add_filter( 'wpforms_frontend_missing_assets_error_js_disable', '__return_true');

Księgowość Amazon – spółka z o.o. | JDG | LTD

Amazon, to platforma sprzedażowa, której nikomu nie trzeba przedstawiać. W 2019 roku tuż przed pandemią, która w przypadku sektora e-commerce okazała się nad wyraz łaskawa, Amazon stanowił aż 13,3% światowego rynku e-commerce. Już ta jedna statystyka pokazuje, jak wielkim globalnym graczem stał się Amazon. Nic więc dziwnego, że niemal każdy przedsiębiorca, który zaczyna lub trwa już w swojej przygodzie z handlem internetowym, prędzej czy później rozważa wejście ze swoimi produktami na rynek m.in. brytyjski przy pomocy platformy Amazon. Poniższy artykuł został poświęcony tej podróży z perspektywy polskiego przedsiębiorcy.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Jak zacząć sprzedawać na Amazon?

Rozpocząć sprzedaż na Amazon w UK możesz zarówno jako spółka z o.o., jak i jednoosobowa działalność gospodarcza. Oczywiście każdy z tych podmiotów ma swoje charakterystyczne cechy, których odpowiednie przeanalizowanie pozwoli wybrać faworyta, najlepiej odpowiadającego Twoim potrzebom. Jeżeli zależy Ci na takim kompleksowym porównaniu tych form w kontekście prowadzenia firmy w sektorze e-commerce, to odnajdziesz je w artykule Sklep internetowy – PKPiR czy pełna księgowość?

Amazon – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Jedną z najczęściej wybieranych spółek kapitałowych jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Podmiot ten jest tzw. spółką prawa handlowego, i działa przede wszystkim na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych (KSH). Spółka z o.o. stanowi osobę prawną co w praktyce oznacza, iż w obrocie prawnym występuje jako pełnoprawny podmiot, niezależny od swoich udziałowców.

Z najistotniejszych plusów tej formy prowadzenia działalności można wyróżnić:

  • CIT 9%;
  • brak ZUS*;
  • brak odpowiedzialności majątkiem własnym za zobowiązania;
  • możliwość wypłaty dywidendy;
  • szerszy obraz na sytuację finansową spółki dzięki pełnym księgom rachunkowym.

*dla małych podatników.

Więcej na temat spółki przeczytasz w artykule Spółka z o.o. – co musisz wiedzieć?

Decydując się na spółkę z o.o., należy niewątpliwie liczyć się z podwójnym opodatkowaniem (osobno spółki oraz jej właścicieli), jak i wyższymi kosztami księgowymi będącymi konsekwencją obowiązkowej pełnej księgowości niemniej dla wielu brak ZUS oraz możliwość skorzystania z preferencyjnego CIT-u na poziomie 9%, rekompensuje tę niedogodność.

Dla tych jednak, którzy wybierając formę prowadzenia działalności, kierują się przede wszystkim kryterium kosztów, jednoosobowa działalność gospodarcza może być dobrym wyborem.

Amazon – jednoosobowa działalność gospodarcza

Tę formę prowadzenia biznesu możesz wykonywać bez żadnych skomplikowanych struktur prawnych, czy odrębnych organizacji. Wystarczy, że zarejestrujesz siebie jako przedsiębiorcę, wypełniając wniosek CEIDG-1 i niemal natychmiastowo możesz wkraczać w świat biznesu we własnym imieniu, jako osoba fizyczna. Ta prostota spowodowała, że jednoosobowa działalność jest najczęściej wybieraną formą prowadzenia firmy. 

Do zdecydowanych zalet tego rozwiązania należy:

  • brak podwójnego opodatkowania;
  • możliwość wyboru wygodnej formy opodatkowania np. 3% ryczałtu;
  • łatwość zarejestrowania i prowadzenia, oraz ewentualnego wyrejestrowania;
  • niskie koszty obsługi księgowej.

Więcej na temat najpopularniejszej formy prowadzenia działalności w Polsce przeczytasz w artykule Jednoosobowa działalność gospodarcza – co musisz wiedzieć?

Niestety popularność nie idzie w parze z całkowitym brakiem wad, z prowadzeniem JDG wiąże m.in. konieczność opłacania ZUS nawet w przypadku braku przychodów czy osobowa odpowiedzialność za zobowiązania działalności, przez którą nie trudno o spotkanie z komornikiem.

Amazon – podatek

Taka platforma jak Amazon daje wiele możliwości prowadzenia za jej pośrednictwem handlu  internetowego. Wyróżnić można dwa główne warianty tj. FBM oraz FBA.

FBM zakłada, że to sprzedawca odpowiedzialny jest za magazynowanie, a następnie dostarczanie towaru do kupującego. Wówczas polska firma zwykle realizuje taką wysyłkę bezpośrednio z Polski. Z kolei FBA to model, w którym to Amazon przejmuje ze sprzedawcy obowiązki magazynowania i dostarczania zakupionych produktów do kupujących. Amazon do tego celu używa swoich magazynów położonych w Anglii, dzięki czemu jest w stanie zapewnić standard wysyłki towaru w najkrótszym możliwym czasie, zwykle 24 h.

Z perspektywy Polskiego przedsiębiorcy te dwa modele stanowią klucz do jego późniejszych obowiązków podatkowych, jako że miejsce magazynowania oraz wysyłki towaru jest kluczowe do celów VAT.

Gdy wysyłka realizowana jest z UK przy pomocy Amazon (FBA), polski sprzedawca co do zasady zobowiązany jest do rejestracji na VAT w UK od momentu pierwszej transakcji tzn., że nie obowiązują go limity zwalniające z rejestracji do określonego progu obrotów. Szczegóły dotyczące rozliczenia takich transakcji zostały opisane w artykule VAT UK dla podmiotów zagranicznych.

W modelu FBM z wysyłką z Polski przedsiębiorca co do zasady rozlicza sprzedaż do UK na zasadach eksportu, stosując 0% VAT w Polsce. Wyjątek stanowią dostawy hurtowe (B2B), podczas których wykorzystywana jest reguła DDP, która szczerzej została opisana przez nas w artykule DDP – sprzedaż do UK po Brexit | Rejestracja do VAT w UK.

Polska firma vs LTD w UK

Ostatnio opisaliśmy sposób wystartowania na Amazon GB w formie brytyjskiego odpowiednika spółki z o.o. – spółki Limited, w artykule Spółka LTD a sprzedaż na Amazon. Jak opisane wyżej polskie formy prowadzenia działalności wypadają w starciu z LTD?

Niewątpliwym plusem polskiego podmiotu jest potencjalnie jego niższe opodatkowanie, jako że spółka LTD odprowadza od swojego dochodu 19% Corporation Tax natomiast większość sp. z o.o. ma możliwość odprowadzania 9% CIT, z kolei jednoosobowa działalność gospodarcza może wiązać się z opłacaniem zaledwie 3% lub 5,5% podatku na zasadach ryczałtu. 

Kolejną zaletą sp. z o.o. czy jednoosobowej działalności gospodarczej jest zawarcie prowadzonego e-commerce w ramach jednego podmiotu, co niewątpliwie ułatwia zarządzanie i sprawowanie nad nim kontroli, szczególnie w dobie mnożących się przepisów prawnych, kolejnych obostrzeń czy również wyjątkowo konkurencyjnej branży, jaką jest handel internetowy.

Oczywiście i takie rozwiązanie ma swoje dwie strony medalu, dlatego też jednym z minusów prowadzenia e-commerce na Amazon jako polski podmiot jest w przypadku FBA konieczność rejestracji do VAT UK, która wiąże się, chociażby z dodatkowym kosztem współpracy z brytyjskim biurem rachunkowym, czy też zwyczajnie potrzebą wydatkowania cennego czasu na kontrolowanie tego obszaru.

Rynek brytyjski charakteryzuje się wyjątkową dla siebie specyfiką, jaką jest pewne faworyzowanie krajowych podmiotów względem zagranicznych. Brytyjczycy zwyczajnie chętniej kupują od zarejestrowanych w UK brytyjskich spółek Limited, aniżeli polskich dostawców, co wyraźnie wpływa na wyniki sprzedażowe przez nie osiągane.

Podsumowanie

Wyjście ze swoimi produktami za granicę dla polskich przedsiębiorców staje się swego rodzaju standardem dzięki obniżeniu barier, jakie niegdyś temu towarzyszyły. Duży wkład w to mają m.in. platformy sprzedażowe, za których pomocą krajowi sprzedawcy, zakładając konto i wystawiając swój towar, mogą dotrzeć do grup konsumenckich wcześniej dla nich niedostępnych. Jedną z destynacji, którą najczęściej wybierają Polscy przedsiębiorcy, jest Wieka Brytania a środkiem do niej, jest handel na Amazon. Mogą oni wówczas bezpośrednio z poziomu swojej formy prawnej – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością czy jednoosobowa działalność gospodarcza – taki krok wykonać, pamiętając wówczas o kluczowej z perspektywy VAT, formy sprzedaży na Amazon.

Jeżeli warunki towarzyszące sprzedaży na Amazon GB jako polski podmiot nie są dla danego przedsiębiorcy zadowalające, wówczas może on rozważyć zarejestrowanie na Wyspach spółki Limited. Każde z omawianych rozwiązań w niniejszym artykule może wyglądać nieco inaczej dla różnych przedsiębiorców, dlatego warto je szczegółowo przeanalizować zgodnie ze specyfiką właściwą dla Twojego biznesu.

Celem niniejszego artykułu było przybliżenie aspektów towarzyszących wejściu na rynek brytyjski polskiemu przedsiębiorcy, który rozważa rozpoczęcie handlu na Amazon. Mamy nadzieję, że okazał się on pomocny w realizacji tego kroku.

Jako biuro rachunkowe specjalizujemy się w rejestracji oraz rozliczeniach zarówno VAT UK dla Polskich przedsiębiorców, jak i spółek Limited, dlatego jeżeli masz jakiekolwiek pytania na ten temat lub chciałbyś poznać naszą ofertę skrojoną na miarę Twoich potrzeb — napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację z naszym specjalistą. Chętnie pomożemy!

5/5 - (3 votes)
Zniesienie limitu składek ZUS – konsekwencje, rozwiązania

Zniesienie limitu składek ZUS – konsekwencje, rozwiązania

W dzisiejszym artykule przeanalizujemy potencjalne konsekwencje gospodarcze wynikające z ostatnio uchwalonej przez polski Sejm ustawy dotyczącej zniesienia górnego limitu składek...
Read More
Skąd tyle polskich firm w Anglii?

Skąd tyle polskich firm w Anglii?

"Na szczególną uwagę zasługuje rynek brytyjski, który cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców naszego kraju, czego dowodzą dane opublikowane przez...
Read More
Kto może założyć firmę w Anglii?

Kto może założyć firmę w Anglii?

Kim są i skąd pochodzą dyrektorzy brytyjskich spółek LTD? Kto może założyć firmę w Anglii?
Read More
Koszty delegacji pracownika lub dyrektora spółki LTD

Koszty delegacji pracownika lub dyrektora spółki LTD

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale koszty delegacji dyrektora bądź pracownika spółki LTD mogą zostać pokryte przez firmę.
Read More
Jak założyć spółkę LTD bez wyjazdu do UK?

Jak założyć spółkę LTD bez wyjazdu do UK?

Czy da się zarejestrować firmę w Anglii bez wyjazdu do Wielkiej Brytanii? Okazuje się, że tak i z tego artykułu...
Read More
Corporation Tax w 2023 roku – zmiany

Corporation Tax w 2023 roku – zmiany

Wraz z początkiem kwietnia zmieniła się główna stawka podatku Corporation Tax. Nie obowiązuje już niezależna od dochodów stawka liniowa wynosząca...
Read More
Inland Border Facility – Punkt Odprawy Śródlądowej

Inland Border Facility – Punkt Odprawy Śródlądowej

Niniejszy artykuł został poświęcony tematowi Inland Border Facility. Dowiesz się z niego kiedy trzeba stawić się w Inland Border Facility,...
Read More
Przepisy celne w UK

Przepisy celne w UK

Choć oficjalnie UK opuściła UE 01.01.2021 r., to zmiany w dotychczasowych zasadach regulujących wymianę handlową zachodziły i zachodzą etapami, stąd...
Read More
Dowód pochodzenia

Dowód pochodzenia

Dowód pochodzenia jest niezbędny do prawidłowego rozpoznania stawki cła właściwej dla przewożonego towaru. Istotnym czynnikiem wpływającym na tę stawkę jest...
Read More
Pochodzenie towarów

Pochodzenie towarów

Na potrzeby nakładania ceł importowych stosowane jest m.in. kryterium kraju pochodzenia sprowadzanego towaru. Kraj, z którego towary są pierwotnie wywożone,...
Read More
Zwolnienie z cła

Zwolnienie z cła

Cło jest opłatą nakładaną na towary podczas ich importu lub eksportu dokonywanego przez granice celne państwa. Rząd wykorzystuje cło przede...
Read More
Kody towarowe

Kody towarowe

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską z końcem 2020 roku, dlatego obecnie przewóz towarów z i do UK obarczony jest obowiązkiem...
Read More
Cło Wielka Brytania

Cło Wielka Brytania

Unia Europejska, której jedną z reguł działania jest unia celna, gwarantowała swobodny przepływ towarów między krajami członkowskimi. To dlatego sprzedając...
Read More
MTD dla spółek zarejestrowanych do VAT UK

MTD dla spółek zarejestrowanych do VAT UK

Od kilku lat można zauważyć śmiałe działania brytyjskiego urzędu skarbowego podejmowane w kierunku osiągnięcia pełnej cyfryzacji administracji podatkowej. Jak podaje...
Read More
VAT a usługi związane z gruntem

VAT a usługi związane z gruntem

Dotychczas na naszym blogu poruszaliśmy obowiązki rejestracji i rozliczania VAT w Wielkiej Brytanii z perspektywy szeroko pojętego e-commerce, świadczenia usług...
Read More
Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

Dla sprzedawców wchodzących na rynek brytyjski istotną kwestią jest ustalenie, ile wynosi podatek VAT od towarów i usług, które sprzedają....
Read More
VAT – podstawowe problemy Wielka Brytania

VAT – podstawowe problemy Wielka Brytania

Sprzedaż swoich usług czy towarów do Wielkiej Brytanii często wiąże się z koniecznością dokonania rejestracji firmy do VAT UK oraz...
Read More
Wielka Brytania – wszystko o podatku VAT

Wielka Brytania – wszystko o podatku VAT

Na naszym blogu kwestię rejestracji do VAT w Wielkiej Brytanii omawialiśmy wielokrotnie. Staraliśmy się przybliżyć jak najwięcej aspektów, które będą...
Read More
Księgowość Amazon – spółka z o.o. | JDG | LTD

Księgowość Amazon – spółka z o.o. | JDG | LTD

Amazon, to platforma sprzedażowa, której nikomu nie trzeba przedstawiać. W 2019 roku tuż przed pandemią, która w przypadku sektora e-commerce...
Read More
Spedycja Wielka Brytania – rozliczenie VAT

Spedycja Wielka Brytania – rozliczenie VAT

W naszym ostatnim artykule "Usługi transportowe do Wielkiej Brytanii – VAT 2021" poruszyliśmy zagadnienie świadczenia usług transportu towarowego w Wielkiej...
Read More
{"slide_show":3,"slide_scroll":1,"dots":"true","arrows":"true","autoplay":"true","autoplay_interval":3000,"speed":600,"loop":"true","design":"design-1"}

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google

Polityka Prywatności i Plików Cookies Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając z tej strony akceptujesz używanie cookies, zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki internetowej.
Zgoda