add_filter( 'wpforms_frontend_missing_assets_error_js_disable', '__return_true');

Brytyjska emerytura dla osób samozatrudnionych

Autorem tego artykułu jest Paweł Kłosiński, twórca portalu smartpolak.co.uk

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Od kilkunastu lat mieszkam w Wielkiej Brytanii i od czasu do czasu zdarza mi się korzystać z usług osób samozatrudnionych. Staram się wspierać małe polskie firmy więc większość osób, z którymi mam do czynienia to Polacy. 

Są to przeważnie różnego rodzaju budowlańcy, hydraulicy, elektrycy itp. Ponieważ interesuję się finansami osobistymi i prowadzę bloga finansowego Smart Polak, rozmowy siłą rzeczy dotykają takich tematów jak biznes w UK, marketing, powroty do Polski i brytyjska emerytura.

Takie małe, polskie firmy w UK z reguły świetnie sobie radzą, ale niezmiennie zauważam, że ich właściciele niewiele wiedzą o brytyjskiej emeryturze i popełniają kilka błędów. Postanowiłem więc napisać krótki artykuł, który pomoże im w zrozumieniu podstawowych pojęć i, mam nadzieję, zachęci do działania.

Problem z brytyjską emeryturą

Podstawowym błędem popełnianym przez polskich przedsiębiorców w UK jest liczenie wyłącznie na państwową brytyjską emeryturę. 

Jeżeli pracujemy na etacie, to obok składek na państwową emeryturę nasz pracodawca najczęściej wysyła również część naszych poborów na prywatną emeryturę. W zależności od sytuacji taka pierwsza, prywatna emerytura może być dostępna już od 55 roku życia i w wielu przypadkach, może stanowić pomost między końcem pracy a momentem, w którym otrzymamy państwową emeryturę. 

Osoby pracujące na etatach będą mieć dwie emerytury zamiast jednej i w wielu wypadkach będą mogły wcześniej zakończyć pracę.

I odwrotnie, osoby samozatrudnione, które nie będą miały prywatnej emerytury, będą miały jedno świadczenie i będą musiały pracować dłużej. 

Jak długo? Dosyć długo, wiek emerytalny w UK jest jednym z dłuższych w Europie i w zależności od daty urodzenia może wynieść nawet 68 lat. Niewykluczone, że w przyszłości wiek ten jeszcze zostanie podniesiony. 

Czy ktoś rzeczywiście chce pracować do 68 roku, instalując kuchnie i remontując łazienki? Czy w ogóle w tym wieku znajdzie na swoje usługi wielu klientów? Wątpię…

Nawet jeśli założymy taki optymistyczny scenariusz, że ktoś będzie miał ochotę pracować do momentu osiągnięcia państwowej emerytury to i tak może być rozczarowany.

Jeszcze do niedawna wysokość brytyjskiej emerytury wydawała się wysoka. Przypomnę, że po odprowadzaniu składek przez 35 lata maksymalnie możemy otrzymać £185.15 w każdym tygodniu i że kwota ta jest waloryzowana w każdym roku. 

Jeżeli osoba otrzymująca świadczenie będzie mieszkać w UK, to chyba zgodzimy się, że pieniądze wystarczą na zaspokojenie podstawowych potrzeb i to pod warunkiem, że mamy spłaconą nieruchomość. 

Jeżeli natomiast osoba przeniesie się do Polski, to wiele zależeć będzie od kursu walut. Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się szybciej niż brytyjska i złotówka na przestrzeni kilku ostatnich lat raczej się umacnia, niż słabnie. 

Poziomy życia oraz ceny w obu państwach również się wyrównują. Jeżeli ta tendencja się utrzyma i w UK pojawią się problemy związane z Brexitem, może łatwo może się zdarzyć, że za nasze £750 miesięcznie w Polsce otrzymamy, powiedzmy, 2500 PLN. Chyba zgodzimy się, że po kilkudziesięciu latach pracy za granicą, nie jest to dużo. 

Jest jeszcze jeden potencjalny haczyk, który warto wziąć pod uwagę. Aktualnie, brytyjscy emeryci mieszkających w tzw. European Economic Area (EEA) otrzymują co roku podwyżkę emerytury. Niewykluczone, że w przyszłości, po Brexicie to się zmieni i trzeba będzie mieszkać w UK przez co najmniej 6 miesięcy w roku, aby emerytura była waloryzowana. 

Jak wspominam, nie wiadomo jeszcze, jak to będzie wyglądać, ale warto wziąć i ten potencjalny problem pod uwagę. 

Co mogę w tej sytuacji zrobić?

Najważniejszą rzeczą, którą powinna zrobić każda osoba samozatrudniona jest zostawienie sobie pewnej kwoty pieniędzy w każdym miesiącu i zainwestowanie jej w jakiś sposób. 

Nie jest to łatwe z uwagi na fluktuację zarobków, ale większość osób może zacząć choćby od małej kwoty £100 czy £200 miesięcznie. Pieniądze te powinny być traktowane jako część prowadzeniem firmy, w tym sensie, że powinny być na stałe wpisane w plan działania małego przedsiębiorstwa. 

Jeśli chodzi o inwestycje, nie mam uprawnień, aby doradzać w tym zakresie, ale zawsze zachęcam do zainteresowania się tą tematyką, przeczytania kilku artykułów na ten temat, porozmawiania na ten temat z księgowym firmy czy doradcą inwestycyjnym.

Na rynku w UK jest masa produktów, które mogą nam pomóc. Moim zdaniem warto w szczególności wziąć pod uwagę self-invested personal pensions (SIPP) oraz individual savings accounts (ISA). Są to różne produkty finansowe z pewnymi plusami i minusami, więc pod artykułem odnajdziecie kilka źródeł, gdzie można będzie przeczytać więcej na ten temat. 

Ale takie inwestycje niekoniecznie muszą być tak formalne. Można, i wiele osób tak robi, np. kupić w Polsce ziemię czy nieruchomości. 

Można też szybciej spłacić swój dom w UK i kupić drugi w Polsce. W takim scenariuszu możemy wrócić do kraju, czerpiąc dochód z wynajętej w UK nieruchomości. 

Takich dróg do inwestowania jest wiele, ale najważniejsza jest zasada. Nie czekamy biernie do siedemdziesiątki na państwową emeryturę, tylko bierzemy sprawy we własne ręce i zaczynamy działać już dzisiaj. Co miesiąc odkładamy pewną kwotę i systematycznie ją inwestujemy. Monitorujemy nasze inwestycje i dbamy, aby były rentowne. 

Dalsza lektura

Poniżej kilka linków do interesujących artykułów na temat brytyjskiej emerytury i inwestowania.  

Jak otworzyć Personal tax account, dobrym miejscem startu jest sprawdzenie, jak wyglądają nasze składki na państwową emeryturę (język polski).

Check your National Insurance record – jeśli ktoś zna język angielski, to może bezpośrednio sprawdzić swoje składki na tej stronie. 

Pensions for the self-employed – informacje na rządowej stronie o prywatnej emeryturze dla osób samozatrudnionych (język angielski)

Self-employed and Pensions – kolejna rządowa strona z informacjami o prywatnej emeryturze dla self-employed (język angielski)

SIPP or ISA: How do you decide? – plusy i minusy prywatnej emerytury (SIPP) oraz ISA (język angielski)

4.9/5 - (12 votes)
Corporation Tax w 2023 roku – zmiany

Corporation Tax w 2023 roku – zmiany

Wraz z początkiem kwietnia zmieniła się główna stawka podatku Corporation Tax. Nie obowiązuje już niezależna od dochodów stawka liniowa wynosząca...
Read More
Inland Border Facility – Punkt Odprawy Śródlądowej

Inland Border Facility – Punkt Odprawy Śródlądowej

Niniejszy artykuł został poświęcony tematowi Inland Border Facility. Dowiesz się z niego kiedy trzeba stawić się w Inland Border Facility,...
Read More
Jak obliczyć cło? Jak zapłacić cło do Wielkiej Brytanii?

Jak obliczyć cło? Jak zapłacić cło do Wielkiej Brytanii?

Wartość i rodzaj importowanych towarów determinują wysokość cła importowego. Stawki cła w Wielkiej Brytanii obecnie wahają się w przedziale od...
Read More
Przepisy celne w UK

Przepisy celne w UK

Choć oficjalnie UK opuściła UE 01.01.2021 r., to zmiany w dotychczasowych zasadach regulujących wymianę handlową zachodziły i zachodzą etapami, stąd...
Read More
Dowód pochodzenia

Dowód pochodzenia

Dowód pochodzenia jest niezbędny do prawidłowego rozpoznania stawki cła właściwej dla przewożonego towaru. Istotnym czynnikiem wpływającym na tę stawkę jest...
Read More
Pochodzenie towarów

Pochodzenie towarów

Na potrzeby nakładania ceł importowych stosowane jest m.in. kryterium kraju pochodzenia sprowadzanego towaru. Kraj, z którego towary są pierwotnie wywożone,...
Read More
Zwolnienie z cła

Zwolnienie z cła

Cło jest opłatą nakładaną na towary podczas ich importu lub eksportu dokonywanego przez granice celne państwa. Rząd wykorzystuje cło przede...
Read More
Kody towarowe

Kody towarowe

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską z końcem 2020 roku, dlatego obecnie przewóz towarów z i do UK obarczony jest obowiązkiem...
Read More
Cło Wielka Brytania

Cło Wielka Brytania

Unia Europejska, której jedną z reguł działania jest unia celna, gwarantowała swobodny przepływ towarów między krajami członkowskimi. To dlatego sprzedając...
Read More
MTD dla spółek zarejestrowanych do VAT UK

MTD dla spółek zarejestrowanych do VAT UK

Od kilku lat można zauważyć śmiałe działania brytyjskiego urzędu skarbowego podejmowane w kierunku osiągnięcia pełnej cyfryzacji administracji podatkowej. Jak podaje...
Read More
VAT a usługi związane z gruntem

VAT a usługi związane z gruntem

Dotychczas na naszym blogu poruszaliśmy obowiązki rejestracji i rozliczania VAT w Wielkiej Brytanii z perspektywy szeroko pojętego e-commerce, świadczenia usług...
Read More
Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

Dla sprzedawców wchodzących na rynek brytyjski istotną kwestią jest ustalenie, ile wynosi podatek VAT od towarów i usług, które sprzedają....
Read More
VAT – podstawowe problemy Wielka Brytania

VAT – podstawowe problemy Wielka Brytania

Sprzedaż swoich usług czy towarów do Wielkiej Brytanii często wiąże się z koniecznością dokonania rejestracji firmy do VAT UK oraz...
Read More
Wielka Brytania – wszystko o podatku VAT

Wielka Brytania – wszystko o podatku VAT

Na naszym blogu kwestię rejestracji do VAT w Wielkiej Brytanii omawialiśmy wielokrotnie. Staraliśmy się przybliżyć jak najwięcej aspektów, które będą...
Read More
Księgowość Amazon – spółka z o.o. | JDG | LTD

Księgowość Amazon – spółka z o.o. | JDG | LTD

Amazon, to platforma sprzedażowa, której nikomu nie trzeba przedstawiać. W 2019 roku tuż przed pandemią, która w przypadku sektora e-commerce...
Read More
Spedycja Wielka Brytania – rozliczenie VAT

Spedycja Wielka Brytania – rozliczenie VAT

W naszym ostatnim artykule "Usługi transportowe do Wielkiej Brytanii – VAT 2021" poruszyliśmy zagadnienie świadczenia usług transportu towarowego w Wielkiej...
Read More
Usługi transportowe do Wielkiej Brytanii

Usługi transportowe do Wielkiej Brytanii

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej spowodowało wiele zmian w sposobie rozliczania niektórych transakcji, w tym usług transportowych. UK stała...
Read More
GVMS – rejestracja | GMR | EORI GB | Government Gateway

GVMS – rejestracja | GMR | EORI GB | Government Gateway

Od 1 stycznia 2022 roku rozpoczęła się pełna kontrola nad importem z UE do UK. W związku z tym wraz...
Read More
Spółka LTD a sprzedaż na Amazon | Polska księgowość w UK

Spółka LTD a sprzedaż na Amazon | Polska księgowość w UK

Amazon stał się jedną z największych platform sprzedażowych na świecie, dając tym samym możliwość dotarcia do rynków wcześniej dla wielu...
Read More
Sprzedaż usług cyfrowych do UK 2021 | Rozliczanie VAT w UK

Sprzedaż usług cyfrowych do UK 2021 | Rozliczanie VAT w UK

Ten artykuł powstał z myślą o wszystkich przedsiębiorcach, którzy już wprowadzili lub dopiero planują wprowadzenie swoich produktów cyfrowych na rynek...
Read More
{"slide_show":3,"slide_scroll":1,"dots":"true","arrows":"true","autoplay":"true","autoplay_interval":3000,"speed":600,"loop":"true","design":"design-1"}

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google

Polityka Prywatności i Plików Cookies Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając z tej strony akceptujesz używanie cookies, zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki internetowej.
Zgoda