Przeprowadzimy Cię przez proces przygotowania do odprawy celnej

Nie musisz przygotowywać się sam. Przez wszystkie kroki możesz przejść z naszym ekspertem!

O wymienionych zagadnieniach przeczytasz również na naszym blogu.

Jak obliczyć cło? Jak zapłacić cło do Wielkiej Brytanii?

Jak obliczyć cło? Jak zapłacić cło do Wielkiej Brytanii?

Wartość i rodzaj importowanych towarów determinują wysokość cła importowego. Ile wynosi cło w UK? Stawki cła w Wielkiej Brytanii obecnie wahają się w przedziale od 0% do nawet 35%. Znając kraj pochodzenia produktu oraz kod towarowy ekspert celny sprawdza taryfę celną w stale aktualizowanych rządowych wytycznych i wówczas przechodzi do etapu obliczania odpowiedniej wartości cła. Temu procesowi właśnie został poświęcony niniejszy artykuł.

Przepisy celne w UK

Przepisy celne w UK

Choć oficjalnie UK opuściła UE 01.01.2021 r., to zmiany w dotychczasowych zasadach regulujących wymianę handlową zachodziły i zachodzą etapami, stąd co jakiś czas pojawiają się nowe wytyczne co do działalności importerów i eksporterów.

Dowód pochodzenia towaru

Dowód pochodzenia towaru

Dowód pochodzenia jest niezbędny do prawidłowego rozpoznania stawki cła właściwej dla przewożonego towaru. Istotnym czynnikiem wpływającym na tę stawkę jest właśnie kraj pochodzenia towaru.

Pochodzenie towarów

Pochodzenie towarów

Na potrzeby nakładania ceł importowych stosowane jest m.in. kryterium kraju pochodzenia sprowadzanego towaru. Kraj, z którego towary są pierwotnie wywożone, nie zawsze w pełni oddaje faktyczne miejsce wytworzenia produktu np. sok wyciśnięty w Polsce z owoców pochodzących z Tajlandii.

Zwolnienie z cła

Zwolnienie z cła

Cło jest opłatą nakładaną na towary podczas ich importu lub eksportu dokonywanego przez granice celne państwa. Rząd wykorzystuje cło przede wszystkim do ochrony przemysłu krajowego przed napływem towarów znacznie tańszych, a tym samym wyjątkowo konkurencyjnych dla towarów wytwarzanych w kraju. Ze względu na ich różnorodność, jak i niejednorodne potrzeby rynkowe właściwe dla danych towarów, stawki cła mogą różnić się od siebie a ich poprawne dopasowanie, jest obowiązkiem sprzedawcy.

Dlaczego warto z nami realizować odprawę celną?

Co to jest numer EORI GB?

Numer identyfikacyjny, niezbędny do odprawy celnej w UK, dzięki któremu przedsiębiorca jest rozpoznawany przez wspólnotowe organy celno-skarbowe. Wniosek o nadanie tego numeru wypełnimy na podstawie przesłanych do nas odpowiedzi w specjalnie przygotowanej ankiecie. Jego wyrobienie, jak podaje urząd HMRC może trwać do 5 dni roboczych, jednak w praktyce EORI GB jest nadawane niemal od razu po złożeniu wniosku.

Jak wygląda usługa odprawy celnej?

W specjalnie przygotowanej ankiecie zbieramy niezbędne informacje na temat adresata, nadawcy, warunków dostawy, metody transportu oraz produktów, szczególnie ich pochodzenia, wartości, wagi, rodzaju opakowania. Pomagamy dobrać kody towarowe, na ich podstawie sprawdzamy stawkę cła oraz ewentualne dodatkowe wymagania. Ostatnim krokiem jest przygotowanie i złożenie deklaracji celnej (SAD) w systemie CDS.

Czy muszę korzystać z systemu GVMS?

GVMS to platforma informatyczna rządu Wielkiej Brytanii służąca do rejestrowania przemieszczania towarów do lub z Wielkiej Brytanii. Rejestracji do systemu musi dokonać podmiot transportujący towar, na przykład firma transportowa, której zostaje zlecony transport. Dla każdego przejazdu należy generować kody Goods Movement Reference barcode (GMR).

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Zadzwoń
PL: (+48) 12 881 00 41 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
info@sovaaccounting.pl

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google