Spółka LTD a działalność w Polsce – czego nie należy robić?
Poniżej opisujemy czynności, których spółka LTD nie powinna podejmować oraz koszty, których na terenie Polski nie powinna pokrywać.Wynajem nieruchomości w Polsce
Kupno samochodu w leasingu
Opłata abonamentu za telefon komórkowy
Zatrudnianie pracowników na umowy o pracę lub zlecenia
Kupno mebli i sprzętu biurowego
Płacenie kartą firmową za osobiste wydatki dyrektora
Wynajem nieruchomości w Polsce
Zgodnie z Artykułem 5. Konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania, Twoja spółka LTD nie powinna posiadać w Polsce stałej, fizycznej placówki prowadzenia działalności. Wynajem biura, warsztatu czy nieruchomości w celach zarobkowych oznacza, że Twoja firma posiada w Polsce zakład w rozumieniu Konwencji.
Wyjątkiem jest działalność pomocnicza np. magazyn. Jednakże, jeśli chcesz wysyłać produkty z magazynu w Polsce, będziesz musiał zarejestrować swoją spółkę do polskiego VAT-u.
Kupno samochodu w leasingu
Konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania nie wyklucza bezpośrednio możliwości, aby spółka LTD posiadała samochód zarejestrowany na terenie Polski. Jednak ze względu na możliwość różnej interpretacji Konwencji, odradzamy tę czynność.
Niezależnie od formy posiadania pojazdu (leasing, kupno czy wniesienie go do spółki w ramach kapitału zakładowego), firma zarejestrowana w Anglii nie powinna posiadać samochodu w Polsce, aby nie wzbudzać podejrzeń polskich urzędów co do swojej rezydencji podatkowej. Jeśli potrzebujesz korzystać z samochodu, motoru, czy nawet roweru do celów służbowych, zawsze możesz posłużyć się własnym pojazdem, a ze spółką rozliczyć się poprzez kilometrówkę.
Opłata abonamentu za telefon komórkowy
Koszt abonamentu za telefon komórkowy lepiej pokrywać z własnych środków niż z rachunku firmowego spółki.Uwzględnienie tego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu w spółce może być podejrzane, zwłaszcza jeśli abonament jest opłacany wyłącznie w Polsce.
Zatrudnianie pracowników na umowy o pracę lub zlecenia
W Wielkiej Brytanii nie istnieją umowy cywilnoprawne. Jedyną rozpoznawalną umową jest odpowiednik polskiej umowy o pracę.Brytyjska spółka może teoretycznie podpisywać polskie umowy z pracownikami, jednak należy zastanowić się, jak taką umowę zinterpretuje brytyjski urząd skarbowy.
Sugerujemy, aby spółki LTD podpisywały z polskimi pracownikami jedynie umowy o dzieło, o ile rozliczenie B2B lub mianowanie pracownika na stanowisko dyrektora nie są możliwe. Wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło nie powinno przekraczać 758 GBP miesięcznie, aby HMRC nie potraktował jej jako umowy o pracę.
Kupno mebli i sprzętu biurowego
Artykuł 5. Konwencji wyraźnie wskazuje na to, że posiadanie biura w Polsce oznacza posiadanie zakładu na terenie Polski. Przedsiębiorcy często wynajmują biura w Polsce na siebie, ale już wyposażenie kupują przez spółkę LTD. Teoretycznie można przewieźć wyposażenie biurowe do dowolnego miejsca, ale w przypadku kontroli brak dokumentacji transportu sprzętu do Wielkiej Brytanii może sugerować, że biuro znajduje się w Polsce.
Płacenie kartą firmową za osobiste wydatki dyrektora
Spółka LTD posiada własną osobowość prawną, oddzielną od udziałowców i dyrektorów, i musi mieć własny rachunek bankowy. Dyrektor nie może korzystać z rachunku firmowego do celów osobistych.
Wydatki na obiady ubrania (jeśli nie są to ubrania służbowe), części samochodowe lub rowerowe (jeśli pojazdy nie należą do spółki) oraz inne niezwiązane z działalnością firmy powinny być pokrywane przez dyrektora, nie spółkę.
Jakie są alternatywy, jeśli musisz pokryć powyższe koszty?
Spółka LTD z oddziałem w Polsce
Jeśli chcesz pokrywać wszelkie koszty działalności na terenie Polski przez spółkę LTD, możesz zarejestrować oddział w Polsce. Będzie to oznaczało, że dochody osiągnięte w Polsce będą opodatkowane przez polski urząd skarbowy. Oddział będzie podlegał polskiej ustawie o rachunkowości i będzie musiał odprowadzać podatek CIT w Polsce.
Spółka LTD + spółka z o.o. w Polsce
Prowadzenie równolegle dwóch przedsiębiorstw – polskiej spółki z o.o. i brytyjskiej spółki LTD – może być wygodniejsze niż prowadzenie zagranicznej spółki z oddziałem w Polsce.
Spółka z o.o. będzie obsługiwać polskich klientów i rozliczać się w polskim systemie, co nie wpłynie na działalność w Wielkiej Brytanii.
Podejście polskich i brytyjskich urzędów do przedsiębiorcy jest skrajnie różne, a w tym przypadku, jeden system nie będzie miał z drugim styczności. Warto zatem rozważyć założenie spółki z o.o. w Polsce, aby uniknąć komplikacji związanych z prowadzeniem oddziału.
Jak założyć spółkę z o.o.? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz na blogu SOVA Księgowość.
Masz pytania dotyczące tego artykułu lub chcesz założyć spółkę z o.o.? Skontaktuj się z nami lub umów na bezpłatną konsultację z jednym z naszych ekspertów – z chęcią pomożemy!