Regulacje IR35 to zbiór przepisów wprowadzonych od kwietnia 2020 roku, których celem jest ustalenie relacji między pracodawcą a pracownikiem w UK, w sytuacji, kiedy pracownik zatrudniony jest na kontrakcie B2B.

Cel i zastosowanie regulacji IR35 moglibyśmy przyrównać do stosunku pracy w Polsce, kiedy mowa o umowach współpracy, wykonywaniu zleceń B2B na rzecz kontrahenta itp.

Wprowadzenie przepisów IR35 było motywowane chęcią uszczelnienia systemu podatkowego, by zmniejszyć ilość sytuacji, w których pracownik i pracodawca wchodzą w relację B2B tylko po to, by uniknąć płacenia wyższych podatków jakie wynikałyby z zatrudnienia w oparciu o brytyjską umowę o pracę. 

Jeśli okaże się, że analizowana relacja B2B ma charakter “stosunku pracy” w UK, przychód z tej działalności powinien zostać wprowadzony do systemu PAYE i rozliczony tak, jak brytyjskie wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę.

Chcesz sprawdzić jaki jest status Twojej relacji z pracodawcą? Skorzystaj z przewodnika online: Check employment status for tax

 

Kogo dotyczą regulacje IR35?

 

Regulacje IR35 mają zastosowanie dla:

 • pracowników, którzy świadczą swoje usługi przy pomocy pośrednika
 • pracodawców, którzy korzystają z usług pracowników przy pomocy pośrednika
 • agencji świadczących usługi przez pośredników

Pośrednik w rozumieniu przepisów IR35 może oznaczać agencję pracy czy agencję rekrutacyjną, ale też na przykład spółkę LTD (która posiada własną osobowość prawną), w której Ty, jako pracownik, będziesz 100% udziałowcem, jedynym dyrektorem i jedynym pracownikiem.

 

Kogo nie dotyczą regulacje IR35?

 

Zgodnie z opublikowanymi na gov.uk wytycznymi, przepisy nie dotyczą pracowników, którzy:

 • świadczą swoje usługi bez pośrednictwa, z możliwością samodzielnego nadzoru, kierowania oraz kontroli własnej pracy
 • zawsze pracują zdalnie – z własnego domu lub w miejscu, którym nie zarządza, ani którego nie kontroluje klient (chyba że rodzaj świadczonych usług wymaga od pracownika, aby pojawiał się fizycznie w tych konkretnych miejscach)
 • pracują jako:
  • aktorzy,
  • piosenkarze,
  • muzycy lub inne osoby w branży rozrywkowej,
  • modelki lub modele.

 

Czy przepisy IR35 mają zastosowanie dla pracy zdalnej w UK?

 

Przepisy IR35 mają zastosowanie przede wszystkim dla osób, które świadczą usługi dla jednego pracodawcy, na ogół w konkretnym miejscu, o wyznaczonym czasie i z ograniczoną kontrolą tego, nad czym w danym okresie będą pracować.

Mimo że oryginalnie przepisy wyraźnie zaznaczały, że praca zdalna lub z domu nie podlega pod regulacje IR35, pandemia COVID-19 sprawiła, że wielu pracowników, którzy normalnie pracowaliby w biurze swojego pracodawcy, zaczęło pracować zdalnie, najczęściej z własnego domu.

Ciężko określić jednoznacznie i długoterminowo jaki wpływ takie zmiany będą miały na egzekwowanie przepisów IR35, możemy jednak spekulować, że ważniejszą rolę w analizie relacji biznesowych i rozpatrywaniu ich pod kątem “stosunku pracy” będzie miało ustalenie tego, kto faktycznie kontroluje i nadzoruje pracę oraz w jakim (i czy jasno, odgórnie określonym) zakresie czasu jest ona wykonywana.

 

Praca zdalna jako programista w UK a przepisy IR35

 

Jak wyżej wspomnieliśmy, przepisy IR35 mogą mieć zastosowanie przede wszystkim dla osób, które podlegają pełnej kontroli pracodawcy zarówno w zakresie realizowanych obowiązków jak i zakresu czasu, w którym te obowiązki mogą realizować.

Tak sztywne ramy w branży IT są raczej rzadko spotykane, ponieważ w pracy programisty najistotniejsze są rezultaty a nie to jaką drogą i w jakim przedziale czasowym zostaną one wypracowane. Co więcej, programiści w Wielkiej Brytanii mogli cieszyć się swobodą pracy zdalnej jeszcze długo przed 2020 rokiem. W tym momencie, praca zdalna jako programista na Wyspach jedynie zyskuje na popularności.

 

Jak zadbać o to, by Twoja praca zdalna nie podlegała pod przepisy IR35?

 

Jeśli chcesz uniknąć dodatkowych rozliczeń, formalności i zobowiązań podatkowych związanych z nawiązaniem “stosunku pracy” w UK, warto zastanowić się nad tym, jakie czynniki mogą być wzięte pod uwagę podczas analizy Twojej relacji z pracodawcą.

Czy pracodawca w UK jest Twoim jedynym kontrahentem? Sam fakt posiadania jednego klienta nie świadczy jeszcze o nawiązaniu relacji pracownik-pracodawca, która powinna być rozliczana w oparciu o umowę o pracę, jeśli jednak masz na to czas i ochotę, warto zastanowić się choćby nad poszukiwaniem dodatkowych zleceń.

Czy pracodawca w UK posiada pełną kontrolę nad tym co robisz i kiedy pracujesz? Jeśli sam ustalasz godziny swojej pracy, a zakres Twoich obowiązków jest elastyczny, szansa, że ktokolwiek uzna Cię za pracownika w rozumieniu IR35 jest niewielka.

Czy Twoja firma, która wystawia faktury dla pracodawcy z UK, posiada jakiekolwiek dodatkowe koszty? Posiadasz sprzęt firmowy lub samodzielnie wykupione licencje na oprogramowanie, których koszt pokrywasz z firmowego konta bankowego? To kolejne dowody na to, że prowadzisz działalność niezależną od swojego pracodawcy, mimo że w danym momencie może on być Twoim jedynym kontrahentem.

Masz dodatkowe pytania na temat regulacji IR35? Szukasz pracy zdalnej w UK i zastanawiasz się jaka forma prawna będzie najlepsza dla rozliczenia takiego zatrudnienia? Na te i wszelkie podobne pytania odpowiedzą nasi doradcy, napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację przy pomocy formularza. Chętnie pomożemy!

 

Myślisz o pracy zdalnej w UK i interesuje Cię kwestia IR35? Napisz do nas!

4.4/5 - (17 votes)