add_filter( 'wpforms_frontend_missing_assets_error_js_disable', '__return_true');

Przywrócenie skreślonej z rejestru spółki LTD

Kiedy spółka LTD może zostać skreślona z rejestru? Jak przywrócić skreśloną spółkę LTD? Ile to kosztuje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Dlaczego spółka LTD może być skreślona z rejestru? 

Dyrektorzy spółek LTD decydują się czasami na dobrowolne zamknięcie spółki, choćby z powodu rezygnacji prowadzenia dalszej działalności biznesowej na terenie Wielkiej Brytanii.

Spółki wypłacalne, bez zaległości wobec kontrahentów czy pożyczkodawców mogą zostać rozwiązane na dwa sposoby:

Spółki niewypłacalne, które nie są w stanie spłacić swoich zobowiązań w całości mogą ogłosić bankructwo dobrowolnie lub zostać zmuszone do rozwiązania i ogłoszenia bankructwa przez wierzycieli. 

Często zdarzają się również zamknięcia lub rozwiązania spółek, które z perspektywy Companies House wyglądają na nieaktywne, jeśli:

 • przez długi czas zalegają ze złożeniem odpowiednich dokumentów, jak np. Annual Accounts lub Confirmation Statement (nawet spółki uśpione są zobowiązane do regularnego składania Annual Accounts oraz Confirmation Statement)
 • nie odpowiadają na formalną korespondencję dostarczoną na adres spółki widniejący w Companies House,
 • nie posiadają dyrektorów.

Kiedy konieczne jest przywrócenie rozwiązanej spółki LTD?

Jednym z najczęstszych powodów przywrócenia spółki LTD skreślonej z powodu braku aktywności z jakim spotkaliśmy się wśród naszych klientów, jest chęć odzyskania udziałów lub innych aktywów z majątku spółki.

Aktywa nieodzyskane przez udziałowców przepadłyby na rzecz Skarbu Państwa Jej Królewskiej Mości.

Jak wspomnieliśmy wyżej spółka może zostać skreślona z rejestru, jeśli Companies House uzna ją za nieaktywną, a to może się zdarzyć w sytuacji kiedy spółka zbyt długo zalega ze złożeniem odpowiednich dokumentów mimo prób przypomnienia i nałożenia kar. To częsta przyczyna zamknięcia spółki w sytuacji, kiedy obsługujące ją biuro rachunkowe nie posiada dostatecznych kompetencji.

Zdarzają się również sytuacje, kiedy udziałowcy lub dyrektorzy spółki przez długi czas nieaktywnej chcieliby wznowić działalność firmy, choćby z uwagi na nowe, wcześniej niedostępne, możliwości na rynku.

Czasami też wierzyciele lub inne osoby związane ze spółką chcą zapobiec skreśleniu jej z rejestru, ponieważ:

 • Nie poinformowano ich o podjęciu takiej decyzji (w przypadku skreślenia dobrowolnego)
 • Podejrzewają, że wniosek o skreślenie firmy zawiera fałszywe informacje
 • Dyrektorzy mogli złamać prawo
 • Planowane jest podjęcie czynności prawnych wobec spółki

Spółka rozwiązana a spółka skreślona z rejestru

Terminy spółka rozwiązana (dissolved company) oraz spółka skreślona z rejestru (struck off the registry) używane są zamiennie.

Warto jednak zaakcentować rozróżnienie pomiędzy dobrowolnym a przymusowym rozwiązaniem spółki.

Spółkę rozwiązaną lub skreśloną z rejestru w związku brakiem aktywności można przywrócić zgodnie z procedurą administracyjną, zaś spółka skreślona z rejestru dobrowolnie może być przywrócona jedynie na drodze sądowej.

Jak przywrócić skreśloną z rejestru spółkę LTD?

Zależnie od tego co było przyczyną rozwiązania spółki LTD, można przywrócić ją na dwa sposoby:

Złożenie wniosku o administracyjne przywrócenie spółki może nastąpić maksymalnie 6 lat od daty jej rozwiązania.

Jak przywrócić skreśloną spółkę LTD na drodze administracyjnej?

 1. Należy złożyć odpowiednio wypełniony formularz RT01.
 2. Uzyskać i dostarczyć do urzędu Bona vacantia waiver letter, czyli dokument potwierdzający brak obiekcji co do przywrócenia spółki ze strony radcy prawnego Skarbu Państwa Jej Królewskiej Mości (Treasury Solicitor) oraz zwolnienie aktywów kontrolowanych przez Skarb Państwa w związku ze skreśleniem spółki z rejestru.
 3. Złożyć wszelkie zaległe dokumenty wraz z aktualnym Confirmation Statement spółki.

Opłaty urzędowe związne ze złożeniem wniosku o przywrócenie skreślonej spółki LTD:

 • Opłata za złożenie formularza RT01: 100 GBP
 • Opłata za uzyskanie Bona vacantia waiver letter: 64 GBP lub 180 GBP, jeśli ostatni adres rejestracyjny spółki znajdował się w obszarze Greater Manchester, Cheshire lub Cumbria i konieczne będzie aplikowanie przez Farrer and Co.
 • Opłata za złożenie Confirmation Statement: 40 GBP

Oczywiście jeśli na spółkę zostały uprzednio nałożone jakiekolwiek kary w związku z opóźnieniem w złożeniu odpowiednich dokumentów, konieczne będzie ich opłacenie przed rozpoczęciem procedury jej przywrócenia.

Jeśli spółka została skreślona z rejestru na wniosek dobrowolnie złożony przez udziałowców i dyrektorów, jej przywrócenie będzie możliwe jedynie poprzez uzyskanie nakazu sądowego przywrócenia spółki. Sugerujemy w tej sytuacji kontakt z wyspecjalizowaną kancelarią prawną doświadczoną w prowadzeniu postępowań upadłościowych i przywracaniu rozwiązanych spółek w Wielkiej Brytanii.

Odzyskanie skreślonej spółki LTD z SOVA Accounting

Przygotujemy dla Ciebie całość koniecznej dokumentacji i przeprowadzimy Twoją spółkę przez proces administracyjnego przywrócenia jej do działania.

Koszt naszej usługi w tym zakresie to 250 GBP netto, usługa obejmuje:

 • Wypełnienie i złożenie formularza RT01
 • Przygotowanie pisma i złożenie wniosku o wydanie Bona vacantia waiver letter oraz dostarczenie go do urzędu
 • Przygotowanie i złożenie Confirmation Statement dla spółki wraz z odpowiednim formularzem dla urzędu prowadzącego proces jej przywrócenia
 • Konsultacje w zakresie prowadzonego postępowania

Może się zdarzyć, że Twoja spółka zanim została skreślona z rejestru prowadziła jeszcze działalność biznesową, która nie została w pełni rozliczona oraz nie złożyła Annual Accounts. Poprosimy Cię w tej sytuacji o dostarczenie dokumentów takich jak:

 • faktury kosztowe,
 • faktury sprzedażowe,
 • wyciągi z wszystkich kont bankowych spółki,
 • zestawienia z platform sprzedaży,
 • wszystkie potwierdzenia z osobistego konta bankowego dyrektora, które dotyczyły spółki,
 • wszystkie inne powiązane ze spółką dokumenty.

Na podstawie tej dokumentacji przygotujemy niezależną wycenę rozliczenia spółki, czyli przygotowania i złożenia Annual Accounts.

Do pełnych kosztów procedury przywrócenia spółki LTD należy doliczyć wyżej wspomniane opłaty urzędowe, które, zależnie od aktualnej sytuacji spółki, zostaną Ci przedstawione podczas konsultacji.

Chciałbyś przywrócić skreśloną z rejestru spółkę LTD? Napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą.

5/5 - (9 votes)
Zniesienie limitu składek ZUS – konsekwencje, rozwiązania

Zniesienie limitu składek ZUS – konsekwencje, rozwiązania

W dzisiejszym artykule przeanalizujemy potencjalne konsekwencje gospodarcze wynikające z ostatnio uchwalonej przez polski Sejm ustawy dotyczącej zniesienia górnego limitu składek...
Read More
Skąd tyle polskich firm w Anglii?

Skąd tyle polskich firm w Anglii?

"Na szczególną uwagę zasługuje rynek brytyjski, który cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców naszego kraju, czego dowodzą dane opublikowane przez...
Read More
Kto może założyć firmę w Anglii?

Kto może założyć firmę w Anglii?

Kim są i skąd pochodzą dyrektorzy brytyjskich spółek LTD? Kto może założyć firmę w Anglii?
Read More
Koszty delegacji pracownika lub dyrektora spółki LTD

Koszty delegacji pracownika lub dyrektora spółki LTD

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale koszty delegacji dyrektora bądź pracownika spółki LTD mogą zostać pokryte przez firmę.
Read More
Jak założyć spółkę LTD bez wyjazdu do UK?

Jak założyć spółkę LTD bez wyjazdu do UK?

Czy da się zarejestrować firmę w Anglii bez wyjazdu do Wielkiej Brytanii? Okazuje się, że tak i z tego artykułu...
Read More
Corporation Tax w 2023 roku – zmiany

Corporation Tax w 2023 roku – zmiany

Wraz z początkiem kwietnia zmieniła się główna stawka podatku Corporation Tax. Nie obowiązuje już niezależna od dochodów stawka liniowa wynosząca...
Read More
Inland Border Facility – Punkt Odprawy Śródlądowej

Inland Border Facility – Punkt Odprawy Śródlądowej

Niniejszy artykuł został poświęcony tematowi Inland Border Facility. Dowiesz się z niego kiedy trzeba stawić się w Inland Border Facility,...
Read More
Przepisy celne w UK

Przepisy celne w UK

Choć oficjalnie UK opuściła UE 01.01.2021 r., to zmiany w dotychczasowych zasadach regulujących wymianę handlową zachodziły i zachodzą etapami, stąd...
Read More
Dowód pochodzenia

Dowód pochodzenia

Dowód pochodzenia jest niezbędny do prawidłowego rozpoznania stawki cła właściwej dla przewożonego towaru. Istotnym czynnikiem wpływającym na tę stawkę jest...
Read More
Pochodzenie towarów

Pochodzenie towarów

Na potrzeby nakładania ceł importowych stosowane jest m.in. kryterium kraju pochodzenia sprowadzanego towaru. Kraj, z którego towary są pierwotnie wywożone,...
Read More
Zwolnienie z cła

Zwolnienie z cła

Cło jest opłatą nakładaną na towary podczas ich importu lub eksportu dokonywanego przez granice celne państwa. Rząd wykorzystuje cło przede...
Read More
Kody towarowe

Kody towarowe

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską z końcem 2020 roku, dlatego obecnie przewóz towarów z i do UK obarczony jest obowiązkiem...
Read More
Cło Wielka Brytania

Cło Wielka Brytania

Unia Europejska, której jedną z reguł działania jest unia celna, gwarantowała swobodny przepływ towarów między krajami członkowskimi. To dlatego sprzedając...
Read More
MTD dla spółek zarejestrowanych do VAT UK

MTD dla spółek zarejestrowanych do VAT UK

Od kilku lat można zauważyć śmiałe działania brytyjskiego urzędu skarbowego podejmowane w kierunku osiągnięcia pełnej cyfryzacji administracji podatkowej. Jak podaje...
Read More
VAT a usługi związane z gruntem

VAT a usługi związane z gruntem

Dotychczas na naszym blogu poruszaliśmy obowiązki rejestracji i rozliczania VAT w Wielkiej Brytanii z perspektywy szeroko pojętego e-commerce, świadczenia usług...
Read More
Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

Dla sprzedawców wchodzących na rynek brytyjski istotną kwestią jest ustalenie, ile wynosi podatek VAT od towarów i usług, które sprzedają....
Read More
VAT – podstawowe problemy Wielka Brytania

VAT – podstawowe problemy Wielka Brytania

Sprzedaż swoich usług czy towarów do Wielkiej Brytanii często wiąże się z koniecznością dokonania rejestracji firmy do VAT UK oraz...
Read More
Wielka Brytania – wszystko o podatku VAT

Wielka Brytania – wszystko o podatku VAT

Na naszym blogu kwestię rejestracji do VAT w Wielkiej Brytanii omawialiśmy wielokrotnie. Staraliśmy się przybliżyć jak najwięcej aspektów, które będą...
Read More
Księgowość Amazon – spółka z o.o. | JDG | LTD

Księgowość Amazon – spółka z o.o. | JDG | LTD

Amazon, to platforma sprzedażowa, której nikomu nie trzeba przedstawiać. W 2019 roku tuż przed pandemią, która w przypadku sektora e-commerce...
Read More
Spedycja Wielka Brytania – rozliczenie VAT

Spedycja Wielka Brytania – rozliczenie VAT

W naszym ostatnim artykule "Usługi transportowe do Wielkiej Brytanii – VAT 2021" poruszyliśmy zagadnienie świadczenia usług transportu towarowego w Wielkiej...
Read More
{"slide_show":3,"slide_scroll":1,"dots":"true","arrows":"true","autoplay":"true","autoplay_interval":3000,"speed":600,"loop":"true","design":"design-1"}

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google

Polityka Prywatności i Plików Cookies Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając z tej strony akceptujesz używanie cookies, zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki internetowej.
Zgoda