Czym jest ulga abolicyjna?
Ulga abolicyjna dla dochodów z UK została wprowadzona w konsekwencji podpisania przez Polskę konwencji MLI, która zmieniła metodę unikania podwójnego opodatkowania z metody wyłączenia z progresją na metodę zaliczenia proporcjonalnego. Polska i Wielka Brytania ratyfikowały konwencję, a jej założenia weszły w życie na początku 2020 roku. Więcej o tym pisaliśmy w artykule:
Firma w Anglii a Konwencja MLI – zmiana metody unikania podwójnego opodatkowania?
Metoda wyłączenia z progresją a metoda zaliczenia proporcjonalnego
Przed wprowadzeniem założeń Konwencji MLI osoby pobierające pensję z Wielkiej Brytanii nie miały obowiązku składania rozliczenia PIT w Polsce, a dochód z zagranicy był uwzględniany tylko przy obliczaniu podstawy opodatkowania, gdy równolegle otrzymywały wynagrodzenie w Polsce.
Po wprowadzeniu konwencji MLI, osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi muszą wykazywać zagraniczne dochody w corocznym zeznaniu PIT, niezależnie od tego, czy osiągnęły dochód w Polsce.
Zniesienie ulgi abolicyjnej
Nowelizacja ustawy wprowadza limit odliczenia podatku w ramach ulgi abolicyjnej, który wynosi 1 360 złotych w skali roku. W praktyce oznacza to zniesienie ulgi abolicyjnej, ponieważ jej efekty będą nieznaczne dla większości podatników.
Dotychczas osoby osiągające dochód za granicą mogły korzystać z zagranicznych zasad opodatkowania, w tym wyższych kwot wolnych od podatku. Przykładowo, kwota wolna od podatku w UK wynosi obecnie 12 570 GBP (ponad 63 000 PLN), co jest ponad dwukrotnie wyższe niż w Polsce.
Opodatkowanie wynagrodzenia z UK, w tym pensji dyrektorskich, po zniesieniu ulgi abolicyjnej
Po wprowadzeniu limitu ulgi abolicyjnej, osoby mieszkające w Polsce będą zobowiązane do opodatkowania swoich zagranicznych dochodów zgodnie z polską skalą podatkową.
Na przykład:
- 2020 rok: Wynagrodzenie dyrektora spółki LTD wyniosło 60 000 PLN (11 912.70 GBP – kurs funta z 06.11.2020). Dyrektor zapłacił brytyjskie składki na ubezpieczenie (Employee NIC + Employer NIC) w wysokości 872.26 GBP (4 393.02 PLN).
- 2023 rok: Wynagrodzenie dyrektora spółki LTD wyniosło 60 000 PLN. Dyrektor zapłacił brytyjskie składki na ubezpieczenie (Employer NIC) w wysokości 294.65 GBP (1 573.55 PLN – kurs funta z 07.04.2023) oraz 0 PLN podatku dochodowego w Polsce, jeśli jedynym dochodem był ten z spółki LTD.
Oczywiście wszelkie pozostałe zasady opodatkowania w spółce LTD pozostaną, wynagrodzenie dyrektora wciąż będzie podlegało pod kwoty wolne od składek na ubezpieczenie (aktualnie 9 100 GBP i 12 570 GBP), a spółka będzie mogła, jak dotychczas, opłacać wszelkie koszty uzyskania przychodu, zwrócić kilometrówkę oraz finansować podróże biznesowe dyrektora.
Konsekwencje wprowadzenia limitu ulgi abolicyjnej dla dyrektorów spółek LTD
Wprowadzenie limitu ulgi abolicyjnej wpłynie na dyrektorów spółek LTD, którzy otrzymują większość wynagrodzenia otrzymują w formie pensji dyrektorskich. Nie będzie możliwe zastosowanie brytyjskiej kwoty wolnej od podatku dochodowego, a powstała różnica zostanie opodatkowana według polskiej skali podatkowej stawką 12 % lub 32% podatku dochodowego.
Spółki LTD nadal mogą finansować koszty uzyskania przychodu, zwracać kilometrówkę za użycie własnego pojazdu do celów biznesowych oraz zwracać koszty delegacji. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykułach:
Koszty uzyskania przychodu w spółce LTD
Kilometrówka w UK
Koszty delegacji dyrektora Spółki LTD
Spółka LTD a działalność w Polsce
Chciałbyś omówić możliwości związane z rejestracją lub prowadzeniem spółki LTD po wprowadzeniu limitu ulgi abolicyjnej? Umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą lub napisz do nas – chętnie pomożemy!
Zamknięcie spółki LTD po zniesieniu ulgi abolicyjnej
Zdajemy sobie sprawę z tego, że dla niektórych przedsiębiorców zniesienie ulgi abolicyjnej może być tym czynnikiem, który ostatecznie wpłynie na decyzję o zamknięciu spółki LTD i przeniesieniu całości biznesu do Polski. To zrozumiałe, jeśli większość Twoich kontrahentów jest w Polsce, posiadasz tutaj pracowników i rozważasz założenie fizycznej siedziby (zakładu w rozumieniu Konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania), rozsądna będzie rejestracja w Polsce spółki z o.o., czy po prostu jednoosobowej działalności gospodarczej.
Mamy spore doświadczenie z rozliczaniem przenoszących się do nas spółek LTD, jak również z zamykaniem spółek rozliczanych dotychczas przez inne biura rachunkowe, których założyciele, często właśnie z ww. powodów biznesowych, decydują się na przeniesienie biznesu do Polski. Jeśli zniesienie ulgi abolicyjnej przesądziło o Twojej decyzji na temat zamknięcia firmy w Anglii i chciałbyś, aby ten proces został przeprowadzony możliwie jak najszybciej, łatwo i bezproblemowo – napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację z jednym z naszych doradców. Zależy nam na tym, by Twój biznes działał sprawnie i mógł się swobodnie rozwijać, nieważne czy będzie rozwijał się w Polsce, czy na Wyspach. Poniżej znajdziesz informacje na temat tego, jak możemy Ci pomóc.
Zamknięcie spółki LTD i współpraca z SOVA Księgowość
Jeśli zniesienie ulgi abolicyjnej zmusiło Cię do zamknięcia spółki LTD, nasz zespół w SOVA Księgowość jest gotów pomóc. Świadczymy kompleksowe usługi księgowe dla różnych form prawnych i branż. Pomożemy Ci zamknąć spółkę LTD oraz przenieść działalność biznesową pod opiekę naszego zespołu.
Chcesz skorzystać z naszej pomocy przy zakładaniu lub przenoszeniu biznesu do Polski? Napisz do nas korzystając z poniższego formularza lub umów się na bezpłatną konsultację z jednym z naszych doradców. Przeprowadzimy Cię przez cały proces, od początku do końca.