Kogo dotyczą regulacje IR35?
Regulacje IR35 mają zastosowanie do:
- pracowników, którzy świadczą swoje usługi przy pomocy pośrednika
- pracodawców, którzy korzystają z usług pracowników przy pomocy pośrednika
- agencji świadczących usługi przez pośredników
Pośrednik w rozumieniu przepisów IR35 może oznaczać agencję pracy czy agencję rekrutacyjną, ale też na przykład spółkę LTD w której Ty, jako pracownik, jesteś 100% udziałowcem, jedynym dyrektorem i jedynym pracownikiem.
Kogo nie dotyczą regulacje IR35?
Zgodnie z opublikowanymi na gov.uk wytycznymi, przepisy nie dotyczą pracowników, którzy:
- świadczą swoje usługi bez pośrednictwa, z możliwością samodzielnego nadzoru, kierowania oraz kontroli własnej pracy
- zawsze pracują zdalnie – z własnego domu lub w miejscu, którym nie zarządza, ani którego nie kontroluje klient (chyba że rodzaj świadczonych usług wymaga od pracownika, aby pojawiał się fizycznie w tych konkretnych miejscach)
Regulacje IR35 mają na celu określenie, czy osoba pracująca na kontrakcie jest de facto pracownikiem, czy rzeczywiście prowadzi niezależną działalność. Głównym celem jest zapobieganie unikaniu płacenia podatków przez osoby, które formalnie są samozatrudnione, ale w praktyce pracują jak pracownicy etatowi.
Chcesz sprawdzić, jaki jest status Twojej relacji z pracodawcą? Skorzystaj z przewodnika online.
Czy przepisy IR35 mają zastosowanie dla pracy zdalnej w UK?
Przepisy IR35 mają zastosowanie przede wszystkim do osób, które świadczą usługi dla jednego pracodawcy, na ogół w konkretnym miejscu, o wyznaczonym czasie i z ograniczoną kontrolą tego, nad czym w danym okresie będą pracować.
Mimo że oryginalnie przepisy wyraźnie zaznaczały, że praca zdalna lub z domu nie podlega pod regulacje IR35, pandemia COVID-19 sprawiła, że wielu pracowników, którzy normalnie pracowaliby w biurze swojego pracodawcy, zaczęło pracować zdalnie, najczęściej z własnego domu.Ciężko określić jednoznacznie i długoterminowo. jaki wpływ takie zmiany będą miały na egzekwowanie przepisów IR35. Można jednak spekulować, że większą rolę w analizie relacji biznesowych i rozpatrywaniu ich pod kątem “stosunku pracy” będzie miało ustalenie, kto faktycznie kontroluje i nadzoruje pracę oraz w jakim (i czy jasno, odgórnie określonym) zakresie czasu jest ona wykonywana.
Praca zdalna jako programista w UK a przepisy IR35
Jak wspomnieliśmy, przepisy IR35 mogą mieć zastosowanie przede wszystkim dla osób, które podlegają pełnej kontroli pracodawcy zarówno w zakresie realizowanych obowiązków jak i zakresu czasu, w którym te obowiązki mogą realizować.
Tak sztywne ramy w branży IT są raczej rzadko spotykane, ponieważ w pracy programisty najistotniejsze są rezultaty a nie to jaką drogą i w jakim przedziale czasowym zostaną one wypracowane. Co więcej, programiści w Wielkiej Brytanii mogli cieszyć się swobodą pracy zdalnej jeszcze długo przed 2020 rokiem. W tym momencie, praca zdalna jako programista na Wyspach jedynie zyskuje na popularności.
Jak zadbać o to, by Twoja praca zdalna nie podlegała pod przepisy IR35?
Jeśli okaże się, że analizowana relacja B2B ma charakter “stosunku pracy” w UK, przychód z tej działalności powinien zostać wprowadzony do systemu PAYE i rozliczony tak, jak brytyjskie wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę.
Jeśli chcesz uniknąć dodatkowych rozliczeń, formalności i zobowiązań podatkowych związanych z nawiązaniem “stosunku pracy” w UK, warto zastanowić się nad tym, jakie czynniki mogą być wzięte pod uwagę podczas analizy Twojej relacji z pracodawcą.
- Czy pracodawca w UK jest Twoim jedynym kontrahentem? Sam fakt posiadania jednego klienta nie świadczy jeszcze o nawiązaniu relacji pracownik-pracodawca, która powinna być rozliczana w oparciu o umowę o pracę. Jeśli jednak masz na to czas i ochotę, warto zastanowić się nad poszukiwaniem dodatkowych zleceń.
- Czy pracodawca w UK posiada pełną kontrolę nad tym co robisz i kiedy pracujesz? Jeśli sam ustalasz godziny swojej pracy, a zakres Twoich obowiązków jest elastyczny, szansa, że ktokolwiek uzna Cię za pracownika w rozumieniu IR35, jest niewielka.
- Czy Twoja firma, która wystawia faktury dla pracodawcy z UK, posiada jakiekolwiek dodatkowe koszty? Posiadasz sprzęt firmowy lub samodzielnie wykupione licencje na oprogramowanie, których koszt pokrywasz z firmowego konta bankowego? To kolejne dowody na to, że prowadzisz działalność niezależną od swojego pracodawcy, mimo że w danym momencie może on być Twoim jedynym kontrahentem.
Masz dodatkowe pytania na temat regulacji IR35? Szukasz pracy zdalnej w UK i zastanawiasz się jaka forma prawna będzie najlepsza dla rozliczenia takiego zatrudnienia? Na te i wszelkie podobne pytania odpowiedzą nasi doradcy. Napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację przy pomocy formularza. Chętnie pomożemy!