Praca zdalna w UK a regulacje IR35

Regulacje IR35 to zbiór przepisów wprowadzonych od kwietnia 2020 roku, których celem jest ustalenie relacji między pracodawcą a pracownikiem w UK, w sytuacji, kiedy pracownik zatrudniony jest na kontrakcie B2B.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Cel i zastosowanie regulacji IR35 moglibyśmy przyrównać do stosunku pracy w Polsce, kiedy mowa o umowach współpracy, wykonywaniu zleceń B2B na rzecz kontrahenta itp.

Wprowadzenie przepisów IR35 było motywowane chęcią uszczelnienia systemu podatkowego. Regulacje te mają na celu zmniejszenie ilość sytuacji, w których pracownik i pracodawca wchodzą w relację B2B tylko po to, by uniknąć płacenia wyższych podatków jakie wynikałyby z zatrudnienia w oparciu o brytyjską umowę o pracę. 

Jeśli okaże się, że analizowana relacja B2B ma charakter “stosunku pracy” w UK, przychód z tej działalności powinien zostać wprowadzony do systemu PAYE i rozliczony tak, jak brytyjskie wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę.

Chcesz sprawdzić jaki jest status Twojej relacji z pracodawcą? Skorzystaj z przewodnika online: Check employment status for tax

Kogo dotyczą regulacje IR35?

Regulacje IR35 mają zastosowanie dla:

 • pracowników, którzy świadczą swoje usługi przy pomocy pośrednika
 • pracodawców, którzy korzystają z usług pracowników przy pomocy pośrednika
 • agencji świadczących usługi przez pośredników

Pośrednik w rozumieniu przepisów IR35 może oznaczać agencję pracy czy agencję rekrutacyjną, ale też na przykład spółkę LTD (która posiada własną osobowość prawną), w której Ty, jako pracownik, będziesz 100% udziałowcem, jedynym dyrektorem i jedynym pracownikiem.

Kogo nie dotyczą regulacje IR35?

Zgodnie z opublikowanymi na gov.uk wytycznymi, przepisy nie dotyczą pracowników, którzy:

 • świadczą swoje usługi bez pośrednictwa, z możliwością samodzielnego nadzoru, kierowania oraz kontroli własnej pracy
 • zawsze pracują zdalnie – z własnego domu lub w miejscu, którym nie zarządza, ani którego nie kontroluje klient (chyba że rodzaj świadczonych usług wymaga od pracownika, aby pojawiał się fizycznie w tych konkretnych miejscach)
 • pracują jako:
  • aktorzy,
  • piosenkarze,
  • muzycy lub inne osoby w branży rozrywkowej,
  • modelki lub modele.

Czy przepisy IR35 mają zastosowanie dla pracy zdalnej w UK?

Przepisy IR35 mają zastosowanie przede wszystkim dla osób, które świadczą usługi dla jednego pracodawcy, na ogół w konkretnym miejscu, o wyznaczonym czasie i z ograniczoną kontrolą tego, nad czym w danym okresie będą pracować.

Mimo że oryginalnie przepisy wyraźnie zaznaczały, że praca zdalna lub z domu nie podlega pod regulacje IR35, pandemia COVID-19 sprawiła, że wielu pracowników, którzy normalnie pracowaliby w biurze swojego pracodawcy, zaczęło pracować zdalnie, najczęściej z własnego domu.

Ciężko określić jednoznacznie i długoterminowo jaki wpływ takie zmiany będą miały na egzekwowanie przepisów IR35, możemy jednak spekulować, że ważniejszą rolę w analizie relacji biznesowych i rozpatrywaniu ich pod kątem “stosunku pracy” będzie miało ustalenie tego, kto faktycznie kontroluje i nadzoruje pracę oraz w jakim (i czy jasno, odgórnie określonym) zakresie czasu jest ona wykonywana.

Praca zdalna jako programista w UK a przepisy IR35

Jak wyżej wspomnieliśmy, przepisy IR35 mogą mieć zastosowanie przede wszystkim dla osób, które podlegają pełnej kontroli pracodawcy zarówno w zakresie realizowanych obowiązków jak i zakresu czasu, w którym te obowiązki mogą realizować.

Tak sztywne ramy w branży IT są raczej rzadko spotykane, ponieważ w pracy programisty najistotniejsze są rezultaty a nie to jaką drogą i w jakim przedziale czasowym zostaną one wypracowane. Co więcej, programiści w Wielkiej Brytanii mogli cieszyć się swobodą pracy zdalnej jeszcze długo przed 2020 rokiem. W tym momencie, praca zdalna jako programista na Wyspach jedynie zyskuje na popularności.

Jak zadbać o to, by Twoja praca zdalna nie podlegała pod przepisy IR35?

Jeśli chcesz uniknąć dodatkowych rozliczeń, formalności i zobowiązań podatkowych związanych z nawiązaniem “stosunku pracy” w UK, warto zastanowić się nad tym, jakie czynniki mogą być wzięte pod uwagę podczas analizy Twojej relacji z pracodawcą.

Czy pracodawca w UK jest Twoim jedynym kontrahentem? Sam fakt posiadania jednego klienta nie świadczy jeszcze o nawiązaniu relacji pracownik-pracodawca, która powinna być rozliczana w oparciu o umowę o pracę, jeśli jednak masz na to czas i ochotę, warto zastanowić się choćby nad poszukiwaniem dodatkowych zleceń.

Czy pracodawca w UK posiada pełną kontrolę nad tym co robisz i kiedy pracujesz? Jeśli sam ustalasz godziny swojej pracy, a zakres Twoich obowiązków jest elastyczny, szansa, że ktokolwiek uzna Cię za pracownika w rozumieniu IR35 jest niewielka.

Czy Twoja firma, która wystawia faktury dla pracodawcy z UK, posiada jakiekolwiek dodatkowe koszty? Posiadasz sprzęt firmowy lub samodzielnie wykupione licencje na oprogramowanie, których koszt pokrywasz z firmowego konta bankowego? To kolejne dowody na to, że prowadzisz działalność niezależną od swojego pracodawcy, mimo że w danym momencie może on być Twoim jedynym kontrahentem.

Masz dodatkowe pytania na temat regulacji IR35? Szukasz pracy zdalnej w UK i zastanawiasz się jaka forma prawna będzie najlepsza dla rozliczenia takiego zatrudnienia? Na te i wszelkie podobne pytania odpowiedzą nasi doradcy, napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację przy pomocy formularza. Chętnie pomożemy!

4.4/5 - (19 votes)

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google