add_filter( 'wpforms_frontend_missing_assets_error_js_disable', '__return_true');

Zniesienie Ulgi Abolicyjnej a Firma w Anglii (Spółka LTD)

28. października 2020 roku Sejm RP uchwalił m.in. nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do Senatu trafił projekt ustawy zakładającej praktyczne zniesienie ulgi abolicyjnej. Zmiana ta jest istotna m.in. dla osób, które otrzymują wynagrodzenie z Wielkiej Brytanii, lecz posiadają polską rezydencję podatkową, czyli mieszkają w Polsce na co dzień lub posiadają tutaj ośrodek interesów życiowych. W tym artykule skupimy się na tym co znaczy i jakie konsekwencje będzie miało zniesienie ulgi abolicyjnej dla polskich rezydentów podatkowych, którzy pobierają wynagrodzenie z Wielkiej Brytanii, czyli również dyrektorów spółek LTD.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Czym jest ulga abolicyjna?

Ulga abolicyjna dla dochodów z UK została wprowadzona w konsekwencji podpisanej przez Polskę konwencji MLI, która zakładała przede wszystkim zmianę metody unikania podwójnego opodatkowania z metody wyłączenia z progresją na metodę zaliczenia proporcjonalnego. Zarówno Polska jak i Wielka Brytania ratyfikowały konwencję, zaś jej założenia weszły w życie z początkiem 2020 roku, o czym pisaliśmy więcej w artykule:

Firma w Anglii a Konwencja MLI – zmiana metody unikania podwójnego opodatkowania?

Metoda wyłączenia z progresją a metoda zaliczenia proporcjonalnego

Przed wprowadzeniem założeń Konwencji MLI osoba pobierająca pensję z Wielkiej Brytanii nie miała obowiązku składania rozliczenia PIT w Polsce, a dochód z zagranicy wykazywała jedynie w sytuacji, gdy równolegle otrzymywała jakiekolwiek wynagrodzenie w Polsce, co rodziło obowiązek złożenia PIT. W tej sytuacji, dochód zagraniczny był uwzględniony w rozliczeniu, lecz był on brany pod uwagę jedynie na potrzebę obliczenia podstawy opodatkowania. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule:

Jak Rozliczyć Dochód Dyrektora Spółki LTD?

Od momentu wprowadzenia założeń Konwencji, a tym samym zmiany metody unikania podwójnego opodatkowania z metody wyłączenia z progresją na metodę zaliczenia proporcjonalnego, osoba będąca polskim rezydentem podatkowym miała obowiązek wykazania zagranicznego dochodu w corocznym zeznaniu PIT niezależnie od tego czy osiągnęła równolegle jakikolwiek dochód na terenie Polski.

Wciąż jednak dochód osiągnięty za granicą nie był w Polsce opodatkowany ze względu na zastosowanie ulgi abolicyjnej, która dawała możliwość odliczenia wyliczonego zgodnie z metodą zaliczenia proporcjonalnego podatku tak, by w praktyce nie było różnicy między zobowiązaniami podatkowymi wynikającymi ze stosowania obu metod. Dotychczas jedyną konsekwencją wprowadzenia Konwencji MLI z perspektywy dyrektorów brytyjskich spółek LTD były dodatkowe obowiązki administracyjne – konieczność składania PIT w Polsce.

Zniesienie ulgi abolicyjnej

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zakłada m.in zmianę w zakresie Art. 27g. – [Ulga abolicyjna] – Podatek dochodowy od osób fizycznych, która polega na wprowadzeniu limitu wysokości odliczenia podatku w ramach ulgi abolicyjnej.

Limit zostaje ustanowiony jako kwota wolna od podatku w wysokości około 11 333  złotych rocznie, co sprawi, że maksymalne odliczenie od podatku wyniesie 1 360 złotych w skali roku. Swobodnie możemy tu mówić o zniesieniu ulgi abolicyjnej, ponieważ konsekwencje zachowania jej z wyznaczonym limitem będą dla większości podatników nieznaczne.

Osoby, które osiągają dochód za granicą, czyli np. dyrektorzy brytyjskich spółek LTD mogli dotychczas korzystać z zagranicznych zasad opodatkowania, czyli również zagranicznych kwot wolnych od podatku. Dla przykładu, kwota wolna od podatku dochodowego w UK wynosi aktualnie 12 570 GBP (ponad 69 000 PLN), czyli ponad 2 razy więcej niż kwota wolna od podatku w Polsce.

Opodatkowanie wynagrodzenia z UK, w tym pensji dyrektorskich, po zniesieniu ulgi abolicyjnej

Po wprowadzeniu limitu ulgi abolicyjnej, osoby mieszkające na co dzień w Polsce będą zobowiązane do opodatkowania swoich zagranicznych dochodów zgodnie z polską skalą podatkową, z zastosowaniem ww. kwoty wolnej ograniczającej odliczenie od podatku do 1 360 złotych w skali roku. Co to oznacza? 

Załóżmy, że w roku 2020 wynagrodzenie dyrektora spółki LTD wyniosło 60 000 PLN, czyli 11 912.70 GBP przyjmując kurs funta z 06.11.2020.

Od takiej kwoty dyrektor spółki LTD zapłaciłby jedynie brytyjskie składki na ubezpieczenie (Employee NIC + Employer NIC) w wysokości 872.26 GBP, czyli 4 393.02 PLN.

Osiągając takie samo wynagrodzenie w 2023 roku, dyrektor spółki LTD zapłaciłby jedynie brytyjskie składki na ubezpieczenie (Employer NIC) w wysokości 294,65 GBP, czyli 1 573,55 PLN (przyjmując kurs funta z 07.04.2023) oraz 0,00 PLN podatku dochodowego w Polsce (jeśli jedynym dochodem podatnika jest ten uzyskiwany ze spółki LTD).

Oczywiście wszelkie pozostałe zasady opodatkowania w spółce LTD pozostaną, wynagrodzenie dyrektora wciąż będzie podlegało pod kwoty wolne od składek na ubezpieczenie (aktualnie 9 100 GBP i 12 570 GBP), a spółka będzie mogła, jak dotychczas, opłacać wszelkie koszty uzyskania przychodu, zwrócić kilometrówkę oraz finansować podróże biznesowe dyrektora.

Konsekwencje wprowadzenia limitu ulgi abolicyjnej dla dyrektorów spółek LTD

Wprowadzenie limitu ulgi abolicyjnej wpłynie przede wszystkim na tych dyrektorów spółek LTD, którzy większość swojego wynagrodzenia otrzymują w formie pensji dyrektorskich. Jak zobrazowaliśmy na powyższym przykładzie, niemożliwe będzie zastosowanie brytyjskiej kwoty wolnej od podatku dochodowego, a powstała różnica zostanie opodatkowana według polskiej skali podatkowej stawką 12 % lub 32% podatku dochodowego.

Jednak spółka LTD, tak samo jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Polsce, ma możliwość finansowania wszelkich kosztów uzyskania przychodu, jak również zwrotu kilometrówki za wykorzystanie własnego pojazdu dyrektora do realizacji celów biznesowych spółki oraz zwrotu zryczałtowanych kosztów za delegacje, czyli podróże służbowe. Zachęcamy do zapoznania się z artykułami, w których szerzej opisaliśmy te kwestie:

Koszty uzyskania przychodu w spółce LTD
Kilometrówka w UK
Koszty delegacji dyrektora Spółki LTD
Spółka LTD a działalność w Polsce

Zwróć uwagę na powyższe publikacje, zastanów się i w oparciu o dotychczasowe wyniki finansowe przelicz jak zniesienie ulgi abolicyjnej wpłynie na Twoją firmę.

Chciałbyś omówić możliwości związane z rejestracją lub prowadzeniem spółki LTD po wprowadzeniu limitu ulgi abolicyjnej? Umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą lub napisz do nas – chętnie pomożemy! 

Zamknięcie spółki LTD po zniesieniu ulgi abolicyjnej

Zdajemy sobie sprawę z tego, że dla niektórych przedsiębiorców zniesienie ulgi abolicyjnej może być tym czynnikiem, który ostatecznie wpłynie na decyzję o zamknięciu spółki LTD i przeniesieniu całości biznesu do Polski. To zrozumiałe, jeśli większość Twoich kontrahentów jest w Polsce, posiadasz tutaj pracowników i rozważasz założenie fizycznej siedziby (zakładu w rozumieniu Konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania), rozsądna będzie rejestracja w Polsce spółki z o.o., czy po prostu jednoosobowej działalności gospodarczej.

Mamy spore doświadczenie z rozliczaniem przenoszących się do nas spółek LTD, jak również z zamykaniem spółek rozliczanych dotychczas przez inne biura rachunkowe, których założyciele, często właśnie z ww. powodów biznesowych, decydują się na przeniesienie biznesu do Polski. 

Jeśli zniesienie ulgi abolicyjnej przesądziło o Twojej decyzji na temat zamknięcia firmy w Anglii i chciałbyś aby ten proces został przeprowadzony możliwie jak najszybciej, łatwo i bezproblemowo – napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację z jednym z naszych doradców. Zależy nam na tym, by Twój biznes działał sprawnie i mógł się swobodnie rozwijać, nieważne czy będzie rozwijał się w Polsce czy na Wyspach. Poniżej znajdziesz informacje na temat tego, jak możemy Ci pomóc.

Zamknięcie spółki LTD i współpraca z SOVA Księgowość

Jeśli zniesienie ulgi abolicyjnej zmusiło Cię do zamknięcia spółki LTD, nie masz się czego obawiać. Przygotowaliśmy pakiet usług, który pomoże Ci bezproblemowo i bezpiecznie przejść do prowadzenia swojego biznesu w całości na terenie Polski.

Jak pewnie wiesz, nasz polski oddział SOVA Księgowość od lat świadczy pełne, kompleksowe usługi księgowe dla różnych form prawnych w licznych branżach. Pomożemy Ci z zamknięciem spółki LTD oraz przeniesieniem wszelkiej działalności biznesowej pod opiekę SOVA Księgowość.

Chciałbyś skorzystać z naszej pomocy przy zakładaniu, bądź przenoszeniu biznesu do Polski? Napisz do nas korzystając z poniższego formularza lub umów się na bezpłatną konsultację z jednym z naszych doradców, który został przeszkolony w zakresie procesów zamykania firm w UK i przenoszenia księgowości. Przedstawimy Ci i przeprowadzimy Twoją firmę przez cały ten proces, od początku do końca.

4.8/5 - (21 votes)
Zniesienie limitu składek ZUS – konsekwencje, rozwiązania

Zniesienie limitu składek ZUS – konsekwencje, rozwiązania

W dzisiejszym artykule przeanalizujemy potencjalne konsekwencje gospodarcze wynikające z ostatnio uchwalonej przez polski Sejm ustawy dotyczącej zniesienia górnego limitu składek...
Read More
Skąd tyle polskich firm w Anglii?

Skąd tyle polskich firm w Anglii?

"Na szczególną uwagę zasługuje rynek brytyjski, który cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców naszego kraju, czego dowodzą dane opublikowane przez...
Read More
Kto może założyć firmę w Anglii?

Kto może założyć firmę w Anglii?

Kim są i skąd pochodzą dyrektorzy brytyjskich spółek LTD? Kto może założyć firmę w Anglii?
Read More
Koszty delegacji pracownika lub dyrektora spółki LTD

Koszty delegacji pracownika lub dyrektora spółki LTD

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale koszty delegacji dyrektora bądź pracownika spółki LTD mogą zostać pokryte przez firmę.
Read More
Jak założyć spółkę LTD bez wyjazdu do UK?

Jak założyć spółkę LTD bez wyjazdu do UK?

Czy da się zarejestrować firmę w Anglii bez wyjazdu do Wielkiej Brytanii? Okazuje się, że tak i z tego artykułu...
Read More
Corporation Tax w 2023 roku – zmiany

Corporation Tax w 2023 roku – zmiany

Wraz z początkiem kwietnia zmieniła się główna stawka podatku Corporation Tax. Nie obowiązuje już niezależna od dochodów stawka liniowa wynosząca...
Read More
Inland Border Facility – Punkt Odprawy Śródlądowej

Inland Border Facility – Punkt Odprawy Śródlądowej

Niniejszy artykuł został poświęcony tematowi Inland Border Facility. Dowiesz się z niego kiedy trzeba stawić się w Inland Border Facility,...
Read More
Przepisy celne w UK

Przepisy celne w UK

Choć oficjalnie UK opuściła UE 01.01.2021 r., to zmiany w dotychczasowych zasadach regulujących wymianę handlową zachodziły i zachodzą etapami, stąd...
Read More
Dowód pochodzenia

Dowód pochodzenia

Dowód pochodzenia jest niezbędny do prawidłowego rozpoznania stawki cła właściwej dla przewożonego towaru. Istotnym czynnikiem wpływającym na tę stawkę jest...
Read More
Pochodzenie towarów

Pochodzenie towarów

Na potrzeby nakładania ceł importowych stosowane jest m.in. kryterium kraju pochodzenia sprowadzanego towaru. Kraj, z którego towary są pierwotnie wywożone,...
Read More
Zwolnienie z cła

Zwolnienie z cła

Cło jest opłatą nakładaną na towary podczas ich importu lub eksportu dokonywanego przez granice celne państwa. Rząd wykorzystuje cło przede...
Read More
Kody towarowe

Kody towarowe

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską z końcem 2020 roku, dlatego obecnie przewóz towarów z i do UK obarczony jest obowiązkiem...
Read More
Cło Wielka Brytania

Cło Wielka Brytania

Unia Europejska, której jedną z reguł działania jest unia celna, gwarantowała swobodny przepływ towarów między krajami członkowskimi. To dlatego sprzedając...
Read More
MTD dla spółek zarejestrowanych do VAT UK

MTD dla spółek zarejestrowanych do VAT UK

Od kilku lat można zauważyć śmiałe działania brytyjskiego urzędu skarbowego podejmowane w kierunku osiągnięcia pełnej cyfryzacji administracji podatkowej. Jak podaje...
Read More
VAT a usługi związane z gruntem

VAT a usługi związane z gruntem

Dotychczas na naszym blogu poruszaliśmy obowiązki rejestracji i rozliczania VAT w Wielkiej Brytanii z perspektywy szeroko pojętego e-commerce, świadczenia usług...
Read More
Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

Dla sprzedawców wchodzących na rynek brytyjski istotną kwestią jest ustalenie, ile wynosi podatek VAT od towarów i usług, które sprzedają....
Read More
VAT – podstawowe problemy Wielka Brytania

VAT – podstawowe problemy Wielka Brytania

Sprzedaż swoich usług czy towarów do Wielkiej Brytanii często wiąże się z koniecznością dokonania rejestracji firmy do VAT UK oraz...
Read More
Wielka Brytania – wszystko o podatku VAT

Wielka Brytania – wszystko o podatku VAT

Na naszym blogu kwestię rejestracji do VAT w Wielkiej Brytanii omawialiśmy wielokrotnie. Staraliśmy się przybliżyć jak najwięcej aspektów, które będą...
Read More
Księgowość Amazon – spółka z o.o. | JDG | LTD

Księgowość Amazon – spółka z o.o. | JDG | LTD

Amazon, to platforma sprzedażowa, której nikomu nie trzeba przedstawiać. W 2019 roku tuż przed pandemią, która w przypadku sektora e-commerce...
Read More
Spedycja Wielka Brytania – rozliczenie VAT

Spedycja Wielka Brytania – rozliczenie VAT

W naszym ostatnim artykule "Usługi transportowe do Wielkiej Brytanii – VAT 2021" poruszyliśmy zagadnienie świadczenia usług transportu towarowego w Wielkiej...
Read More
{"slide_show":3,"slide_scroll":1,"dots":"true","arrows":"true","autoplay":"true","autoplay_interval":3000,"speed":600,"loop":"true","design":"design-1"}

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google

Polityka Prywatności i Plików Cookies Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając z tej strony akceptujesz używanie cookies, zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki internetowej.
Zgoda