granice celne państwa. Rząd wykorzystuje cło przede...
Read More
Kody towarowe

Kody towarowe

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską z końcem 2020 roku, dlatego obecnie przewóz towarów z i do UK obarczony jest obowiązkiem...
Read More
Cło Wielka Brytania

Cło Wielka Brytania

Unia Europejska, której jedną z reguł działania jest unia celna, gwarantowała swobodny przepływ towarów między krajami członkowskimi. To dlatego sprzedając...
Read More
MTD dla spółek zarejestrowanych do VAT UK

MTD dla spółek zarejestrowanych do VAT UK

Od kilku lat można zauważyć śmiałe działania brytyjskiego urzędu skarbowego podejmowane w kierunku osiągnięcia pełnej cyfryzacji administracji podatkowej. Jak podaje...
Read More
VAT a usługi związane z gruntem

VAT a usługi związane z gruntem

Dotychczas na naszym blogu poruszaliśmy obowiązki rejestracji i rozliczania VAT w Wielkiej Brytanii z perspektywy szeroko pojętego e-commerce, świadczenia usług...
Read More
Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

Dla sprzedawców wchodzących na rynek brytyjski istotną kwestią jest ustalenie, ile wynosi podatek VAT od towarów i usług, które sprzedają....
Read More
VAT – podstawowe problemy Wielka Brytania

VAT – podstawowe problemy Wielka Brytania

Sprzedaż swoich usług czy towarów do Wielkiej Brytanii często wiąże się z koniecznością dokonania rejestracji firmy do VAT UK oraz...
Read More
Wielka Brytania – wszystko o podatku VAT

Wielka Brytania – wszystko o podatku VAT

Na naszym blogu kwestię rejestracji do VAT w Wielkiej Brytanii omawialiśmy wielokrotnie. Staraliśmy się przybliżyć jak najwięcej aspektów, które będą...
Read More
Księgowość Amazon – spółka z o.o. | JDG | LTD

Księgowość Amazon – spółka z o.o. | JDG | LTD

Amazon, to platforma sprzedażowa, której nikomu nie trzeba przedstawiać. W 2019 roku tuż przed pandemią, która w przypadku sektora e-commerce...
Read More
Spedycja Wielka Brytania – rozliczenie VAT

Spedycja Wielka Brytania – rozliczenie VAT

W naszym ostatnim artykule "Usługi transportowe do Wielkiej Brytanii – VAT 2021" poruszyliśmy zagadnienie świadczenia usług transportu towarowego w Wielkiej...
Read More
{"slide_show":3,"slide_scroll":1,"dots":"true","arrows":"true","autoplay":"true","autoplay_interval":3000,"speed":600,"loop":"true","design":"design-1"}

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google

Polityka Prywatności i Plików Cookies Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając z tej strony akceptujesz używanie cookies, zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki internetowej.
Zgoda