+48 514 009 979 info@sovaaccounting.pl

Na czym polega handel kryptowalutami, jak zacząć zarabiać na BitCoin, Ethereum, Ripple itd.? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty to waluty wirtualne, których najistotniejszą cechą jest ich decentralizacja – waluty te nie są emitowane przez żadną konkretną organizację (jak NBP w Polsce, Bank of England w Wielkiej Brytanii czy the Fed w Stanach Zjednoczonych).

Najpopularniejsze kryptowaluty, takie jak BitCoin czy Ethereum opierają się na sieci peer-to-peer, gdzie wszelkie procesy takie jak emisja, przetwarzanie transakcji lub ich weryfikacja są zarządzane kolektywnie przez ww. sieć. Transakcje dokonywane za pomocą kryptowalut są dokumentowane w publicznej bazie danych zwanej “block chain”. Emisja jednostki walutowej jak 1 BTC czy 1 ETH następuje kiedy rozwiązany zostanie skomplikowany algorytm kryptograficzny, w wyniku czego do łańcucha dodane zostanie kolejne ogniwo – osoby specjalizujące się w tej czynności to tzw. “miners” a cały proces określa się w Polsce mianem kopania kryptowalut.

Jak można zarabiać na kryptowalutach?

Przede wszystkim na dwa sposoby: poprzez kopanie kryptowalut oraz handel kryptowalutami.

Kopanie kryptowalut

Jednym ze sposobów na zarobek przy pomocy kryptowalut jest ww. “mining” czyli ich generowanie. Rozwiązanie algorytmu pozwalającego na emisję nowej jednostki wymaga ogromnej mocy obliczeniowej (tym większej im większa jest ilość jednostek dostępnych w obiegu) i do tego celu tworzone są często specjalne farmy.

Osoby zajmujące się kopaniem kryptowalut mogą zarobić na ich sprzedaży lub poprzez udostępnienie mocy obliczeniowej i obsługi swoich maszyn klientom, którzy sami decydują się wprowadzić jednostki do obiegu lub zatrzymać przy sobie. Tę drugą czynność przyrównać można do popularnych usług hostingowych, gdzie właściciel serwera udostępnia jego przestrzeń, ale i wsparcie techniczne.

Handel kryptowalutami

Aby omówić handel kryptowalutami musimy upewnić się, że posługujemy się jednakową definicją. Otóż BitCoiny, Ethereum i inne kryptowaluty mogą być interpretowane na 2 sposoby, jako:

  • swego rodzaju inwestycja, gdzie posiadacz waluty liczy na to, że jej kurs, a tym samym siła nabywcza wzrośnie z czasem
  • wygodny, anonimowy środek płatniczy

Wykorzystanie kryptowalut jako środka płatniczego staje się coraz popularniejsze. Kiedyś ograniczone były one jedynie do transakcji za pośrednictwem internetu, często nawet pomiędzy podmiotami o wątpliwej reputacji, lecz w tej chwili liczba przedsiębiorstw akceptujących płatność kryptowalutami jest coraz większe, transakcje z ich pomocą są szybsze i, gdyby przymknąć oko na częste wahania kursów, mniej kosztowne niż transakcje wykorzystujące waluty tradycyjne i przelewy bankowe.

Handel kryptowalutami w celach zarobkowych przebiega najczęściej przy pośrednictwie giełd lub kantorów internetowych, w których wymieniane są one na waluty tradycyjne. Dochód wyliczany jest tutaj standardowo jako różnica pomiędzy ceną zakupu i sprzedaży i choć wiele osób stawia na częstotliwość transakcji, część osób decyduje się zatrzymać je długoterminowo, licząc na to, że ich wartość wzrośnie z czasem.

Co mówi na ten temat polskie prawo?

Polskie prawo traktuje dochody ze sprzedaży kryptowalut jako zyski kapitałowe i tym samym nakazuje opodatkowanie ich podatkiem dochodowym w wysokości 19%. Dodatkowo, obrót kryptowalutami z zamiarem pozyskania dochodu jest traktowany jako biznes i zobowiązuje do rejestracji działalności gospodarczej.

Oznacza to, że chcąc legalnie zarabiać na handlu BitCoinami w Polsce musisz zarejestrować firmę, płacić ZUS i odprowadzać podatek dochodowy.

Jeszcze do niedawna, polscy handlarze kryptowalutami ryzykowali podwójne opodatkowanie podatkiem VAT, jako że polski Urząd Skarbowy odmawiał nadania kryptowalitum statusu jakiegokolwiek instrumentu finansowego lub waluty. Na szczęście zmieniła to interpretacja Izby Skarbowej z 15. lutego 2016. roku, uznając Bitcoiny i inne kryptowaluty za prawne środki płatnicze, zwalniając dokonywane nimi transakcje z podwójnego opodatkowania VAT.

Jeśli chcesz zarabiać na sprzedaży BitCoin i rejestrujesz działalność, zrób to z głową – zarejestruj firmę w AngliI!

 

W Wielkiej Brytanii obrót kryptowalutami nie podlega podwójnemu opodatkowaniu VAT, podobnie jak w Polsce dochody z tego tytułu podlegają pod podatek dochodowy i wymagają rejestracji firmy, ale to ostatnie jest w UK nieporównywalnie łatwiejsze.

W Wielkiej Brytanii nie ma odpowiednika polskiego ZUSu – żadnych składek na ubezpieczenie nie zapłacisz aż Twoje dochody przekroczą 40 000 PLN rocznie (dokładnie 8 164 GBP), a podatek dochodowy naliczany jest dopiero powyżej 57 000 PLN (11 500 GBP) rocznie.

Co więcej, składki na ubezpieczenie w UK to nie stała, zryczałtowana kwota, którą musisz płacić niezależnie od tego czy w ogóle zarabiasz pieniądze – ubezpieczenie w UK naliczane jest procentowo powyżej ww. progu. Oznacza to, że nawet jeśli przekroczysz ten próg i zarobisz np. 8 500 GBP a nie 8 164 GBP w ciągu roku, składki zapłacisz jedynie od różnicy:

(8 500 – 8 164) * 25,8% = 336 * 25,8% = 86,69 GBP

Obecność w brytyjskim systemie ubezpieczeniowym uprawni Cię w przyszłości do otrzymywania pewnej emerytury z UK, rejestracja firmy następuje praktycznie z dnia na dzień a prowadzenie tam biznesu to czysta przyjemność.

Korzyści płynące z prowadzenia biznesu w UK na tym się nie kończą, jest ich znacznie, znacznie więcej, ale co istotne w tej chwili to abyś zrozumiał, że chcąc zacząć zarabiać na BitCoin, Ethereum czy jakichkolwiek innych kryptowalutach nie musisz startować w szarej strefie, a po rejestracji działalności martwić się o to czy w ogóle uda Ci się zarobić na ZUS.

Rejestrując firmę w Anglii możesz 100% swoich sił przeznaczyć na zarabianie pieniędzy.

Chcesz zacząć zarabiać na kryptowalutach, masz jakiekolwiek pytania co do formalności związanych z rejestracją firmy w Anglii? Napisz do nas, umów się na bezpłatna konsultację lub kliknij po prostu w zieloną słuchawkę w dolnym prawym rogu i to my zadzwonimy do Ciebie. Powodzenia!

Umów się na bezpłatną konsultację

Umów się na bezpłatną konsultację
Handel Kryptowalutami – Jak zacząć zarabiać na BitCoin?
5 (100%) 2 votes