28. października 2020 roku Sejm RP uchwalił m.in. nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do Senatu trafił projekt ustawy zakładającej praktyczne zniesienie ulgi abolicyjnej.

Zmiana ta jest istotna m.in. dla osób, które otrzymują wynagrodzenie z Wielkiej Brytanii, lecz posiadają polską rezydencję podatkową, czyli mieszkają w Polsce na co dzień lub posiadają tutaj ośrodek interesów życiowych.

W tym artykule skupimy się na tym co znaczy i jakie konsekwencje będzie miało zniesienie ulgi abolicyjnej dla polskich rezydentów podatkowych, którzy pobierają wynagrodzenie z Wielkiej Brytanii, czyli również dyrektorów spółek LTD.

Czym jest ulga abolicyjna?
Zniesienie ulgi abolicyjnej
Opodatkowanie wynagrodzenia z UK po zniesieniu ulgi abolicyjnej
Konsekwencje wprowadzenia limitu ulgi abolicyjnej dla dyrektorów spółek LTD
Zamknięcie spółki LTD po zniesieniu ulgi abolicyjnej

 

Czym jest ulga abolicyjna?

 

Ulga abolicyjna dla dochodów z UK została wprowadzona w konsekwencji podpisanej przez Polskę konwencji MLI, która zakładała przede wszystkim zmianę metody unikania podwójnego opodatkowania z metody wyłączenia z progresją na metodę zaliczenia proporcjonalnego. Zarówno Polska jak i Wielka Brytania ratyfikowały konwencję, zaś jej założenia weszły w życie z początkiem 2020 roku, o czym pisaliśmy więcej w artykule:

Firma w Anglii a Konwencja MLI – zmiana metody unikania podwójnego opodatkowania?

 

Metoda wyłączenia z progresją a metoda zaliczenia proporcjonalnego

 

Przed wprowadzeniem założeń Konwencji MLI osoba pobierająca pensję z Wielkiej Brytanii nie miała obowiązku składania rozliczenia PIT w Polsce, a dochód z zagranicy wykazywała jedynie w sytuacji, gdy równolegle otrzymywała jakiekolwiek wynagrodzenie w Polsce, co rodziło obowiązek złożenia PIT. W tej sytuacji, dochód zagraniczny był uwzględniony w rozliczeniu, lecz był on brany pod uwagę jedynie na potrzebę obliczenia podstawy opodatkowania. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule:

Jak Rozliczyć Dochód Dyrektora Spółki LTD?

Od momentu wprowadzenia założeń Konwencji, a tym samym zmiany metody unikania podwójnego opodatkowania z metody wyłączenia z progresją na metodę zaliczenia proporcjonalnego, osoba będąca polskim rezydentem podatkowym miała obowiązek wykazania zagranicznego dochodu w corocznym zeznaniu PIT niezależnie od tego czy osiągnęła równolegle jakikolwiek dochód na terenie Polski.

 

Wciąż jednak dochód osiągnięty za granicą nie był w Polsce opodatkowany ze względu na zastosowanie ulgi abolicyjnej, która dawała możliwość odliczenia wyliczonego zgodnie z metodą zaliczenia proporcjonalnego podatku tak, by w praktyce nie było różnicy między zobowiązaniami podatkowymi wynikającymi ze stosowania obu metod. Dotychczas jedyną konsekwencją wprowadzenia Konwencji MLI z perspektywy dyrektorów brytyjskich spółek LTD były dodatkowe obowiązki administracyjne – konieczność składania PIT w Polsce.

 

Zniesienie ulgi abolicyjnej

 

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zakłada m.in zmianę w zakresie Art. 27g. – [Ulga abolicyjna] – Podatek dochodowy od osób fizycznych, która polega na wprowadzeniu limitu wysokości odliczenia podatku w ramach ulgi abolicyjnej.

Limit zostaje ustanowiony jako kwota wolna od podatku w wysokości 8 000 złotych rocznie, co sprawi, że maksymalne odliczenie od podatku wyniesie 1 360 złotych w skali roku. Swobodnie możemy tu mówić o zniesieniu ulgi abolicyjnej, ponieważ konsekwencje zachowania jej z wyznaczonym limitem będą dla większości podatników nieznaczne.

Osoby, które osiągają dochód za granicą, czyli np. dyrektorzy brytyjskich spółek LTD mogli dotychczas korzystać z zagranicznych zasad opodatkowania, czyli również zagranicznych kwot wolnych od podatku. Dla przykładu, kwota wolna od podatku dochodowego w UK wynosi aktualnie 12 570 GBP (ponad 62 000 PLN), czyli niemal 8 razy więcej niż kwota wolna od podatku w Polsce.

 

Opodatkowanie wynagrodzenia z UK, w tym pensji dyrektorskich, po zniesieniu ulgi abolicyjnej

 

Po wprowadzeniu limitu ulgi abolicyjnej, osoby mieszkające na co dzień w Polsce będą zobowiązane do opodatkowania swoich zagranicznych dochodów zgodnie z polską skalą podatkową, z zastosowaniem ww. kwoty wolnej ograniczającej odliczenie od podatku do 1 360 złotych w skali roku. Co to oznacza? 

Załóżmy, że w roku 2020 wynagrodzenie dyrektora spółki LTD wyniosło 60 000 PLN, czyli 11 912.70 GBP przyjmując kurs funta z 06.11.2020.

 

Od takiej kwoty dyrektor spółki LTD zapłaciłby jedynie brytyjskie składki na ubezpieczenie (Employee NIC + Employer NIC) w wysokości 872.26 GBP, czyli 4 393.02 PLN.

 

Osiągając takie samo wynagrodzenie w 2021 roku (zakładając, że w tym roku kwoty wolne od składek na ubezpieczenie w UK nie wzrosną), dyrektor spółki LTD zapłaci taką samą kwotę składek na ubezpieczenie w UK (4 393.02 PLN) oraz 8 840 PLN podatku dochodowego w Polsce.

Oczywiście wszelkie pozostałe zasady opodatkowania w spółce LTD pozostaną, wynagrodzenie dyrektora wciąż będzie podlegało pod kwoty wolne od składek na ubezpieczenie (aktualnie 8 840 GBP i 9 569 GBP), a spółka będzie mogła, jak dotychczas, opłacać wszelkie koszty uzyskania przychodu, zwrócić kilometrówkę oraz finansować podróże biznesowe dyrektora.

 

Konsekwencje wprowadzenia limitu ulgi abolicyjnej dla dyrektorów spółek LTD

 

Wprowadzenie limitu ulgi abolicyjnej wpłynie przede wszystkim na tych dyrektorów spółek LTD, którzy większość swojego wynagrodzenia otrzymują w formie pensji dyrektorskich. Jak zobrazowaliśmy na powyższym przykładzie, niemożliwe będzie zastosowanie brytyjskiej kwoty wolnej od podatku dochodowego, a powstała różnica zostanie opodatkowana według polskiej skali podatkowej stawką 17% lub 32% podatku dochodowego.

Jednak spółka LTD, tak samo jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Polsce, ma możliwość finansowania wszelkich kosztów uzyskania przychodu, jak również zwrotu kilometrówki za wykorzystanie własnego pojazdu dyrektora do realizacji celów biznesowych spółki oraz zwrotu zryczałtowanych kosztów za delegacje, czyli podróże służbowe. Zachęcamy do zapoznania się z artykułami, w których szerzej opisaliśmy te kwestie:

Koszty uzyskania przychodu w spółce LTD
Kilometrówka w UK
Koszty delegacji dyrektora Spółki LTD
Spółka LTD a działalność w Polsce

Zwróć uwagę na powyższe publikacje, zastanów się i w oparciu o dotychczasowe wyniki finansowe przelicz jak zniesienie ulgi abolicyjnej wpłynie na Twoją firmę.

Chciałbyś omówić możliwości związane z rejestracją lub prowadzeniem spółki LTD po wprowadzeniu limitu ulgi abolicyjnej? Umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą lub napisz do nas – chętnie pomożemy! 

 

Zamknięcie spółki LTD po zniesieniu ulgi abolicyjnej

 

Zdajemy sobie sprawę z tego, że dla niektórych przedsiębiorców zniesienie ulgi abolicyjnej może być tym czynnikiem, który ostatecznie wpłynie na decyzję o zamknięciu spółki LTD i przeniesieniu całości biznesu do Polski. To zrozumiałe, jeśli większość Twoich kontrahentów jest w Polsce, posiadasz tutaj pracowników i rozważasz założenie fizycznej siedziby (zakładu w rozumieniu Konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania), rozsądna będzie rejestracja w Polsce spółki z o.o., czy po prostu jednoosobowej działalności gospodarczej.

Mamy spore doświadczenie z rozliczaniem przenoszących się do nas spółek LTD, jak również z zamykaniem spółek rozliczanych dotychczas przez inne biura rachunkowe, których założyciele, często właśnie z ww. powodów biznesowych, decydują się na przeniesienie biznesu do Polski. 

Jeśli zniesienie ulgi abolicyjnej przesądziło o Twojej decyzji na temat zamknięcia firmy w Anglii i chciałbyś aby ten proces został przeprowadzony możliwie jak najszybciej, łatwo i bezproblemowo – napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację z jednym z naszych doradców. Zależy nam na tym, by Twój biznes działał sprawnie i mógł się swobodnie rozwijać, nieważne czy będzie rozwijał się w Polsce czy na Wyspach. Poniżej znajdziesz informacje na temat tego, jak możemy Ci pomóc.

 

Zamknięcie spółki LTD i współpraca z SOVA Księgowość

 

Jeśli zniesienie ulgi abolicyjnej zmusiło Cię do zamknięcia spółki LTD, nie masz się czego obawiać. Przygotowaliśmy pakiet usług, który pomoże Ci bezproblemowo i bezpiecznie przejść do prowadzenia swojego biznesu w całości na terenie Polski.

Jak pewnie wiesz, nasz polski oddział SOVA Księgowość od lat świadczy pełne, kompleksowe usługi księgowe dla różnych form prawnych w licznych branżach. Pomożemy Ci z zamknięciem spółki LTD oraz przeniesieniem wszelkiej działalności biznesowej pod opiekę SOVA Księgowość.

 

Co oferujemy w ramach pakietu dla osób zamykających spółkę LTD i przenoszących księgowość do SOVA Księgowość?

 

Przeprowadzimy Twoją spółkę LTD przez proces zamknięcia wyceniony indywidualnie, 25% poniżej standardowej wyceny w oparciu o dostarczone dokumenty.

Jeśli zdecydujesz się na rejestrację jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce, zarejestrujemy ją dla Ciebie za darmo oraz otrzymasz od nas pierwszy miesiąc obsługi księgowej ze stawką zredukowaną o 50%.

Jeśli zdecydujesz się na założenie spółki z o.o., zarejestrujemy ją dla Ciebie za połowę standardowej kwoty czyli 600 złotych (z uwzględnieniem opłaty urzędowej, korzystając z procedury S24).

Jeśli prowadzisz równoleglę jakąkolwiek firmę w Polsce oraz spółkę LTD w UK i zdecydujesz się na zamknięcie spółki LTD i przeniesienie księgowości swojej polskiej firmy pod obsługę SOVA Księgowość, zaproponujemy Ci zredukowaną stawkę za przeniesienie firmy oraz pierwszy miesiąc obsługi księgowej wycenionej indywidualnie w oparciu o potrzeby Twojego przedsiębiorstwa.

 

Chciałbyś skorzystać z powyższego pakietu dla swojego biznesu? Masz jakiekolwiek pytania na temat zniesienia ulgi abolicyjnej i jego konsekwencji? Napisz do nas korzystając z poniższego formularza lub umów się na bezpłatną konsultację z jednym z naszych doradców, który został przeszkolony w zakresie procesów zamykania firm w UK i przenoszenia księgowości. Przedstawimy Ci i przeprowadzimy Twoją firmę przez cały ten proces, od początku do końca. Sprawdź!

Napisz do nas

Data ostatniej aktualizacji artykułu: