add_filter( 'wpforms_frontend_missing_assets_error_js_disable', '__return_true');

Przeniesienie księgowości spółki LTD – nasza procedura

Przedsiębiorcy decydują się na zmianę księgowego odpowiedzialnego za rozliczenia ich spółki LTD zazwyczaj z prostych przyczyn: nie otrzymują dokumentów na czas, ich kontakt z księgowym jest utrudniony, a pytania pozostają nieodpowiedziane. Niestety, bywa również, że przyczyny takiej decyzji wymagają natychmiastowej reakcji – dotychczasowy księgowy mógł spóźnić się z rozliczeniem lub nawet złożyć rozliczenie niepoprawne w […]

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Przedsiębiorcy decydują się na zmianę księgowego odpowiedzialnego za rozliczenia ich spółki LTD zazwyczaj z prostych przyczyn: nie otrzymują dokumentów na czas, ich kontakt z księgowym jest utrudniony, a pytania pozostają nieodpowiedziane.

Niestety, bywa również, że przyczyny takiej decyzji wymagają natychmiastowej reakcji – dotychczasowy księgowy mógł spóźnić się z rozliczeniem lub nawet złożyć rozliczenie niepoprawne w wyniku czego przedsiębiorca stoi przed ryzykiem nałożenia kary od HMRC. Opisaliśmy kilka takich przykładów w artykule o kosztach księgowości w UK.

Niezależnie od tego jaka jest przyczyna Twojej decyzji o zmianie księgowego nasza procedura pozostaje niezmienna. Ze względu na coraz częstsze pytania dotyczące przeniesienia księgowości spółki LTD pod skrzydła SOVA Accounting, napisaliśmy poniższy artykuł przedstawiający naszą procedurę krok po kroku.

Zmiana księgowości spółki LTD – procedura krok po kroku

Na początek, z jakich etapów składa się proces przeniesienia obsługi księgowej spółki LTD?

Ustalenia z doradcą.

Proces przeniesienia obsługi księgowej zawsze rozpoczynamy od konsultacji, w której nasz doradca ustali z Tobą wszystkie kluczowe kwestie konieczne do rozpoczęcia procedury.

Potrzebujemy wiedzieć m.in. ile miesięcy pozostało spółce do rozliczenia w bieżącym roku rozliczeniowym, jaka jest średnia ilość dokumentów, w jakiej branży działa spółka itp.

W oparciu o te informacje nasz doradca przygotuje indywidualną wycenę przeniesienia księgowości Twojej spółki pod naszą opiekę.

Kwestie formalne.

Po ustaleniu podstawowych warunków przeniesienia księgowości spółki potrzebujemy zająć się kwestiami formalnymi, takimi jak omówienie i podpisanie umowy o świadczenie usług księgowych, weryfikacja tożsamości osób zaangażowanych w spółkę zgodnie ze standardami MLR (Money Laundering Regulations), przekazanie odpowiednich dokumentów i danych spółki koniecznych dla świadczenia kompleksowych usług księgowych zgodnie z naszą ofertą.

Start obsługi księgowej.

Standardowo, pierwszym krokiem, na jaki decydują się nasi klienci po przeniesieniu do nas obsługi księgowej swojej spółki LTD, jest zmiana jej adresu. Na ogół bywa to najwygodniejsze rozwiązanie, jednak oczywiście jeśli preferowałbyś pozostać przy dotychczasowym adresie, nie będzie to stanowiło to dla nas najmniejszego problemu.

Następnie, nasi księgowi zajmą się konfiguracją systemu PAYE Twojej spółki, aby wszystkie payslipy, zmiany czy notyfikacje docierały do Ciebie regularnie i terminowo.

Co dokładnie potrzebujesz zrobić, by przenieść księgowość swojej firmy do SOVA Accounting?

Staramy się, aby możliwie najwięcej czynności związanych z procesem przeniesienia obsługi księgowej pozostawić po naszej stronie, tak, by Twojego zaangażowania wymagały jedynie kwestie absolutnie kluczowe. Należy do nich m.in. przekazanie odpowiednich dokumentów i danych spółki.

Jakich danych Twojej spółki będziemy potrzebować?

Podczas procesu przeniesienia księgowości poprosimy Cię o udostępnienie:

 • numeru UTR
 • numeru PAYE
 • Authentication Code

UTR jest konieczny dla bieżącej obsługi księgowej spółki, a w szczególności tworzenia corocznych sprawozdań finansowych, bez numeru PAYE nie moglibyśmy wystawiać dla Twojej spółki payslipów (a Ty nie mógłbyś wypłacać pensji), a Authentication Code wymagany jest do zmiany podstawowych danych w Companies House, jak np. wspomniana wyżej zmiana adresu.

Standardowo wszystkie powyższe kody i numery znajdziesz w dokumentach nadesłanych w formie listownej na adres rejestracyjny spółki w ciągu kilku tygodni od jej założenia.

Co jeśli nie masz dostępu do tych danych?

Jeśli jednak nie masz do nich dostępu lub dotychczasowe biuro rachunkowe nie chce Ci ich udostępnić, możesz wysłać odpowiednie pisma do urzędów z prośbą o ponowne nadesłanie danych w formie listu. Możemy to również zrobić za Ciebie bez dodatkowej opłaty.

Jakich dokumentów Twojej spółki będziemy potrzebować?

Jeśli spółka zakończyła już co najmniej jeden rok obrotowy i składała w przeszłości Tax Return oraz Annual Accounts poprosimy Cię o przekazanie:

 • pełne Accounts spółki za poprzedni rok rozliczeniowy
 • Company Tax Return za poprzedni rok rozliczeniowy
 • Profit and Loss Statement za poprzedni rok rozliczeniowy
 • Trial Balance za poprzedni rok rozliczeniowy
 • Balance Sheet od początku istnienia spółki
 • payslipy

Jeśli spółka rozpoczęła już nowy rok rozliczeniowy i zdecydujesz abyśmy zajęli się jej rozliczeniem za ten okres, poprosimy Cię o dostarczenie następujących dokumentów:

 • Faktury przychodowe i kosztowe (dodatkowo, jeśli odbywały się transakcje bez wystawiania faktur, będziemy potrzebować ich podsumowania),
 • Wyciągi bankowe z rachunków spółki.

Niestety, z doświadczenia wiemy, że w sytuacjach zmiany księgowości poprzednie biura rachunkowe bywają niechętne do współpracy, co może skutkować opóźnieniem w przekazaniu dokumentów lub zupełnym ich niedostarczeniem. Warto, byś miał to na uwadze.

Oczywiście w takiej sytuacji zrobimy co w naszej mocy, by odtworzyć rzeczywistą sytuację finansową spółki z danego okresu.

Masz jakiekolwiek pytania dotyczące przeniesienia obsługi księgowej spółki LTD czy nawet działalności Self-Employed? Nie masz pewności co do poprawności dotychczasowych rozliczeń swojej firmy i zastanawiasz się co zrobić?

Prawda jest taka, że czasami rozsądniejsze może być zamknięcie firmy rozliczanej niepoprawnie przez lata i rejestracja nowej, by zacząć z czystą kartą. Jednak odpowiedź na pytanie “kiedy warto zamknąć starą spółkę i zarejestrować nową?” nie jest prosta, należy uwzględnić wiele czynników, skorzystać z wiedzy i doświadczenia w księgowości.

Napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą. Chętnie pomożemy!

4.6/5 - (8 votes)
Zniesienie limitu składek ZUS – konsekwencje, rozwiązania

Zniesienie limitu składek ZUS – konsekwencje, rozwiązania

W dzisiejszym artykule przeanalizujemy potencjalne konsekwencje gospodarcze wynikające z ostatnio uchwalonej przez polski Sejm ustawy dotyczącej zniesienia górnego limitu składek...
Read More
Skąd tyle polskich firm w Anglii?

Skąd tyle polskich firm w Anglii?

"Na szczególną uwagę zasługuje rynek brytyjski, który cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców naszego kraju, czego dowodzą dane opublikowane przez...
Read More
Kto może założyć firmę w Anglii?

Kto może założyć firmę w Anglii?

Kim są i skąd pochodzą dyrektorzy brytyjskich spółek LTD? Kto może założyć firmę w Anglii?
Read More
Koszty delegacji pracownika lub dyrektora spółki LTD

Koszty delegacji pracownika lub dyrektora spółki LTD

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale koszty delegacji dyrektora bądź pracownika spółki LTD mogą zostać pokryte przez firmę.
Read More
Jak założyć spółkę LTD bez wyjazdu do UK?

Jak założyć spółkę LTD bez wyjazdu do UK?

Czy da się zarejestrować firmę w Anglii bez wyjazdu do Wielkiej Brytanii? Okazuje się, że tak i z tego artykułu...
Read More
Corporation Tax w 2023 roku – zmiany

Corporation Tax w 2023 roku – zmiany

Wraz z początkiem kwietnia zmieniła się główna stawka podatku Corporation Tax. Nie obowiązuje już niezależna od dochodów stawka liniowa wynosząca...
Read More
Inland Border Facility – Punkt Odprawy Śródlądowej

Inland Border Facility – Punkt Odprawy Śródlądowej

Niniejszy artykuł został poświęcony tematowi Inland Border Facility. Dowiesz się z niego kiedy trzeba stawić się w Inland Border Facility,...
Read More
Przepisy celne w UK

Przepisy celne w UK

Choć oficjalnie UK opuściła UE 01.01.2021 r., to zmiany w dotychczasowych zasadach regulujących wymianę handlową zachodziły i zachodzą etapami, stąd...
Read More
Dowód pochodzenia

Dowód pochodzenia

Dowód pochodzenia jest niezbędny do prawidłowego rozpoznania stawki cła właściwej dla przewożonego towaru. Istotnym czynnikiem wpływającym na tę stawkę jest...
Read More
Pochodzenie towarów

Pochodzenie towarów

Na potrzeby nakładania ceł importowych stosowane jest m.in. kryterium kraju pochodzenia sprowadzanego towaru. Kraj, z którego towary są pierwotnie wywożone,...
Read More
Zwolnienie z cła

Zwolnienie z cła

Cło jest opłatą nakładaną na towary podczas ich importu lub eksportu dokonywanego przez granice celne państwa. Rząd wykorzystuje cło przede...
Read More
Kody towarowe

Kody towarowe

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską z końcem 2020 roku, dlatego obecnie przewóz towarów z i do UK obarczony jest obowiązkiem...
Read More
Cło Wielka Brytania

Cło Wielka Brytania

Unia Europejska, której jedną z reguł działania jest unia celna, gwarantowała swobodny przepływ towarów między krajami członkowskimi. To dlatego sprzedając...
Read More
MTD dla spółek zarejestrowanych do VAT UK

MTD dla spółek zarejestrowanych do VAT UK

Od kilku lat można zauważyć śmiałe działania brytyjskiego urzędu skarbowego podejmowane w kierunku osiągnięcia pełnej cyfryzacji administracji podatkowej. Jak podaje...
Read More
VAT a usługi związane z gruntem

VAT a usługi związane z gruntem

Dotychczas na naszym blogu poruszaliśmy obowiązki rejestracji i rozliczania VAT w Wielkiej Brytanii z perspektywy szeroko pojętego e-commerce, świadczenia usług...
Read More
Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

Dla sprzedawców wchodzących na rynek brytyjski istotną kwestią jest ustalenie, ile wynosi podatek VAT od towarów i usług, które sprzedają....
Read More
VAT – podstawowe problemy Wielka Brytania

VAT – podstawowe problemy Wielka Brytania

Sprzedaż swoich usług czy towarów do Wielkiej Brytanii często wiąże się z koniecznością dokonania rejestracji firmy do VAT UK oraz...
Read More
Wielka Brytania – wszystko o podatku VAT

Wielka Brytania – wszystko o podatku VAT

Na naszym blogu kwestię rejestracji do VAT w Wielkiej Brytanii omawialiśmy wielokrotnie. Staraliśmy się przybliżyć jak najwięcej aspektów, które będą...
Read More
Księgowość Amazon – spółka z o.o. | JDG | LTD

Księgowość Amazon – spółka z o.o. | JDG | LTD

Amazon, to platforma sprzedażowa, której nikomu nie trzeba przedstawiać. W 2019 roku tuż przed pandemią, która w przypadku sektora e-commerce...
Read More
Spedycja Wielka Brytania – rozliczenie VAT

Spedycja Wielka Brytania – rozliczenie VAT

W naszym ostatnim artykule "Usługi transportowe do Wielkiej Brytanii – VAT 2021" poruszyliśmy zagadnienie świadczenia usług transportu towarowego w Wielkiej...
Read More
{"slide_show":3,"slide_scroll":1,"dots":"true","arrows":"true","autoplay":"true","autoplay_interval":3000,"speed":600,"loop":"true","design":"design-1"}

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google

Polityka Prywatności i Plików Cookies Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając z tej strony akceptujesz używanie cookies, zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki internetowej.
Zgoda