Brytyjska emerytura dla osób samozatrudnionych

Autorem tego artykułu jest Paweł Kłosiński, twórca portalu smartpolak.co.uk

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Od kilkunastu lat mieszkam w Wielkiej Brytanii i od czasu do czasu zdarza mi się korzystać z usług osób samozatrudnionych. Staram się wspierać małe polskie firmy więc większość osób, z którymi mam do czynienia to Polacy. 

Są to przeważnie różnego rodzaju budowlańcy, hydraulicy, elektrycy itp. Ponieważ interesuję się finansami osobistymi i prowadzę bloga finansowego Smart Polak, rozmowy siłą rzeczy dotykają takich tematów jak biznes w UK, marketing, powroty do Polski i brytyjska emerytura.

Takie małe, polskie firmy w UK z reguły świetnie sobie radzą, ale zauważyłem, że ich właściciele często nie mają wystarczającej wiedzy na temat systemu emerytalnego w tym kraju. Dlatego postanowiłem napisać krótki artykuł, który przybliży podstawowe zagadnienia i, mam nadzieję, zainspiruje do działania.

Problem z brytyjską emeryturą

Jednym z podstawowych błędów popełnianych przez polskich przedsiębiorców w UK jest poleganie wyłącznie na państwowej brytyjskiej emeryturze. 

Jeżeli pracujemy na etacie, to obok składek na państwową emeryturę nasz pracodawca najczęściej wysyła również część naszych poborów na prywatną emeryturę. W zależności od sytuacji taka pierwsza, prywatna emerytura może być dostępna już od 55 roku życia i w wielu przypadkach, może stanowić pomost między końcem pracy a momentem, w którym otrzymamy państwową emeryturę. 

Osoby pracujące na etatach będą mieć zatem dwie emerytury zamiast jednej i w wielu wypadkach będą mogły wcześniej zakończyć pracę.

I odwrotnie, osoby samozatrudnione, które nie będą miały prywatnej emerytury, będą miały jedno świadczenie i będą musiały pracować dłużej. 

Jak długo? Dosyć długo, wiek emerytalny w UK jest jednym z dłuższych w Europie i w zależności od daty urodzenia może wynieść nawet 68 lat. Niewykluczone, że w przyszłości wiek ten jeszcze zostanie podniesiony. 

Czy ktoś rzeczywiście chce pracować do 68 roku, instalując kuchnie i remontując łazienki? Czy w ogóle w tym wieku znajdzie na swoje usługi wielu klientów? Wątpię…

Nawet jeśli założymy taki optymistyczny scenariusz, że ktoś będzie miał ochotę pracować do momentu osiągnięcia państwowej emerytury to i tak może być rozczarowany.

Jeszcze do niedawna wysokość brytyjskiej emerytury wydawała się wysoka. Przypomnę, że po odprowadzaniu składek przez 35 lat maksymalnie możemy otrzymać £203,85 tygodniowo i że kwota ta jest waloryzowana w każdym roku. 

Wysokość brytyjskiej emerytury, choć kiedyś wydawała się satysfakcjonująca, teraz może nie wystarczyć na pokrycie podstawowych potrzeb, szczególnie jeśli planujemy powrót do Polski, gdzie koszty życia mogą być niższe, a emerytura brytyjska podlega wahaniom kursu walutowego.

Co mogę w tej sytuacji zrobić?

Najważniejszą rzeczą, jaką powinna zrobić osoba samozatrudniona, jest regularne odkładanie pieniędzy i ich inwestowanie.

Nie jest to łatwe z uwagi na fluktuację zarobków, ale większość osób może zacząć choćby od małej kwoty £100 czy £200 miesięcznie. Pieniądze te powinny być traktowane jako część prowadzenia firmy, w tym sensie, że powinny być na stałe wpisane w plan działania małego przedsiębiorstwa. 

Jeśli chodzi o inwestycje, nie mam uprawnień, aby doradzać w tym zakresie, ale zawsze zachęcam do zainteresowania się tą tematyką, przeczytania kilku artykułów na ten temat, porozmawiania na ten temat z księgowym firmy czy doradcą inwestycyjnym.

Na rynku w UK jest masa produktów, które mogą nam pomóc. Moim zdaniem warto w szczególności wziąć pod uwagę self-invested personal pensions (SIPP) oraz individual savings accounts (ISA). Są to różne produkty finansowe z pewnymi plusami i minusami, więc pod artykułem odnajdziecie kilka źródeł, w których możecie przeczytać więcej na ten temat. 

Ale takie inwestycje niekoniecznie muszą być tak formalne. Można, i wiele osób tak robi, np. kupić w Polsce ziemię czy nieruchomość. 

Można też szybciej spłacić swój dom w UK i kupić drugi w Polsce. W takim scenariuszu możemy wrócić do kraju, czerpiąc dochód z wynajętej w UK nieruchomości. 

Takich dróg do inwestowania jest wiele, ale najważniejsza jest zasada — nie czekamy biernie do siedemdziesiątki na państwową emeryturę, tylko bierzemy sprawy we własne ręce i zaczynamy działać już dzisiaj, co miesiąc odkładamy pewną kwotę i systematycznie ją inwestujemy, monitorujemy nasze inwestycje i dbamy, aby były rentowne. 

Dalsza lektura

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat brytyjskiej emerytury i inwestowania, zapraszam do zapoznania się z poniższymi artykułami:

Jak otworzyć Personal tax account: przewodnik po składkach na państwową emeryturę (język polski)

Check your National Insurance record: sprawdź swoje składki na państwową emeryturę bezpośrednio na tej stronie (język angielski)

Pensions for the self-employed: informacje o prywatnych emeryturach dla osób samozatrudnionych na rządowej stronie (język angielski)

Self-employed and Pensions: kolejna strona rządowa z informacjami o prywatnych emeryturach dla self-employed (język angielski)

SIPP or ISA: How do you decide? – plusy i minusy prywatnej emerytury (SIPP) oraz ISA (język angielski)

Dzięki tym źródłom będziesz mógł lepiej zrozumieć opcje i podjąć najlepsze decyzje finansowe dla siebie i swojej przyszłości. Nie czekaj, działaj już dziś!

4.7/5 - (16 votes)

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google